Eve Online > Wsparcie techniczne

Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X

<< < (3/3)

sztosz:
Wiesz to nie do końca tak, bo transfer jest podawany w Gigabitach/s, a zapisy i odczyty w Gigabajtach/s.
Więc mając 4 Gigabajty/s teoretycznego transferu, i normalne SSD na SATA III z zapisem/odczytem 500+ Megabajtów/s (nie mówiąc od dyskach na M.2 z zapisem spokojnie rzędu 1100 Megabajtów/s) nie mówiąc już o USB 3.0 z teoretycznym transferem ~600 Megabajtów/s to nie ciężko mi wyobrazić sobie scenariusz w którym to się może przytkać. Ale pewnie masz rację, bo pomimo tego że produkcyjne bazy mamy liczone w Terabajtach danych, to szansa że lokalnie to będę kopiował jest praktycznie żadna :D

Ale gdyby to kogoś interesowało, to jest taki szalenie mały wybór płyt pod Ryzena nie dlatego że polska jest w tyle, ale dlatego że w sumie w ogóle z chipsetem x370 wydano na świecie ledwo 11 płyt różnych producentów.

A na moje pytania sam w sumie znalazłem odpowiedzi.
1. Wydajność procków, Intel jest wydajniejszy, czasem o wiele wydajniejszy jeżeli chodzi o IPC (instructions per clock) i aplikacje jednowątkowe będa szybciej działać na Intelu, ale to nie tylko wina samej architektury, ale też kwestia tego, że większość aplikacji i gier jest optymalizowana pod Intela.

2. Jeżeli chodzi o płyty z co najmniej 8 sata, to pod Ryzena jest ich co najmniej 5 (sprawdzałem tylko x370), 1 Gigabyte'a, po 2 Asusa i AsRocka. Msi pod tym względem strasznie ssie. Pod Intela jest tego naprawdę dużo, ale samych w ogóle płyt jest od groma, bo Kaby Lake i Skylake są od bardzo dawna na rynku.

3. PCI-E, Intelowskie procki mają 16 linii z procka do obsługi grafiki, i do 24 linii w mostku południowym połączonych szyną DMI x 4 w zależności od chipsetu transferem 20 Gb/s (2.5 GB/s) albo 31.5 Gb/s (3.9375 GB/s). Ryzen ma w procku 16 linii do obsługi grafiki, 4 linie do obsługi dysku na M.2 i do 8 linii w mostku południowym połączonych szyną PCI-E x 4 z transferem 31.5 Gb/s (3.9375 GB/s). AMD mimo wszystko trochę lepiej tu wypada, ale tylko na papierze, bo w praktyce nikt nie zauważy różnicy.


Gdybym mógł to bym się wstrzymał z zakupem jeszcze z miesiąc albo dwa, a że nie mogę, to poskładam do kupy jakieś sensowne konfiguracje z 7700K i 1700X i zobaczę jak to cenowo wypadnie. Jeżeli ten Ryzenem będzie dużo droższy, to wezmę Intela. Pół roku temu to by brzmiało jak totalny absurd ¯\_(ツ)_/¯

W każdym razie, dziękuję za uwagę  :P

PS. Bardzo wysoko oceniany komentarz na /r/intel/

--- Cytuj ---The 6800K, like the 6850K and 6900K don't make any sense anymore honestly. They cost more than Ryzen and perform worse on average (there is some value if you need AVX 256, quad channel RAM or 40 PCI-e lanes, but that's a hell of a premium for those features and those are needed only in very specific programs)
As for the 7700K, is great if all you do is gaming, but since you are also going to stream, then the 1700 is probably going to give you the best perf/$
--- Koniec cytatu ---

[BWTF] Xapitan Bomba:

--- Cytat: sztosz w Marzec 06, 2017, 20:17:23 ---Wiesz to nie do końca tak, bo transfer jest podawany w Gigabitach/s, a zapisy i odczyty w Gigabajtach/s.
Więc mając 4 Gigabajty/s teoretycznego transferu, i normalne SSD na SATA III z zapisem/odczytem 500+ Megabajtów/s (nie mówiąc od dyskach na M.2 z zapisem spokojnie rzędu 1100 Megabajtów/s) nie mówiąc już o USB 3.0 z teoretycznym transferem ~600 Megabajtów/s to nie ciężko mi wyobrazić sobie scenariusz w którym to się może przytkać. Ale pewnie masz rację, bo pomimo tego że produkcyjne bazy mamy liczone w Terabajtach danych, to szansa że lokalnie to będę kopiował jest praktycznie żadna :D

--- Koniec cytatu ---
No musiałbyś chyba mieć 2x 4kanały infiniband żeby to rzeczywiście szło tymi terabajtami i kopiować to jednocześnie na wszystkie dyski oraz po usb3 (bardzo zakręcony jbod żeby to pomieścić) a bottleneckiem i tak będzie wtedy pewnie system plików/system operacyjny. To nie tak że się nie da, po prostu workflow sie fizycznie balansuje (bo podczas takiego grubego kopiowania nie robisz przecież dużych obliczeń cuda/opencl które wysycą resztę).

Co do płyt to jest faktycznie bieda(i bugi). Cieszy natomiast obsługa ECC w desktopie O_O

sztosz:
Jest też bieda z chłodzeniem, póki co jedyne dostępne chłodzenia to takie które nie mają własnego backplate'a i są montowane bezpośrednio do MOBO.

Warto też wiedzieć, bo ja się dowiedziałem przypadkiem, że częstotliwość pracy ramu, ma bezpośrednie przełożenie na transfer pomiędzy L3 jednego 4 rdzeniowego modułu a L3 drugiego w Ryzenie. Czyli im szybsze pamięci tym większy transfer danych między modułami. Tak więc lepiej brać 3400 CL16, niż np 3200 CL15.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej