Autor Wątek: Linux, grafika, ATI, sterowniki.  (Przeczytany 5126 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vulor

  • Gość
Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« dnia: Październik 11, 2007, 15:02:47 »
Parę osób tutaj używa linuxa, to może zapytam.

Od jakiegoś czasu kombinuje nad zakupem nowego kompa, wiec muszę też kupić grafikę jakaś

czy ktoś się orientuje jak aktualnie wygląda sytuacja z support ATI dla Linuxa?
Wiem, że oficjalne serowniki już od dość dawna, ale sterowniki by ATI pod Linuxa sprawowały się znacznie gorzej niż robione przez nVidie.

Poprawili się trochę, czy nadal ich drivery są do dupy?

EDIT: Wikipedia twierdzi że nie jest z tym najlepiej. http://en.wikipedia.org/wiki/Radeon
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2007, 15:05:31 wysłana przez Vulor »

Kamoris

  • Gość
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2007, 15:30:11 »
Do kitu jest Ati, dziala conajmniej chusteczkowo. Mi sie po wielu bojach udalo odpalic akceleracje 3d i eve. NA nowych dystrubucjach chyba jzu wiekszosc problemow rozwiazane jest ale ogolnie zrazilem sie do Ati pod linuxem strasznie. A i problem jest ati+ monitor panoramiczny nie idzie ustawic 16:10 bo chrzani sie odswiezanie.

Nerxes

  • Gość
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2007, 15:40:09 »
ATI niegdy nie mialem ale pomagalem kilku znajomym i z tego co wiem sterowniki ATI to loteria.. zadzialaja lub nie :) NIe pamietam juz czy chodzilo o konkretne wersje driverow czy dystrybucje. Czasem trzeba bylo cos wpisywac w /etc/fstab a czasem nie Sam konfigurator wtedy to byl koszmar i wlaczenie niektorych bajerow na karcie powodowalo problemy wiec najlepsze efekty uzyskiwalo sie metoda prob i bledow (wlacze se to i zobaczymy co sie stanie)

Polecam Nvidie... pod linuxem chodzi kiepsko ale chodzi i nigdy  wiekszych problemow nie bylo

Hall Underley

  • Gość
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2007, 21:29:43 »
Drivery ATI są ciągle gorsze od NV, ale od paru miesięcy robi się z nimi coraz lepiej.
Co do instalacji - najbardziej bezproblemowa jaką widziałem, to w Ubuntu.

marcoos

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 630
    • Zobacz profil
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 12, 2007, 07:34:44 »
Drivery ATI są ciągle gorsze od NV, ale od paru miesięcy robi się z nimi coraz lepiej.
Co do instalacji - najbardziej bezproblemowa jaką widziałem, to w Ubuntu.

Wiem, że to akademicki problem (Wielkanoc czy Boże Narodzenie) - ale ja od ubuntu 100x wolę opensuse jako desktop :) (http://www.opensuse.org/) - z tym, że jeżeli ktoś chce sie bawić w Cedegi lub Wine, niech wybierze wersje 32-bit :)
Bermuda Syndrome [BAS-3]

ArchenTheGreat

  • Gość
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 12, 2007, 08:29:35 »
Wiem, że to akademicki problem (Wielkanoc czy Boże Narodzenie) - ale ja od ubuntu 100x wolę opensuse jako desktop :) (http://www.opensuse.org/) - z tym, że jeżeli ktoś chce sie bawić w Cedegi lub Wine, niech wybierze wersje 32-bit :)

A po kiego grzyba? Nie elepiej kupić na Allegro Win2k za jakieś 20zł (legalne, z fakturą)? EVE chodzi pod tym jak złoto. Używam linuksa i bardzo sobie go chwalę ale jako system na serwer. Nie ma co go na siłę dawać na maszynkę do gier.

PS. Jakby to za duży offtop był to dajcie znać.

