Autor Wątek: Dolar $  (Przeczytany 67942 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ellaine

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #175 dnia: Lipiec 22, 2009, 11:43:07 »
Wtedy przynosiło mi straty oczywiście. I psioczyłem.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #176 dnia: Lipiec 22, 2009, 11:52:48 »
Masz kredyt ? Jeśli tak, to w sytuacji gdy aktualny kurs CHF jest droższy niż po jakim brałeś, to jest dla Ciebie stratą. W wielu wypadkach może to rekompensować wysokość oprocentowania (m.in. ja brałem kredyt przy kursie 2.54, ale spadek stóp procentowych dał mi więcej zysku niż strata na kursie, w efekcie nawet przy kursie 3.15 miałem zysk na jednostkowej racie - czyli była mniejsza niż wyliczona na początku kredytu), a nawet dawać dodatkowy dochód - przy czym oczywiście on jest wirtualny do momentu spłaty całości kredytu, albo inaczej mówiąc jest każdorazowo realizowany dla poziomu raty w jakiej spłacasz (czyli w niewielkim zakresie).
W przypadku kredytu długoterminowego różnice kursowe w nieznaczny (co oczywiście również boli/cieszy jeśli trzeba spłacać z pensji o takiej samej wysokości) sposób wpływają na zysk/stratę na kredycie. Dużo większy wpływ ma zmiana stóp procentowych.
Troszeczkę inaczej to wygląda w przypadku gdy rata nie jest stała, bo wówczasz szczególnie bolą zmiany na początku okresu kredytowania.

Ale przecież o tym wiedzieliście, nie ?  ;D ;)
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Ellaine

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #177 dnia: Lipiec 22, 2009, 12:01:01 »
Brałem z tego co pamiętam po 2.7, jak zejdzie do 2.6 to wyjdę na plus :)

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #178 dnia: Lipiec 22, 2009, 12:03:53 »
A oprocentowanie ?
Bo jak na razie to wciąż wg mnie tracisz na kursie  ;)
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Ellaine

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #179 dnia: Lipiec 22, 2009, 15:38:46 »
Wciąż tracę, ale niedługo zyskam <demoniczny śmiech>. Oprocentowanie jest malutkie bo kiedy brałem banki dodawały malutko a teraz są malutkie stopy procentowe. :)

KennethWolf

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #180 dnia: Lipiec 23, 2009, 16:17:27 »
Dobra czas odkopać temat bo pewnie myślicie że jest sielanka i recovery jak to media na zachodzie ogłaszają.
O tym że w Californii bryndza to się rozpisywać nie będę bo to znany fakt.
O tym że coraz gorzej jest w reszcie stanów jest też się nie będe rozpisywał. Zasadniczo problemy te same co w Californii czyli rosnące deficyty, spadek dochodów z podatków i coraz trudniej jest budżetom stanowym pożyczać kase.

Dziś z innej mańki:
Fachowy wpis na blogu BStesera troszkę może ciężkim językiem napisany który mówi w skrócie o tym nastąpił ogromny spadek napływu kapitału długoterminowego do USA. Mówiąc po ludzku reszta świata ma problemy z wiarą w to że US spłaci długi bez ich monetaryzacji(drukowania kasy) i przestaje pożyczać im kase na długi termin.

http://blogs.cfr.org/setser/2009/07/20/and-now-the-rest-of-the-story-long-term-portfolio-flows-have-fallen-by-more-than-the-trade-deficit/

Oczywiście w tym czasie wszyscy się klepią po plecach na spotkaniach G8. Mówi się że dolar jest niezagrożony itd itp. Czyli wszystko gra ? No to poczytajcie sobie co Chińczycy robią ze swoimi zielonymi:
http://ft.onet.pl/10,30479,chiny_rozlokuja_rezerwy_walutowe,artykul.html


