Autor Wątek: Proste Gotowanie  (Przeczytany 81415 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kharim

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Kharim Katelo
  • Korporacja: Beach Boys
  • Sojusz: Cartel.
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 14, 2011, 18:27:04 »
Kurczak po sechuańsku (ostry)

Danie proste do wykonania, a przy tym niesamowicie pyszne. Składniki:
-pierś z kurczaka, albo dwie
-mąka ziemniaczana (żadna inna się nie nadaje)
-sos sojowy
-papryka czerwona
-papryka ostra (dowolna, ja robię z chili)
-pieprz cayene (przyprawa sypka)
-cebula
-ogórek świeży
-ryż
-orzeszki ziemne
-olej
-smalec
-jajko
-cukier/miód

1. Ugotować ryż na sypko

2. Pociąć kurczaka na małe kawałki (kostka o boku 2 cm, lub w paseczki), następnie wrzucić go do miski i wymieszać z jajkiem oraz stołową łyżką mąki ziemniaczanej

3. Rozgrzać olej na patelni (najlepiej na woku), oleju musi być sporo i koniecznie musi być baaardzo gorący. Następnie powoli wkładać po kilka kawałków kurczaka do oleju i smażyć maksymalnie minutę (można więcej jeżeli jest grubo skrojony)

4. Warzywa: paprykę (usunąć wnętrze), cebulę i ogórka(nie obierać) pokroić w kostkę,
- obsypać 2 łyżkami stołowymi mąki ziemniaczanej,
-zalać łyżką sosu sojowego,
- dodać miód/cukier i wymieszać.

Teraz musisz zdecydować czy wolisz miękkie warzywa (patrz punkt 5), czy twarde (punkt 6)

miękkie warzywa, metoda czasochłonna!
5. Roztopić trochę smalcu (pół łyżki) w garnku o możliwie grubym dnie.
-wsypać warzywa, wymieszać, dolać trochę wody (100ml), dusić na małym gazie pod przykryciem,
-kiedy warzywa będą miękkie, przerwać duszenie, w garnku pozostanie sos, którego można użyć później,

6. Pociąć ostrą paprykę i wymieszać z pieprzem cayenne, dolać łyżeczkę sosu sojowego.
-roztopić dużą łychę smalcu na woku,
-wdziać maskę p-gaz,
-wsypać mieszankę papryk na smalec, jeśli nie masz maski nie wdychaj oparów!
-po ok. 10 sekundach wsypać warzywa, obrócić kilka razy, jeśli masz sos z punktu nr.5 teraz wlej trochę,
-dodać mięso, przemieszać kilka razy,
-wsypać orzeszki ziemne, wymieszać,

Podawać z ryżem. Ostrość potrawy zależy od ilości i rodzaju użytej papryki.

Smacznego!




Gregorius

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 15, 2011, 09:39:20 »
Kurczak po sechuańsku (ostry)

Danie proste do wykonania, a przy tym niesamowicie pyszne. Składniki:
-pierś z kurczaka, albo dwie
-mąka ziemniaczana (żadna inna się nie nadaje)
-sos sojowy
-papryka czerwona
-papryka ostra (dowolna, ja robię z chili)
-pieprz cayene (przyprawa sypka)
-cebula
-ogórek świeży
-ryż
-orzeszki ziemne
-olej
-smalec
-jajko
-cukier/miód

1. Ugotować ryż na sypko

2. Pociąć kurczaka na małe kawałki (kostka o boku 2 cm, lub w paseczki), następnie wrzucić go do miski i wymieszać z jajkiem oraz stołową łyżką mąki ziemniaczanej

3. Rozgrzać olej na patelni (najlepiej na woku), oleju musi być sporo i koniecznie musi być baaardzo gorący. Następnie powoli wkładać po kilka kawałków kurczaka do oleju i smażyć maksymalnie minutę (można więcej jeżeli jest grubo skrojony)

4. Warzywa: paprykę (usunąć wnętrze), cebulę i ogórka(nie obierać) pokroić w kostkę,
- obsypać 2 łyżkami stołowymi mąki ziemniaczanej,
-zalać łyżką sosu sojowego,
- dodać miód/cukier i wymieszać.

