Autor Wątek: [RL] Praca przez internet ?  (Przeczytany 15206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zbigniew_cichon

  • Gość
[RL] Praca przez internet ?
« dnia: Lipiec 25, 2010, 12:42:04 »
Witam

Interesują mnie wszelkie informacje na temat możliwości zarabiania przez internet praca/biznes. Byłbym wdzięczny za konkretne informacje.
Trochę już szukałem tych informacji ale to wszystko takie ogólnikowe jest. Wiem że dużo jest oszustwa albo marketingu.
Może ktoś podzieliby się swoją wiedzą, doświadczeniem w tym temacie ?

Pzdr.

Ellaine

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 26, 2010, 08:29:22 »
Napisz jeszcze w jakim zawodzie :)

Znam zarabiajacych przez siec: 2 programistow, 2 tlumaczy, grafika, krawcowa i jubilera-amatora.

Sa 3 schematy kariery;
1. Pracujesz iles lat w firmie, mowisz pracodawcy ze teraz jestes chory / masz dzidziusia / mieszkasz w domku w bieszczadach i masz 3 godziny dojazdu. Prosisz o przejscie na prace zdalna, udowadniasz firmie ze nie tracisz wydajnosci siedzac w domku w bieszczadach z dzidziusiem, profit.

2. Bierzesz mnostwo malych zlecen az wyrobisz sobie jako freelancer marke i portfolio i zaczniesz dostawac wieksze zlecenia.

3. Zakladasz firme i sprzedajesz jej produkty na allegro / facebooku etc.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2010, 09:13:09 »
Zajrzyj na "zlecenia.przez.net" i popatrz na ceny, to Ci się odechce bycia freelancerem :/


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Ellaine

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 26, 2010, 10:03:52 »
Bo freelancerzy zarabiaja na stalych klientach i systemie rekomendacji raczej niz na sieciowej otwartej chmurze zlecen.

Kiedy firma szuka podwykonawcy, ludzie z kosmosu, znalezieni przez siec to grupa najwyzszego ryzyka. Szansa ze zrobia cos w ogole jest jakies 40% a ze zrobia dobrze i w terminie jest bliska zeru. Mozna sie na takich zdecydowac tylko wtedy kiedy oszalamiajace oszczednosci przycmiewaja ryzyko albo kiedy nie ma innego wyjscia. Co innego freelancer sprawdzony i polecony.

Tak czy siak w Polsce w IT to margines bo managerowie raczej wola miec pracownika pod reka i kontrola. Trzeba tez nieco wyzszej organizacji projektu zeby bezbolesnie polaczyc prace zespolu bez bezposredniej komunikacji przez caly czas.

Ale graficy, tlumacze i dziennikarze maja chyba wieksze perspektywy na freelance.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 26, 2010, 10:11:06 »
dziennikarze maja chyba wieksze perspektywy na freelance.

Pracowałem ponad rok jako freelancer... to jest po prostu tragedia. Dziś "content" (nienawidzę tego słowa) pozyskuje się za grosze... studenci piszą teksty po 5 zł za 1000 znaków (długość pseudo newsa w necie), jakość nikogo nie obchodzi, liczy się "zapchanie contentem". Dlatego właśnie sugerowałem rzut oka na stawki.

Przykład skrajny -> oferta "redakcji książki o tematyce motoryzacyjnej"na wspomnianych portalu. Piszę do faceta o szczegóły, okazuje się że trzeba zrobić redakcję + korektę. Książka jest podręcznikiem dla kierowcy zawodowego, napisana przez specjalistę, ale takiego który chyba nie zdałby matury z polskiego. De facto do przepisania. Zaczynam kalkulować cenę - jeszcze kilka lat temu byłoby to jakieś 2500-3000 zł. Z bólem stwierdzam, że zrobię za 1000, bo gość ma jeszcze 3 takie pozycje w kolejce. Do oferty dołączam CV, z którego wynika, że mam 5 lat doświadczenia jako redaktor w czołowych tytułach motoryzacyjnych. Dwa dni później dostaję maila, że "student zrobi za 400". No jpkm, po prostu.

TL;DR -> rynek jest zepsuty i wyniszczony kryzysem. Jak się nie ma DOBRYCH znajomości, to freelancerka jest po prostu porażką na tym etapie. Ja zajmuję się już czymś zupełnie innym.