A tak na marginesie euro też jest fisnish. Za pare latek nie będzie euro ewentualnie snikers będzie kosztował taczkę monet.
Link dla ciekawych dlaczego oszołom Yogos to mówi:
http://futronomics.blogspot.com/2009/07/mauldin-europe-on-brink.html

wersja TL:TR - Banki europejskie były zalewarowane 1:50+ w związku z tym gdy zaczęły ponosić straty na zalewarowanych kredytach straty z tego tytułu wymiotły cały ich kapitał. Co więcej Zostałem ocenzurowany nie wpadło na razie w wentylator tylko dla tego że w książkach stosują tricki i w bilansach trzymają kwity po cenie zakupowej(czyli ze szczytu bańki) a nie tyle ile są warte. A tak się składa że np. Austriackie banki trzymają w bilansach kredy na kwote jakiś 4 raza PKB Austrii. W reszcie krajów też jest nieciekawie, czytałem że w Niemczech Hypno ma lewe kwity na jakieś 270 mld euro a Deutsche bank lewe papiery szacowane na coś koło 700 mld euro. Dla porównania Niemcy wydali na złomowanie starych aut coś koło 3.5 mld euro.
tak oto kończą się zabawy keynesistów z głównego nurtu, najpierw narobią długów wyhodują bańkę inflacyjną potem się wszystko wali to proponują zapożyczenie się jeszcze bardziej, cholera mnie bierze bo dają zapałki do ręki nieodpowiedzialnych polityków w stylu "czarnego mesjasza" Obamy czy wcześniej kowboja z texasu Busha. A już najbardziej irytujące jest "nikt nie przewidział że ten kryzys nastąpi" grrr mówiono o nim od 2001 w kręgach "austriaków" nawet jest zapis z sympozjum chyba w Austin, TX gdzie dokładnie jest opisany scenariusz tego kryzysu, a najlepsze jest to że mechanizm tego działania opisał  von Mises jeszcze w latach 30 ubiegłego wieku.

JimmyBrownie

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #181 dnia: Lipiec 24, 2009, 11:21:04 »
Dokładnie, "kryzys" był zapowiadany przez wielu na przełomie XX/XXI w. i jak zwykle ówcześni guru finansów olali sprawę  o7 Ja myślę ze największe pierdolnięcie finansowe w Europie nastapi jeszcze w tym roku  O0 Bardzo możliwe że zacznie się od Austrii, potem polecą Niemcy i UK. Wszystkie oszczędnosci wybrałem z banku i leżakują sobie w skarpecie  ;)

MightyBaz

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #182 dnia: Lipiec 24, 2009, 14:31:03 »
nie oglądacie telewizorni? Jak pęknie bańka budżetowa to zabawy w ekonomie sie w Polsce skoncza. Wg niektórych dziura jest szacowana na 40mld PLN. A oni nie chca reform finansów publicznych, bo zaraz wybory beda.
Ale co sie dziwic 75% to wydatki sztywne - ustawy o krysach, srusach, gornikach, mudurowych...itd.

Yogos

  • Starszy Moderator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 773
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Yogos
  • Korporacja: GBT
  • Sojusz: c0ven
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 24, 2009, 14:42:52 »
A na przyszły rok deficyt niektórzy szacują na 90 mld zł.
Będzie dym.

MightyBaz

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #184 dnia: Lipiec 24, 2009, 14:52:11 »
budzet sie wywróci i spelni sie czarny scenariusz

Wulg. K.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2009, 15:32:45 wysłana przez Khobba »

Merle78

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Merle78
  • Korporacja: High Voltage Industries
  • Sojusz: Ash Alliance
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #185 dnia: Lipiec 24, 2009, 17:49:19 »
No coz, politycy dzis sa zalezni od popularnosci, a z taka opozycja jaka mamy (PiS i SLD) oraz z PSL na reformy nie ma co liczyc, nawet gdyby PO wykazywala checi. Poza tym wysokie poparcie PiS pokazuje, ze na dialog spoleczny i zrozumienie koniecznosci reform przez spora czesc spoleczenstwa nie ma raczej co liczyc.

