Eve Online > Patche i dodatki
Kronos - letni dodatek 2014
[BU FU] Karas:
nie bedzie kolejek, wlasnie na tym ma polegac ten patch dla indu
SokoleOko:
--- Cytat: Tloluvin w Kwiecień 17, 2014, 12:36:37 ---Czy likwidacja slotow oznacza, ze w kazdej chwili bede mogl zapuscic obrobke dowolnego BPO bez umieszczania go w kolejce?
--- Koniec cytatu ---
Tylko tam, gdzie więcej ludzi to robi, będzie to kosztowało drożej. Coś - tu spekuluję - jak z cenami biur na stacjach (ceny w Jita vs. ceny w Aridii)
Tloluvin:
Czyli ktoregos pieknego dnia moze sie okazac, ze lepiej sie wyjdzie na postawieniu wlasnego POSa w hi secu i zapuszczeniu altow do kopiowania BPO niz na kopiowaniu na stacji
Dormio:
--- Cytat: Tloluvin w Kwiecień 17, 2014, 13:54:31 ---Czyli ktoregos pieknego dnia moze sie okazac, ze lepiej sie wyjdzie na postawieniu wlasnego POSa w hi secu i zapuszczeniu altow do kopiowania BPO niz na kopiowaniu na stacji
--- Koniec cytatu ---
A w jaki sposób lepiej ? Koszt obróbki na POSie będzie wprost zależeć od ilości labów jakie powiesisz na POSie:
a) standardowy lab daje Ci 1/5/3/3 (odpowiednio copy/inv/me/pe) - w większości PE jest nieużywane, ME okresowo przy zakupie nowego, największe zapotrzebowanie jest na copy i inwencję.
b) adv. lab daje 3/2/2/0 - kosztem pe/me/inv zyskujesz 2 sloty na kopiowanie
Na standardowej large szpili (Amarr) powiesisz 8 adv. + corp hangar, na cokolwiek więcej brakuje CPU (można i trzeba powiesić działa - te akurat nie zużywają CPU). Na L szpili Caldari wsadzi się nawet 12 adv (Gallente = 11, Matari = 9). To wartości MAX (celujemy w kopiarkę), ale przecież trzeba powiesić (niekoniecznie włączać) jakieś defensywne struktury (hardenery, scramble), które jak włączone zjadają CPU. Możesz wyłączyć lab nawet jak jest używany, ale stracisz cały dorobek pracy (jak kopiujesz nie dostaniesz kopi nawet jak została 1s), a BPO (nie wiem czy poprawili), będzie niedostępne do zakończenia cyklu.
Duża szpila zjada niezależnie od rasy 28k kostek paliwa i wystarcza to na 29d 4h (więcej się nie mieści w "baku"), ze zrozumiałego powodu najdroższe paliwo jest do szpili Caldari (~20mln/kostka), ale pozostałe są niewiele tańsze (14-16mln/kostka). Nawet jak większość komponentów kostki paliwa robisz sam to zaoszczędzisz max 10-20%. Zatem koszt utrzymania szpili (pali tyle samo niezależnie od obciążenia) jest w granicach 390-560mln ISK miesięcznie. Zakładając max wykorzystanie kopiarki (szlifujesz/inwentujesz/kopiujesz na wszystkich slotach na raz) masz max 84 sloty, czyli koszt per slot to jakieś 6.7mln ISK miesięcznie. 84 sloty oznacza, że 9 osób się tym zajmuje nonstop, odpowiednio kolejkując. Zatem absolutnie minimalny obecny koszt wytworzenia BPC, którego czas wytworzenia trwa miesiąc (np. dowolnego capsa) wynosi 6.7mln ISK/slot. Oczywiście im krócej trwa wytworzenie BPC tym ten koszt jednostkowo per BPC jest niższy.
Przyjmując, że wprowadzane zmiany w labach dotkną również laby na POSie (czyli znikną sloty per typ prac, ale nie kolejkowanie), to max co będzie można zrobić na POSie wyniesie już 48 równoczesnych prac (12x1x4 = copy/inv/me/pe). Czyli nasz minimalny koszt BPC dla labów pracujących nonstop we wszystkich kategoriach wyniesie 11.7mln ISK/slot. Realnie do kopiowania możesz użyć max tego co jesteś w stanie powiesić (czyli 12 adv - zakładając, że nie ma już slotów), czyli jednocześnie kopiujesz 12 BPO. Koszt postawienia takiego POSa (12 adv. labów + szpila) jest już niewielką częścią (10-15%) wartości BPO na nim zdeponowanych (strzelam - 8mld przy 12 BPO na BSy?).
Musisz sobie poszukać ile trwa zrobienie BPC BSa wówczas zobaczysz jaki realny jest koszt wytworzenia BPC.
Tu masz kalkulator jakbyś chciał się pobawić:
http://eve.1019.net/pos/index.php
Oczywiście możesz użyć małej szpili, ale czy warto ryzykować ? Mała szpila to raptem 18mln ehp i oczywiście w pojedynkę to może być wyzwanie, ale w kilka osób jest jak najbardziej sensownym celem. Duża szpila wymaga już akcji kilkudziesięciu osób, a i tak większy problem stanowi wówczas amo, które trzeba dowozić.
Dlatego tylko duża szpila, a mając na uwadze, że nie da się po zmianie obrabiać BPO na POSie bez jego fizycznej na nim obecności, to będzie to bardzo atrakcyjny cel.
Sam sobie odpowiedz, czy lepiej się na tym wyjdzie ?
EDIT:
Cena Dominixa to obecnie ~180mln/hull - zakładając 14% koszt wytworzenia BPC w publicznym labie na stacji dostajesz 25mln ISK/per BPC, ale to max koszt dla 10 runs - teoretycznie cena na POSie jest minimum 4x niższa po zmianie (12/4 - zakładam, że tydzień trwa zrobienie BPC - nie pamiętam czasów dla 1 run). Realnie pewnie będą zbliżone (przynajmniej dla obecnych kosztów paliwa) na korzyść obróbki na POSie (obecny bonus adv. labu to 35% = 0.65 job time bonus).
Niech będzie, że BPC 1 run na BSa robi się 1 dzień - czyli mamy koszt w granicach 1-1.5mln/ISK per BPC 1 run. Zatem zyskujesz na POSie 1mln, a ryzykujesz BPO warte 600+ mln ISK.
Filip Bonn:
Dormio jedno pytanie: Grasz jeszcze w EVE ?
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej