Autor Wątek: Komp pod EVE  (Przeczytany 12338 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Komp pod EVE
« dnia: Maj 08, 2013, 15:05:19 »
Mój staruszek ma już policzone dni swego istnienia (żona: "weź zrób coś z tym złomem ileż można czekać aż się uruchomi") i zastanawiam się nad doborem komponentów.
Zakładam, że nie uda mi się tak dobrać komponentów by znów mieć spokój na kilka kolejnych lat (najstarszy element - mobo mam od 2006) i zastanawiam się czy jest sens czekać na wysyp płyt pod Haswell, czy też może skupić się na wyborze czegoś pod Ivy Bridge (i5 ?). Oczywiście nie muszę czekać na nową płytę/CPU by wymienić na lepsiejszy GPU :)

Z mojego obecnego zestawu zapewne zostanie jedynie HDD, ale i tu się zastanawiam, czy jest mi potrzebny (mam NAS 2TB) i czy sam SSD mi nie wystarczy.
CPU: AMD Phenom X4 Quad Core 9650
karta graficzna: Gigabyte 9800 GT
dysk twardy: WD Caviar Black 1 TB
płyta główna: Asus Crosshair - chipset nVidia nForce 590 SLI
pamięć RAM: Kingston HyperX DDR-2 800 - 3 GB

Na dniach zapewne kupię SSD pod OSa, co pozwoli moment wymiany odsunąć nieco w czasie. Mam Vistę i Win8Pro - jest sens upgradować (z Visty jestem zadowolony) do 8-ki czy może zainstalować Win7 ? GTX650 wystarczy, czy może lepiej pójść w 660/670 ? Oczywiście całość ma się zamknąć w granicach rozsądku, bo raczej nie uda mi się przekonać żony, że warto wydać 4k+ PLN na komp tylko po to żeby się uruchamiał w 1 minutę zamiast 5-ciu :]

PS
Nie zamierzam uruchamiać więcej jak 2 konta EVE jednocześnie :)
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 08, 2013, 15:13:27 »
Dostałem z RMA nówke funkiel : http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-660-oc-2gb-ddr5-pci-e-box-84-646138.html?attr=248-544472 .

teoretycznie to wolniejsze jest o 15% od wersji TI. Cicha jak na nvidie, fajna karta.

Goomich

  • Gość
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 08, 2013, 15:31:04 »
Z mojego obecnego zestawu zapewne zostanie jedynie HDD, ale i tu się zastanawiam, czy jest mi potrzebny (mam NAS 2TB) i czy sam SSD mi nie wystarczy.

Może nie wystarczyć.
Na początku SSD jest super duper, ale mi po półtora roku, komp uruchamia się już ze dwie minuty, a wczoraj pokazał mi tylko czyste ikony na pulpicie.

Na dniach zapewne kupię SSD pod OSa, co pozwoli moment wymiany odsunąć nieco w czasie.

Jeśli wymieniasz tylko z powodu długiego uruchamiania, to nowy SSD co jakiś czas pozwoli ci doczekać do termicznej śmierci wszechświata.

Mam Vistę i Win8Pro - jest sens upgradować (z Visty jestem zadowolony) do 8-ki czy może zainstalować Win7?

Skoro masz obydwa, to sam powinieneś wiedzieć najlepiej. :P
Dodam tylko, że w 8.1 ma wrócić pulpit i start.

GTX650 wystarczy, czy może lepiej pójść w 660/670 ? Oczywiście całość ma się zamknąć w granicach rozsądku, bo raczej nie uda mi się przekonać żony, że warto wydać 4k+ PLN na komp tylko po to żeby się uruchamiał w 1 minutę zamiast 5-ciu :]

Przejście od 5 minut do czasu, w którym najdłużej schodzi ze skróconym POSTem, jest jak objawienie.

