Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - [VIDE] Herezja

Strony: 1 [2] 3
36
Inne gry / UFO Alien Invasion
« dnia: Luty 27, 2013, 15:19:16 »
Znajomy wspominał, że gra jest bardzo dobra. Czas chyba sprawdzić. Ktoś już może w nią grał?

http://ufoai.org/wiki/News

37
Często mówi się, że to karaluchy przetrwają wszystko, nawet wybuch atomowy. Jednak w konkurencji o tytuł najbardziej odpornego stworzenia na Ziemi te owady muszą ustąpić pierwszeństwa niepozornym i mało znanym organizmom - niesporczakom. To niespełna milimetrowe bezkręgowce, które bez szwanku znoszą najbardziej ekstremalne warunki: skrajne temperatury i ciśnienie, brak wody czy zabójcze dawki promieniowania.
Niesporczaki (Tardigrada) to pospolite zwierzęta bezkręgowe zaliczane do pierwoustych. Zamieszkują rozmaite siedliska, głównie środowiska wodne lub wilgotne. Biolodzy wyróżniają około tysiąca gatunków niesporczaków, nam jednak trudno je dostrzec ze względu na bardzo małe rozmiary wahające się w przedziale 0,05-1,2 mm.
Bezbarwne, walcowate, z pazurkami
Zewnętrznie niesporczaki nie są specjalnie atrakcyjne - mają bezbarwne, walcowate ciała ze słabo wyodrębnioną głową, czterema parami odnóży zakończonych pazurkami lub przylgami, a często także zgrubieniami na grzbiecie i po bokach. To jednak nie wygląd je wyróżnia, tylko niesamowita odporność - mogą przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach zewnętrznych, których nie zniosłyby inne organizmy.
Ekstrema im nie szkodzą
Niestraszne im skrajne temperatury - mogą znieść bez szwanku zarówno wartości bliskie zeru absolutnemu (-273 st. C), jak i gorąco przekraczające 150 st. C., a także ciśnienie sięgające 6 tys. atmosfer. Nie szkodzi im silne promieniowanie, nawet o wartości 5700 Grejów. Dla ludzi i większości zwierząt zabójcza jest już ilość 10-20 Grejów. Niesporczaki przeżyją też całe dziesięciolecia bez wody, a także przetrwają w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: dailymail.co.uk Autor: js/mj

38
Ktoś grał i może coś o tej grze powiedzieć?

39
Off Topic / Kolonizacja kosmosu - księżyca. Co Wy na to?
« dnia: Luty 04, 2013, 18:26:36 »
Użycie technologii drukowania przestrzennego może znacznie uprościć tworzenie bazy na Księżycu – uważają naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej zamiast przywozić elementy konstrukcji z Ziemi, astronauci mogliby do budowy wykorzystać księżycowy pył. Podczas testów takiego drukowania 3D ESA połączyła siły m.in. z firmą słynnego architekta Normana Fostera.
Drukowanie przestrzenne to technologia polegająca na budowaniu wyrobu poprzez dodawanie materiały budulcowego metodą addytywną, czyli warstwa po warstwie. Najczęściej jest stosowana do wykonywania prototypów.
Sam proces jest dość prosty. Najpierw w programie komputerowym powstaje model tworzonego obiektu. Następnie drukarka przestrzenna "plasterkuje" go, czyli dzieli na przekroje poprzeczne, z których wyrób będzie budowany, a także ustala parametry tego procesu - takie jak grubość warstw i prędkość ich nakładania. Potem maszyna nakłada warstwy sproszkowanego materiału i spoiwa według kształtów opracowanych przekrojów.
Według twórców tej technologii do drukowania 3D można zastosować każdy materiał, który uda się sproszkować. Trudności może sprawić spojenie proszku.

Ściana jak kości ptaków
- Naziemne stosowanie technologii druku 3D pozwoliło uzyskać całościowe struktury. Nasza grupa przemysłowa zbada, czy można ją wykorzystać do zbudowania siedliska na Księżycu - powiedział kierujący projektem w ESA Laurent Pambaguian.
Jednym z partnerów projektu jest firma Foster + Partners, założona przez słynnego brytyjskiego architekta Normana Fostera. Zaprojektowała specjalną kopułę ze ścianami o komórkowej strukturze, opracowanej dla ochrony astronautów przed mikrometeoroidami (okruchami skalnymi) i promieniowaniem kosmicznym. Ta struktura przypominająca kości ptaków (zawierających puste przestrzenie, które mogą się wypełniać powietrzem), ma zapewniać korzystny stosunek wytrzymałości do wagi.

Powstała pokazowa "ściana"
- Drukowanie 3D może dopomóc w osiedlaniu się na Księżycu przy ograniczonej logistyce z Ziemi - powiedział Scott Hovland z ESA. - Nowe możliwości, jakie otwiera ta metoda, mogą być uwzględniane przez agencje kosmiczne przy planowaniu podboju kosmosu - dodał.
Projekt księżycowej bazy musiał uwzględnić właściwości księżycowego gruntu, z którego miałaby ona powstawać. Na razie wytworzono w ten sposób pokazowy blok o wadze 1,5 tony.
- W praktyce jesteśmy przyzwyczajeni do projektowania obiektów zlokalizowanych w ekstremalnych warunkach klimatycznych na Ziemi, a także stosowania lokalnych, trwałych materiałów - powiedział Xavier De Kestelier, specjalista z grupy modelowania w Foster+Partners.

