Autor Wątek: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.  (Przeczytany 9523 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sigreg

  • Gość
Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« dnia: Wrzesień 02, 2011, 13:04:02 »
Witam,

Od wczoraj jestem szczesliwym wlascicielem konta trialowego i z wielkim trudem staram sie jakos ogarnac co i jak. Nie jest latwo, mnogosc opcji na poczatek przytlacza, z jednej strony dla nas - nowych graczy jest to wyzwanie, z drugiej strony to cos co pozwala grac w ta gre ludziom ktorzy szukaja czegos wiecej niz szybkiego klikania "fire" ;)

Na chwile obecna po jednym wieczorze mam w glowie niezly metlik ktory musze jakos uporzadkowac, zaczne wiec od rzeczy najprostszych. Zrobilem jak do tej pory dopiero 3 misje "turtorialowych" agentow, wiec na bardziej skomplikowane zagadnienia przyjdzie czas. Probowalem odnalezc odpowiedzi na swoje pytania takze tutaj, ale przyznam ze nie rozumiem polowy z tego co czytam nawet majac "slangowy" slownik w reku. Prosilbym wiec jesli mozna lopatologicznie..

1. Utworzylem postac Caldari, wybierajac School of Applied Knowledge - biorac pod uwage to co chcialbym robic w grze. W trakcie tworzenia nie widzialem mozliosci zmiany punktacji "statystyki" swojej postaci, wiecej, wogole nie widzialem nigdzie tych statystyk. Czy cos przegapilem ?

2. Zaplanowalem sobie ze moja postac bedzie zajmowac sie raczej bardziej finezyjna dzialanoscia niz wymiana rakiet "twarza w twarz". Nie wiem czy jest to w tej grze mozliwe, ale chcialbym skupic sie raczej na eksploracji przestrzeni, skanowaniu i zwiadzie. W wypadku konfrontacji czy tez wojny bardziej wolalbym polegac na jakims maskowaniu, wojnie elektronicznej, broni dalekiego zasiegu, typowym "cover ops" (widzialem ze sa takie typy statkow). Oznacza to ze zamiast poteznych pancernikow wole mniejsze, zwinne stateczki, trudne do namierzenia, lekko uzbrojone i opancerzone za to bardzo szybkie, idealnie jesli potrafiace sie maskowac czy tez wspierac przyjazne battleshipy zaklocajac systemy wroga i "punktujac" go z odleglosci, nawet jesli moja lekka bron nie czyni im niewielkie szkody. W wypadku konfrontacji 1vs1 wolalbym raczej oslepic i ogluszyc wroga, korzystajac z przewagi predkosci wykorzystac czas na zwiekszenie dystansu i wtedy zdecydowac czy "wypunktowac" nieprzyjaciela trzymajac go na dystans (jako ze moj lekki statek nie ma szans rownac sie pancerzem i uzbrojeniem z wiekszym wrogiem przy tradycyjnej wymianie ciosow) czy tez strategicznie wycofac sie na z gory upatrzone pozycje ;) Czy taki sposob "zycia", taka kariera, jest mozliwa w swiecie Eve ? jakie umiejetnosci powinienem trenowac ? Jakie statki (w przyszlosci) do takiej dzialanosci byscie polecili ? Ewentualnie rozwazam jak wszyscy niechetni PvP skupic sie na produkcji czy nauce.

3. Skillbooki a trenowanie skilli. W ciagu moich kilku pierwszy misji otrzymalem dwa czy trzy skillbooki. Czym wogole sa te skillbooki ? Czy dobrze rozumiem ze moge trenowac tylko te skille do ktorych posiadam i "zaimplementowalem" skillbooki ?

4. Moge jakos poznac jakie obrazenia zadaje poszczegolna bron czytajac jej specyfikacje ? W chwili obecnej mam 2 pierwsze statki - Ibisa i Condora, i 3 pierwsze rodzaje broni. Ze specyfikacji broni udalo mi sie wyczytac takie detale jak mnoznik obrazen (czy jak to nazwac), szybkosc strzelania, optymalny dystans, predkosc sledzenia w rad/s itd, ale brakuje czegos takiego jak stare dobre "damage". Co pominalem ?

5. Otrzymujac Condora oczywiscie ubezpieczylem go. Powiedzmy ze sprawe statku mam zalatwiona, ale co z moja postacia ? Czy przy zniszczeniu statku moja postac tez ginie ? Czytalem na forum cos o klonach, ale nie do konca rozumiem. Co to sa te klony, jak je wykonac, po co ? Po co "skillowac" klona (spotkalem takie stwierdzenie na forum) i jak to robic ?

Uff, to na razie tyle. Po powrocie z pracy podciagne troche misje i pewne jest ze pojawia sie kolejne pytania.

Z gory dzieki za pomoc w pierwszych dnia w swiecie Eve
Shiru

Zsur1aM

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 568
  • Kicking ass for teh.. woops retired!
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Zsur1aM
  • Korporacja: a-Losers
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2011, 13:20:40 »
1. Zapewne chodzi Ci o 5 atrybutow postaci, obecnie mozna zmieniac je w trakcie gry, juz po utworzeniu postaci przy pomocy "remap'ow", w zakladce "attributes" w "character sheet". Nowe postacie maja zwiekszona ilosc remapow.