PS
Nie zamierzam uruchamiać więcej jak 2 konta EVE jednocześnie :)

Przypomniało mi się, jak kiedyś marudziłem na korpowym, że komp mi wolno działa.
Bo miałem 3 czy 4 klienty i zminimalizowanego Mass Effecta na pasku.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 08, 2013, 15:48:52 »
Może nie wystarczyć.
Na początku SSD jest super duper, ale mi po półtora roku, komp uruchamia się już ze dwie minuty, a wczoraj pokazał mi tylko czyste ikony na pulpicie.
2 minuty to i tak byłby u mnie znaczący postęp :)

Jeśli wymieniasz tylko z powodu długiego uruchamiania, to nowy SSD co jakiś czas pozwoli ci doczekać do termicznej śmierci wszechświata.
Nie tylko z tego powodu, ale to jest najbardziej zauważalne dla mojej małżonki, bo w końcu co ją może obchodzić jakość tekstur na drugim kliencie ?  :P
W założeniach mam żeby na SSD leżał czysty system, a reszta używanego przeze mnie stuffu była na obecnym HDD (głównie dokumenty i programy, bo zdjęcia/filmiki już od dawna mam na NASie).

Skoro masz obydwa, to sam powinieneś wiedzieć najlepiej. :P
Dodam tylko, że w 8.1 ma wrócić pulpit i start.
Mam obydwa, ale z 8-ką czekam na SSD (szczególnie, że to upgr.), bo nie widzę sensu robić 2x tę samą robotę. Na pewno wyczyszczenie albo wręcz reinstalacja systemu pomoże (tymczasowo), bo od 2006 to był chyba reinstalowany raz, albo wręcz w ogóle (niestety pamięć już nie ta i coraz bardziej ulotna).

Przejście od 5 minut do czasu, w którym najdłużej schodzi ze skróconym POSTem, jest jak objawienie.
Znaczy się wodę święconą też skombinować ?  ;)
Czysta Vista na tym zestawie wstawała w 90s. Najwolniejszy w nim obecnie jest HDD, więc SSD przyniesie zauważalną zmianę.

Przypomniało mi się, jak kiedyś marudziłem na korpowym, że komp mi wolno działa.
Bo miałem 3 czy 4 klienty i zminimalizowanego Mass Effecta na pasku.
Mi wolno działa nawet na nic nierobieniu  :D
wg małżonki
Chociaż jak pozwolę mu postać z 10 minut w spokoju, aż mu się soft w RAMie odpowiednio poukłada, to w EVE te ~45 fps zapodaje...
ale raczej przy średnich ustawieniach i 1 kliencie
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Goomich

  • Gość
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 08, 2013, 16:18:54 »
2 minuty to i tak byłby u mnie znaczący postęp :)

Przed wymianą miałem uszkodzoną pamięć lub płytę i ewentualnie dysk, więc nim doszedł do uruchamiania windowsa, musiałem go wcześniej ze 3 razy zresetować.
Potem było jeszcze te 5 minut. :D
Po odpaleniu czystego z SSD cieszyłem się bardziej niż na pierwszej misji w Nexusie.

Nie tylko z tego powodu, ale to jest najbardziej zauważalne dla mojej małżonki, bo w końcu co ją może obchodzić jakość tekstur na drugim kliencie?  :P

Małżonkę można spacyfikować Mass Effectem...

Mam obydwa, ale z 8-ką czekam na SSD (szczególnie, że to upgr.), bo nie widzę sensu robić 2x tę samą robotę. Na pewno wyczyszczenie albo wręcz reinstalacja systemu pomoże (tymczasowo), bo od 2006 to był chyba reinstalowany raz, albo wręcz w ogóle (niestety pamięć już nie ta i coraz bardziej ulotna).

Cóż, widziałem filmik, gdzie koleś polecał 8 i to co mnie od tego odstręcza, to było coś takiego, że te programy, które nie są na tych brzydkich kafelkach można sobie wpisać w wyszukiwarkę.
Jakiś geniusz inaczej musiał na to wpaść.

Sekundka...
7 ma jakieś coś do SSD, że się wolniej zużywają, ale nie wiem czy wista też ma.
Raczej tak, bo to 7 to tylko upgrade do niej.
Szybki gugiel: artykuły z 2010 twierdzą, że vista nie ma jakiegoś trima, który coś tam coś tam.

