Autor Wątek: Święto 3 Króli  (Przeczytany 18811 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

HammerSnake

  • Gość
Święto 3 Króli
« dnia: Styczeń 06, 2011, 11:44:53 »
Tak się zastanawiam. Jak spędzacie ten świąteczny wolny od pracy dzień ? Macie jakieś rodzinne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie?

U mnie żadnych tradycji nie ma więc chcieliśmy się rodzinką wybrać na kręgle , bilard lub łyżwy  ale wszystko pozamykane  >:(

CATfrcomCheshire

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 569
    • Zobacz profil
  • Korporacja: RAVE
  • Sojusz: C0ven
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2011, 11:46:58 »
jemy schabowe i pijemy wodke pod ogorki ogladajac po raz kolejny w tym roku Pana Wolodyjowskiego
Welcome to EVE. If you aren't busy finding some way to injure or at least mildly inconvenience another player, you have a lot of catching up to do.

Khobba

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 123
  • It looks just like a Telefunken U 47
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Khobba Gelos
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: Aegis Cartel
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2011, 11:58:02 »
opierniczam się i zastanawiam jak jutro w robocie ogarnę tematy, które dzisiaj przyszły od kontrahentów z bardziej pracowitych krajów.

dlaczego w ogóle święto zrobili dzisiaj? IMO lepszym terminem byłaby Wigilia, kiedy i tak nikt poważnie nie pracuje. To jakas kompletna bzdura.

Wszystko pozamykane, bo chodzi o to, żebyś poszedł do kościoła i dał na tacę. hm, właściwie sam odpowiedziałem sobie na pierwsze pytanie.

Starakopara

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2011, 13:08:55 »
jemy schabowe i pijemy wodke pod ogorki ogladajac po raz kolejny w tym roku Pana Wolodyjowskiego

this  :), z tym, że ja zaplanowałem goloneczkę zamiast schabowego  :P

[NF] Masa Huku

  • NF
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Masa Huku
  • Korporacja: Native Freshfood
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2011, 13:16:23 »
Siedzę w pracy jak przystało na normalny dzień tygodnia :) nie wszyscy są katolikami i nie wszyscy chodzą do kościoła, więc po kiego grzyba dzień wolny od pracy !? jak ktoś chce niech idzie do kościoła wieczorem.

Colonel

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 286
  • Pirate Out of Nowhere
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Col Cherryman
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: KUTANG KLAN.
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2011, 14:26:07 »
Polska to kraj w którym moznowladcy zorganizowali profesjonalny burdel
w każdej możliwej dziedzinie życia...
Wiec możemy pochwalić się wyskakujacymi nie wiadomo skąd przymusowymi świętami, które nie wszędzie są przymusowe i dzięki temu mamy nieogarnialny chaos

Poprawianie polski po "historycznym" roku 89 to przerabianie gowna na tort
Kolejna ekipa superbohaterow z wiejskiej i okolic dodaje roznych delikatesow
Mącąc i kręcąc to w lewo to w prawo i znów w lewo i pytając nas jak smakuje

Drodzy obywatele czy Juz czuć tort? Czy wciąż kupę ?


Tzn nudzi mi się w robocie :)
✜ Red Cross Friendly
https://www.youtube.com/watch?v=9IS8nwmT9F0
Even though I fly through the valley of the shadow of death or any other space
I will fear no evil, because I know that I'm the biggest bastard in this space


http://eve-centrala.com.pl/index.php?topic=10356.

Mariacchii

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2011, 14:48:12 »
Miałem jako jedyny iść do pracy żeby nadrobić zaległości powstałe przez wprowadzenie nowego Vatu. Jak wszystko poszłoby po mojej myśli wziąłbym 1-2 dni wolnego w następnym tygodniu, ale nie wyszło - nie wstałem z łóżka.

A jeśli chodzi o wolny dzień, to osobiście wolałbym wolną Wigilię lub 31 grudnia żeby to miało jakiś sens. Wszystko po zamykane to co można robić. O TV nawet nie wspominam bo nie oglądam wcale.
 