Chcą mieszać pył z tlenkiem magnezu
Od strony technologicznej partnerem projektu jest brytyjska firma Monolite, która wyposażyła drukarkę 3D w układ ruchomych dysz umieszczonych na 6-metrowej ramie, służących do rozpylania spoiwa na piaskopodobny materiał budulcowy.
W bardziej "zwyczajnych" projektach produkowany przez Monolite sprzęt jest używany np. do tworzenia rzeźb albo sztucznych raf koralowych, chroniących plaże przed wyniszczającym wpływem fal morskich. W przypadku projektu ESA specjaliści firmy musieli uwzględnić stosowanie jako tworzywa księżycowego pyłu.
- Po pierwsze musimy zmieszać symulowany księżycowy materiał z tlenkiem magnezu. To zamienia go w "papier", którego możemy użyć do drukowania. Jako nasz strukturalny "atrament" stosujemy spajającą sól, która zmienia materiał w tworzywo mocne jak kamień - opisywał Enrico Dini, założyciel Monolite. - Nasza obecna drukarka buduje w tempie około 2 m na godzinę. Nasz projekt kolejnej generacji powinien już osiągnąć 3,5 m na godzinę, co umożliwia wykonanie całego budynku w ciągu tygodnia - dodał.


Źródło: ESA Autor: js/mj

40
Off Topic / Gazprom - bankrutem? I wpływ upadku giganta na Polskę.
« dnia: Styczeń 19, 2013, 13:14:14 »
Troszkę długi artykuł ale warty uwagi.

Rosyjskie władze przygotowują “skok tysiąclecia” - twierdzi znany ekspert Anders Aslund. Jego zdaniem, Władimir Putin podjął decyzję o doprowadzeniu Gazpromu do bankructwa i wyprowadzeniu jego aktywów za grosze do innej spółki. Ludzie Putina mieliby na tym zarobić miliony dolarów. Takiego scenariusza nie da się całkiem wykluczyć, choć Gazprom mogą jeszcze uratować inne rozwiązania – mówią pytani przez tvn24.pl eksperci ds. energetyki.

Jest od lat wizytówką i symbolem potęgi Rosji. Zatrudnia blisko pół miliona ludzi i produkuje osiem procent rosyjskiego PKB. Płacone przez niego podatki pokrywają 1/5 budżetu Rosji. Kontroluje sieć rosyjskich gazociągów, dominuje na krajowym rynku, ma monopol na eksport. Jest gigantem na europejskim rynku gazu, otwiera sobie drogę do Azji, szereg państw wciąż zdecydowaną większość “błękitnego paliwa” (niektóre nawet w 100 proc.) kupuje właśnie od niego. A jednak Gazprom coraz bardziej przypomina giganta na glinianych nogach.

"Skok tysiąclecia"?

Gigantyczne, nieuzasadnione ekonomicznie inwestycje, do tego upolitycznienie, korupcja i marnotrawstwo. W normalnych warunkach rynkowych prywatna spółka nie mogłaby tak funkcjonować. Ale Gazprom to coś więcej, to ważne narzędzie w rękach Kremla, nie tyle mające na siebie zarabiać, co pomagać realizować polityczne cele. Niedawno ruszyła budowa South Stream, który oficjalnie ma kosztować 20 mld dolarów, a prawdopodobnie wyjdzie w końcu dwa razy tyle. W planach jest budowa dwóch kolejnych nitek Nord Stream (Gazociąg Północny), też za ok. 20 mld USD, choć te obecne są wykorzystywane tylko w ok. 1/3. Mocarstwowe plany dla Gazpromu Putin pisze także na Dalekim Wschodzie – m.in. projekt eksportu gazu skroplonego (LNG) ze złóż w Jakucji za 40 mld USD (analitycy mówią o nawet 65 mld). Przez następne pięć lat wydatki kapitałowe Gazpromu mają sięgać 45 mld USD rocznie, a to i tak minimum (w 2011 planowano 27 mld USD, a wydano 53 mld). Gazowy moloch inwestuje grube miliardy w projekty, które mogą się nawet nie zwrócić, bo sytuacja na globalnym rynku gazu zmienia się na niekorzyść Rosjan. Ostatnie inwestycje mogą doprowadzić Gazprom – formalnie najbardziej dochodową spółkę świata w 2011 r. - do bankructwa w ciągu kilku lat. Dlaczego Putin prowadzi taką politykę?

“Najbardziej wiarygodne tłumaczenie jest takie, że otoczenie Putina chce obrabować Gazprom i nowym swoim funduszem uczynić Rosnieft'” – napisał niedawno Anders Aslund. Na łamach “The Moscow Times” (wcześniej podobne tezy stawiał w “The Financial Times”) ten szwedzki ekonomista, były doradca rządów Rosji i kilku innych postsowieckich republik, obecnie ekspert waszyngtońskiego Peterson Institute, przekonuje, że “z powodu niemądrych decyzji inwestycyjnych Gazpromu, inwestorzy wycofają z niego dziesiątki miliardów dolarów, a wtedy inne związane z ekipą Putina firmy mogą sobie wziąć za grosze kawałki koncernu po jego upadku. To może być skok tysiąclecia”. Nie przypadkiem artykuł został zatytułowany: “Jak Putin zamienia Gazprom w jeden wielki Enron”.
Oprócz korzyści dla ekipy prezydenta istotne tu mogą być też  coraz większe problemy Gazpromu w Europie. Być może Putin doszedł  do wniosku, że Gazprom, który wcześniej był symbolem rosyjskiej siły i prestiżu, staje się teraz bardziej ciężarem, zużytym narzędziem polityki Rosji.