Znaczy się wodę święconą też skombinować ?  ;)

Nie, woda święcona, to na wirusy i nie pomaga, tylko szkodzi.

Raan Kern

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 863
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Raan Kern
  • Korporacja: GBTeam
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 08, 2013, 16:39:34 »
Czy mocno się poprawi wydajność EVE jeśli będzie zainstalowana na SSD razem z windą czy sam system na SSD wystarczy?
Raan Kern - The Sleepkamper
[GBT] Gang Bang Team


Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 08, 2013, 16:54:35 »
Zainstalowana na dysku z SSD, generalnie z każdą aplikacją tak jest.

Skaza

  • 666
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 85
  • Punish and Slave !
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Grim'Harper
  • Korporacja: WATAHA.
  • Sojusz: Goonswarm Federation
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 08, 2013, 17:07:55 »

Dysk SSD skraca czas odczytywania i zapisywania danych, ale cudownym sposobem nie zwiększy płynności obrazu (fps).

Jam jest Hermes. W gniewie własne skrzydła pożerając, przez nienawiść oswojon zostałem.

Zgudi

  • banned
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 935
    • Zobacz profil
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 08, 2013, 17:09:54 »
Tu masz zestaw za 3350zł z dyskiem SSD 250GB i kartą graficzną konkurującą wydajnościowo z Geforce GTX 670

Jego wady, to brak możliwości podkręcania (płyta i proc na to nie pozwalają). A zalety, to bardzo mocny sprzęt do gier na dzień dobry.



Jeśli nie przechowujesz dużo zdjęć, muzyki, filmów i gier na kompie to ten SSD wystarczy. W innym przypadku trzeba dostawić zwykły dysk, np. 1tb. Ja mam 320 gb dysk zwykły i nigdy go nie zapełniłem.
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2013, 17:59:04 wysłana przez Zgudi »

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 08, 2013, 17:13:28 »
Przed wymianą miałem uszkodzoną pamięć lub płytę i ewentualnie dysk, więc nim doszedł do uruchamiania windowsa, musiałem go wcześniej ze 3 razy zresetować.
Potem było jeszcze te 5 minut. :D
Po odpaleniu czystego z SSD cieszyłem się bardziej niż na pierwszej misji w Nexusie.
Ano bez wątpienia jak się ten "k" w dysk zainwestuje...

Małżonkę można spacyfikować Mass Effectem...
I'm Commander Shepard and this is my favourite situation on Eve-Centrala :P

Cóż, widziałem filmik, gdzie koleś polecał 8 i to co mnie od tego odstręcza, to było coś takiego, że te programy, które nie są na tych brzydkich kafelkach można sobie wpisać w wyszukiwarkę.
Jakiś geniusz inaczej musiał na to wpaść.
Pamiętasz adres?

Sekundka...
7 ma jakieś coś do SSD, że się wolniej zużywają, ale nie wiem czy wista też ma.
Raczej tak, bo to 7 to tylko upgrade do niej.
Szybki gugiel: artykuły z 2010 twierdzą, że vista nie ma jakiegoś trima, który coś tam coś tam.

Nie, woda święcona, to na wirusy i nie pomaga, tylko szkodzi.

Fakt, Vista raczej nie posiada magicznego
fsutil.exe behavior set DisableDeleteNotify 0do aktywacji TRIM'a...
A bez TRIM'a... to dupa wołowa jeśli chodzi o wydajność, więc bierz Eighta.
A tu masz cytat:
Cytuj
"Funkcja TRIM jest niezmiernie ważna dla prawidłowego korzystania z dysków SSD. Prawdopodobnie jest to jedno z najmniej znanych, ale bardzo istotnych rozwiązań technologicznych poprawiających pracę urządzeń flashowych.