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Okropniak

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 440
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Okropniak
  • Korporacja: Zabijaki i Pijaki
  • Sojusz: YARRR and CO
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2010, 11:06:23 »
Sokole - co do freelancer'ki się zgodzę. Choć zdarzyło mi się kilka razy prowadzić projekt spieprzony przez "studenta z aspiracjami".
Oczywiście nie ma porównania do tłumaczeń bo to inna działka i więcej niedoróbek przejdzie - ja "robię" w bazach danych i programowaniu generalnie, a to całkiem inna działka i inne realia.
Student robi - wszystko podręcznikowo, ładnie i składnie, jest dokumentacja - nie powiem... tylko potem się okazuje że locki powstają na bazie bo przy 1000 użytkowników z czego 50 non-stop online coś generuje wszystko się krzaczy. Deadlocki wywalają błędy o których studencina słyszał tylko w teorii, pamięć się na serwerze kończy i proces zaczyna korzystać z wirtualnej na dysku bo któryś sprytny wyczytał że można ustawić isolation level na snapshot... Fajne jest to że projekt kosztował ich około 500$, moja naprawa około 1000$ a i to tylko dlatego że mnie znajomek poprosił (taka weekendowa robótka).

Choć przyznaję - raz trafił mi się projekt którego jedynym mankamentem była źle określona specyfikacja serwera - moja rekomendacja była podwoić RAM i wszystko zaczęło brykać, ale też uczciwie powiedziałem że kasę biorę jedynie za konsultacje nie za naprawę bo nie było co tam robić, nawet paru nowych trików się nauczyłem :)

Szczerze mówiąc zlecenia dosyć rzadko biorę - i jest to tak jak ktoś tu opisał - po znajomości. Ostatnio nawet zdarzył się projekcik z jednej firmy farmaceutycznej, bardzo mnie chwalono bo znalazłem wspólny język z dyrekcją (słowa kumpla) - ale jak tu nie znaleźć jak ja w dziale analitycznym pracowałem przez 10 lat prawie :D Może i informatyk - ale żeby zrozumieć o co analitykom chodzi trzeba było się nauczyć mówić im językiem (że oni nauczą się programować nawet nie liczyłem) - i jak potem mi dyrek jeden z drugim mówi o segmentacji rynku, molekule leku, klasie ATC, formulacji - to nie było nic nowego. A już widzę studenta na takiej rozmowie :) :) :)

Kończąc - bo wall of text się robi - teraz pracuję zdalnie, praca w Londynie (serwery w Londynie) z Polski (dom lub z biura pod warszawą) - i chwalę sobie takie rozwiązanie. Miło czysto przyjemnie, co jakiś czas przelot do anglii coby paszczowo dogadać tematy. Praca ciężka - ale też i kasa, i satysfakcja lepsza niż w polsce :)
Trochę ciężko było się przyzwyczaić do zachowania angoli.. robisz prostą rzecz a dostajesz maila "You are a star!!!" wtf? na początku myślałem że się nabijają ale taka już ich mentalność :)

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 26, 2010, 11:24:30 »
Trochę ciężko było się przyzwyczaić do zachowania angoli.. robisz prostą rzecz a dostajesz maila "You are a star!!!" wtf? na początku myślałem że się nabijają ale taka już ich mentalność :)

Zdecydowanie wolę to od typowo polskiego "tak się śpieszę, że mogę tylko opierdalać, bo na chwalenie już mi nie starcza czasu" - że zacytuję swojego szefa sprzed lat (nota bene zredukował całkiem niezłą gazetę do jakiegoś karykaturalnego żartu).

EDIT: w kontekście pracy w Polsce jest takim bittervetem, że w porównaniu ze mną społeczność SHC wychodzi na fanboyów CCP  ;D


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

MightyBaz

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 26, 2010, 14:55:08 »
możesz grać na rynkach walutowych, tzw. forex'ach. Jedni zyskuja, inni tracą. Z lewarowaniem mozna skubnąć nawet do 100% dziennie włożonego kapitału. Odwrotnie także :P

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 26, 2010, 16:36:43 »
o tym to można długo pisać ale odpuszczę bo to moja branża :)

ci co się tak lewarują z reguły .... krótko żyją
i nie docierają do etapu pracy z domu
Sneer Quen