Aslund widzi już też następcę Gazpromu – miałaby to być Rosnieft' – obecnie światowy gigant naftowy, kontrolowany przez państwo. Koncernem rządzi Igor Sieczin, lider klanu siłowików, uważany za nr 2 w putinowskim systemie władzy.

Możliwość takiego rozwiązania sceptycznie ocenia ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Szymon Kardaś. Za scenariusz bardziej prawdopodobny niż przejęcie gazpromowskich aktywów przez Rosnieft', uważa wariant restrukturyzacji Gazpromu (oddzielenie produkcji od eksportu). - Spółka Sieczina działa przede wszystkim w sektorze naftowym i to ten obszar aktywności będzie miał charakter priorytetowy – mówi tvn24.pl ekspert OSW.
Rozwój wypadków jest jednak trudno przewidzieć ze względu na specyfikę Rosji. - Jedynym stałym elementem jest zmiana. Jakkolwiek trudno jest zrozumieć aktualne trendy na szczytach władzy w Moskwie, to wydaje się, że żaden scenariusz nie jest na tyle abstrakcyjny, aby nie mógł zostać wdrożony – tak o ewentualnym “przejęciu” Gazpromu przez Rosnieft' mówi Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego. - Osobiście nie dostrzegam wielkiej racjonalności takiego rozwiązania. Tym niemniej jestem świadomy, że w energetyce zrealizowano już wiele transakcji, które miały mało wspólnego z biznesową racjonalnością – dodaje Chmal w rozmowie z tvn24.pl.

Podobnie myśli Keith C. Smith z Center for Strategic and International Studies (CSIS). - Niski poziom transparentności podejmowania decyzji w Rosji poważnie utrudnia ustalenie, czy decyzja inwestycyjna będzie podejmowana na podstawie motywów ekonomicznych czy tylko z powodów politycznych. Jednak niedawny zakup przez Rosnieft' koncernu TNK-BP wskazuje, że rola kręgów bliskich Kremlowi będzie w najbliższej przyszłości tylko rosła  – mówi Smith w rozmowie z tvn24.pl.

Monopol się kończy

Niezależnie od tego, czy Gazprom faktycznie zostanie “skreślony”  przez Kreml, faktem już teraz jest ograniczanie jego dominującej, a w niektórych sferach monopolistycznej pozycji. Pod znakiem zapytania stoi już nie tylko wyłączność na eksport gazu, ale także kontrola nad rosyjskim systemem gazociągów. Gigant wypierany jest z bardziej dochodowych części rynku wewnętrznego. W tym roku straci część klientów, bo w 2012 r. zakończyła się większość długoterminowych kontraktów. Część tych odbiorców przejmą Novatek i Rosnieft'.
- Ograniczanie pozycji Gazpromu ma miejsce od kilku lat. Z jednej strony ma to związek z koniecznością uwzględnienia interesów różnych grup biznesowych skupionych wokół elit władzy. Zarówno szef Gazpromu, jak i współwłaściciel Novateku to osoby utrzymujące bliskie towarzyskie związki z urzędującym prezydentem – mówi Szymon Kardaś z OSW. I dodaje: - Z drugiej strony natomiast, Gazprom będzie w kolejnych latach ograniczał (raczej ewolucyjnie niż rewolucyjnie) swoją obecność na rynku wewnętrznym na rzecz większego zaangażowania na rynkach zagranicznych.

Rosnąca konkurencja nie byłaby może problemem, gdyby nie postawa urzędników, którzy coraz mniej sprzyjają Gazpromowi. Od wielu lat strategią państwa było utrzymywanie niskich cen gazu dla klientów krajowych, więc Gazprom mógł odrabiać straty z tego tytułu jedynie na sprzedaży zagranicznej. Tymczasem na początku 2012 r., wobec mroźnej zimy, Putin nakazał zmniejszenie dostaw gazu do Europy na rzecz zwiększenia sprzedaży w kraju – co przełożyło się na ogromne straty Gazpromu (duża różnica cen krajowej i eksportowej). Teraz zaplanowano w końcu podwyżki w Rosji, ale wzrost o 15 proc. to i tak za mało, żeby zrekompensować straty koncernowi. Gazprom może też narzekać na niskie opłaty za transport gazu przez inne firmy należącym do niego systemem rosyjskich gazociągów. Teraz zarabia ok. 0,4 dolara za transport 1 tys. m sześc. na odcinku 100 km, podczas gdy np. za tranzyt surowca przez Ukrainę do UE musi płacić ok. 3 dolarów. Kolejna niekorzystna finansowo dla Gazpromu decyzja urzędników to wzrost podatku od wydobycia surowców – w 2012 r. musiał wpłacić w sumie 5,4 mld USD wobec 2,2 mld w 2011.