2. Taka karriera jest mozliwa, ale ma jedynie sens w grupie ktora specjalizuje sie wykorzystywaniu covops'ow, raczej nie sa to statki ktorych uzywa sie na codzien w normalnych korpach/ally.

3. Skillbooki sa potrzebne w przypadku gdy nie masz jeszcze jakiegos skilla na liscie, w takim wypadku kupujesz ksiazke i wrzucasz na liste Twoich skilli za pomoca "inject skill" lub po prostu "train now" (czy jakos tak).

4. Za rodzaj i ilosc dmg odpowiada amunicja (w eve sa 4 typy obrazen: EM thermal, kinetic i explosive), czytajac info amunicji dowiesz sie jaki typ dmg zawiera, jaki wplywa na optimal/falloff cap itp.

5. Twoja postac bazowo znajduje sie w POD'ie - jest to po prostu kapsula, ktora pozniej umieszczana jest w statku. W przypadku zniszczenia Twojego statku, postac pozostaje w POD'ie, POD moze zostrzac zestrzelony, wtedy trafiasz do tzw 'klonowni'. Klony posiadaja rozne pojemnosci pod wzgledem liczby Skill Pointow jakie moga 'utrzymac', dlatego nalezy pamietac by zawsze Twoj klon posiadal wiecej miejsca na Skill Pointy (SP) niz Twoja postac aktualnie posiada. Po zestrzeleniu POD'a trzeba kazdorazowo kupic nowego klona w stacji (medical service).

sc0rp

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2011, 13:24:01 »
1. Utworzylem postac Caldari, wybierajac School of Applied Knowledge - biorac pod uwage to co chcialbym robic w grze. W trakcie tworzenia nie widzialem mozliosci zmiany punktacji "statystyki" swojej postaci, wiecej, wogole nie widzialem nigdzie tych statystyk. Czy cos przegapilem ?
character sheet -> attributes -> remap.
Jako mloda postac zostaw na razie jak jest, jak juz sie ogarniesz to wtedy sobie dostosujesz.
Cytuj
2. Zaplanowalem sobie ze moja postac bedzie zajmowac sie raczej bardziej finezyjna dzialanoscia niz wymiana rakiet "twarza w twarz". Nie wiem czy jest to w tej grze mozliwe, ale chcialbym skupic sie raczej na eksploracji przestrzeni, skanowaniu i zwiadzie. W wypadku konfrontacji czy tez wojny bardziej wolalbym polegac na jakims maskowaniu, wojnie elektronicznej, broni dalekiego zasiegu, typowym "cover ops" (widzialem ze sa takie typy statkow). Oznacza to ze zamiast poteznych pancernikow wole mniejsze, zwinne stateczki, trudne do namierzenia, lekko uzbrojone i opancerzone za to bardzo szybkie, idealnie jesli potrafiace sie maskowac czy tez wspierac przyjazne battleshipy zaklocajac systemy wroga i "punktujac" go z odleglosci, nawet jesli moja lekka bron nie czyni im niewielkie szkody. W wypadku konfrontacji 1vs1 wolalbym raczej oslepic i ogluszyc wroga, korzystajac z przewagi predkosci wykorzystac czas na zwiekszenie dystansu i wtedy zdecydowac czy "wypunktowac" nieprzyjaciela trzymajac go na dystans (jako ze moj lekki statek nie ma szans rownac sie pancerzem i uzbrojeniem z wiekszym wrogiem przy tradycyjnej wymianie ciosow) czy tez strategicznie wycofac sie na z gory upatrzone pozycje ;) Czy taki sposob "zycia", taka kariera, jest mozliwa w swiecie Eve ? jakie umiejetnosci powinienem trenowac ? Jakie statki (w przyszlosci) do takiej dzialanosci byscie polecili ? Ewentualnie rozwazam jak wszyscy niechetni PvP skupic sie na produkcji czy nauce.
tak, zainteresuj sie statkami typu "recon ship" jeden statek nie daje ci wszystkich mozliwosci ktore wymieniles (w eve nie ma i.win.button*)
Cytuj
3. Skillbooki a trenowanie skilli. W ciagu moich kilku pierwszy misji otrzymalem dwa czy trzy skillbooki. Czym wogole sa te skillbooki ? Czy dobrze rozumiem ze moge trenowac tylko te skille do ktorych posiadam i "zaimplementowalem" skillbooki ?
dokladnie tak jest mozesz trenowac tylko te skille ktorych nauczyles sie ze skillbookow.

Cytuj
4. Moge jakos poznac jakie obrazenia zadaje poszczegolna bron czytajac jej specyfikacje ? W chwili obecnej mam 2 pierwsze statki - Ibisa i Condora, i 3 pierwsze rodzaje broni. Ze specyfikacji broni udalo mi sie wyczytac takie detale jak mnoznik obrazen (czy jak to nazwac), szybkosc strzelania, optymalny dystans, predkosc sledzenia w rad/s itd, ale brakuje czegos takiego jak stare dobre "damage". Co pominalem ?
to nie bron zadaje obrazenia, a jego amunicja. kliknij prawym klawiszem na amunicji i wybierz show info
Cytuj
5. Otrzymujac Condora oczywiscie ubezpieczylem go. Powiedzmy ze sprawe statku mam zalatwiona, ale co z moja postacia ? Czy przy zniszczeniu statku moja postac tez ginie ? Czytalem na forum cos o klonach, ale nie do konca rozumiem. Co to sa te klony, jak je wykonac, po co ? Po co "skillowac" klona (spotkalem takie stwierdzenie na forum) i jak to robic ?
po stracie statku ladujesz w tzw. podzie (ingame nazywa sie to capsule) jest to malutki "stateczek" ktory bardzo szybko zbiera sie do warpa, jest praktycznie nieopancezony i nie ma zdnej broni, dopiero po stracie poda twoja postac ginie i odradzasz sie w klonowni wlasnie z klona. klonownia na razie cie nie dotyczy, jak bedziesz sie zblizal do granicy 800k sp to zaczniesz sie dopiero interesowac.