 Z powodu tego, że charakter niskopoziomowych operacji w przypadku nośników SSD różni się bardzo w porównaniu do dysków HDD, mogłoby dojść do sytuacji, że "flaszki" traciłyby swoją sprawność i szybkość działania (szczególnie zapisu) po dłuższym czasie. Urządzenie mogłoby przestać orientować się, które sektory w jego pamięci są już wykorzystane i nie wolno na nich zapisywać, a które mają już status "pustych" i można tam prowadzić operacje zapisu.

 Pamięci NAND (flash) mogą prowadzić efektywny zapis tylko do komórek, które są już puste. Jeśli więc dana komórka nie jest pusta, a dane zawarte w niej są "widziane" przez system jako usunięte, wtedy przed zapisem do tej komórki zawartość musi być usunięta. Dla tradycyjnych dysków talerzowych nie ma wielkiej różnicy, czy zapisuje namagnesowaną już część talerza, czy nienamagnesowaną.

 Dyski flashowe są zatem dużo bardziej wymagające jeśli chodzi o bieżącą kontrolę tego, co wykonują. W tym celu stosuje się właśnie komendy TRIM. Praktycznie wszystkie nowoczesne nośniki SSD obsługują tą funkcjonalność w tak dobrym stopniu, że można mieć do nich bardzo dużą dozę zaufania w kategorii "bezpieczeństwo danych". Wszystkie operacje są też wykonywane w tak dużym tempie, że urządzenia SSD wydajnościowo w praktyce sprawdzają się nawet dwa razy lepiej niż HDD."

EDIT: jedna uwaga: pod żadnym absolutnie pozorem nie defragmentuj SSD  >:D

EDIT_2: Zgudi, przeliczyłem zapotrzebowanie na waty uwzględniając twój zestaw:
System Type: 1 physical CPU
Motherboard: High End - Desktop
CPU Socket: Not Sure - Show All CPUs
CPU: Intel Core i5-3350P 3100 MHz Ivy Bridge
CPU Utilization (TDP): 90% TDP

RAM: 2 Sticks DDR3 SDRAM

Video Card 1: AMD Radeon HD 7950

Flash SSD: 1 Drive

Keyboard and mouse: Yes

System Load: 90 %

Capacitor Aging (+ W %): 15 %

Minimum PSU Wattage: 280 Watts
Recommended Wattage: 330 Watts

Wydaje mi się, że te 550 W powinny styknąć, choć moim zdaniem dobrze by było dołożyć jeszcze jednego radeona do CrossFire'a.
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2013, 19:05:00 wysłana przez ManganMan »


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681

Zgudi

  • banned
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 935
    • Zobacz profil
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 08, 2013, 17:32:33 »
Cytuj
Wydaje mi się, że te 550 W powinny styknąć

Na jedną kartę wystarczy bez problemu, zapas mocy zostanie. Ale co do crossfire to obawiam się, bo to 2 karty. Złozyłem zestaw nie myśląc o tym że Dormio bedzie podkręcał i dokupuwał drugą kartę.

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 08, 2013, 17:38:57 »
Na jedną kartę wystarczy bez problemu, zapas sporej mocy zostanie. Ale co do crossfire to obawiam się, bo to 2 karty.
No właśnie. Wspomniana przez ciebie płyta MSI pozwala na taki manewr z dwoma kartami.
Zaraz podliczę zasilanie z drugą kartą i poczekamy, co Dormio na to.

EDIT: ojć, raczej mocno skoczyło w górę zapotrzebowanie na waciki:

System Type: 1 physical CPU
Motherboard: High End - Desktop
CPU Socket: Not Sure - Show All CPUs
CPU: Intel Core i5-3350P 3100 MHz Ivy Bridge
CPU Utilization (TDP): 90% TDP

RAM: 2 Sticks DDR3 SDRAM
Video Card 1: AMD Radeon HD 7950
Video Card 2: AMD Radeon HD 7950
Video Type: Crossfire

Flash SSD: 1 Drive

Keyboard and mouse: Yes

System Load: 90 %

Capacitor Aging (+ W %): 15 %

Minimum PSU Wattage: 401 Watts
Recommended Wattage: 451 Watts


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681

Zgudi

  • banned
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 935
    • Zobacz profil
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 08, 2013, 17:47:18 »
Zasilacz XFX jest bardzo dobrej jakości. Skoro wg Twoich obliczeń rekomendowane jest 450 watt na cross-fire tych kart, a zasilacz ma 550W to styknie na 2 karty mocy, mam nadzieję, bez probemu. Obliczyłeś ile wacików potrzebuje, gdzy całość jest pod max obciążeniem?