Sotharr

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 26, 2010, 17:47:06 »
Ja od 6 lat pracuje wyłącznie jako freelancer (tłumacz/korektor) i nie narzekam. Kwestia znalezienia stabilnego zleceniodawcy, któremu zależy na jakości i który zechce za nią uczciwie zapłacić. A takich nie znajduje się na szemranych stronach jak ta przytaczana.

zbigniew_cichon

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 26, 2010, 17:53:08 »
Więc tak wykształcenie mam średnie, zawód budowlany  :)  znajomość IT sprowadza się do dość dobrej obsługi komputera i jakaś tam znajomość sieci. Mam dużo wolnego czasu. Obecnie prowadzę mały handel.
Cóż przychodzą mi na tą chwilę dwa pomysły
-własna strona (reklamy)
-sklep internetowy
Zdaję sobie sprawę że najważniejszy jest czynnik ludzki, inaczej znajomości. Pozostaje mi dalej badać, szukać i być otwartym być może pojawi się coś na moje możliwości.
Czasami dzieją się cuda  :)
Zabierającym głos dziękuję.

Ptysiu

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 733
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ptysiu
  • Korporacja: The Eye Of Chaos
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 26, 2010, 18:16:16 »
Jestem w dość zbliżonej sytuacji co Ty Zbigniew. Nad własną stronką też się zastanawiałem, ale stwierdziłem, że podstawowego problemu, czyli rozreklamowania nie przeskoczę. Nie wierzę w sukces wystarczająco, by zaciągać dług na start.

Obecnie staram się podłapać pracę podobną do tej, jaką wykonuje Sotharr (tłumacz). Rynek jest co prawda przepełniony, ale nie poddaję się :). W najgorszym wypadku udam się na kurs praktycznego zastosowania języka połączonego z pracą zarobkową, znaczy się wyruszę na Wyspy :D.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2010, 18:32:38 wysłana przez Ptysiu »
"Twoja stara jest tak gruba, że zamyka stałkę jednym jumpem." - Trol Anonim

Trial:

https://secure.eveonline.com/trial/?invc=80cbb5d1-2816-4276-8507-098de6f39fda&action=buddy

Zolthar

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 26, 2010, 20:17:46 »
Napisz jeszcze w jakim zawodzie :)

Znam zarabiajacych przez siec: 2 programistow, 2 tlumaczy, grafika, krawcowa i jubilera-amatora.

Sa 3 schematy kariery;
1. Pracujesz iles lat w firmie, mowisz pracodawcy ze teraz jestes chory / masz dzidziusia / mieszkasz w domku w bieszczadach i masz 3 godziny dojazdu. Prosisz o przejscie na prace zdalna, udowadniasz firmie ze nie tracisz wydajnosci siedzac w domku w bieszczadach z dzidziusiem, profit.

2. Bierzesz mnostwo malych zlecen az wyrobisz sobie jako freelancer marke i portfolio i zaczniesz dostawac wieksze zlecenia.

3. Zakladasz firme i sprzedajesz jej produkty na allegro / facebooku etc.

Mam nadzieje, że ten drugi to ja Albi ;)

Ja dokładam ścieżkę 4.

Robisz w dużej firmie, bierzesz w pyte zleceń ale jest coraz ciężej bo nie masz życia prywatnego, wakacje przeznaczasz na rozwijanie softu, potem masz ochote założyć firmę, ale się cykasz "bo polska to kraj cudów" więc zmieniasz pracę, podświadomie wiesz że długo tam nie popracujesz, i nagle sie okazuje, że firma splajtuje i wtedy nie masz wyjścia musisz iść na swoje :D

Tak ja miałem hyhy

kava

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 26, 2010, 22:14:31 »
W wrześniu startujemy z premierą kilkunastu serwisów internetowych.
zbigniew_cichon jeżeli jesteś zainteresowany pracą zdalną, to daj znać.

Szczegóły na PW.


Co do samych "informacji', wątpię w to, że ktoś Ci poda gotowe i jednocześnie skuteczne rozwiązanie na "tacy".

Ellaine

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 26, 2010, 22:20:15 »
Robiłem trochę zleceń wiele lat temu ale od kiedy zostałem tatą potrzebuję większej stabilności finansowej i nie bez żalu od lat jestem tylko na etacie. Dopiero jakoś tak mniej więcej teraz reaktywuję się zawodowo tak naprawdę.