Teraz musisz zdecydować czy wolisz miękkie warzywa (patrz punkt 5), czy twarde (punkt 6)

miękkie warzywa, metoda czasochłonna!
5. Roztopić trochę smalcu (pół łyżki) w garnku o możliwie grubym dnie.
-wsypać warzywa, wymieszać, dolać trochę wody (100ml), dusić na małym gazie pod przykryciem,
-kiedy warzywa będą miękkie, przerwać duszenie, w garnku pozostanie sos, którego można użyć później,

6. Pociąć ostrą paprykę i wymieszać z pieprzem cayenne, dolać łyżeczkę sosu sojowego.
-roztopić dużą łychę smalcu na woku,
-wdziać maskę p-gaz,
-wsypać mieszankę papryk na smalec, jeśli nie masz maski nie wdychaj oparów!
-po ok. 10 sekundach wsypać warzywa, obrócić kilka razy, jeśli masz sos z punktu nr.5 teraz wlej trochę,
-dodać mięso, przemieszać kilka razy,
-wsypać orzeszki ziemne, wymieszać,

Podawać z ryżem. Ostrość potrawy zależy od ilości i rodzaju użytej papryki.

Smacznego!

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 15, 2011, 10:01:45 »
papug chyba żeś komentarz zgubił :P

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

Rabbitofdoom

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 15, 2011, 18:35:14 »
Spagetti arabiata

Pomidory z puszki lub koncentrat pomidorowy(koncentrat trzeba bedzie troche rozcieczyc potem woda zeby sos mial odpowiednia konsystencje). Makaron rureczki albo swiderki. Oliwa z oliwek, czosnek, ostra papryka(lub ostre papryczki).
Nie podaje dokladnych skladnikow bo robie zazwyczaj na oko sosu powinno byc akurat tyle zeby oblepil makaron.

Nastawiamy wode na makaron. Czekamy az zacznie sie gotowac.
Rozgrzewamy troche oliwy, jesli nas stac na ostre papryczki to na rozgrzana oliwe wrzucamy pokrojone ostre papryczki (ile kto lubi) podsmarzamy, zmniejszamy ogien dodajemy posiekany czosnek przez  minute intensywnie mieszamy. Sciagamy z ognia dodajemy rozgniecione pomidory albo koncentrat(rozmieszany z woda tak zeby sos musi byc gesty i lepki wiec nie przesadzac). Dodajemy troche bazyli i ostra papryke(jesli nie mielismy papryczek) i troche pieprzu. Wrzucamy makaron do wrzatku. Sos ogrzewamy na nie duzym ogniu powinien byc gesty i lekko lepki. Makaron odsaczamy na sitku, zdejmujemy sos z ognia i dodajemy makaron do sosu. Mieszamy i nakladamy na talerze.

FN

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 16, 2011, 10:49:58 »
przepyszne zrazy by Dr Grzegorz Russak

http://www.youtube.com/watch?v=oOEJca4xUAE


Azbuga

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 536
  • w poszukiwaniu idealnego statku do solo :)
    • Zobacz profil
    • teaching by touching
  • Imię postaci: Azbuga
  • Korporacja: teaching by touching
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 16, 2011, 13:26:48 »
zrazy jak zrazy :) ale maszyna jak z telezakupów :D

pochwalę się autorską sałatką:

seler naciowy 1x
ser typu feta tłusty 1x
rodzynki - spora garść - namoczyć na 15 minut żeby zmiękły
orzeszki pistacjowe - średnia paczka
oliwa z oliwek

pokroić, wlać kieliszek 50ml oliwy, wymieszać
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2011, 13:32:54 wysłana przez Azbuga »
Some Men Just Want to Watch the World Burn

Gregorius

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 16, 2011, 13:31:23 »
papug chyba żeś komentarz zgubił :P

kuźwa no faktycznie coś się z nim stało... wtf ?!

Anyway chodziło mi o to, że ten przepis Kharima na kurczaka po syczuańsku jest miodek, ale wprowadziłem kilka zmian :D

- warzywka w słupki
- smalec zastąpiłem mieszanką oleju rzepakowego + kilka kropel sezamowego
- ogórek zastąpiłem kabaczkiem, żeby nie był ciapciakowaty wrzuciłem do gara na samym końcu.
- orzeszki sparzyłem i poszatkowałem przed wrzuceniem do gara ;))

Przepis bomba! Wylądował w moich ulubionych ^_^   8)