* - no dobra jest ale to cie zdecydowanie nie dotyczy na razie z powodu skilli, portfela i zaplecza

sigreg

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2011, 11:48:27 »
Dzieki za odpowiedzi ! Minelo klika dni i Eve okazuje sie nie taka straszna hehe. Powiedzialbym nawet ze jestem przekonany zeby zostac z nia na dluzej.

Zaczynam ostatnie misje turtorialowych agentow, jestem gdzies przy koncowce advanced military training, reszta juz "przerobiona". W czasie treningu dostalem troche wyposazenia, niestety glownie klasy "civilian" wiec jak sie domyslam poza turtorialem bedzie bezuzyteczne. Mam tez kilka statkow, jako caldari otrzymalem min. Condora, Merlina, Herona i Bantama, udalo sie tez zgromadzic jak na razie okolo 4 mln ISK. Dla zaawansowanych graczy nie jest to duzo, jednakze dla mnie, patrzac na ceny podstawowego wyposazenia najnizszego poziomu jest to dobra suma pozwalajaca "odkupic" sie w razie straty statku. Oczywiscie otrzymalem tez sporo skillbookow pokrywajacych podstawy kazdego rodzaju dzialalnosci.
Jak pisalem, koncze turtoriale, postac jest mloda, wyposazenie slabe, i zastanawiam sie "co dalej". Ciagnie mnie ta eksploracja/nauka/produkcja do tego cover ops i EW, pytanie tylko czy na tak wczesnym etapie mozna cokolwiek zwojowac. Jeden ze statkow - Heron, ma bonusy przydatne w eksploracji, jednakze to maly pojedynczy statek i nie odwaze sie zapuszczac w pojedynke w lowsec. Musialbym na razie zostac raczej w highsecach zeby przezyc. Pytanie tylko czy eksploracja w highsecach ma wogole jakikolwiek sens ? Przypuszczam ze uklady te zostaly juz dokladnie przeczesane przez podobnych do mnie poczatkujacych eksploratorow, a nie znam mechaniki gry i nie wiem czy ograbiony site jest po jakims czasie "zapelniany" na nowo, czy tez znika i pojawia sie gdzie indziej jako nie odkryty.

Co byscie polecili dla nowicjusza po turtorialach planujacego rozwoj w powyzszych kierunkach ?

Shiru

Pol Kent

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 101
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ramani Rydiks
  • Korporacja: NPC corp
  • Sojusz: -
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2011, 11:58:30 »
Pytanie tylko czy eksploracja w highsecach ma wogole jakikolwiek sens ? Przypuszczam ze uklady te zostaly juz dokladnie przeczesane przez podobnych do mnie poczatkujacych eksploratorow, a nie znam mechaniki gry i nie wiem czy ograbiony site jest po jakims czasie "zapelniany" na nowo, czy tez znika i pojawia sie gdzie indziej jako nie odkryty.

Akurat to nie jest problem. Mechanika gry jest taka, że wszelkie możliwe do znalezienia "znajdźki" respawnuja się systematycznie. Oczywiście jakiś tam algorytm losuje system w którym "znajdźka" się pojawia oraz jej typ/rodzaj ale nie jest tak, że wszystko już zostało wyszukane i nic nie zostało na przykład dla Ciebie.
Generalnie oczywiście masz rację w hi-sec są najsłabsze rzeczy do znalezienia, w low-sec lepsze a w 0.0 najlepsze. Na szczęście jest pewien rozrzut i nawet w hi-secu możesz znaleźć complexy klasy 4/10. A jeden taki complex jak będziesz miał fart może Ci dać i ze 200mil. Inna sprawa, ze tygodniową postacią we fregacie takiego complexa nie zrobisz.  :(

sc0rp

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2011, 12:52:32 »
@sigreg odpowiadajac co dalej to zloz aplikacje do unseen academy tam Ci wytlumacza podstawy i wtedy sobie wybierzesz co dalej robic, iirc paru instruktorow jest z polskich korpow o roznym profilu wiec oczywiscie tez Ci beda polecali gdzie jest najlepiej. ;)

odnosnie shipow do skanowania zarowno podstawowych jak heron, jak i zaawansowanych jak buzzard(odpowiednik herona tech2) to one same nic nie zwojuja. skanujesz sobie tym shipem zapisujesz bookmark po czym lecisz zmienic ship na bojowy i dopiero wlatujesz.

sigreg

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 04, 2011, 16:50:03 »
Unseen Academy.. brzmi super, gdzie, jak, do kogo moge sie zglosic ?

