Autor Wątek: Problemy z kartą graficzną  (Przeczytany 14854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Problemy z kartą graficzną
« dnia: Luty 13, 2011, 20:44:39 »
Zaobserwowałem pewne problemy z EVE.

Gra pracuje na:
Gigabyte GeForce GTX 260 (tą wersję podrasowaną przez producentów). Pracuje na systemie Windows 7 Professional.

Wstępują one w szczególności w systemach zalagowanych jak JITA.

Mały przykład.
Siedzę na lokalu i robię zakupy i tak co jakieś 5 min jak nie częściej ekran robi się czarny na jakieś 3 do 5 sekund i po chwili wraca do normy. Po około 4 black screenach gra się wywala do systemu.
Za namową kolegi ściągnąłem program GPU-Z i w momencie wywalenia się gry nie widać różnicy w GPU core, memory i shader clock. Temperatura wahała się między 51 do 60 stopni. Przy szybkości wentylatora 40%.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2011, 20:51:40 wysłana przez Herezja »

Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2011, 22:48:33 »
Takie programiki sa niczego warte. Sprawdz temperature miernikiem. Zaaktualizuj sterowniki, a jezeli masz najnowsze to zmien na starsza wersje.

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2011, 23:17:11 »
Jakim miernikiem?

Stery są średnie czasowo w sumie (nie są najnowsze ale i nie najstarsze czytaj zwyczajne).

Wiem, że przed ostatnimi większymi zmianami wszystko działało poprawnie

Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2011, 23:34:11 »
Miernikiem do mierzenia temperatury. Cos takiego. Chociaz ten kosztuje 100 zl na tej stronie to mozna znalesc i takie za 30-50 zl.




Swoja droga zaaktualizuj sterowniki do najnowszych.

Ravenscar

  • Gość
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2011, 08:44:33 »
Hej Soul

To raczej sterownik twojej grafy się krzaczy. Miałem podobnie swego czasu. Zainstaluj forceware w wersji 260.99. Możesz zassać ze strony nvidii.

Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2011, 10:27:20 »
Moje sterowniki sa ok. Sam mam ati i nie gram w eve. Ostatnio swoja droga zrobilem downgrade bo w League of Legends mialem spadki fpsow o_O.

Ravenscar

  • Gość
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2011, 10:37:11 »
Sorka Soul. To miało być do Herezji. A tak swoją droga zauwazyliście, że gra lepiej wygląda na kartach Radeon niż Geforce? Czy to tylko moje odczucie...

Herezja zmieniłeś sterownik?

Shamoth

  • Yellow Koza
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Trish Mase
  • Korporacja: Republic Military School
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2011, 10:56:08 »
Pewnie dlatego że ATI odkąd pamiętam lepiej sobie radziło z obliczaniem danych zmiennoprzecinkowych z podwójną precyzją niż Nvidia, szczególnie istotne przy HDR i wszelkiego innego rodzaju efektach i postprocesach.

@Herezja
Nie masz jakiegoś badziewia w tray'u, które by robiło szybki balonik który wymuszałby coś w rodzaju ALT+TAB, mało która aplikacja dobrze znosi kilkukrotne szybki alttabowanie.
Ew spróbuj ustawić EVE w opcjach graficznych na fixed window a pasek systemowy ustaw żeby nie był zawsze na wierzchu.

Odpal może kontrolnie monitor fps w eve i zobacz jak w trakcie tych blackout'ów zachowuje się klient.

Od jakiegoś czasu w Radeonach a raczej Catalystach jest myk z górnym prawym rogiem, ktoś może znalazł na to remedium bo to zamrażanie całego systemu po wjechaniu myszką w róg jest z lekka wkurzające.
...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...

F-YU

  • Gość
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2011, 11:22:22 »
lepiej podkręć np. riva tunerem ten wiatrak na 100% i niech zawsze tak chodzi zanim producent spali ci kartę i wyśle z uśmieszkiem na ustach po nową do sklepu.