[NF] Masa Huku

  • NF
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Masa Huku
  • Korporacja: Native Freshfood
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 06, 2011, 14:50:50 »
Wszystko po zamykane to co można robić.

Grać w EvE Online :P, lub spędzić czas z Family.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2011, 16:03:00 »
Polska to kraj w którym moznowladcy zorganizowali profesjonalny burdel
w każdej możliwej dziedzinie życia...
Wiec możemy pochwalić się wyskakujacymi nie wiadomo skąd przymusowymi świętami, które nie wszędzie są przymusowe i dzięki temu mamy nieogarnialny chaos

Poprawianie polski po "historycznym" roku 89 to przerabianie gowna na tort
Kolejna ekipa superbohaterow z wiejskiej i okolic dodaje roznych delikatesow
Mącąc i kręcąc to w lewo to w prawo i znów w lewo i pytając nas jak smakuje

Drodzy obywatele czy Juz czuć tort? Czy wciąż kupę ?

Źle się dzieje, jeśli zaczynam się w 100% zgadzać z postami Cola.... .


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Nebr0th

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2011, 16:52:29 »
Tak się zastanawiam. Jak spędzacie ten świąteczny wolny od pracy dzień ? Macie jakieś rodzinne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie?

U mnie żadnych tradycji nie ma więc chcieliśmy się rodzinką wybrać na kręgle , bilard lub łyżwy  ale wszystko pozamykane  >:(

Wydaje mi się, że w przeszłości (chyba nawet w zeszłym roku) - kiedy jeszcze Siły Zła rządziły światem i nie pozwalały ludowi świętować 6 stycznia - to nie był dzień wolny od pracy.
Więc trochę ciężko, żeby były jakieś tradycje rodzinne związane z byczeniem się w 3 Króli.

Z tego co pamiętam jedyna tradycja polegała na tym, że niektórzy mazali zaczarowana poświęconą kredą jakieś literki i znaki matematyczne na drzwiach.
Spędzam go tak, jak pozwala na to status wolnego-dnia-w-środku-tygodnia-w-którym-wszystko-jest-zamknięte --> na sankach z dzieckiem byłem.

Pol Kent

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 101
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ramani Rydiks
  • Korporacja: NPC corp
  • Sojusz: -
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2011, 17:44:45 »
Z tego co pamiętam jedyna tradycja polegała na tym, że niektórzy mazali zaczarowana poświęconą kredą jakieś literki i znaki matematyczne na drzwiach.
Spędzam go tak, jak pozwala na to status wolnego-dnia-w-środku-tygodnia-w-którym-wszystko-jest-zamknięte --> na sankach z dzieckiem byłem.

To żenujące co piszesz... >:( >:( :-[ robisz z siebie troglodytę.  :-[ Nie jestem praktykującym katolikiem ani fanem radia z Torunia ale to nie powód żeby pisać "poświęconą kredą jakieś literki i znaki matematyczne na drzwiach". 3 minuty w Google i można napisać, że chodzi o K+M+B czyli Kacper, Melchior i Baltazar - imiona 3 Króli i ewentualnie 2011 czyli rok.
Po co się obnosić od razu z takim lekceważeniem do religii katolickiej ? Nikt Cie nie nawraca zachowaj neutralność.

Nebr0th

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 06, 2011, 17:57:14 »
To żenujące co piszesz... >:( >:( :-[ robisz z siebie troglodytę.  :-[ Nie jestem praktykującym katolikiem ani fanem radia z Torunia ale to nie powód żeby pisać "poświęconą kredą jakieś literki i znaki matematyczne na drzwiach". 3 minuty w Google i można napisać, że chodzi o K+M+B czyli Kacper, Melchior i Baltazar - imiona 3 Króli i ewentualnie 2011 czyli rok.
Po co się obnosić od razu z takim lekceważeniem do religii katolickiej ? Nikt Cie nie nawraca zachowaj neutralność.

ja robię z siebie troglodytę?