Co do eksploracji i namierzonych site, czy jest jakis sposob zeby sprawdzic czy jestem wogole w stanie dostac sie do skrytek swoim podstawowym analizerem czy codebreakerem zanim fizycznie tam polece ? Czy jest prawdopodobne ze trafie do miejsca gdzie wywale mase amunicji zeby odpedzic piractwo, nie daj boze strace statek, po czym po ostatecznie zwycieskiej walce okaze sie ze nie uzyskam nic w zamian bo mam sprzet za niskiej klasy albo za niski level umiejetnosci ?

Shiru

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 04, 2011, 16:52:25 »
[admin]http://www.eve-centrala.com.pl/forum/index.php?topic=7277.0
 Centrum rekrutacyjne powinno być widoczne dla zalogowanych użytkowników w tym również dla Ciebie[/admin]

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

lkasprzak

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2011, 18:31:22 »
Unseen Academy.. brzmi super, gdzie, jak, do kogo moge sie zglosic ?

Co do eksploracji i namierzonych site, czy jest jakis sposob zeby sprawdzic czy jestem wogole w stanie dostac sie do skrytek swoim podstawowym analizerem czy codebreakerem zanim fizycznie tam polece ? Czy jest prawdopodobne ze trafie do miejsca gdzie wywale mase amunicji zeby odpedzic piractwo, nie daj boze strace statek, po czym po ostatecznie zwycieskiej walce okaze sie ze nie uzyskam nic w zamian bo mam sprzet za niskiej klasy albo za niski level umiejetnosci ?

Shiru

codebreaker i analyzer na l2-3 w zupelnosci wystarcza na kazdy radar, magneto. Ja na mlodej postaci zarabialem na eksploracji radarow w low sec - wychodzilo ok 300mln na tydzien, ale mialem wiecej wolnego czasu :p po prostu musisz znac zasady poruszania sie po ls, znajomosc obslugi scannera pokladowego, odpowiednio ustawione overview (proby) a bedziesz bezpieczny jak w HS. Jedynie co mozesz pasc to na kampie. Dolacz do UA (sam bylem) - zobaczysz ze EvE rozwija skrzydla grajac w grupie :)

R4kez

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 04, 2011, 19:50:33 »
Owe bezpieczenstwo jak w Hs jest tylko pozorne , ponieważ vudu ciągle cie obserwuje i tylko czeka na to kiedy popełnisz błąd :D

sigreg

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 04, 2011, 21:02:48 »
Turtoriale zrobione, po turtorialach przy pomocy Herona mam dwa pierwsze odkrycia - polowiczne ;) Pierwsze to unstable wormhole K162, ale po powrocie uzbrojonym najlepiej jak moglem cormorantem nie odwazylem sie wejsc po przeczytaniu info ze tunel prowadzi do nieznanej czesci kosmosu. Juz pomijam ze cholera wie co czeka po drugiej stronie, ale gdyby sie zapadl za mna to kaplica, nie wroce bez sond. Drugie trafienie to "looted gurillas ship" - niestety moge korzystac na razie jedynie z 4 sond i pomimo najlepszego i najblizszego mozliwego ustawienia na najnizszym zasiegu sondy, udalo mi sie uzyskac max 91% sile sygnalu - za malo zeby warpowac sie do tej lokacji. Ani chybi brakuje skilla. Do UA oczywiscie mam zamiar sie zaciagnac.

Grzesiek

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 05, 2011, 09:53:59 »
Turtoriale zrobione, po turtorialach przy pomocy Herona mam dwa pierwsze odkrycia - polowiczne ;) Pierwsze to unstable wormhole K162, ale po powrocie uzbrojonym najlepiej jak moglem cormorantem nie odwazylem sie wejsc po przeczytaniu info ze tunel prowadzi do nieznanej czesci kosmosu. Juz pomijam ze cholera wie co czeka po drugiej stronie, ale gdyby sie zapadl za mna to kaplica, nie wroce bez sond. Drugie trafienie to "looted gurillas ship" - niestety moge korzystac na razie jedynie z 4 sond i pomimo najlepszego i najblizszego mozliwego ustawienia na najnizszym zasiegu sondy, udalo mi sie uzyskac max 91% sile sygnalu - za malo zeby warpowac sie do tej lokacji. Ani chybi brakuje skilla. Do UA oczywiscie mam zamiar sie zaciagnac.

Grzesiek
Do skanowania używa się kilku skilli:
- Astrometrics - ilość sond
- Astrometric Acquisition (AA) - czas skanowania
- Astrometric Pinpointing (AP) - rozrzut skanowania
- Astrometric Rangefinding (AR) - siła sond
Dodatkowo przydadzą Ci się Astrogeology i Hacking - oba służą do otwierania puszek, a także Salvaging - zbierania części do rigsów z wraków. Innymi słowy do zarabiania, a zaledwie 6-7 skilli do zrobienia w kilka dni.

AA - w zasadzie na początek lvl1-2 wystarczą Ci w zupełności, ale i AP i AR najlepiej żebyś miał wyskillowane na minimum lvl3-4. Szczególnie AR przydaje się żeby siła sygnału szybciej osiągnęła 100%. Do typowego skanowania 4 sondy wystarczają w zupełności, teoretycznie każda kolejna powinna pomagać, ale algorytm jest tak pokręcony, że o ile 5-ta czasem jest potrzebna, to 6-ta w zasadzie służy jedynie do "zablokowania" obszaru w jakim skanujesz (b. rzadko wpływa na wynik) - zostawiasz ją na dużym zasiegu.