Orli1983

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: What ever
  • Korporacja: Lords of Sandbox
  • Sojusz: rane
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2011, 14:09:47 »
a ja wlasnie uporalem sie ze swoim problemem z  bluescreenami, miganiem obrazu przy podlaczaniu usb i wywalaniem evki przy dwoch klientach- zmienilem starego geforca na nowego radka ;]

o dziwo wystarczyło wyczyszczenie sterowników od grafy bez reinstalowania win 7 i po raz kolejny ra u mnie potwierdzilo sie ze sprzet amd nie lubi nvidi :P

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2011, 16:50:20 »
Posiadam tą kartę

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Karty_graficzne_Super_Overclock__GV-N26SO-896I_od_Gigabyte-23391.html

Temperatura karty w momencie wywalenia się gry do pulpitu wynosiła 72 stopnie

Dodatkowo czasami (nie zawsze) pojawia się komunikat Sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność + dodatkowo coś takiego  KERNEL MODE DRIVER VERSION 26099
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2011, 18:38:39 wysłana przez Herezja »

Mikanao

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mikanao
  • Korporacja: Unseen Chimera
  • Sojusz: Exiled Ones
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2011, 19:53:24 »
a z temperatura proca wszystko ok? skoro wywala sie w jita to moze nie wyrabia proc albo ram?

LosBekoczoS

  • Gość
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2011, 20:07:36 »
@Herezja

Najlepiej pozycz od kogos grafe byle by nie GB bo z tego co widze to jestes kolejna osoba co ma takowy problem ( i przy eve i przy innych grach) - Co ciekawe to grafa bodajze z servisu wracala ze aok, a działała jak działała..

uliczny

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: mjr Demendon
  • Korporacja: Unseen Nomads
  • Sojusz: Brak
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2011, 21:24:45 »
Herezja nie martw sie te same problemy o ktorych piszesz i mnie tez dotknely :(
Narazie zformatowac kompa zdazylem teraz sie zastanawiam co w nim wymieniac  ??? bo format nie zawiele pomogl
A moze poczekam "chwile" w kazdym badz razie napisz w jaki sposob uporales sie z problemem napewno wielu to moze pomoc 
[M]: Podaj piwo kobieto
[K]: a może użył byś magicznego słowa
[M]: czary mary podaj browary

deckard

  • Gość
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 14, 2011, 22:26:59 »
Przyczyna takiego stanu rzeczy może być kilka, problem z chipem na karcie, problem z czipem na płycie głównej, problem z ramami. Jutro pogadam z kumplem w serwisie to wkleję jakieś  dokładniejsze info.

Temperatura 40 60  stopni jest jak najbardziej ok.

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 15, 2011, 01:35:04 »
Ściągnąłem najnowsze sterowniki do karty sytuacja nadal się nie zmieniła. Jutro rozkręcę obudowę i przedmucham solidnie (a nie jak zwykle) i zobaczymy.

Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 15, 2011, 05:58:02 »
Jezeli Ci sie to dzieje w jednej grze to nie jest wina przegrzewania. Just saying.

Ravenscar

  • Gość
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 15, 2011, 09:25:59 »
Hmm... miałem swego czasu te problem gdy smigałem na Win 7 RC. Teraz mam Win 7 Pro 64. Może przyczyna tkwić w systemie. Masz aktualizowany na bierząco? "Sterownik karty przestał odpowiadać..."
Numerek sterownika masz OK. Mam ten sam i niemam 'czarnych ekranów'. Na 100% karta nie jest uszkodzona.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 15, 2011, 10:36:20 »
Nie jestem pewny czy pomoże, ale swego czasu (na poprzedniej karcie) czasem mi się tak działo - wyciągnij kartę ze slotu, przemyj/przetrzyj styki (denaturat najlepiej) i prawidłowo wsadź. W BIOSie wyłącz "zaawansowane" zarządzanie energią (nie pamiętam jak się to nazywa), które w ramach oszczędności wyłącza "nieaktywne" karty (u mnie np. wyłączało kartę sieciową pomimo, że grałem). Zrób to samo w Windowsie. W ustawieniach karty wyłącz również AA.
U mnie pomogło, ale ja miałem wówczas 7600GT
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 15, 2011, 12:26:50 »
EHM

Kolega @Ravenscar straszy a @Dormio pisze niezrozumiale (nie jestem w tych tematach biegły przyznaje).