JimmyBrownie

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #186 dnia: Lipiec 25, 2009, 22:34:24 »
Tusk robi wszystko żeby zostać prezydentem - unika jak ognia podwyżki podatków, tnie tam gdzie ciąć może i stara się robic wszystko pod publikę, coby mu punkty w sondażach nie spadły..ale imo. to się dla kraju bardzo źle skończy, bo o ile w regionie stoimy dosyć dobrze...to przedzej czy póżniej i u nas konkretnie pierdolnie w finansach, jak nie na rynku finansowym to w finansach publicznych   :'(

KennethWolf

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #187 dnia: Lipiec 26, 2009, 21:31:14 »
Tusk robi wszystko żeby zostać prezydentem - unika jak ognia podwyżki podatków, tnie tam gdzie ciąć może i stara się robic wszystko pod publikę, coby mu punkty w sondażach nie spadły..ale imo. to się dla kraju bardzo źle skończy, bo o ile w regionie stoimy dosyć dobrze...to przedzej czy póżniej i u nas konkretnie pierdolnie w finansach, jak nie na rynku finansowym to w finansach publicznych   :'(
cięcie wydatków i brak podwyżek podatków to dla mnie dobra robota, gorzej byśmy wyszli na "stymulowaniu wzrostu" ala Obama, dzieki temu nie musimy się bać o złotówkę że nam pierdolnie, problemem są wydatki stałe i tam nalezy zacząć wprowadzać zmiany bo mamy ich za dużo a tu niestety Tusk nic nie zrobi bo chce być preziem :( Ceniłbym PO bardziej gdyby podejmowali niepopularne decyzje.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #188 dnia: Lipiec 27, 2009, 16:56:14 »
E tam... ma marzenia chłopak, to co się dziwić. Do wyborów na prezia jeszcze troszkę czasu, po drodze jeszcze jeden budżet (i myślę, że co najmniej tak samo trudny jak tegoroczny). Po tych wyborach kolejne wybory (znów sejm), a zatem znów nic nie robią ze sztywnymi wydatkami, a potem to już kompletny placek z jagodami (tu mi się kończy szklana kula).
 ;D ;)

A bardziej szczerze IMHO jako partia to PO i tak dobrze się trzyma mimo wszystko (ambicji premiera i sytuacji makroekonomicznej regionu i kraju) jeśli chodzi o sondaże.
Szkoda, że część z tego co obecnie robią to czysty populizm (np. niepodwyższanie podatków), a nie realne reformy.
Ja tam jestem za skasowaniem wszystkich ulg (wszystkim), wprowadzeniem PRAWDZIWEJ polityki prorodzinnej (a nie jakiegoś becikowego), zrównaniem z podstawową stawką VAT podatku PIT i CIT (czyli podwyższeniem do 22%, ale i wprowadzeniem podatku liniowego)...
Hmmm to ja może zgłoszę się na kandydata na prezia, bo już mogię - zagłosujecie ?  ;) ;D
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

MightyBaz

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #189 dnia: Lipiec 28, 2009, 11:32:33 »
Dormio, ty sie lepiej zajmuj Evą :diabeł:

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #190 dnia: Lipiec 28, 2009, 13:18:31 »
a potem to już kompletny placek z jagodami (tu mi się kończy szklana kula).

Potem to będzie na horyzoncie nasza prezydencja w UE, co może spowodować przerzucenie spraw lokalnych na później.  ::)


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #191 dnia: Lipiec 28, 2009, 16:28:23 »
Potem to będzie na horyzoncie nasza prezydencja w UE, co może spowodować przerzucenie spraw lokalnych na później.  ::)
Racja, muszę pogrzebać w mojej szklanej kuli, bo nie wiedzieć czemu nie wyłapała tego fakta.

Dormio, ty sie lepiej zajmuj Evą :diabeł:
Też racja, ale grzebać nie zamierzam  ;) :P
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

MightyBaz

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #192 dnia: Lipiec 29, 2009, 11:36:13 »
z tego co wiem, Dormio, już się nagrzebałeś...hyhy. I pieluch juz nie kupujesz,  :2funny:

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #193 dnia: Lipiec 29, 2009, 11:56:07 »
Jeszcze kupuję, a cholerstwo w ciągu ostatniego roku zdrożało 10%  >:(
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