Gregorius

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 06, 2011, 18:12:11 »
I dlatego własnie dyskusje o religii/polityce/ew. sporcie prowadzą na forach zawsze do jednego miejsca - flame'o'pieca ;)

Aby zachować wszelką neutralność napiszę od siebie : Cześć! Niech Oświecenie Będzie z Wami ;)

[NF] Masa Huku

  • NF
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Masa Huku
  • Korporacja: Native Freshfood
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 06, 2011, 20:26:19 »
I dlatego własnie dyskusje o religii/polityce/fitowaniu statków/oraz wyższości poszczególnych korporacaji ew. sporcie prowadzą na forach zawsze do jednego miejsca - flame'o'pieca ;)

Aby zachować wszelką neutralność napiszę od siebie : Cześć! Niech Oświecenie Będzie z Wami ;)

Fixed :P

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2011, 01:10:36 »
3 minuty w Google i można napisać, że chodzi o K+M+B czyli Kacper, Melchior i Baltazar - imiona 3 Króli i ewentualnie 2011 czyli rok.

Widać 3 minuty Ci nie wystarczyły, żebyś odkrył znaczenie tych liter, natomiast doskonale to ilustruje poziom znajomości tego w co się wierzy.

I mówi Ci to ateista :P


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Dheedee

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 07, 2011, 01:47:31 »
Nie mówi się "króli" tylko "królów". Sama archaiczna nazwa święta to nie wszystko... piszemy po polsku;P
Chodzi mi o to: " że chodzi o K+M+B czyli Kacper, Melchior i Baltazar - imiona 3 Króli i ewentualnie 2011 czyli rok."


Pzdr...
Dd...

Dux

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 010
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bubu Talib
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: KUTANG KLAN.
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 07, 2011, 02:36:27 »
Tych trzech panów, o których mowa wyżej miało być mędrcami ze wschodu gwoli ścisłości, a nie królami. Ci królowie tak się w tradycji utarli, ale w biblii to jakos inaczej chyba jest :P
Jeden na wszystkich, wszyscy na jednego :P


[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 07, 2011, 05:02:21 »
Religia jako taka musi być "dziurawa" aby jak nawiecej było niejasności a co za tym idzie problemów wynikających z interpretacji pewnych słów i znaczenia wynikającego z nich.

Osobiście jestem wyznania "tomiwisizm" ];)

A motyw z tym świętem uważam za głupawy tak jak przedmówcy podali. Lepiej było dać Wigilie i nikt by nie narzekał bo ... uprawomocnili by tylko to co jest od lat normą czyli "nieróbstwo" w ten dzień

Nebr0th

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 07, 2011, 08:35:22 »
Przepełniony duchem święta 3 Królów uznałem, że mój adwersarz zasługuje na dłuższą odpowiedź, niż moje złośliwe odgryzienie się.

Od początku:

"To żenujące co piszesz... >:( >:( :-[ robisz z siebie troglodytę."

Jesteś więc zażenowany do tego stopnia, że potrzebowałeś 3 emotów, żeby to pokazać.

[3 emoty nie wpływają na siłę Twojej argumentacji. Pokazują jedynie stan emocjonalny w chwili pisania posta.  Taki, w jakim często pisze się rzeczy, których potem żałujemy]
 :) >:D :)

Piszesz dalej:

"Nie jestem praktykującym katolikiem ani fanem radia z Torunia"

Od kiedy te pojęcia są rozdzielne? Wydaje się, że wśród fanów (co za lekceważące określenie >:D) dominują praktykujący katolicy.

Gdybym chciał  polemizować na ustalonym przez Twój post poziomie uskutecznił bym trolling mniej więcej taki:

"Nie jestem fanem Radia Maryja - Katolickiego Głosu w Twoim domu, ale to nie powód, żeby pisać radio z Torunia. 3 minuty z Google i można napisać poprawnie o co chodzi. Po co się obnosić z niechęcią do RM?

Do czego piję?
Ano do tego, że zdanie Z tego co pamiętam jedyna tradycja polegała na tym, że niektórzy mazali zaczarowana poświęconą kredą jakieś literki i znaki matematyczne na drzwiach. było mniej więcej na tym samym poziomie, co Twoja rozgłośnia z Torunia. Ironiczna parafraza. To znaczy - wiedziałem od początku, o co w tym zwyczaju chodzi (nie potrzebowałem Googla - dasz wiarę?!).