Kluczowy wydaje się też sposób w jaki sondy są rozstawione - najbardziej popularny to ostrosłup na bazie czworokąta (5 sond) lub dwa dwa złączone podstawą (6 sond). Dla ułatwienia sondy można przesuwać grupowo. Reszta to kwestia praktyki. Postaraj się doskillować Astrometrics oraz AP i AR (wszystkie na lvl4) to powinno pomóc.

Wormhole = przejście do W-Space (ja nazywam takie systemy WHSami). Zasadniczo to null sec (0.0) ale z jednym arcyważnym wyróżnikiem = local chat wszystkich WHSów ma zablokowane odświeżanie informacji o ilości i obecności w systemie innych graczy (do momentu odezwania się jesteś niewidoczny dla innych), a obecność osób możesz stwierdzić jedynie na podstawie ich aktywności (np. wraki) lub szukając ich (skanowanie).
WHSy mają swoje klasy (C1-C6), ale dla Ciebie nawet C1 we frytce będzie zbyt trudne. Jak również pewien problem może stanowić to, że rzeczywiście po wlocie brama (wormhole) może się zapaść i nie będziesz w stanie powrócić jeśli nie będziesz miał na pokładzie sprzętu skanującego.

Natomiast zachęcam Cię żeby tam wlecieć we frytce skanującej (szczególnie jeśli masz na niej cloak - nie przeszkadza w skanowaniu sondami) i trenowaniu skanowania. To najlepsza droga by się szybko nauczyć skanowania i obycia we wrogim środowisku (PVP). Tylko trening pozwoli na wyrobienie sobie odpowiednich nawyków. Również zachęcam Cię do UA, tam na pewno dostaniesz rzetelną porcję wiedzy i będziesz miał okazję do przetrenowania, a większość korpów bez problemu przyjmie Cię po zakończeniu cyklu szkoleniowego.

Dodatkowo - nie unikaj zarówno low, jak i null sec'a. W hisecu ciężko o naukę "prawdziwego" PVP, a prędzej czy później zechcesz pograć w stylu PVP, a tylko tam możesz łatwo nabrać nawyków i doświadczenia.

Postaraj sobie również zbookmarkować wartościowe stronki jak:
dotlan - mapy i raporty z systemów
EVE-Central - raporty rynkowe (ceny, etc.)
EVE-Survival - "przewodniki" do misji, etc.
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Yogos

  • Starszy Moderator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 773
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Yogos
  • Korporacja: GBT
  • Sojusz: c0ven
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:19:08 »

Kluczowy wydaje się też sposób w jaki sondy są rozstawione - najbardziej popularny to ostrosłup na bazie czworokąta (5 sond) lub dwa dwa złączone podstawą (6 sond). Dla ułatwienia sondy można przesuwać grupowo. Reszta to kwestia praktyki. Postaraj się doskillować Astrometrics oraz AP i AR (wszystkie na lvl4) to powinno pomóc.


Pamiętaj, że SHIFT przesuwa wszystkie sondy, ALT przeskalowuje wszystkie sondy. Nie przesuwaj pojedynczo tylko ustaw ładną formację i potem działaj na formacji.

Jonas

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 13, 2011, 14:17:11 »
AA - w zasadzie na początek lvl1-2 wystarczą Ci w zupełności, ale i AP i AR najlepiej żebyś miał wyskillowane na minimum lvl3-4. Szczególnie AR przydaje się żeby siła sygnału szybciej osiągnęła 100%. Do typowego skanowania 4 sondy wystarczają w zupełności, teoretycznie każda kolejna powinna pomagać, ale algorytm jest tak pokręcony, że o ile 5-ta czasem jest potrzebna, to 6-ta w zasadzie służy jedynie do "zablokowania" obszaru w jakim skanujesz (b. rzadko wpływa na wynik) - zostawiasz ją na dużym zasiegu.
W ostanim dużym patchu algorytm na skanowanie został zmieniony. Teraz do wyników faktycznie liczą się wszystkie sondy mające skanowany obiekt w swoim zasięgu, czyli maksymalnie 8 sztuk, więc osoby z niskimi skillami skanujące "trudną" sygnaturę mogą sobie pomagać dostawiając kolejną probe do układu. I tak, zostało to potwierdzone empirycznie, co nie zmienia faktu, że rozstawienie 4-5 prob jest łatwiejsze i bardziej przejrzyste niż rozstawienie 8.

Kara Mon

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 13, 2011, 19:51:41 »
Nie ma problemow z operowaniem sondami , alt rozwiazal juz problem z recznym przesuwaniem sond pojedynczo po kazdym zmniejszeniu zasiegu skanu. Teraz nie ma sensu wywalac np 5 probow jak mozna smialo wypuscic 7 i tak samo bezstresowo operowac jak 3 czy 5 probami.

Jonas

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 14, 2011, 09:52:27 »
Ale im ich więcej tym początkowe ustawienie zajmuje więcej czasu, a 7-8 prob dość mocno zaciemnia widok. A nawet na średnich skillach w hi/low na 4 się znajdzie wszystko, a przed wylotem do null/wh skille trzeba zrobić porządnie, a wtedy też na ogół 4-5 wystarcza żeby na spokojnie wszystko znaleźć.