Dziś kupiłem sprężone powietrze i przedmuchałem dokładnie zasilacz, wiatraki tak na procesorze jak i karcie (odczekałem oczywiście parę chwil zanim włączyłem kompa bo sprężone powietrze zwykle wyrzuca i jakieś płyny ale ... jak napisałem poczekałem paręnaście minut).

Jeszcze dziś się nie logowałem zobaczymy ... w razie czego następny krok to przeinstalowanie Windy mnie czeka.

ps. @Ravenscar zwróć uwagę, co pisałem wcześniej. Karta służy mi już jakiś czas i była wykorzystywana do innych gier nie tylko EVE. Przed ostatnimi zmianami związanymi z Incursią nie było problemu z EVE a same problemy występują tylko i wyłącznie w EVE więc odnoszę raczej wrażenie, że to wina EVE a nie karty

Shamoth

  • Yellow Koza
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Trish Mase
  • Korporacja: Republic Military School
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 15, 2011, 12:55:50 »
Próbowałeś zrobić backup cache i settings, usunąć je i odpalić EVE bez żadnych predefiniowanych ustawień, zrobić reset ustawień?
Zobacz też czy w ustawieniach sterowników, w ustawieniach aplikacji, nie masz profilu zrobionego przez Nvidię pod EVE.
Skoro po ostatnim patchu zaczęło się EVE sypać to pewnie jest to spowodowane dodaniem obsługi głębi ostrości z którym karta może sobie nie radzić, swoją drogą wykorzystywanym chyba tylko przy efektach świetlnych.
Przy którejś tam aktualizacji sterów mógł zostać jakiś wpis w rejestrze zastąpiony przez nowszy i oba mogą się gryźć, dlatego dobrze jest czasem oprócz instalacji nowych sterów wpierw odinstalować stare i zapuścić driver cleaner czy inny soft usuwający zbędne wpisy z rejestru po sterownikach.
Nie wykluczone że Nvidia zrobiła optymalizację w sterach pod starego klienta EVE, z drugiej strony takie jaja powinny się dziać na każdej karcie NV, ale usunąć profil nie zaszkodzi i wymusić ustawienia globalne, poprzedzone przywróceniem ustawień fabrycznych na sterach karty, dla klienta EVE.
...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 15, 2011, 13:01:52 »
Ale co jest niezrozumiałe ? BIOS i zmiana ustawień dotyczących zarządzaniem zasilania ? Zarządzanie zasilaniem zazwyczaj jest realizowane z poziomu płyty głównej, a w przypadku kart graficznych czasem masz dodatkowo wpinane zasilanie bezpośrednio w kartę. Zakładam, że w takiej sytuacji sterownik karty umożliwi wyłączenie automatyki pozwalającej na oszczędzanie energii kiedy karta jest nieużywana. Nie wiem jaki system używasz (XP/Vista/7/Linux), ale we wszystkich te opcje są aktywne dopiero jeśli w BIOSie jest umożliwiona taka kontrola (z angielska powinno się to nazywać APM = Advanced Power Management, czy cuś w ten deseń). Z zasady zarządzanie zasilaniem kart graficznych i sieciowych wg mnie jest bezsensowne, bo jak chcesz oszczędności energii to po prostu wyłącz komp.
A może AA dla Ciebie jest niezrozumiałe ? Anty Aliasing możesz obecnie wyłączyć nawet z poziomu EVE, ale z mojego doświadczenia wynika, że najbezpieczniej wyłączać go z poziomu sterownika karty. AA zazwyczaj nie jest potrzebne do płynnego grania, a jedynie do "lepszego" wyglądu wyświetlanego obrazu. Zazwyczaj również włączone AA na tyle obciąża system, że może powodować "problemy". Z doświadczenia wiem, że czasem niepozorna drobnostka - w tym wypadku zwiększone zapotrzebowanie na energię może powodować problem ze stabilnością systemu. Nie wiem jak masz podłączoną kartę graficzną (a może na tej linii zasilacza masz podpięte również inne urządzenia), ale AA to dość prądożerny bajer, więc jeśli problemem jest brak prundu na linii to wyłączenie go na pewno pomoże. No chyba, że nie możesz grać w EVE z wyłączonym AA.