Co gorsza dla koncernu, w listopadzie rosyjskie ministerstwo energetyki ujawniło plany likwidacji monopolu Gazpromu na eksport gazu – zgodę na sprzedaż surowca poza Rosją mieliby dostawać także inni krajowi producenci. Swój ciąg dalszy ma zgłoszony na jesieni postulat Novateku, żeby inne firmy też mogły eksportować gaz skroplony (LNG). 10 stycznia Gazprom musiał zawrzeć z Novatekiem porozumienie o utworzeniu joint venture, które zajmie się produkcją LNG na Półwyspie Jamalskim.

Kandydaci na następcę Gazpromu

Autorzy głośnego opracowania „Putin i Gazprom”, Borys Niemcow i Władimir Miłow twierdzą, że głównym celem kierownictwa koncernu jest wyprowadzanie zasobów państwowej firmy w ręce prywatne. A konkretnie w ręce bliskich współpracowników Putina, jego przyjaciół z czasów pracy we władzach Petersburga oraz kolegów z KGB.

W 2008 r. akcje spółki Novatek nabył biznesmen Giennadij Timczenko, dobry znajomy Putina z czasów petersburskich. Firma niemal natychmiast zaczęła się błyskawicznie rozwijać. Skupowała gazpromowskie złoża surowca, cieszyła się wielką przychylnością władz (ulgi podatkowe). Dziś jej największymi udziałowcami są dwaj rosyjscy biznesmeni - Leonid Michelson (ok. 27 proc.) i Giennadij Timczenko (ponad 23 proc.). 10 proc. udziałów ma Gazprom, ale – co ważne z punktu widzenia wizerunkowego – są inwestorzy zagraniczni, m.in. francuski Total (12 proc.). Na rynku krajowym Novatek przejął szereg klientów Gazpromu, m.in. E.ON Russia i elektrownię należącą do fińskiego Fortum (dwa 15-letnie kontrakty). W grudniu ub.r. porozumiał się ze spółką zależną Gazpromu Mosenergo (dostawy 27 mld m sześc.). Dziś Novatek jest jedyną prywatną spółką gazową w Rosji, która ma szanse konkurować z Gazpromem na rynku unijnym i pierwszą, której Kreml pozwolił naruszyć eksportowy monopol Gazpromu (kontrakt z niemieckim EnBW). W 2012 r. firma miała najwyższy w czołówce rosyjskich koncernów energetycznych wskaźnik oceny atrakcyjności akcji giełdowych (C/Z) – 8,1. Dla porównania, Gazprom miał 3,32, a Rosnieft' 6,66.
Ale to właśnie ta ostatnia firma może rywalizować z Novatekiem o miano potencjalnego następcy Gazpromu. Już teraz jej kapitalizacja na moskiewskiej giełdzie – 93 mld USD, niewiele ustępuje kapitalizacji Gazpromu – 112 mld USD. W długoterminowych planach Rosniefti jest wydobycie 100 mld m sześc. gazu rocznie. Jeśli to marzenie się spełni, koncern stanie się poważnym konkurentem Novateku i Gazpromu. Obu tym rywalom Rosnieft' odebrała ostatnio część gazowych klientów. Novatekowi państwowy holding energetyczny Inter RAO, który będzie kupował od Rosniefti 35 mld m sześc. gazu rocznie, poczynając od 2016 r. Wyrosła na przejętych aktywach Jukosu Rosnieft' jest dziś największym koncernem naftowym Rosji, jednym z największych na świecie. Dlaczego coraz mocniej wchodzi na rynek gazowy? Choćby z powodu wyższej rentowności biznesu gazowego (40-50 proc.) niż naftowego (25 proc.). Ostatnia transakcja z brytyjskim BP poprawiła wizerunek związanej z siłowikami spółki, co może być istotne, gdyby faktycznie Rosnieft' miała w przyszłości przejąć funkcję Gazpromu w polityce energetycznej Rosji. BP sprzedało Rosniefti połowę udziałów w trzecim co do wielkości rosyjskim koncernie naftowym TNK-BP, Rosjanie zyskują dostęp do know-how Brytyjczyków, zaś ci przejmują 20 proc. akcji Rosniefti.