Trafnie natomiast uchwyciłeś moją niechęć do tradycji K+M+B 2011. Swoje źródło ma ona w moim głębokim dzieciństwie, gdy dowiedziałem się, że w niektórych krajach katolickich 6 stycznia dzieci dostają prezenty. W Polsce dorośli dostają kredę. Może od początku byłem małym, chciwym materialistą, ale IMO prezenty dla dzieci > kreda dla dorosłych, jeśli chodzi o tradycję konstytuującą fajne święta.

"religia katolicka"

To już skomentowałem.

@ 3 Królowie

W NT jest Mędrcy - znaczy zapewne (w ówczesnym kontekście) Magowie z Persji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Magi

Znali się trochę na astronomii, więc dostrzegli zjawisko, które w Nowym Testamencie opisane jest jako Gwiazda. Ich imiona to późniejszy dodatek.

@ wolne 6 stycznia jest głupie.

Pełna zgoda. Gdybym miał dać jakiś dzień wolny ludzkości w tym kraju (zważywszy na tradycję, historię itd.) to chyba wybrałbym 2 listopada. Jeden dzień więcej na odwiedzenie grobów zmarłych z naszych rodzin nikomu by nie zaszkodził, a mógłby trochę zmniejszyć ruch na drogach i horrendalną co roku liczbę wypadków. Dla tych co Halloweenują byłby 1 dzień na rewitalizację.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2011, 09:49:05 wysłana przez Nebr0th »

Pol Kent

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 101
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ramani Rydiks
  • Korporacja: NPC corp
  • Sojusz: -
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 07, 2011, 08:43:04 »
Widać 3 minuty Ci nie wystarczyły, żebyś odkrył znaczenie tych liter, natomiast doskonale to ilustruje poziom znajomości tego w co się wierzy.
I mówi Ci to ateista :P

Ale o co C i chodzi z tym że "nie wystarczyły 3 minuty" bo nie rozumiem ?

@Dheedee
Czepiasz się dla czepiania ? Może z literackiego punktu widzenia masz racje ale spróbuj w Google znaleźć "Święto 3 Królów" a nie Króli  :P

Dec Apilatour

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 163
    • Zobacz profil
  • Korporacja: Mothra Inc
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 07, 2011, 08:51:06 »
Nie ma za bardzo jest się co cieszyć się, że w Trzech Królów-li jest wolne, wprowadzając jeden dzień wolnego,  usunięto od nowego roku  przywilej w którym święta wypadające w sobote można było wykorzystać w inne dni.

Goomich

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 07, 2011, 09:30:11 »
Ale o co C i chodzi z tym że "nie wystarczyły 3 minuty" bo nie rozumiem ?

Prawdopodobnie o to, że KMB, to nie są inicjały 3 króli. A skoro tobie nie chciało się spędzić tych 3 minut na googlach, to dlaczego tego od innych wymagasz? Ale tak to sobie zgaduję.

Pol Kent

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 101
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ramani Rydiks
  • Korporacja: NPC corp
  • Sojusz: -
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 07, 2011, 10:13:36 »
Prawdopodobnie o to, że KMB, to nie są inicjały 3 króli. A skoro tobie nie chciało się spędzić tych 3 minut na Googlach, to dlaczego tego od innych wymagasz? Ale tak to sobie zgaduję.

Hmm... K jak Kac(s)per, M jak Melchior i B jak Baltazar to jak to nie są inicjały ?
Więc na czym opierasz twierdzenie, ze mi się nie chciało 3minut poświęcić ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienie_Pa%C5%84skie np. akapit [Zwyczaje]
I tak wiem, że tak naprawdę to mogli być Mędrcy, nie Królowie i że jak można przeczytać imiona nie pochodzą bezpośrednio z Biblii tylko pojawiły się znacznie później.
Tyle, że jeśli mówimy o "tu i teraz" to chyba trzeba posługiwać się nazewnictwem obecnie stosowanym bez nic nie wnoszącego roztrząsania czy to byli mędrcy, królowie, ktokolwiek...