Co do przedmuchania - na pewno nie zaszkodzi. Na pewno nie zaszkodziłoby odnowienie pasty termoprzewodzącej, ale... masz stosunkowo nową kartę (patrząc na model), nic nie wskazuje, że problemem jest przegrzewanie się karty (EVE nie jest zbyt wymagające dla GPU), a jeśli masz kartę na gwarancji, to zmiana pasty może spowodować jej utratę, więc generalnie odradzam.
Jeśli chcesz się przekonać, czy problem stanowi przegrzewanie się grafy, to włącz jakiś benchmark grafiki, który zazwyczaj mocno obciąża system i sprawdź jak wówczas wygląda kwestia temperatury i zachowania. Jeśli się temperatura podniesie i będzie problem taki jak w EVE to faktycznie może być problem z temperaturą. Wówczas rada - zainwestuj w dobry wiatrak do obudowy, albo graj na otwartej obudowie. Jeśli jednak problem się NIE pojawi, to znaczy, że temperatura nie jest przyczyną obserwowanych zakłóceń.

BTW mi monitor w EVE pokazuje mniejszą ilość klatek jak jestem w stacji, w porównaniu do tych scen gdzie jestem na zewnątrz. Nie chcę wyciągać być może pochopnego wniosku, że wnętrza stacji są bardziej obciążające, ale z pewnością coś w tym jest. A jak wiadomo market możesz obsługiwać będąc również POZA stacją.

Sorki za WoT
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 15, 2011, 13:29:26 »
@Shamoth /// EVE niedawno stawiałem z nowo ściągniętej instalki bo po prostu stara, którą miałem na innej partycji się nie włączała.

@Dormio. W biosie nie grzebałem od lat i bym musiał sobie wszystko odświeżyć na biegu jak to mówią. Co do systemu to wydawało mi się, że pisałem ale ... Siedzę obecnie na Windows 7 professional. Anty Aliasingu nie używam ... przynajmniej w EVE nie jest włączony.


Możecie mi podać miejsce w sieci (jakąś testowa stronę czy cuś) lub jakiś darmowy czy trialowy program do testów grafiki?

Shamoth

  • Yellow Koza
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Trish Mase
  • Korporacja: Republic Military School
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 15, 2011, 14:49:48 »
Może to głupie ale jak orthos, memtest czy inne testy/detektory artefaktów twierdzą że jest ok a nadal mam niestabilny system i jestem w 100% pewny że to nie zasilacz, ściągam i odpalam GuildWars wystarczy go zostawić na kilka godzin na najwyższych detalach na ekranie logowania.
Ma zaszyty system zabezpieczeń, który przez cały czas monitoruje i testuje maszynę na której chodzi.
Parę razy wywaliło mi błędy w ciągu kwadransu i okazało się że pamięci na grafice się grzały...

Próbowałeś odpalić eve przez session/end i lua/off czy jakoś tak? bo to co najmniej dziwne żeby eve w ogóle nie chciało się odpalić.
Możesz jeszcze zrobić jeden myk, zainstalować najnowsze biblioteki dx, potem odpalić dxdiag i w oknie d3d wyłączyć akcelerację 2d i 3d i agp ;] i potem ponownie je włączyć, czasem pomaga.