Grevinsky

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 26, 2010, 22:37:04 »
To ja daje w 5 rozwiązanie na problem 4. Zakładasz firmę w Irlandii dostajesz nip europejski otwierasz sobie lokum w Polsce jako oddział i walisz polski system w jego wielka czarna dziurę spluwasz i pokazujesz faka na dowidzenia zarabiając kasę której nikt ci nie kradnie.

Poco płacić 40 % czy tam więcej w Polsce jak można w Irlandii do 250 tysięcy euro płacić tylko 12 %. No i żadnej biurokracji przy tym ... czyste zasady. Polecam

Ah... i jeszcze jak biznes plan dobry to wyciągniesz kilkadziesiąt tysięcy eu na start z kasy unijnej jeżeli zamerdasz i że niby pompujesz obcy kapitał czyli tutaj polski do Irlandii. A są hrabstwa które jeszcze nie wykorzystały kasy i chętnie ja rozdają :)

MightyBaz

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 27, 2010, 07:21:26 »
o tym to można długo pisać ale odpuszczę bo to moja branża :)

ci co się tak lewarują z reguły .... krótko żyją
i nie docierają do etapu pracy z domu

hyhy, cos w tym jest, ale jak siekasz na mikrolotach w hedgingu, da sie przezyc. Lewar 1:10, i styka :P

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 27, 2010, 08:24:15 »
ej baz ....
waluty to takie samo aktywo finansowe jak każde inne - ma takie same zasady
to że instytucje promujące forex przekonują że na walautach gra się inaczej można sobie na półkę miedzy bajki wsadzić   
Sneer Quen

MightyBaz

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 27, 2010, 08:43:05 »
to prawda, ale jak sie trzymac wlasnych regul to mozna wyjsc na plus. Osttanio np. ze skalpowania mam 2700, a strat po zamknieciu 1700, wiec daje rade

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 27, 2010, 09:15:28 »
baz ...
robisz mocno kierunkowego offtopa to raz
pokaż wyniki z długiego okresu to dwa
spróbuj z tego żyć to trzy

dziwnym trafem tylko 10-20% inwestujących zarabia
a na rynku walutowym uważam ze śmiertelność jest jeszcze większa ... nikt o zdrowych zmysłach nie namawia do tego postronnych

p.s. od 15 lat jestem na rynkach
6 lat prawdopodobnie kilku z was prowadziłem fundusz emerytalny :)
od prawie 3 na foreksie
żyję z tego od lat kilku
dom za to stanął
ale .... nigdy i nikomu nie będę mówił że rozwiązanie jego problemów finansowych leży na giełdzie lub foreksie .....

Sneer Quen

Morbius

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 27, 2010, 09:31:49 »
to ja podtrzymam na chwile oftop :)
moglibyście polecić jakieś 2 fajne fundusze inwestycyjne na długi okres - wpłaty co miesiąc dla uśrednienia ceny
1/4 wkładu agresywna 3/4 zrównoważona
bo na forach branżowych t sami naganiacze:)
gpw odpada nie mam czasu siedzieć i gapić sie w notowania ciągłe :)

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 27, 2010, 09:40:52 »
nie pomogę niestety bo nie śledzę jak się fundusze zachowują  - to wbrew pozorom sporo roboty w excelu  jest a korzyści żadnych ...

zastanów sie  - jak chcesz inwetować długoterminowo to masz czas ...
dwa - nie musza to być 2 fundusze tylko
ograniczysz czesc //małą // ryzyka jesli wezmiesz po 3 fundusze zrównowazone i akcyjne

3 niezle łatwiej jest wybrac niz 1 lidera - zreszta to loteria troche jest
z braku innych pomysłów patrz na poziom kosztów i opłat manipulacyjnych

do agresywnej czesci to wzialbym produkt benchmarkowy ... czyli wprost inwestujacy w indeks bez dodatków - wtedy dostaniesz to co na giełdzie i koszty masz małe
na badzo duże ryzyko // chyba jeszcze nie teraz - lepiej miec poduche z zysków najpierw // to fundusze małych i srednich spółek

zreszta - wchodz w to stopniowo - wiedzy bedzie ci przybywac :)
powodzenia
Sneer Quen