Chcę jeszcze dodać, że Radek 7950 jest bardzo oszczędny na waciki w porównaniu do innych kart w swojej klasie. W testach można przeczytać.
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2013, 18:01:16 wysłana przez Zgudi »

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 08, 2013, 17:58:43 »
Zasilacz XFX jest bardzo dobrej jakości. Skoro wg Twoich obliczeń rekomendowane jest 450 wat na cross fire tych kart, a zasilacz ma 550W to styknie na 2 karty mocy, mam nadzieję, bez probemu. Obliczyłeś ile wacików potrzebuje, gdzy całość jest pod max obciążeniem?

Chcę jeszcze dodać, że Radek 7950 jest bardz oszczędny na waciki w porównaniu do innych kart w swojej klasie. W testach można przeczytać.
Ano zobaczę benchmarki 7950 vs 7770 i sprawdzę te testy.

W każdym razie masz wyniki na peak load (100%):
System Type: 1 physical CPU
Motherboard: High End - Desktop
CPU Socket: Not Sure - Show All CPUs
CPU: Intel Core i5-3350P 3100 MHz Ivy Bridge
CPU Utilization (TDP): 90% TDP

RAM: 2 Sticks DDR3 SDRAM
Video Card 1: AMD Radeon HD 7950
Video Card 2: AMD Radeon HD 7950
Video Type: Crossfire

Flash SSD: 1 Drive

Keyboard and mouse: Yes

System Load: 100 %

Capacitor Aging (+ W %): 15 %

Minimum PSU Wattage: 446 Watts
Recommended Wattage: 496 Watts
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2013, 18:39:51 wysłana przez ManganMan »


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681

Zgudi

  • banned
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 935
    • Zobacz profil
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2013, 18:20:42 »
Jeśli jednak Dormio chciałbyś bawić się w overclocking. To trzeba by wymienić 4 rzeczy. Obudowę na lepiej wentylującą, zasilacz na 650W, płytę główną z chipsetem Z77 i procesor na i5-2500k. To daje koszt już ok. 3800zł.

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 08, 2013, 18:30:25 »
Jeśli jednak Dormio chciałbyś bawić się w overclocking. To trzeba by wymienić 4 rzeczy. Obudowę na lepiej wentylującą, zasilacz na 650W, płytę główną z chipsetem Z77 i procesor na i5-2500k. To daje koszt już ok. 3800zł.

Definitywnie. Zaktualizowałem kalkulację uwzględniajac procka i5-2500k (nadal 100% + dołożyłem wentylator 12 cm):
System Type: 1 physical CPU
Motherboard: High End - Desktop
CPU Socket: Not Sure - Show All CPUs
CPU: Intel Core i5-2500K 3300 MHz Sandy Bridge
CPU Utilization (TDP): 90% TDP

RAM: 2 Sticks DDR3 SDRAM
Video Card 1: AMD Radeon HD 7950
Video Card 2: AMD Radeon HD 7950
Video Type: Crossfire

Flash SSD: 1 Drive

Fans
Regular: 1 Fan 120mm; 

Keyboard and mouse: Yes

System Load: 100 %

Capacitor Aging (+ W %): 15 %

Minimum PSU Wattage: 478 Watts
Recommended Wattage: 528 Watts


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681

Zgudi

  • banned
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 935
    • Zobacz profil
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 08, 2013, 19:31:32 »
Ale wystarczy dołożyć odrobinę grosza i wychodzi naprawdę sensowny zestaw.



