Autor Wątek: SCAM, kontrakty, itd.  (Przeczytany 4562 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomash Kovahlsky

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 601
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Tomash Kovahlsky
  • Korporacja: Polish Task Forces
  • Sojusz: C0VEN
SCAM, kontrakty, itd.
« dnia: Grudzień 09, 2008, 17:31:34 »
Dawno ten temat nie byl poruszany na forum (a przynajmniej to co Search mi zwrocil ma juz ponad rok). Od ostatniego watku na ten temat troche sie pozmienialo w grze, a i sporo nowych graczy przybylo, wiec jako przypomnienie/przestroga zaczynam ten watek.

Pewne podstawowe prawdy:

1) Oszukiwanie w EVE jest w wiekszosci przypadkow dozwolone! (tylko kilka rodzajow oszustw jest zakazane)
2) W kazdym Trade-Hub'ie (jak np. Jita, Oursulaert, Rens czy Amarr) wiekszosc ofert podawanych na kanale Local, to oferty oszustow.
3) Kupujac/Sprzedajac przedmiot, czy to przez Trade, czy przez kontrakty, ZAWSZE czytaj dokladnie WSZYSTKIE opisy.
4) Nigdy nie akceptuj kontraktow typu Free-Form - one nie przenosza wlasnosci zadnych przedmiotow! (Te mialy byc wogole usuniete z gry)
5) Nigdy nie wykonuj "drogich" operacji po pijaku lub gdy jestes bardzo zmeczony!
6) Oszustwa z wykorzystaniem kontraktu typu Loan groza BANem. Jesli padles jego ofiara, pisz petycje.


A teraz kilka przykladow oszustw z jakimi mozna sie spotkac:

1) Przy operacjach przez okienko Trade:
  a) Sprawdzaj cene! Sprzedajesz przedmiot, ustalasz z nabywca cene. On wpisuje kwote wizualnie "przypominajaca" te ustalona, ale zwykle zanizona np. 1000-krotnie.
  b) Sprawdz "Show Info"! Kupujesz okreslony przedmiot. Sprzedawca wrzuca do okienka przedmiot o zblizonej nazwie, np. zamiast "Gistii A-Type Small Shield Booster" dostajesz "Gistii A-Type Small Shield Transporter".
  c) Czesto stosowany chwyt, to "nieumyslne" zamkniecie okienka trade w ktorym wszystko bylo w porzadku, przez oszusta, i otwarcie kolejnego juz z zanizona cena, czy podmienionym przedmiotem.
  d) Najlepsza rada - nigdy nie uzywaj okienka Trade z osobami ktorych nie znasz! Wystawiaj kontrakty osobiste - ich koszt to raptem 10.000 ISK.

2) Przy operacjach na kontraktach:
  a) Wybieraj kontrakty z listy kontraktow, a nie z kanalow chat! Opis kazdego kontraktu wyswietlany w chat'cie mozna zmienic, wiec to co widzisz na kanale, w wiekszosci wypadkow nie jest tym co kupujesz, albo nie w takiej ilosci jaka chcesz kupic. Dlatego po otwarciu kontraktu ZAWSZE sprawdz opis przedmiotow na kontrakcie i ich ilosc, a nie sugeruj sie opisem czy tez nazwa samego kontraktu.
  b) Uwaznie sprawdzaj, czy gdy sprzedajesz przedmiot (realizujesz kontrakt typu Want-To-Buy) cena (Price) jest w kolorze zielonym (wtedy dostaniesz pieniazki), czy (Cost) czerwonym (wtedy oprocz utraty przedmiotu, zaplacisz jeszcze w ISKach). Podobna sytuacja jest gdy chcesz kupic przedmiot (realizujesz kontrakt typu Want-To-Sell) - wtedy cena zapewne bedzie w kolorze czerwonym... ale Ty musisz sprawdzic, czy przedmioty sa pod zielonym napisem "Offered Items" (wtedy je dostaniesz), czy pod czerwonym napisem "Items Required" (wtedy, jesli tylko masz taki przedmiot w hangarze, to oprocz zaplaty, stracisz ten przedmiot).
  c) Sprawdz dokladnie, czy podana cena sie zgadza (nie jest zawyzona/zanizona) z oczekiwana.

I to by bylo na tyle. Jesli ktos zna/padl ofiara jeszcze jakichs innych typow oszustw, po dopiszcie.