Rosyjski gaz dla Polski

Jakie znaczenie dla nas mogą mieć ewentualne rewolucyjne zmiany w rosyjskiej energetyce? Wydaje się, że niezbyt duże. Można sobie wyobrazić scenariusz, w którym Rosnieft', Novatek czy inna spółka przejmują prawa i zobowiązania Gazpromu wobec PGNiG. Jeśli jednak odbyłoby się to tak, że partnerem Polski w rozmowach nadal pozostawałby jeden podmiot, to zmienia się niewiele. - Każdy monopol ma tendencję do nadużywania swojej pozycji. Nie ma większego znaczenia czy jest to monopol tej czy innej firmy, z tego czy innego kraju – mówi Tomasz Chmal. Ekspert z Instytutu Sobieskiego w rozmowie z tvn24.pl podkreśla, że “w interesie Polski jest uzyskanie takiej pozycji, aby żaden przedsiębiorca nie był w stanie wykorzystywać swojej pozycji z pokrzywdzeniem konsumentów i całej gospodarki”. - Niewątpliwie lepiej byłoby, aby w dostawach ze Wschodu była większa konkurencja oraz aby mieć możliwość zaopatrywania się w gaz także z innych źródeł niż rosyjskie. Optymalnym byłoby pokrywanie własnego zapotrzebowania ze źródeł krajowych – podkreśla Chmal.
Utrzymanie importu rosyjskiego gazu przez Polskę od Gazpromu mimo osłabienia jego pozycji wyobraża sobie natomiast Szymon Kardaś z OSW. - To jest możliwe, ale tylko w sytuacji restrukturyzacji Gazpromu, polegającej na wydzieleniu odrębnej spółki zajmującej się tranzytem gazu – mówi ekspert. Byłby to jednak efekt nie tyle zmiany strategii Kremla, co nieustępliwości Unii Europejskiej ws. wprowadzania w życie trzeciego pakietu energetycznego, liberalizującego rynek gazowy UE. - Otwartym pozostaje pytanie, na ile Rosja będzie gotowa wyjść naprzeciw unijnym oczekiwaniom. Na razie sprzeciwia się wymuszaniu przez UE respektowania zasad trzeciego pakietu – zaznacza specjalista ds. energetyki OSW.

Ciesząc się z wynegocjowanej kilka miesięcy temu obniżki cen gazu od Gazpromu, nie można zapominać, że Polska była jednym z ostatnich klientów rosyjskiego koncernu, który uzyskał takie ustępstwo. A i to pewnie tylko dlatego, że Rosjanie obawiali się porażki w trybunale arbitrażowym. Warto też pamiętać, że w porównaniu z innymi unijnymi klientami Gazpromu, Polska zyskała na obniżce mniej choćby dlatego, że płaciła dotychczas dużo więcej, niż większość z nich. W pewnym okresie było to nawet o 1/3 powyżej średniej europejskiej. Co jednak najgorsze, wciąż nie zmieniły się dwa ważne, niekorzystne dla Polski elementy umowy: zasada take-or-pay oraz związanie ceny gazu z cenami ropy. Nadal związani jesteśmy długookresową umową, w ramach której musimy zapłacić za całość zakontraktowanego surowca, nawet jeśli całego nie odbierzemy, mając np. gaz z innych źródeł. Cena zaś wciąż będzie ustalana na podstawie średniej ceny ropy, a to jest zawsze więcej, niż w przypadku zakupu surowca na rynku spotowym w ramach kontraktów krótkoterminowych.

Autor: Grzegorz Kuczyński / Źródło: "The Moscow Times", "The Financial Times", inf. wł.

42
Off Topic / Nowy (Stary) sposób na transport. Sterowiec.
« dnia: Styczeń 05, 2013, 19:31:32 »
Nowy rodzaj sterowca finansowanego przez amerykańską armię czeka na swój pierwszy próbny lot. Ten model statku powietrznego budowany przez firmę Aeros niedługo może zrewolucjonizować transport - i to nie tylko powietrzny. Ma mieć świetną ładowność i prędkość, zużywać mało paliwa, a dzięki pionowemu startowi i lądowaniu docierać nawet do niedostępnych miejsc.
Jeśli testy się powiodą, być może niedługo Aeroscrafty przejmą większość operacji transportowych realizowanych teraz przez ciężarówki, pociągi i statki.
Możliwości takiego nowoczesnego sterowca pozwalają mu zabrać na pokład trzy razy więcej ładunku niż największe obecne wojskowe samoloty dostawcze i transportować je na odległość tysięcy kilometrów, zużywając przy tym trzy razy mniej paliwa. Do tego maszyna nie potrzebuje pasa do startu ani do lądowania - te manewry może wykonywać w linii pionowej, więc wystarczy tylko powierzchnia odpowiednio duża, by statek się na niej zmieścił.
Ta współczesna realizacja sterowca ma też pewien sentymentalny rys. Wyglądem silnie kojarzy się ze statkami powietrznymi pokazywanymi w brytyjskim serialu fantastyczno naukowym "Thunderbirds", emitowanym w połowie lat 60.
Bez dociążania i przywiązywania
Wspierana przez armię USA kalifornijska firma Aeros pracuje nad technologią sterowców już od kilku lat. Teraz przedstawiciele firmy twierdzą, że prace nad Aeroscraftem są już w fazie końcowej.
Kluczowym przełomem było opracowanie wewnętrznego systemu zarządzania balastem. W starszych sterowcach problemem było to, że pozbawiony ładunku statek trzeba było specjalnie dociążać lub przywiązywać, bo były tak lekkie, że powietrze mogło je unieść.
Technologia opracowana dla Aeroscraftów daje możliwość kontrolowania wyporności pojazdu dzięki kompresji helu w zbiornikach w obudowie. Dzięki temu stają sie cięższe od powietrza i mogą osiąść na ziemi. Po załadowaniu ładunku hel jest rozprężany, dzięki czemu sterowiec zyskuje lekkość i może się unieść przy wykorzystaniu specjalnych silników kontrolujących jego kierunek.
Gotowy za trzy lata?
Przedstawiciela firmy liczą, że powstały prototypowy egzemplarz sprawdzi się w praktyce i pozwoli dopracować i zestroić systemy. Najważniejsze  będzie przetestowanie pionowego startu i lądowania, które ma być szczególną zaletą sterowca przy planowanym wykorzystaniu w transporcie.
Liczący 70 m długości prototyp jest o połowę mniejszy od planowanego ostatecznego modelu, ale został zbudowany na tej samej sztywnej konstrukcji i podwoziu, z wykorzystaniem tego samego systemu kontroli lotu.
Ostateczna wersja Aeroscrafta ma być gotowa w ciągu trzech lat. Będzie miała ładowność 66 ton i ma rozwijać prędkość 120 węzłów (220 km/h), osiągać pułap 18 tys. stóp i dystans 3 tys. mil morskich.
Dotrą tam, gdzie inni nie dojadą
Taki statek powietrzny może zrewolucjonizować transport do miejsc trudno dostępnych a także stanowić bardzo dobre rozwiązanie podczas akcji pomocy na obszarach dotkniętych katastrofami. Również wojsko przewiduje, że będzie miało dużo pożytku z wykorzystania statku dostawczego o tak dużej ładowności i specyficznych możliwościach.
Dlatego Aeros w pracach nas swoim statkiem powietrznym cieszy się wsparciem Pentagonu i NASA, które dały na rozwój projektu łącznie 36 mln dol.
Spadkobierca zeppelinów
Sterowce od dawna były postrzegane jako "maszyny marzeń" dla wynalazców i wizjonerów. Pierwszy taki statek powietrzny jako broń dla Niemiec skonstruował w 1900 r. hrabia Ferdinand Graf von Zeppelin. Jego projekt "Graf Zeppelin" został następnie rozwinięty i udoskonalony przez dr. Hugo Eckenera, który w 1929 r. obleciał nim świat w ciągu 21 dni.
Ten symbol niemieckiej potęgi został skwapliwie przejęty przez nazistów, którzy ufundowali budowę największego sterowca - Hindenburga. Ten ogromny statek stanął w płomieniach 6 maja 1937 r., podczas podróży do USA.
"Bardzo proste podejście"
- Ten jest inny. Skonstruowaliśmy ramę przestrzenną, która jest wewnątrz pojazdu i wokół niej zbudowaliśmy sztywną komorę, która ma działać zgodnie z prawami aerodynamiki. To bardzo proste podejście - wyjaśniał dyrektor zarządzający Aerosa Igor Pasternak.
- To pozwala nam zbudować wehikuły bardzo szybko. Kiedy mowa o produkcji pojazdów, trzeba mieć zdolność zbudowania pewnej ich liczby w krótkim czasie i potrafić określić ramy, w jakich się to zrobi - dodał.