Spróbuj wygrzewać grafikę Furmark'iem i obserwować czy nie pojawiają się artefakty, chociaż w twoim wypadku bardziej chodzi o to że twoja grafa nie lubi się z ostatnim klientem eve.
Więcej softu znajdziesz na guru3d.
...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 15, 2011, 15:45:07 »
Może to głupie ale jak orthos, memtest czy inne testy/detektory artefaktów twierdzą że jest ok a nadal mam niestabilny system i jestem w 100% pewny że to nie zasilacz, ściągam i odpalam GuildWars wystarczy go zostawić na kilka godzin na najwyższych detalach na ekranie logowania.
Ma zaszyty system zabezpieczeń, który przez cały czas monitoruje i testuje maszynę na której chodzi.
Parę razy wywaliło mi błędy w ciągu kwadransu i okazało się że pamięci na grafice się grzały...

Osobiście to żadnymi z wymienionych programów nie testowałem. Mam zainstalowane:
GPU-Z.0.5.1
GPU Caps Viewer
SIW

Próbowałeś odpalić eve przez session/end i lua/off czy jakoś tak? bo to co najmniej dziwne żeby eve w ogóle nie chciało się odpalić.

O czym Ty do mnie mówisz ? ];) Ps. EVE mi się uruchamia tylko, że w czasie użytkowania co jakiś czas mruga i czasem się samo wyłacza bez podawania zwykle przyczyny

Spróbuj wygrzewać grafikę Furmark'iem i obserwować czy nie pojawiają się artefakty, chociaż w twoim wypadku bardziej chodzi o to że twoja grafa nie lubi się z ostatnim klientem eve.
Więcej softu znajdziesz na guru3d.

Postaram się znaleźć podany przez Ciebie program (zaraz poszukam) i opiszę w razie czego co się pojawiło.


ps. Pamiętam, że w grze się pojawiały artefakty w postaci stargate jako białej chmurki (sporadycznie ale jednak)

Dzajzus mkII

  • Gość
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 15, 2011, 16:48:06 »
Nie tylko stery do grafy zaktualizuj, ale też do chipsetu i karty sieciowej. Szczególnie jeżeli masz chipset nvidii na płycie głównej.

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 15, 2011, 18:36:18 »
Czytam tylko
a) coś się zepsuło,
b) sprawdź na tym, tamtym czy innym programie
c) zaktualizuj

ale ...

Problem występuje od dość niedawna i jest tylko i wyłącznie w EVE. Czy tylko ja widzę tu związek przyczynowo skutkowy czyli Eve przed incursią nie powodowało problemów a Eve po incursji już je powoduje.
Zwróćcie uwagę, że mój komp spełnia wymagania CCP co do maszyny na jakiej ma pracować bez problemu EVE.

Dodatkowo jak widać z kilku komentarzy tak tu na Centrali jak i w EVE ten problem nie tylko mnie dotyczy i wszyscy przedstawiają podobne objawy.
Co samo w sobie jest właśnie niepokojące bo problem nie dotknął tylko mnie ale i innych osób.

Mikanao

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mikanao
  • Korporacja: Unseen Chimera
  • Sojusz: Exiled Ones
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 15, 2011, 18:43:11 »
z tego co gdzies jakis czas temu wyczytałem to podobno od wprowadzenia inkursji klient eve zuzywa wiecej zasobow procesora - moze tu tkwi przyczyna?

jakie masz temperatury procka w stresie?

najlepiej bedzie jak sprawdzisz czy komputer pracuje stabilnie przy działąniu stress testów w  programie Prime95 :)


i jeszcze 1 pytanko - czy to lapek czy maszyna stacjonarna?
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2011, 18:57:32 wysłana przez Mikanao »

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 15, 2011, 23:10:41 »
Siedzę na kompie stacjonarnym.