Goomich

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 07, 2011, 10:19:37 »

Pol Kent

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 101
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ramani Rydiks
  • Korporacja: NPC corp
  • Sojusz: -
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 07, 2011, 10:53:06 »
Zużyję 5 z tych 180 sekund, których nie chcesz użyć.

http://www.google.pl/search?client=opera&rls=pl&q=k%2Bm%2Bb&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

Ehh... pole widzenia jak koń furmana z klapkami na oczach... :(
Jakbyś jeszcze 5 sekund przeznaczył na przeczytanie podanego przez mnie linka to byś dotarł także do tej łacińskiej sentencji o której też jest tam mowa. Ale nie..lepiej trollować.

Morał jest taki jak to napisał powyżej Gregorius. Dla mnie EOT, nie będę się dalej przepychał o przysłowiowe przecinki czy kropki nad i.

Goomich

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 07, 2011, 11:10:14 »
Więc dlaczego cały czas upierałes się przy inicjałach? Po co rozstrząsanie o mędrcach, królach?

Hmm... K jak Kac(s)per, M jak Melchior i B jak Baltazar to jak to nie są inicjały ?
Więc na czym opierasz twierdzenie, ze mi się nie chciało 3minut poświęcić ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienie_Pa%C5%84skie np. akapit [Zwyczaje]
I tak wiem, że tak naprawdę to mogli być Mędrcy, nie Królowie i że jak można przeczytać imiona nie pochodzą bezpośrednio z Biblii tylko pojawiły się znacznie później.
Tyle, że jeśli mówimy o "tu i teraz" to chyba trzeba posługiwać się nazewnictwem obecnie stosowanym bez nic nie wnoszącego roztrząsania czy to byli mędrcy, królowie, ktokolwiek...


Nebr0th

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 07, 2011, 11:27:31 »
Morał faktycznie jest taki jak to napisał powyżej Gregorius
Cześć! Niech Oświecenie Będzie z Wami ;)
Hmm... K jak Kac(s)per, M jak Melchior i B jak Baltazar to jak to nie są inicjały ?
Więc na czym opierasz twierdzenie, ze mi się nie chciało 3minut poświęcić ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienie_Pa%C5%84skie np. akapit [Zwyczaje]
Prawdopodobnie o to, że KMB, to nie są inicjały 3 króli. A skoro tobie nie chciało się spędzić tych 3 minut na googlach, to dlaczego tego od innych wymagasz? Ale tak to sobie zgaduję.
Jakbyś jeszcze 5 sekund przeznaczył na przeczytanie podanego przez mnie linka to byś dotarł także do tej łacińskiej sentencji o której też jest tam mowa. Ale nie..lepiej trollować.

Niech żyje Oświecenie!

BTW - czy właśnie tworzymy nową tradycję związaną ze świętowanie Sami-Wiecie-Którego-Święta? :P

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 07, 2011, 12:11:30 »
Morał faktycznie jest taki jak to napisał powyżej Gregorius
Niech żyje Oświecenie!

BTW - czy właśnie tworzymy nową tradycję związaną ze świętowanie Sami-Wiecie-Którego-Święta? :P

EEE. Myślisz, że Polscy Katolicy w dniu 6 stycznia zaczną analizować w co wierzą, czyli znaczenia słów i zdań zapisanych w Wielkiej Księdze  a nie jak im w kościele wyłożą? Ja osobiście w to bardzoooooooooo nie wątpię.

Goomich

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 07, 2011, 12:30:58 »
BTW - czy właśnie tworzymy nową tradycję związaną ze świętowanie Sami-Wiecie-Którego-Święta? :P

Sol Invictus?

Nebr0th

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 07, 2011, 12:35:27 »
EEE. Myślisz, że Polscy Katolicy w dniu 6 stycznia zaczną analizować w co wierzą, czyli znaczenia słów i zdań zapisanych w Wielkiej Księdze  a nie jak im w kościele wyłożą? Ja osobiście w to bardzoooooooooo nie wątpię.