Hall Underley

  • Gość
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 12, 2007, 08:36:20 »
Marcin, normalnie Cię nie poznaje ;) Parę lat temu na pcoa byłeś zatwardziały windziarz-antylinuksiarz ;)

marcoos

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 630
    • Zobacz profil
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 12, 2007, 10:39:28 »
Wiem, że to akademicki problem (Wielkanoc czy Boże Narodzenie) - ale ja od ubuntu 100x wolę opensuse jako desktop :) (http://www.opensuse.org/) - z tym, że jeżeli ktoś chce sie bawić w Cedegi lub Wine, niech wybierze wersje 32-bit :)
A po kiego grzyba? Nie elepiej kupić na Allegro Win2k za jakieś 20zł (legalne, z fakturą)?

Ale kupiłeś tak czy teoretyzujesz? bo jeżeli chodzi o win2000 to oryginały ciągle trzymają cenę (i są zwykle droższe od XP HB). Dostępna wersja professional może zwykle zdecydowanie więcej jeżeli chodzi o możliwości sieciowe (np. podłączanie do domen itp.) niż najtańsze wersje XP i Vista.

Więc jak widzę na allegro win2000 za "20 PLN" - to są zwykle tylko ceny nośników, bo licencja już dawno bangla na innym komputerze...
Bermuda Syndrome [BAS-3]

Luisa

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Luisa
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 12, 2007, 13:19:14 »
Hmm... miałem Radka 9500 troszkę problemów było, ale da się sterowniki zainstalować. Nie wiem jak sytuacja wygląda ostatnio bo już mam gforca :D Wydaje mi się, że ATI też będzie chodzić, ale pewnie będziesz mieć więcej problemów z instalacją sterowników.

ArchenTheGreat

  • Gość
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 12, 2007, 13:37:52 »
Marcin, normalnie Cię nie poznaje ;) Parę lat temu na pcoa byłeś zatwardziały windziarz-antylinuksiarz ;)

Eee tam. Ja linuksa zawsze uważałem za bardzo dobry system... dopóki się go na desktop nie chce wrzucić. Używam Debiana jako maszynki wyjściowej dla domowej sieci i jako serwera parunastu usług. Nie zamieniłbym go na maszynkę z Windows chociażby dlatego, że na tym sprzęcie ledwo by pełzało (jakieś stare Pentium z 128MB ramu).

Wszystkie inne moje domowe komputery mają Windows w różnych wersjach bo to maszynki do interakcji z człowiekiem.

Ale kupiłeś tak czy teoretyzujesz? bo jeżeli chodzi o win2000 to oryginały ciągle trzymają cenę (i są zwykle droższe od XP HB). Dostępna wersja professional może zwykle zdecydowanie więcej jeżeli chodzi o możliwości sieciowe (np. podłączanie do domen itp.) niż najtańsze wersje XP i Vista.

Kupiłem za 20zł, choć to było z rok temu bodajże. Przyznaję, że nie jestem na bieżąco z cenami.

Luisa

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Luisa
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2007, 13:58:07 »
20 zł za Win 2000 rok temu ???? Jeszcze się z takim nie spotkałem :P

ArchenTheGreat

  • Gość
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 12, 2007, 14:39:33 »
20 zł za Win 2000 rok temu ???? Jeszcze się z takim nie spotkałem :P

Widać trafiłem na wyjątkową okazję. Jednak jeśli ceny są znacząco wyższe to faktycznie walka z Linuksem może mieć jakiś sens (jeśli się ma na to czas oczywiście).

Fedajkin

  • Gość
Odp: Linux, grafika, ATI, sterowniki.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 13, 2007, 00:23:39 »
hmmm... co do EVE pod linuchem, to nie ma żadnego problemu jeśli chodzi o karty z chipem nvidia, niestety nie wiem jak z radkiem. Nawet niedawno sprawdzałem co tam usprawnili w cededze i byłem pod wielkim wrażeniem... lepiej całość śmigała niż na XP.
Szkoda jedynie, że pingwin nie toleruje ventrila i trzeba bawić się w ustawianie poprzez VM-Ware.