Właśnie ściągnąłem i odpaliłem FurMark i wskaźnik zaczął się na 68 stopniach i po raz pierwszy usłyszałem coś w swoim komputerze czyli wiatrak. Nie wiem czy test się sam wyłącza ale przez około 10 sekund jak nie więcej pracował stabilnie przy 95 stopniach.

ps. Nigdy przy EVE nie słyszałem wiatraka i ekran w między czasie nie mrugał.

ps1. Jak pierwszy raz uruchomiłem test to okno się pojawiło, obwarzanek i po chwili wywaliło na pulpit więc wszedłem w Menadżer Zadań i wyłączyłem proces.

Dodatkowo dodam, że mam Everesta i na mostku chyba czyli na CPUID jest komunikat
Tjmax Temperature 85 stopni i nic w zakładce Procesor.
Dodatkowo ściągnąłem p95 v265 i faktycznie zamuliło kompa zdrowo. Więc przydał by się jakiś program, który by zbierał dane na temat temperatury RAMu i Procka i podał jakieś logi później
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2011, 23:58:38 wysłana przez Herezja »

Shamoth

  • Yellow Koza
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Trish Mase
  • Korporacja: Republic Military School
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 16, 2011, 01:38:04 »
Obawiam się że masz ruszony radiator na karcie i w przypadku dużego obciążenia - ostatni dodatek i większa utylizacja sprzętu - dochodzi do momentalnego wewnętrznego przegrzania, którego nie wyłapie ci przeciętny program do monitoringu bo pooling jest zazwyczaj ustawiony na 1s lub więcej.
Karta w przypadku przegrzania powinna autonomicznie przejść w tryb low performance w celu schłodzenia, ale równie dobrze może ten mechanizm szwankować.

Weź kartę i najnowsze stery pod pachę do kumpla.
zgraj eve na gwizdek i zrób skrót do eve.exe
X:\.......\eve.exe /end /LUA:OFF /server:87.237.38.200
To pozwoli ci odpalić wersję portable, z takiej korzystam na co dzień, w której wszystkie ustawienia i co tam tylko się namnoży - no może poza plikami z exportu - masz zawsze przy duszy.
Zainstalujcie u kumpla kartę i puśćcie EVE albo Guild Wars lub Furmark'a - swoją drogą nigdy mi nie uciekł na pulpit czy też samoczynnie się wyłączył.
...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 16, 2011, 03:02:24 »
EHM
Kartę odkupiłem od jednej z osób ode mnie ze starego korpa. Raz zadał pytanie jak mi działa karta i czy nie mam z nią problemów. Można powiedzieć, że nie mam do niej gwarancji a czy On na nią miał lub czy ma to nie wiem, będę musiał Go o to pomęczyć.
A co do EVE i przeniesieniu karty do innego kompa. W domu stoi podobny konfiguracyjnie komputer (za wyjątkiem zasilacza może, który jest słabszy co jak można się domyśleć nie stanowi jakiegoś koszmarnego problemu).

Inna sprawa, że problem zawieszenia FurMarka wystąpił raz a później już nie było z nim kłopotu. Dodadkowo nasuwa się kilka pytań. Po pierwsze czy wystarczy zmienić ustawienia w EVE na niższe a także czy inne osoby, które choćby wypowiadają się w tym wątku i mające podobne symptomy mają też mieć kłopoty w grafice?

ps. Dziś (czyli 15 a nie 16) nie uruchomiłem gry więc tym samym nie wiem czy przeczyszczenie sprężonym powietrzem podzespołów w kompie coś dało.