amra

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #194 dnia: Lipiec 29, 2009, 20:11:11 »
Nie ma co psioczyc na Tuska, chlopak robi to co inny robili przednim i jego nastepcy beda tez robic. A mianowice grzac stolek jak najdluzej. Ze podatkow nie podnosi to mu medal dac, a nie marudzic, ze nie reformuje finansow ? dac kopa w dupe. Ale prawda jest taka, ze PO dostalo za malo mandatwo aby samodzielnie przeprowadzic reformy, z  PSL tego sie nie da tego zrobi, bo PSL = socjalizm i rozdawnictwo. PIS ciagle walczy z kazdym zawziecie i na 100% nie pomoze, a raczej jescze dokopie. SLD tez reformy nie na reke bo jescze towarzysze ze stolkow pospadaja i nie bedzie lodow. Wiec trza raczej samemtu jak zwykle o siebie zadbac, a nie zyc nadzieja ze tusk, kaczynski, itd ... cos mi da lub zalatwi. Dokladnie takie same problemy mial PIS w poprzedniej kadencji, chociaz w ich wypadku, przy niektorych ichnich pomyslach to sie czieszylem ze istnieje Lepper i im przeszkadza jak moze ;)

MightyBaz

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #195 dnia: Lipiec 29, 2009, 20:58:36 »
jak za mało mandatów? za dużo "reklam" PO oglądasz. Oni nic nie robią, chyba że sondaże pokazują, co należy, a co wypada.

amra

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #196 dnia: Lipiec 29, 2009, 22:03:38 »
To chyba ty Baz za duzo TV ogladasz i nie znasz systemu paramentarnego w RP, to jest prosta matma, PO nie ma wystarczajaco glosow aby przeforsowac jakakowlek radykalna ustawe samodzielnie, musi sie wspierac glosami PSLu lub SLD, a ci nie popra zadnej ustawe ktora ogranicza wydatki socjalne czy jest liberalna i po sprawie. A kaczynski vetuje wszystko pokoleji dla zasady.

Merle78

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Merle78
  • Korporacja: High Voltage Industries
  • Sojusz: Ash Alliance
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #197 dnia: Lipiec 30, 2009, 14:59:30 »
Ano, dokladnie tak jest. PO moze by nawet cos zrobila, ale juz przy probie reformy KRUSu a potem ustawie medialnej bylo widac co sama moze zrobic - czyli niewiele o ile nie nic. Taka u nas rzeczywistosc polityczna. PiS sie na tym potknal, bo nie wie co to kompromis i nie potrafil sie dogadac z PO. W sumie nie ma czego zalowac.

Voulture

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #198 dnia: Lipiec 30, 2009, 15:45:11 »
W sumie jesli ktokolwiek sie spodziewa jakichkolwiek ruchow do czasow wyborow prezydenckich i moze nawet parlamentarnych (w 2011 przewodniczymy eu) to jest po prostu naiwny. Nikt tu sie nie chce potknac.

Yogos

  • Starszy Moderator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 773
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Yogos
  • Korporacja: GBT
  • Sojusz: c0ven
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #199 dnia: Sierpień 04, 2009, 19:01:44 »
Shiffa przedstawiać chyba nie trzeba. 10 min o tym co się będzie działo wg. niego w ciągu najbliższych miesięcy.

http://www.youtube.com/watch?v=lj0gg3rmpj0&eurl=http%3A%2F%2Fwww.zerohedge.com%2Farticle%2Fpeter-schiff-phony-us-economy&feature=player_embedded#ws

KennethWolf

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #200 dnia: Sierpień 06, 2009, 01:23:19 »
Wiecie może czy Shiff ubiega się o stołek w senacie? A Ron Paul? przydałaby im(USA) się przeciwwaga dla idiotek pokroju  Nancy Pelosi czy Maxine Water (czy ktoś wie czemu demokraci przyciągają takie naćpane kretynki?)

Ellaine

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #201 dnia: Sierpień 06, 2009, 07:17:05 »
A co one? Bo według Googla i Wikipedii zajmują się rzeczami neutralnymi dla gospodarki, tj podróżami po świecie i wyrażaniem poparcia dla gejów i Tybetańczyków.

KennethWolf

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #202 dnia: Sierpień 06, 2009, 09:16:23 »
A co one? Bo według Googla i Wikipedii zajmują się rzeczami neutralnymi dla gospodarki, tj podróżami po świecie i wyrażaniem poparcia dla gejów i Tybetańczyków.
na pewno? np. ostatnio  Waters wyraziła swoją genialną opinię iż firmy naftowe powinny być znacjonalizowane.

amra

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #203 dnia: Sierpień 07, 2009, 16:25:32 »
Moze to nie taki zly pomysl, a mozliwe ze jedyny aby senat urawal sie ze smyczy nafciazy.