Źródło: dailymail.co.uk Autor: js/rs

43
Off Topic / ONZ szykuje cenzurę internetu? Głosowanie za kilka dni.
« dnia: Listopad 27, 2012, 16:17:36 »
Wiem, że są tu ludzie, którym nie pasuje ten portal ale myślę, że temat jest wart uwagi

http://www.tvn24.pl/onz-szykuje-cenzure-internetu-glosowanie-za-kilka-dni,290890,s.html

44
Firma Microsoft złożyła wniosek patentowy na rozwiązanie pozwalające określić za pomocą kamery bądź innego urządzenia rejestrującego lub czujnika, ile osób ogląda w danym momencie jakiś film lub inne materiały audiowizualne, czy też bawi się komputerową grą.

Niemiecki portal heise.de informuje w środę, że wniosek został złożony w urzędzie patentowym USA w kwietniu 2011 roku, a opublikowano go na początku listopada tego roku.

Naruszysz warunki, stracisz sygnał

"Czujnikiem konsumenta" może być np. kamera umieszczona na telewizorze. Microsoft lansuje też "menedżera licencji", mającego zadbać o to, by liczba widzów nie przekroczyła limitu, określonego np. przez wypożyczalnię filmów. Naruszenie warunków skutkowałoby wstrzymaniem emisji.

Jest też opcja pobierania przez wypożyczającego opłat za każdego widza czy gracza. Microsoft twierdzi, że wśród firm oferujących materiały audiowizualne są takie, którym potrzeba takiego rozwiązania. Coraz częściej takie materiały dostarczane są przez internet, a nie na fizycznych nośnikach informacji, takich jak płyty CD czy DVD.

Internauci oburzeni

Niemieccy internauci, wypowiadający się na portalu heise.de na temat tego wniosku patentowego, w większości nie ukrywają oburzenia.

Wielu czyni aluzje do Wielkiego Brata, pyta, jak takie rozwiązanie ma się do ochrony prywatności. Nie brak też wskazań, że konsumenci, którzy zdecydowaliby się na taką formę kontroli, sami byliby sobie winni.

 Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

45
Off Topic / Atari, Commodore i Amigi. Zlot fanów starych komputerów
« dnia: Październik 19, 2012, 10:33:07 »
Ci, którzy pamiętają jeszcze takie nazwy jak Atari, czy ZX Spectrum i godziny spędzone przy wgrywaniu jednej gry, spotkają się w najbliższy weekend w Gdańsku na imprezie Retro Komp.

- W dobie dzisiejszych technologii może być dziwne, że jakaś gra wgrywa się przez 15 minut, po czym się… nie wgrywa – przypomina z uśmiechem Tomasz Maciuk, jeden z organizatorów zlotu Retro Komp.