Pozdrawiam,
TOK

PS. Wstyd sie przyznac, ale wczoraj w nocy (bylem po kilku piffkach) dalem sie pojechac na 1.8b, (zrealizowalem "Want-To-Buy" na TS-Large Tower i nie zauwazylem czerwonego koloru ceny :uglystupid2:), ech...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2009, 15:11:04 wysłana przez Tomash Kovahlsky »

Yogos

  • Starszy Moderator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 773
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Yogos
  • Korporacja: GBT
  • Sojusz: c0ven
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2008, 18:23:19 »
nooo dobry topic ja po pijaku z 600 mln łacznie w jita stracilem dokladnie tak jak Tomash pisze psi syn otwarł trade powiedzial ze laga ma zamknal trade i zamiast duzej szpilki wystawił mała

potem mnie jeszcze przescamowali na dredguristas xl shield boosterze bo nie popatrzylem i jeszcze na domination  10 mn micro warpie (wystawil micro skasowal trade wystawil ab)


no i wiadomo po pijaku ze 2-3 razy bsa sprzedalem po jakiejs smiesznej cenie co na calym regionie wisiala typu 3 isk  ::) :buck2:

alkohol szkodzi zdrowiu

edytka

potem jeszcze wyjebalem kolesia co mi ab opchnal z innego chara bo mu otwarlem trade on pokazal microwarp driva skasowal i otworzyl z ab a ja mu zamiast 117mln wbilem 117 k  :2funny:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2008, 18:27:02 wysłana przez Yogos »

Vic Brunner

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 436
    • Zobacz profil
  • Korporacja: ???
  • Sojusz: eee? wut alliance?
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2008, 20:13:02 »
innym znanym sposobem scamu jest zawyżanie ceny produktu na markecie (choicaz na pierwszy rzut oka wygląda, że jest niższa).

Bardzo duzo osób sortuje market po dystansie a nie cenie
dlatego ktos nieuważny może złapać się na to oszustwo:
Np najtańsza cena produktu: 39 999 999
Scamer wystawia taki sam itemek po 399 999 998.
Ludzie szukając najtańszej ceny często zwracają uwagę na pierwsze i ostatnie cyfry ignorując środek i ilość cyferek.

szczegolnie duzo takich scamów jest widocznych w Jita i Amarr, gdzie przy wielkiej liczbie ofert łatwo przeoczyć jedną czy dwie cyfry :)
polecam sortowanie marketu po cenie
Moderatorzy na drzewo!! :D

Bran Muffinman

  • Gość
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2008, 20:26:08 »
Najokrutniejszy jest sposób z sprzedawaniem shipów niby faction (najczęściej Raven Navy Issue).
Typek krzyczy na localu że jest na sell Raven Navy Issue za tam 260mln, piszesz do niego, on otwiera trade, wrzuca Ravena (ale pamiętajcie że piszę nazwę statku jaką się wybrało przez posiadacza). Wszystko myślisz ok, wygląd się zgadza, pisze Raven Navy Issue a tu w po show info widać atrybuty ravena. O dziwo nawet na pierwszy rzut oka ciężko nawet w show info skapnąć się że to zwykły Raven. Ja się akurat nie dałem nadziać bo w poprzednich mmorpg miałem podobne sytuacje.

litestep

  • Gość
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2008, 09:29:10 »
Ostatni krzyk mody - "zrigowane statki". Tylko zamiast rigów są BPO/BPC na rigi - dość ciężkie do zauważenia zwłaszcza jak rig ma długą nazwę.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2008, 14:49:39 »
Ostatni krzyk mody - "zrigowane statki".
Tiaaa.. skądś to znam.  >:(

np.: Crow + 2x Polycarbon Engine Housing Blue Print Original
Mi się "trafiła" aukcja i w efekcie końcowym praktycznie wyszedłem na 0...na szczęście są miejsca, gdzie na cenie BPO (niektórych) można sobie odrobić stratę.

Jak na razie lista moich wtop jest stosunkowo krótka - 2x Caldari Large... sprzedane za 360k a nie 360mln...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2008, 14:52:36 wysłana przez Dormio »
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Greyer

  • Gość
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 10, 2008, 15:07:06 »
Ehs, kiedyś to było fajne źródło zarobku ;-)

Teraz niestety nie ma czasu siedzieć pól dnia i polować na leszczy :p

horax

  • Gość
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2008, 22:18:58 »
o  wlasnie jakis ciec noob altem chcial mnie zescamowac

Scammer wybiera ofiare na kanale Modules and Munitions/Jita local, ktora wystawia kontrakt na dany drogi modul. Otwiera convo, proponuje uczciwa cene i pisze ze zrobi samemu prywatny kontrakt...

Tylko ze kontrakt jest typu  [Want A Gift] to chyba freeform, wiec tracisz nie tylko modul ale ilosc iskow za jaka chciales sprzedac... :D

« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2008, 22:27:37 wysłana przez Horax »

Goomich

  • Gość
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2008, 23:50:18 »
To nie jest Freeform, tylko normalny item exchange.

Skeer

  • Gość
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2008, 00:05:43 »
Zależy w której opcji wpiszesz kasę.

Tomash Kovahlsky

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 601
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Tomash Kovahlsky
  • Korporacja: Polish Task Forces
  • Sojusz: C0VEN
Odp: SCAM, kontrakty, itd.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2009, 15:04:31 »
necro bump - ale dla nowych moze byc przydatne.