Nie, nie mam złudzeń co do tego, że Polacy zaczną zastawiać się nad teologiczną stroną katolicyzmu, jego tradycjami czy symboliką (tym bardziej, że stronie kościelnej na tym zdecydowanie nie zależy).
Chodziło mi raczej o taki szóstostyczniowy flame-war :)
Sol Invictus?

Mitra be praised!

Dux

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 010
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bubu Talib
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: KUTANG KLAN.
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 07, 2011, 12:38:45 »
(...) (tym bardziej, że stronie kościelnej na tym zdecydowanie nie zależy).

Że jak?
Jeden na wszystkich, wszyscy na jednego :P


Nebr0th

  • Gość
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 07, 2011, 13:21:35 »
Że jak?

Głębsze poznanie teologii i tradycji katolickiej rodziłoby w niektórych wiernych pytania o ich sensowność. Odpowiedzi mogły by być w wielu przypadkach dla wiernych niesatysfakcjonujące i spowodować odejścia ze wspólnoty.
Płytka znajomość tych zagadnień powoduje, że kontakt z Kościołem jest słabszy, ale wiernych jest więcej. Teoretycznie wszyscy katolicy wierzą we wszystko, co Kościół głosi. Praktycznie spora część po prostu nie zastanawiaj się nad tym. Relatywnie wysoka frekwencja na mszach powoduje, że Kościół w Polsce ładnie prezentuje się w statystykach, zwłaszcza na tle innych krajów Europy.

Dux

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 010
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bubu Talib
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: KUTANG KLAN.
Re: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 07, 2011, 14:01:33 »
A mnie się wydaje, że jest zupełnie odwrotnie. Pomijam już fakt, że jeśli przyjmiemy Twój punkt widzenia to po jaką cholerę w ostatnim roku co rusz KK co rusz przypominał wiernym i powinności czytania i refleksji nad PŚ, właśnie także samodzielnie, nie tylko w kościele od niedzieli, jak się na msze zawita.
Relatywnie duży odsetek uczęszczających do kościoła jest raczej wynikiem zaszłości historycznych, gdzie polski KK traktowany był jako opozycja do władzy czy to komunistycznej, czy to wcześniej zaborczej. Widać to wyraźnie, jak KK zaczął tracić wiernych po '89r. Może nie do końca "na papierze", ale tych uczęszczających regularnie do kościoła jest coraz mniej. I chyba raczej właśnie przez "płytką" wiarę, a nie dzięki temu, że ktoś zadał sobie trud i zaczął studiować dogmaty wiary albo coś tam jeszcze. Po prostu skoro ludzie zobaczyli, iż bez wizyty w kościele i księdza po kolędzie również bez problemu żyć sie da, to po co sobie wiarą zawracać głowę.

Teoretycznie wszyscy katolicy wierzą we wszystko, co Kościół głosi.

Chyba raczej winno być: katolicy mają obowiązek stosować się do nauk KK. Praktyka pokazuje co innego. Poszukaj choćby wyników badań nad poparciem Polaków refundowania zabiegów in-vitro. Z tego co pamiętam KK wynikami tymi nie powinien raczej być zachwycony. I gdzie ta bezwarunkowa wiara w nauki KK?
Jeden na wszystkich, wszyscy na jednego :P


[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 07, 2011, 14:08:39 »
Co by nie pisać ... z byle święta "z czapy wziętego" zrodziła się ciekawa dyskusja.

ps. jak myślicie czy jest szansa, że je skasują pod naciskiem publiki?

Dux

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 010
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bubu Talib
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: KUTANG KLAN.
Odp: Święto 3 Króli
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 07, 2011, 14:24:19 »
Publika tego forum to jednak trochę mało :P
ZZ a przynajmniej "S" mocno popierają kolejny dzień wolny od pracy, a my mamy pecha do rządów, które przed związkami trzęsą gaciami :/
Jeden na wszystkich, wszyscy na jednego :P