HammerSnake

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 14, 2011, 10:28:02 »
Ale im ich więcej tym początkowe ustawienie zajmuje więcej czasu, a 7-8 prob dość mocno zaciemnia widok. A nawet na średnich skillach w hi/low na 4 się znajdzie wszystko, a przed wylotem do null/wh skille trzeba zrobić porządnie, a wtedy też na ogół 4-5 wystarcza żeby na spokojnie wszystko znaleźć.

Po wh można bez problemu się poruszać w fregacie t1 do skanowania z skillem na fregaty na 2 oraz z skillem do siły probe na 2 i ilość probe na 2- żeby móc wyrzucić 5. Przez dwa tygodnie poruszałem  się tak altem po łańcuchach wh od klasy c1 do c6, więc wiem co mówię i wcale tak długo się wszystkiego nie skanuje. Dodam że skanowałem z zwykłym core launcherem + zwykłe core proby, a nie sistersowe.

Teraz po założeniu charka w 20h można ruszać w nieznaną przestrzeń, zakładając, że chce się jeszcze zrobić cloacka.

Jonas

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 14, 2011, 10:46:39 »
wcale tak długo się wszystkiego nie skanuje.
Problem w tym, że "wcale tak długo" jest kwestią względną. A w temacie eksploracji chodzi nie tylko o możliwość wyskanowania czegoś, ale i o czas jaki to nam zajmie. Ze skillami na 2 można sobie poradzić, ale jeżeli ktoś chce się tym bawić na poważnie, a nie spędzać 15 minut na skanowanie sygnatury to zrobi skille wyżej i weźmie porządny sprzęt.

HammerSnake

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 14, 2011, 10:59:52 »
Cytuj
a nie spędzać 15 minut na skanowanie sygnatury to zrobi skille wyżej i weźmie porządny sprzęt.
Ile trwa skanowanie? 10 sekund? to w w minutę- półtora masz wyskanowaną każdą sygnaturę, a nie w 15min.

Cytuj
Problem w tym, że "wcale tak długo" jest kwestią względną.
Cytuj
przed wylotem do null/wh skille trzeba zrobić porządnie, a wtedy też na ogół 4-5 wystarcza żeby na spokojnie wszystko znaleźć.
Przed wlotem do low seca należy pół roku koxać skille..... ::)

Problem w tym, że dramatyzujesz z koxaniem skilli na 4-5, żeby wszystko spokojnie wyskanować, więc cię sprostowałem.

Jonas

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 14, 2011, 11:07:10 »
Ile trwa skanowanie? 10 sekund? to w w minutę- półtora masz wyskanowaną każdą sygnaturę, a nie w 15min.
Chciałbym to zobaczyć u młodego gracza (gracza, nie chara, a dla takich jest ten dział centrali), bo to co widzę co miesiąc na szkoleniu w UA zupełnie nie potwierdza twoich rewelacji.

Problem w tym, że dramatyzujesz z koxaniem skilli na 4-5, żeby wszystko spokojnie wyskanować, więc cię sprostowałem.
L2R dude. Gdzie ja dramatyzuję? Gdzie napisałem, że skille na 4-5? Gdzie napisałem, że trzeba skillować specjalnie przed wlotem do low?

HammerSnake

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 24, 2011, 14:39:32 »
No dobra kupiłem karton melisy i konsumuje.  Także mogę ci odpowiedzieć. 8)

Cytuj
L2R dude. Gdzie ja dramatyzuję?
"przed wylotem do null/wh skille trzeba zrobić porządnie, a wtedy też na ogół 4-5 wystarcza żeby na spokojnie wszystko znaleźć"
Cytuj
Gdzie napisałem, że trzeba skillować specjalnie przed wlotem do low?

yy nigdzie, ale twoje zdanie jakoś mi się wpisuje do pewnego kanonu :" po wlocie do low seca statki wybuchają, więc zostań w high secu", "cześć, właśnie zacząłem grę. Najpierw spędzę pół roku w high secu, żeby z skillami i iskami polecieć do low seca/0.0, bo wcześniej to się nie da".

Jeśli mówisz nowemu graczowi, że do skanowania wystarczą skille do skanowania na 4-5 to sorry, ale on to odbierze jako "trzeba mieć". Jako instruktor ua szczególnie powinieneś uważać co piszesz i mówisz, żeby nie demotywować ludzi do działania i stwarzać im jakiś sztucznych przeszkód.

Cytuj
Chciałbym to zobaczyć u młodego gracza (gracza, nie chara, a dla takich jest ten dział centrali), bo to co widzę co miesiąc na szkoleniu w UA zupełnie nie potwierdza twoich rewelacji.

No to może pora w końcu zmienić to szkolenie. Kiedy po zmianach w skanowaniu ludzie nie mogli się połapać z probami to byłem w stanie to uwierzyć. Samo ccp wrzuciło wtedy taki filmik na youtube, że można było uznać skanowanie za najbardziej hardcorową rzecz w tej grze i sam nakręciłem krótkiego frapsa dla paru korpowiczów z tymi oczywistościami.

Teraz filmików jest multum i sporo świetnych.