MightyBaz

  • Gość
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 27, 2010, 09:47:51 »
opinia o ECN FX Open? bo jeszcze jest cos a la polski broker Fx Pro

Okropniak

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 440
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Okropniak
  • Korporacja: Zabijaki i Pijaki
  • Sojusz: YARRR and CO
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 27, 2010, 12:20:39 »
Co do samego inwestowania na giełdzie - nie polecam dla nowych. Naprawdę nie żartuje, możecie wtopić tam masę kasy i nawet nie będziecie wiedzieć dlaczego. Dla niecierpliwych polecam choćby giełda.onet.pl (jakos tak) można tam założyć wirtualny portfel i na nim operaować - bazując na realnych danych.
Ale nawet jak tam wam zacznie wychodzić nie popadajcie w euforie - inaczej inwestuje się wirtualką, a inaczej żywą gotówką.

Co do forex - nie widziałem dobrych symulatorów bazujących na realnych giełdowych danych, brat się w to bawi i mając wrzucone mikro portfel rzędu 2k PLN potrafi dziennie ugrać 500pln, czasem 200 - a czasem wtopić 1500 bo niektórych wachnięć się nie przewidzi inaczej jak "mianiem expa" a to trzeba sobie wypracować.

Nie kierujcie się też opisami różnych cudów cudeniek - analiza techniczna, obserwacja analogicznych rynków itp itd - to tylko "pomagierzy" - exp exp i jeszcze raz exp :D
Osobiście grałem na giełdzie z dobrym skutkiem zresztą, korzystając najpierw z tego co wypracowałem na tym onetowym testerze (exp) czy na Money.pl - tam też jest jakiś symulator, i wspierając się własnoręcznie napisanym ustrojstwem (sieć neuronowa) oraz paroma innymi wynalazkami. A mimo tego high-tech wspomagania i tak czasem lepiej wychodziłem kierując się widzimisię paru kolesi co do których wiedziałem że wymiatają :)

Wracając do głównego wątku - jakakolwiek praca, nie tylko online może i będzie bazować tylko i wyłącznie na tym co wypracujesz sobie ciężką harówką - nie ma możliwości pójścia na skróty. Może Ci się udać parę razy bo będziesz miał przysłowiowy łut szczęścia - ale bazowanie na tym czy popadanie w euforie (jaki to ja jestem zajebisty) kończy się tylko większym upadkiem.

Freelancer - ktoś mądrze napisał że robisz masę małych projektów, wypracowujesz sobie markę i dostajesz coś lepszego, to dotyczy każdej pracy. Chcesz dobre zlecenia - pokaż że jesteś zajebisty - jak nie będziesz wychodził ponad przeciętną zlecenie dostanie studencina bo zrobi prawie to samo za 1/10 ceny.
Chcesz być dobry na giełdzie - możesz być ale musisz poświęcić duuużo żeby dojść do tego.
Czemu ja z kolei nie zacząłem grać skoro wychodziło? - nie kręci mnie to, trzeba obserwować sytuacje non-stop a ja tak nie lubie, nie ma pewności że co miesiąc wyjdziesz na plus a mi się córka urodziła - każdy powód byłby wystarczający :)

Jedna mała rada - nie wybierajcie sobie pls roboty "bo tam się dużo zarabia", nie tak to działa. Powstają potem sfrustrowane potworki narzekające na wszystko ale nie robiące nic by to zmienić. Praca ma cieszyć - jeśli już macie wybór (a to nieczęsto się zdarza, wiem coś o tym bo moja pierwsza praca to PKP - robotnik torowy) to wybierajcie taką żeby wstając rano nie kląć na czym świat stoi :)

(teraz to dostane zjebki za wall of text :D)

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 27, 2010, 12:30:38 »
Freelancer - ktoś mądrze napisał że robisz masę małych projektów, wypracowujesz sobie markę i dostajesz coś lepszego, to dotyczy każdej pracy. Chcesz dobre zlecenia - pokaż że jesteś zajebisty - jak nie będziesz wychodził ponad przeciętną zlecenie dostanie studencina bo zrobi prawie to samo za 1/10 ceny.

Bardzo optymistyczne.

Realnie jest tak, że znajomi ciągną znajomych i kropka. Oczywiście, ciężką pracą można wypracować znajomości od zera, ale tu z kolei pojawia się problem rotacji ludzi na stanowiskach. Współpracowałem jako freelancer z jednym wydawnictwem i robiąc dla nich trzy projekty na przestrzeni 1,5 roku, nie pracowałem dwa razy z tą samą osobą (bo poprzednią zwalniano).