Swój udział w imprezie już zapowiedziało 50 wystawców. Każdy, kto ma w domu stary sprzęt może go nieodpłatnie zaprezentować.

Dzięki fanom komputerów sprzed prawie 30 lat, będzie można przypomnieć sobie wygląd m.in. Atari, Commodore, Amigi, czy ZX Spectrum oraz starych konsoli Nintendo i Sega. Na tym nie koniec atrakcji.

Pograć w grę z lat 80-tych

Organizatorzy zapewniają, że każdy będzie mógł pograć także w ulubione gry. -  Aby były lepiej odbierane, niż  kiedyś, czyli na 14 calowym telewizorze z kineskopem, będziemy obraz wyświetlać na projektorach multimedialnych. Wtedy każdy będzie mógł z gry skorzystać, nie tylko jeden użytkownik, ale dwóch, trzech - zapowiada Maciuk. W ofercie m.in. RiverRide, SWoS, Lotus Turbo Challenge i Montezuma.

Zlot odbędzie się w najbliższą sobotę w siedzibie Sceny Muzycznej Gdańsk, przy ul. Powstańców Warszawskich 25. Początek o godz. 10.00. Wstęp kosztuje 3 zł. Każdy kto przyniesie ze sobą swój "retro-sprzęt" ma zagwarantowany wstęp bezpłatny.

 Autor: aja/par / Źródło: Pomorska TV

46
Off Topic / Ateizm (było Śmieszne rzeczy).
« dnia: Wrzesień 27, 2012, 19:26:56 »
http://kwejk.pl/obrazek/1386772/.html

Naprawdę ludzie poczucie humoru czasem mnie zaskakuje. Zaznaczam jestem ateistą.

47
Wsparcie techniczne / Komp - Muszę zmienić swoją padakę.
« dnia: Wrzesień 15, 2012, 09:38:17 »
Co sądzicie o takiej konfiguracji?
Zaznaczam nie reklamuję tej strony ale chce ukazać pi razy oko jakie części i po ile mnie interesują. Może ktoś zna jakieś pewne miejsce, w którym będą bardziej atrakcyjne lub jaką część warto wymienić na inną. Cena kompa to 2000 (Wartość tej konfiguracji została przekroczona o ponad 300 zł ponad mój limit ];/)

http://www.arest.pl/konfiguracja-621750

Dziękuję za porady.

48
Szkoda.

ps. Gwoli przypomnienia to ten murzyn, który grał w "Zielona Mila".

ps. Skorygowałem tytuł zgodnie z sugestią kolegi Nitki. Co do pomysłu kogoś o nie pisaniu murzyn a Afroamerykanin. Ciekaw jestem jak napiszesz osobę o czarnej karnacji skóry np. z Francji czy tym bardziej państw afrykańskich? ];)

49
Off Topic / Jan Sawka nie zyje zmarł w czwartek w stanie Nowy York
« dnia: Sierpień 12, 2012, 10:46:29 »
Szkoda. Potrafił tworzyć ciekawe grafiki.

51
Off Topic / Dość ciekawe ujęcia bitwy
« dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:51:49 »
http://www.youtube.com/watch?v=lpLcTKdFF5E&feature=related

Rosyjski film o wydarzeniach 1612 roku czyli okupacji Moskwy przez Polaków. Myślę, że warto zobaczyć bo ciekawie zostało to ujęte (w tym wypadku atak chyba Polaków na ufortyfikowane pozycje Rosyjskie).

52
Off Topic / o lochach loszkach itd...
« dnia: Kwiecień 05, 2012, 08:37:12 »
Ja także widzę te łapki. Dziekuje.
Swoją drogą. Niby wszystko zapomniane i niby wszystkie ograniczenia (prawie) zdjęte a Admin "Zapomina" na jakich zasadach te resztę ograniczeń ma ustawione. HMMMMMMM

54
Off Topic / Grafen - nasza przyszlość?
« dnia: Styczeń 28, 2012, 09:40:11 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafenhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Grafen

I troszkę humoru czyli przez grafen przenika woda a ... nic poza nią więc co się stanie jak poddamy filtracji wódkę? ];)

http://www.tvn24.pl/-1,1732907,0,1,cudowny-material-swietnie-destyluje-wodke,wiadomosc.html

55
Off Topic / Proszę o wysłanie na podane niżej adresy tego tekstu.
« dnia: Styczeń 24, 2012, 22:19:37 »
1.Zaloguj się na Swój e-mail.

2.Kliknij "nową wiadomość"

3.W temacie wpisz "NIE DLA ACTA!"

4.W treści e-maila wpisz "Jako wolny obywatel Rzeczypospolitej Polskiej domagam się nie podpisywania przez moje Państwo porozumienia ACTA ograniczającego moją wolność, gwarantowaną mi przez konstytucję."

5.Wyślij to kolejno na e-maile (mg@mg.gov.pl, kontakt@kprm.gov.pl, listy@prezydent.pl)

PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI, NIE NARZEKAJ PÓŹNIEJ ŻE JEST ŹLE !!!

57
Off Topic / Może to przyszłość recykling-u?
« dnia: Styczeń 19, 2012, 10:23:31 »
http://www.tvnmeteo.pl/informacje/ciekawostki,49/paliwo-z-brudnej-wody-tak-dziala-nowoczesny-recykling,18487,1,0.html

Nie dość, że woda oczyszczona z brudów przemysłowych to jeszcze paliwo.
Choć lepiej aby w końcu zaczęły wchodzić do produkcji samochody na wodór bo czyściej a paliwa raczej na Ziemi nie zabraknie.