Shamoth

  • Yellow Koza
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Trish Mase
  • Korporacja: Republic Military School
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 16, 2011, 03:27:15 »
Jak nie będziesz krok po kroku eliminował prawdopodobnych przyczyn nigdy nie dojdziesz do źródła.
Jak masz w domu podobny sprzęt, diagnostyka sprzętu jest najszybsza i najbardziej bezbolesna.
Do tej karty bez markowego zasilacza mocniejszego niż 450w bym nie podchodził, sama z siebie ciągnie dobre 190w a cały zestaw pewnie 350w.
Dobrze wiedzieć że jesteś drugim właścicielem, zresztą pytania pierwszego właściciela powinny dać ci trochę do myślenia.
Jeśli karta była goniona przez 2 lata mogła się trochę rozpuścić, w normalnych warunkach dyfuzja przebiega powoli ale jeśli podniesiemy napięcie, taktowanie i wzrośnie temperatura to cały proces przyśpiesza.
Z czasem chip, niezależnie czy to CPU czy GPU, wydziela więcej ciepła i do stabilnego i poprawnego działania wymaga większego napięcia co znowu powoduje dodatkowe podgrzewanie i tak się zaczyna błędne koło, które kończy się tym że w pewnym momencie struktura się ładnie rozejdzie, dojdzie do przebicia i masz drogi przycisk do papieru.

Wrzucaj ją do drugiego kompa i testuj, jeśli faktycznie zaczyna kucać to puść ja póki działa i kup chociażby niewiele wolniejszego, dużo chłodniejszego i mniej prądożernego radeona 4770 4850 lub ciut szybszego od 260 i o połowę mniej prądożernego 5770.
...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...

[NF] Masa Huku

  • NF
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Masa Huku
  • Korporacja: Native Freshfood
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 16, 2011, 08:47:16 »
Może to głupie ale jak orthos, memtest czy inne testy/detektory artefaktów twierdzą że jest ok
Dziwne...nice nie obciąża kompa tak jak orthos, testowałem na nim overcloack cpu, ramów i grafiki. Testuje się godzine, dwie jak się nie sypie jest ok. Programy do pomiaru temperatur może i są nie dokładne (trzeba liczyć przedział paru stopni) jednak w połączeniu z np orthosem dają jakiś obraz sytuacji ;). Herezja powinieneś go zassać, odpalić i monitorować czy aby temperatury nie skaczą. Jeżeli tak jak mówisz lecisz na tak wysokich temp. po 80C+ to cieszyć się że nie kończy się BSOD'ami ;). Miałem podobny problem, i porządne odkurzenie obniżyło temp. na wszystkich podzespołach o 10C+ :D.

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 16, 2011, 10:57:18 »
Huczek w tym sęk, że wczoraj kupiłem duży pojemnik powietrza i dokładnie (przynajmniej mam taką nadzieję) przedmuchałem wszystko.
Zasilacz kupowałem dedykowany pod tą kartę bo pierwotny był o ile pamiętam 300 a ten jest 600 więc tu nie ma problemu. A pytanie czy karta graficzna działa poprawnie wydaje mi się czymś oczywistym przecież jak by nie było poczta polska transportowała to w paczce fakt dobrze zabezpieczonej ale jednak. Ja będąc na miejscu tej osoby także zapytał bym czy wszystko działa.
Inna sprawa, że słyszałem o tej karcie, że jest raz że prądożerna a dwa że się grzeje silnie.
O ile pamiętam osoba od której odkupiłem kartę wspominała, że ma dopiero kilka miesięcy a sprzedaje bo mu ktoś w rodzinie umarł i musi partycypować w kosztach pogrzebu.
Od siebie dodam, że nie mam w zwyczaju grzebać w sprzęcie aby podnieść jego osiągi czyli przetaktować cokolwiek (raz, że pewnie nie wiedział bym jak a dwa szanuje swoje rzeczy i nie lubię jak się psują)

Raiha

  • Gość
Odp: Problemy z kartą graficzną
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 16, 2011, 11:52:05 »
Sam mam/miałem wyżej wymienione problemy. Doszedłem ze to wina sterów, lub kodeków ( nie wiem dlaczego ale gdy je uaktualniłem wieszanie sterów się zmniejszyło). Takie błyski zaczęły się prawie rok temu gdy nvidia zmieniła sterowniki. Teraz na każdych nowych są te mrugania na ułamki sekund ale nie wywala ich. Sprawdzałem wszystko czy to temperaturę czy inne rzeczy i nic nie wykrywało. Jedyne co się na suwa to drivery plus system. Choć te same objawy miałem/mam na XP i Win7 .