Yogos

  • Starszy Moderator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 773
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Yogos
  • Korporacja: GBT
  • Sojusz: c0ven
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #204 dnia: Wrzesień 08, 2009, 09:07:58 »
Złotko przeszło rano 1000$ za uncje, ciekawe czy dziś przejdzie też 700 euro za uncje.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #205 dnia: Wrzesień 10, 2009, 12:44:16 »
Zgadza się, ale głównie dlatego, że $ traci na wartości.
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

MightyBaz

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #206 dnia: Wrzesień 10, 2009, 14:16:20 »
To chyba ty Baz za duzo TV ogladasz i nie znasz systemu paramentarnego w RP, to jest prosta matma, PO nie ma wystarczajaco glosow aby przeforsowac jakakowlek radykalna ustawe samodzielnie, musi sie wspierac glosami PSLu lub SLD, a ci nie popra zadnej ustawe ktora ogranicza wydatki socjalne czy jest liberalna i po sprawie. A kaczynski vetuje wszystko pokoleji dla zasady.

owszem znam i nadal podtrzymuję tezę o opierdalaniu się w sejmie. Znam od podszewki, bo akurat zajmuję się lobbyingiem nowelizacji jednej idiotycznej ustawy. Ręce opadają...nie ma z kim gadać, większość ministerstw to darmowe biura podróży. Na inicjatywę poselską nie ma co liczyć, chyba że masz rekomendację samego donka. Inaczej nikt się tym poważniej nie zainteresuje.

Yogos

  • Starszy Moderator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 773
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Yogos
  • Korporacja: GBT
  • Sojusz: c0ven
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #207 dnia: Październik 08, 2009, 10:14:37 »
Tymczasem borym lasem złoto przejechało już 700 eur/oz, 1050 $/oz i chyba ma ochote pojechać dalej.
Na razie jeszcze jednak kontrakty zawarte na sprzedaż poniżej 1000$ przez banki bulionowe nie zostały zamknięte więc nie wiadomo czy ruch do góry będzie utrzymany.

W gospodarce względna stabilizacja po wpompowaniu wydrukowanych dolarów, które nierentowny system przepala.
Pojawiły się pogłoski o odejściu od dolara przy rozlicznaiu ropy naftowej przez BRICS, OPEC, Francje które zostały natychmiast zdementowane przez banki centralne.

« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2009, 13:02:41 wysłana przez Yogos »

DaBlades

  • Gość
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #208 dnia: Październik 08, 2009, 12:27:25 »
Pojawiły się pogłoski o odejściu od dolara przy rozlicznaiu ropy naftowej przez BRICS, OPEC, Francje które zostały natychmiast zdementowane przez banki centralne.

Co nie znaczy, że tego nie zrobią, tylko po cichutku, po malutku.

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Dolar $
« Odpowiedź #209 dnia: Październik 08, 2009, 16:29:04 »
jeszcze nie czas
napompowane kroplówką gospodarki pozornie trzymają się super i nawet uświadomieni w temacie czuja się relatywnie bezpiecznie
cały czas widzę przykoszone w prawo W jako kształt ostatnich kłopotów gospodarczych .... i to z zaznaczeniem że nastepny dołek będzie dużo bardziej bolesny
ale musimy zaczekać na odstawienie kroplówk
ile ?
na pewno nie w tym roku
jesli w przyszłym to raczej w 2 połowie - choć rynki prawie na pewno pójdą wcześniej

p.s. z ciekawostek podobał mi się raport // sorki ale nie dam odnośnika - zapomniałem // odnosnie efektu wypierania czyli cały czas pogarszajacej się dostepności pieniadza dla small buissnesu i co za tym idzie faktu ze traci on kolejne miejsca pracy w  ciągle duzym tempie  //w przeciwienstwie do duzego biznesu gdzie pojawiło się zatrudnienie netto  //
no ale kasa pompowana do bankrutów nie bierze się znikąd :)  - no może poza drukarnia Fedu ...

dolar polegnie ale nie teraz - za kilka , kilkanaście // wątpię  // lat
jak zbierane będą okruchy po nastepnym tapnięciu ....
Sneer Quen