58
Dyskusje ogólne / Życzenia świąteczne
« dnia: Grudzień 22, 2011, 11:27:33 »
Szczęścia pomyślności i smacznego jajucha (bo pogoda jest prawie marcowa)

59
Market / WTS - Synth Frentix Booster Blueprint - 7 kk per sztuka
« dnia: Grudzień 20, 2011, 00:40:07 »
Szukać Herezji w grze ];)

Każda kopia na 1000 sztuk produktu.

60
Off Topic / Czy warto zainteresować się Cyfrowym polsatem w wersji LTE?
« dnia: Październik 21, 2011, 23:40:35 »
Na dniach to jest do końca grudnia mam umowę z telekomunikacją na świadczenie usług Internetu (konkretnie neostrada).
Zastanawiam się czy ktoś z Was miał okazję korzystać z nowej oferty Polsatu a jeśli tak to co możecie o tym napisać?

63
Off Topic / Co wybrać? Telefon komórkowy.
« dnia: Wrzesień 15, 2011, 12:27:31 »
Powoli kończy mi się umowa w Play i zastanawiam się jaką komórkę nabyć.
Z umowy na firmę przechodzę na indywidualną (abonament za 59zł).

Moja panna kilkanaście dni temu nabyła Samsung Wave II S8530. Jak na razie dobrze się spisuje.

Poszukuje komórki, która po 1 ma relatywnie jak największy ekran gdyż lubię czytać e-booki i co za tym idzie powinna mieć oprogramowanie na to pozwalające (powyższy Samsung takowe posiada); dodatkowo powinien mieć jak najmocniejszą baterię.
I co nie mniej ważne. Nie chce za niego płacić kupę pieniędzy na start max do 100 zł.

Poproszę o sensowne wypowiedzi i nie trolowanie.

64
http://www.tvn24.pl/-1,1710151,0,1,zobacz-pierwszych-bohaterow-hobbita,wiadomosc.html

Jak by był problem stworzyć dokładnie taki film jaka była książka. ];////

65
Patche i dodatki / Ostatnie pady serwera
« dnia: Lipiec 06, 2011, 17:09:21 »
Czy tylko ja mam wrażenie, że serwer CCP po ostatnich paczach stał się bardzo niestabilny?

66
Dyskusje ogólne / IX the Aliance Turnament - link
« dnia: Czerwiec 11, 2011, 20:59:28 »

67
NoobGarten / Maile ingame sprzed ponad roku
« dnia: Maj 03, 2011, 21:41:04 »
Czy za pomocą petycji można dostać wgląd w maile np ze stycznia 2010 albo wcześniejsze?

68
Off Topic / Trochę absurdów wprost z Polski
« dnia: Kwiecień 13, 2011, 10:53:25 »
1. Czy tylko ja tu widzę podobieństwo z Niemcami lat międzywojennych?
http://www.tvn24.pl/2426217,28377,0,0,1,wideo.html

2. Nawet jeśli to prawo wprowadzą to i tak będzie "martwe"
http://www.tvn24.pl/2426219,28377,0,0,1,wideo.html

3. O tym jak bezprawnie zagłusza się sieci GSM (ciekawe co one na to powiedzą)
http://www.tvn24.pl/-1,1699324,0,1,ksiadz-zagluszyl-komorki,wiadomosc.html

4. W Polsce nawet wydanie takiej broszurki byłoby nie możliwe do zrealizowania
http://www.tvn24.pl/-1,1699325,0,1,katechizm-zawieszony-za-slowa-o-antykoncepcji,wiadomosc.html

5. Szybkość działania i egzekwowania przez Sądy swoich postanowień a ... życie "szarego" człowieka
http://www.tvn24.pl/2425956,12690,0,0,1,wideo.html

69
There was an unexpected error while retrieving update status:

Unable to download file evepremiumpatch237081-246350.exe from the server.
Error: [Errno socket error] [Errno 11002] getaddrinfo failed: 'thread::getaddrinfo failed with error 11002: Zazwyczaj jest przej\x9cciowy b\xb3\xb9d wyst\xeapuj\xb9cy podczas rozpoznawania nazwy hosta; oznacza, \xbfe lokalny serwer nie otrzyma\xb3 odpowiedzi od autorytatywnego serwera.\r\n'


Do you want to go to support page?

70
Off Topic / Z dziś
« dnia: Marzec 25, 2011, 14:27:13 »
Czy ustawa medialna przejdzie i czy polska zostanie pociągnięta do odpowiedzialności przez Unię za nie dostosowanie prawa do reguł i praw panujących w Unii?

http://www.tvn24.pl/-1,1697023,0,1,poprawki-internetowe-poparte-telewizja-znow-ograniczona,wiadomosc.html


Czyżby w końcu Zaświtała iskierka nadziei, że Jaruchna dostanie po dupie za kłamstwa i podżeganie do burd?

http://www.tvn24.pl/-1,1697007,0,1,zabiora-kaczynskiemu-immunitet-8222zaglosuje-za8221,wiadomosc.html

Strony: 1 [2] 3