 ;D
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2013, 19:46:10 wysłana przez Zgudi »

Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 08, 2013, 22:26:56 »
XFX ma jeden problem, cholernie kiepski support. Reszta ok :).

observer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 115
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Kesmond
  • Korporacja: Shocky Industries
  • Sojusz: A4
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2013, 22:49:34 »
Ten komp z AMD Phenom X4 Quad Core 9650 to ten stary? http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+Phenom+9650+Quad-Core, jakoś stęchlizną jeszcze nie zalatuje, sam mam troche szybszy Athlon II X4 635, który wg tego testu ma 3200 pkt i W8 na starym dysku segate 500GB uruchamia mi się w 25 sekund od wciśnięcia guzika power. Trochę lepsza karta, więcej ramu i jeszcze by pobrykał. Nie wiem jak w AMD, ale np w Intelach, które mają ochronę procka przed przegrzewaniem poprzez zmniejszenie taktowania sama wymiana starej pasty pod radiatorem daje staremu komputerowi niezłego kopa.
Jak bym miał jednorazowo wydac blisko 3k na nowy komp to by mi krzywda była. Wolę wydać tysiaka średnio co 2 lata, albo mniej co roku na modernizacje. Efekt jest taki, że od jakichś 10 lat nie miałem wrażenia że mam za wolny komputer.

Merle78

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Merle78
  • Korporacja: High Voltage Industries
  • Sojusz: Ash Alliance
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 09, 2013, 00:50:33 »
Ten Phenom niestety nie ma kontrolera DDR3 a w dokladanie DDR2 nie ma sensu sie pchac. Jesli chcesz komp dla jednego klienta to olej intenetowych napinaczy i podejdz do tego zdroworozsadkowo. Okresl kwote jaka mozesz stracic na sprzet a potem sprobuj sie w niej zmiescic. A szczerze, ostatnio najwiecej kompom daje SSD. Kup nawet do obecnego sprzetu, sklonuj system na niego i zdziwisz sie jak ozywi sie Vista. Paru osobom to pokazalem i byly niewasko zdziwione. Z SSD i lepsza grafika dla jednego klienta twoj komp powinien styknac (jeden klient wciaga u mnie 1,3GB ramu). Sam jade na Phenomie II x4 945 z Radeonem 6850 w komplecie i przy grze w okienku 1680x1050 (bo mi tak wygodnie) jakis problemow z wydajnoscia nie zauwazylem.

Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 09, 2013, 07:13:19 »
Ten komp z AMD Phenom X4 Quad Core 9650 to ten stary? http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+Phenom+9650+Quad-Core, jakoś stęchlizną jeszcze nie zalatuje, sam mam troche szybszy Athlon II X4 635, który wg tego testu ma 3200 pkt i W8 na starym dysku segate 500GB uruchamia mi się w 25 sekund od wciśnięcia guzika power. Trochę lepsza karta, więcej ramu i jeszcze by pobrykał. Nie wiem jak w AMD, ale np w Intelach, które mają ochronę procka przed przegrzewaniem poprzez zmniejszenie taktowania sama wymiana starej pasty pod radiatorem daje staremu komputerowi niezłego kopa.
Jak bym miał jednorazowo wydac blisko 3k na nowy komp to by mi krzywda była. Wolę wydać tysiaka średnio co 2 lata, albo mniej co roku na modernizacje. Efekt jest taki, że od jakichś 10 lat nie miałem wrażenia że mam za wolny komputer.

Ja wydaje raz na 3 lata i jakoś nic się nie dzieje ;). Kwestia podejścia szczerze mówiąc.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 09, 2013, 09:10:00 »
Dzięki za uwagi. Obecny CPU to już trzeci gość tego mobo. Osobiście nie narzekam na wydajność (przyzwyczajenie ?), tym bardziej, że szczególnie przy rozdzielczości na jakiej gram (1920x1050) jeden klient daje spokojnie radę. Drugi do sensownego grania niestety wymaga najniższych ustaleń, ale nie da się powiedzieć, że to płynna gra.