Obecnie po seansie to przepraszam za wyrażenie, ale nawet szympans byłby wstanie ustawić te probe'y. Nie bardzo widzę tu miejsce dla jakiegoś instruktora (jeżeli chodzi o te proste przesuwanie probe, żeby załapać tą sygnaturę) . Chyba że dla jakiś ekstremalnych przypadków nie znających angielskiego, dla których eve jest pierwszą grą komputerową lub jeżeli gry i poruszanie się po nich są dla nich dużą barierą. Nie wątpię, że macie trochę takich przypadków.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 14:45:48 wysłana przez HammerSnake »

eloelo

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 12, 2011, 17:12:41 »
Jeśli mówisz nowemu graczowi, że do skanowania wystarczą skille do skanowania na 4-5 to sorry, ale on to odbierze jako "trzeba mieć". Jako instruktor ua szczególnie powinieneś uważać co piszesz i mówisz, żeby nie demotywować ludzi do działania i stwarzać im jakiś sztucznych przeszkód.
Tak dokładnie jest , musi mieć skile na 4 minimum bo nie ma sensu się meczyć na słabszych skilach
Ile trwa skanowanie? 10 sekund? to w w minutę- półtora masz wyskanowaną każdą sygnaturę, a nie w 15min.
Przed wlotem do low seca należy pół roku koxać skille..... ::)
Nie musisz skliowac pół roku ale jeśli chcesz skanować powinieneś wbić minimum  4 ..
W opisie masz ze nie grasz wiec chcialbym ci wytłumaczyć ze utrudnili skanowanie bardzo i z mniejszą liczbą sond nic nie znajdziesz
Co do czasu skanowanie to chciałbym w takim czasie skanować ... pofantazjowac można a co do sygnaturek to po 8 sek mielenia masz moze te 30 sygnatur ale zazwyczaj kilka najważniejszych masz niedoskanowane ...

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 13, 2011, 10:24:15 »
Tak dokładnie jest , musi mieć skile na 4 minimum bo nie ma sensu się meczyć na słabszych skilach
Nie musisz skliowac pół roku ale jeśli chcesz skanować powinieneś wbić minimum  4 ..
Jest spora różnica pomiędzy "musi", a "powinien".
A jeszcze jedno. Skanując na słabszych skillach człowiek zdobywa potrzebne doświadczenie. Potrzebne między innymi po to żeby warpowalne sygnaturki wyskakiwały w przeciągu sekund, a nie minut.
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Jonas

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 13, 2011, 14:33:27 »
No dobra kupiłem karton melisy i konsumuje.  Także mogę ci odpowiedzieć. 8)
Mam nadzieję, że melisa była smaczna, ale niestety nie pomogła na twoją zdolność czytania ze zrozumieniem.

"przed wylotem do null/wh skille trzeba zrobić porządnie, a wtedy też na ogół 4-5 wystarcza żeby na spokojnie wszystko znaleźć"
yy nigdzie, ale twoje zdanie jakoś mi się wpisuje do pewnego kanonu :" po wlocie do low seca statki wybuchają, więc zostań w high secu", "cześć, właśnie zacząłem grę. Najpierw spędzę pół roku w high secu, żeby z skillami i iskami polecieć do low seca/0.0, bo wcześniej to się nie da".

Jeśli mówisz nowemu graczowi, że do skanowania wystarczą skille do skanowania na 4-5 to sorry, ale on to odbierze jako "trzeba mieć". Jako instruktor ua szczególnie powinieneś uważać co piszesz i mówisz, żeby nie demotywować ludzi do działania i stwarzać im jakiś sztucznych przeszkód.
Wyciągnąłeś zdanie z kontekstu i tworzysz wokół niego filozofię. Ja pisałem, że mając już jako takie skille gracz jest w stanie znależć obiekt skanując 4-5 probami, a nie, że do skanowania potrzebuje skilli na poziomie 4-5. Powtórzę - L2R. Na moim szkoleniu młodzi mają skille mieć zrobione na 4/2/2/2 co moim zdaniem jest wystarczające dla spokojnego skanowania eksploracyjnego w hi/low. A jeżeli masz jakieś uwagi do mojego szkolenia, zakresu czy jakości przekazywanych tam wiadomości to serdecznie zapraszam. Posłuchasz, i wtedy możesz krytykować.
A co do twojej teorii mojego "wpisywania się do kanonu" to wysnuwanie jej w stosunku do gracza, który 4 lata w grze spędził w 0.0, a wleciał tam parę miesięcy po rozpoczęciu gry (bo wtedy dowiedziałem się, że w ogóle jest coś takiego jak null) jest chyba zdeczka nie na miejscu. Ty jednak wolisz uparcie twierdzić, że do low/0.0 to powinien lecieć każdy świeżak po skończeniu tutoriala, bo to mu dobrze zrobi. Śmiem twierdzić inaczej, ale to temat na inną pogadankę.

No to może pora w końcu zmienić to szkolenie. Kiedy po zmianach w skanowaniu ludzie nie mogli się połapać z probami to byłem w stanie to uwierzyć. Samo ccp wrzuciło wtedy taki filmik na youtube, że można było uznać skanowanie za najbardziej hardcorową rzecz w tej grze i sam nakręciłem krótkiego frapsa dla paru korpowiczów z tymi oczywistościami.

Teraz filmików jest multum i sporo świetnych.