Dziś sam zlecam i widzę, że też korzystam z własnego notesu - bo znam tych ludzi, wiem czego się mogę spodziewać, wiem że mnie nie zrobią w konia i jeszcze nieco inaczej negocjuję stawki.


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

nugatar

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nugatar
  • Korporacja: Zabijaki i Pijaki
  • Sojusz: Zabijaki i reszta pijakow
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 27, 2010, 12:58:24 »
Powiem wam jak to wygląda od mojej strony, IT w dużym przemyśle. Zlecenia są za koszmarną kasę ale i odpowiedzialność ogromna.

Liczy się specjalizacja, tylko i wyłącznie specjalizacja, musisz wymiatać w jednej dziedzinie, np. bazy danych. Przy czym wysyłaliśmy chłopaków z firmy na różne szkolenia i zaginali prowadzących pytaniami a mimo wszystko był jakiś tam problem i wszyscy rozłożyli ręce. Wtedy wykonaliśmy telefon do przyjaciela i przyjechał koleś który brał tyle za godzinę pracy że mi wyskoczyły oczka z orbit i przez jakieś 3h zebrał dane, 3h naprawił problem i kolejne 2h wyjaśnił naszym chłopakom co było nie teges.

Ale wracając do tematu, żeby mieć taką wiedzę musisz albo jakiś czas (min. kilka lat) pracować np. w Oraclu albo przez wiele lat pracować w danej technologi, mieć porobione certyfikaty, szkolenia itd. Nie ma kolesia po studiach który coś takiego posiada, ciężko o takiego przed 30ką. Ale jak mówię, moja branża, moje wnioski.

Okropniak

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 440
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Okropniak
  • Korporacja: Zabijaki i Pijaki
  • Sojusz: YARRR and CO
Odp: [RL] Praca przez internet ?
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 27, 2010, 13:03:33 »
ale właśnie o to mi chodziło z wypracowaniem marki.
Poznajesz ludzi - pokazujesz się, nie musisz być najlepszy na rynku, masz się dogadywać tak by klient tracił jak najmniej czasu na Ciebie i projekt, a było zrobione tak jak tego chce.
Do tej pory się do mnie zgłaszają z niektórymi tematami mimo że będzie z 4 lata jak wyszedłem z branży, bo technicznie uzdolnionych jest sporo, ale takich co ich się zna i co potrafią pogadać i z dyrekcją i IT i z Sales dep - jest niewielu.

Poza tym całkiem inaczej wygląda rozmowa jak wchodzisz na spotkanie, widzisz że jest cały zarząd - a mimo to nie pękasz i mówisz im że czegoś się nie da zrobić albo że coś jest głupie - i dajesz konkretne przykłady dlaczego, lub inną metodę - i wiesz na co możesz sobie pozwolić bo ich po prostu znasz.

A co do "notesika z nazwiskami" - nie dzieje się tak bez powodu. Ja mam masę znajomych IT, ale jak mnie pyta ktoś czy mógłbym mu kogoś polecić to podaje max 2 nazwiska - bo się ręczy za nich słowem przecież.
Nie tak dawno obrazili się na mnie z rodziny bo nie zgodziłem się polecić jakiegoś siostrzeńca co go na oczy widziałem ze dwa razy - a co potrafi to wiem tylko tyle że "jest bardzo inteligentny i tylko mu dobrego startu brak"...

Za to jak odchodziłem z poprzedniej firmy (producent Viagry notabene ;p) to poleciłem na zastępstwo jedną firmę w której kiedyś kiedyś pracowałem - tak żeby mieli czas kogoś zatrudnić odpowiedniego - i było bardzo miło jak po paru mieś zadzwonili do mnie i z tej firmy żeby tak po ludzku podziękować za dobry kontrakt na który normalnie by nie mieli szans, a potem zadzwonili też z korporacji z podziękowaniami za to że im poleciłem dobrą firmę na zastępstwo.
I tak się to kręci - firm w branży znam z 5 czy 6 - polecić mogę jedną, to samo się tyczy ludzi :/


Co do tego co nugatar pisze - no dokładnie tak jest, obiema łapami się podpisuje.