Dlaczego i7 ? Zastanawiałem się raczej nad i5 3570K. Obudowy oczywiście nie potrzebuję, zasilacza raczej również - SilverStone ST56F albo ZF nie widzę potrzeby zmieniać.
Wymyśliłem sobie zestaw:
i5 3570K
Maximus V
2x 8GB 2133MHz
SSD 128-256GB
GTX 660Ti
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Zgudi

  • banned
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 935
    • Zobacz profil
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 09, 2013, 09:41:31 »
Całkiem niezły zestaw. Ja osobiście brał bym Radka 7950. Bo jest w tej samej cenie i o ok. 20% wydajniejszy, ale jak lubisz Geforcy, to jak najbardziej. Ten Gef. 660 Ti bierze więcej prądu niż radek. Ma jednak kilka ciekawych efektów poprawiających grafikę, których nie ma Radek. Tak czy siak EVE będzie śmigać na ultra + AA parę lat.

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 09, 2013, 09:41:59 »
sam mam troche szybszy Athlon II X4 635, który wg tego testu ma 3200 pkt.

Hehe też mam ten procek, Athlon II X4 635 FTW :D

Wymyśliłem sobie zestaw:
i5 3570K
Maximus V
2x 8GB 2133MHz
SSD 128-256GB
GTX 660Ti

Mam nadzieję że masz 500W zasilacz  :P

System Type: 1 physical CPU
Motherboard: High End - Desktop
CPU Socket: Not Sure - Show All CPUs
CPU: Intel Core i5-3570K 3400 MHz Ivy Bridge
CPU Utilization (TDP): 90% TDP
RAM: 2 Sticks DDR3 SDRAM
Video Card 1: NVIDIA GeForce GTX 660 Ti
PPU: AGEIA PhysX PPU

Flash SSD: 1 Drive
Keyboard and mouse: Yes
System Load: 100 %
Capacitor Aging (+ W %): 20 %
 
Minimum PSU Wattage: 379 Watts
Recommended Wattage: 429 Watts


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 09, 2013, 09:49:14 »
Mam nadzieję że masz 500W zasilacz  :P
Tak. A jak ostatnio sprawdzałem to miał nawet 560W, 2 dedykowane SLI osobne linie zasilające, CPU zasilane w peak 20A (wymaganie obecnego mobo to 18A) i certyfikat 80% plus.

EDIT:
Małżonkę można spacyfikować Mass Effectem...
Na razie wysyłam ją na tydzień do Zimbabwe

Cóż, widziałem filmik, gdzie koleś polecał 8 i to co mnie od tego odstręcza, to było coś takiego, że te programy, które nie są na tych brzydkich kafelkach można sobie wpisać w wyszukiwarkę.
Jakiś geniusz inaczej musiał na to wpaść.

Sekundka...
7 ma jakieś coś do SSD, że się wolniej zużywają, ale nie wiem czy wista też ma.
Raczej tak, bo to 7 to tylko upgrade do niej.
Szybki gugiel: artykuły z 2010 twierdzą, że vista nie ma jakiegoś trima, który coś tam coś tam.
Tak na szybko:
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,13875154,Microsoft_przyznaje_sie_do_bledu__Juz_w_czerwcu_Windows.html#BoxTechTxt
Można dyskutować na temat tego czy to dobrze, czy źle, ale na pewno jeden z argumentów "przeciwko" Win8 odpadnie. Kafelki mi się nie podobają, a skoro Win8(.1 ?) ma wyglądać jak Win7, a Win8 już mam...  8)
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2013, 11:53:13 wysłana przez Dormio »
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Komp pod EVE
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 09, 2013, 13:59:14 »
Tak na szybko:
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,13875154,Microsoft_przyznaje_sie_do_bledu__Juz_w_czerwcu_Windows.html#BoxTechTxt
Można dyskutować na temat tego czy to dobrze, czy źle, ale na pewno jeden z argumentów "przeciwko" Win8 odpadnie. Kafelki mi się nie podobają, a skoro Win8(.1 ?) ma wyglądać jak Win7, a Win8 już mam...  8)

No to decyzja podjęta :P


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681