Obecnie po seansie to przepraszam za wyrażenie, ale nawet szympans byłby wstanie ustawić te probe'y. Nie bardzo widzę tu miejsce dla jakiegoś instruktora (jeżeli chodzi o te proste przesuwanie probe, żeby załapać tą sygnaturę) . Chyba że dla jakiś ekstremalnych przypadków nie znających angielskiego, dla których eve jest pierwszą grą komputerową lub jeżeli gry i poruszanie się po nich są dla nich dużą barierą. Nie wątpię, że macie trochę takich przypadków.
Dla osób, które miały styczność ze starym systemem skanowania, gdzi proby same nie warpowały, faktycznie nowy system jest banalnie prosty, a dodatkowe ułatwienia do ustawiania prob wprowadzane przez CCP jedynie pogłębiają to przeświadczenie. O dziwo jednak nie wszyscy gracze po tygodniu/dwóch w grze (a tacy przychodzą do UA i na moje szkolenie także) są w stanie bezboleśnie opanować ten system, bez znaczenia do jakiego gatunku należą.
I ponownie, jeżeli masz jakieś zastrzeżenia do mojego sposobu uczenia, czy samego szkolenia jako takiego, wpierw się na nie zapisz, zalicz, a później możemy podyskutować.

sc0rp

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 13, 2011, 21:21:45 »
coz z wlasnego doswiadczenia wystarczy skill rasowy frytki na III i podstawowy skill do skanowania na I. Wszystko idzie tym wyskanowac w hi tyle ze to trwa i trzeba pieprzyc sie w skladanie piramid z probow etc.

eloelo

  • Gość
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 13, 2011, 22:01:39 »
Coż z własnego doświadczenia widze że tu po kilku postach zapomina sie o co pyta nowy gracz i tylko forsuje sie swoja jedynie słuszna doktrynę która w innych podobnych tematach moze być całkowicie sprzeczna z obecna ..
Jeśli kolegę pociaga skanowanie i anomalki to powinien dążyc do wymaksowania wszystkich potrzebnych do tego skili
Tak samo jak ktoś chce sie bawić w PVP to nie wystarczy mu 1-3 skile na lvl 2 i 3 bo nic tym nie zrobi wtedy każdy by na niego huczał lvl minimum 4 a najlepiej 5
w mining tez można sie bawić na skilach 1 i 2 ale chyba każdy wie jaki bedzie efekt końcowy .
Pamiętam jak był komentowany 3 miesieczny char ktory spadł w windyku - noob , ebaywarior, kara za latanie takim statkiem ... była wtedy ostra dyskusja ze skile które pozwalaja mu nacisnać klamke nie oznaczaja ze nim będzie latał efektywnie
może i misje zrobi ale w jakim czasie - moze wyskanuje ale kiedy
ile on zarobi na misji jeśli ja bedzie robił 2 godziny
ile zarobi na anomalce jak ja będzie skanowal 2 godziny
bez wymaksowania skili nie będzie miał dodatkowego dps wynikajacego z pobocznych skili ...
Nagle to jest niepotrzebne
a tam troche wiecej czasu mu zejdzie i tyle co nie ?
najwyżej ktoś wyskanuje wczesniej i mu zrobi anomalke pod nosem
rzuci kombaty i będzie mielił 15 razy zanim wyskanuje gościa na ss bo ten poszedł na kawe
ta gra polega na specjalizacjach jeden ma dps inny ewar i albo jesteś w czymś dobry albo masz skile na 1-3
Rób co lubisz ale jak sie juz za to weźmiesz to skiluj ile sie da w tej dziedzinie inaczej będziesz miernotą ktorą tu obecni wyśmieja przy pierwszej twojej wpadce na kb

P.S. czas robienia misji i skanowania podany dla przykładu zeby jakis prawnik sie nie czepial do sekund

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Poczatki - ciezko sie odnalezc. Kilka pytan.
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 14, 2011, 10:18:22 »
Jeśli kolegę pociaga skanowanie i anomalki to powinien dążyc do wymaksowania wszystkich potrzebnych do tego skili
Jeszcze parę kontrowersyjnych wypowiedzi i wynikających z nich dyskusji i może w końcu zrozumiesz co ludzie próbują Ci od dłuższego czasu przekazać. Może wówczas będa z Ciebie jakieś sensowne chary w EVE  :P

Dążyć =/= wymagać. Zapamiętaj to sobie. Wymagania masz napisane przez CCP w opisach skilli, modułów, statków, etc. Ludzie tu podają informacje o poziomach skilli jakie mają sens z punktu widzenia:
- zoptymalizowania czasu
- zoptymalizowania efektywności
- zoptymalizowania kosztu.
Wiele rzeczy w EVE można robić na minimalnych skillach, np. latać BSem, a to właśnie one mówią o tym co jest WYMAGANE przez CCP by wsiąść w BSa w ogóle. Jednak by latać efektywnie, nie tracić niepotrzebnie czasu na misjach, a także by nie wtapiać BSa za BSem ludzie podają, że najlepiej mieć lvl4-5 w konkretnych skillach. Czy teraz jest to dla Ciebie zrozumiałe ? Przy czym nikt tu nie mówi, że newbie ma siedzieć miesiącami na stacji i czekać aż mu się wyskiluje char.
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...