Azbuga

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 536
  • w poszukiwaniu idealnego statku do solo :)
    • Zobacz profil
    • teaching by touching
  • Imię postaci: Azbuga
  • Korporacja: teaching by touching
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 16, 2011, 13:52:00 »
krewetki w maśle

krewetki - ile się da - najlepiej świeże ale mrożone tez się nadają
kostka prawdziwego masła
wino białe wytrawne
natka pietruszki - dużo
główka czosnku
świeża buła

krewetki smażymy krótko na maśle - ok 3-4 minuty
resztę masła rozpuszczamy w osobnym naczyniu i wlewamy do niego szklankę wina, wrzucamy wyciśnięty czosnek - ma być go dużo. trzymamy sosik na wolnym ogniu mniej więcej minute.

jeśli mieliśmy świeże krewetki wlewamy zawartość patelni do naczynia z sosem z masła i wina, wrzucamy garść natki pietruszki i podajemy
przy mrożonych krewetkach lepiej odlać zawartość patelni ze smażenia bo puszczają dużo wody. odsączone do sosu, pietruszka i podajemy

bułę maczać w sosie
Some Men Just Want to Watch the World Burn

CATfrcomCheshire

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 569
    • Zobacz profil
  • Korporacja: RAVE
  • Sojusz: C0ven
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 16, 2011, 14:35:45 »
z krewetkami trzeba uwazac, bo te najwieksze z wietnamu i chin sa tak jak Panga i Tilapia, hodowane w zupie z antybiotykow :/
Welcome to EVE. If you aren't busy finding some way to injure or at least mildly inconvenience another player, you have a lot of catching up to do.

Kharim

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Kharim Katelo
  • Korporacja: Beach Boys
  • Sojusz: Cartel.
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 16, 2011, 17:12:48 »
- warzywka w słupki
- smalec zastąpiłem mieszanką oleju rzepakowego + kilka kropel sezamowego
- ogórek zastąpiłem kabaczkiem, żeby nie był ciapciakowaty wrzuciłem do gara na samym końcu.
- orzeszki sparzyłem i poszatkowałem przed wrzuceniem do gara ;))

Hmm ciekawa modyfikacja, chociaż moim zdaniem smalec lepiej trzyma ostry smak,a faktycznie z ogórkiem trzeba uważać aby się nie rozlał.
Zawsze chciałem te orzeszki zrobić jakoś z miodem, ale po smażeniu wychodziły paskudne, jakieś pomysły?

Na koniec. Przepis można zmodyfikować jeszcze o dwie rzeczy:
- zastąpić ryż makaronem (najlepiej gryczanym "soba", ale zwykły też da radę)
-zamiast kurczaka dać wołowinę, drobno pokrojoną i zamarynowaną przez dzień w następującym wywarze: sos sojowy, cukier, sól do zmiękczania mięsa, majeranek, imbir.


HammerSnake

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 16, 2011, 18:40:13 »
Cytuj
zrazy jak zrazy :) ale maszyna jak z telezakupów :D
hehe o tym samym pomyślałem  :D

HammerSnake

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 16, 2011, 18:42:18 »
z krewetkami trzeba uwazac, bo te najwieksze z wietnamu i chin sa tak jak Panga i Tilapia, hodowane w zupie z antybiotykow :/
a da się inne kupić?
Tą pangę ponoć badają i przeciw wskazań ponoć do żarcia nie ma.

CATfrcomCheshire

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 569
    • Zobacz profil
  • Korporacja: RAVE
  • Sojusz: C0ven
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 16, 2011, 19:25:30 »
a da się inne kupić?
Tą pangę ponoć badają i przeciw wskazań ponoć do żarcia nie ma.

da sie kupic mniejsze krewetki atlantyckie, zimnowodne.
To ze badane i nie ma przeciwwskazan to niestety w dzisiejszych czasach nic nie znaczy.
Welcome to EVE. If you aren't busy finding some way to injure or at least mildly inconvenience another player, you have a lot of catching up to do.

Azbuga

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 536
  • w poszukiwaniu idealnego statku do solo :)
    • Zobacz profil
    • teaching by touching
  • Imię postaci: Azbuga
  • Korporacja: teaching by touching
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 16, 2011, 20:04:31 »
w sumie normy na żarcie są takie że jak nie zabije cię od razu i nie pokryjesz się od tego sierścią to można sprzedawać jako jedzenie...

np. żółty ser - wiecie jak ciężko kupić żółty ser bez barwnika?
Some Men Just Want to Watch the World Burn

Pol Kent

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 101
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ramani Rydiks
  • Korporacja: NPC corp
  • Sojusz: -
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 16, 2011, 20:20:15 »
w sumie normy na żarcie są takie że jak nie zabije cię od razu i nie pokryjesz się od tego sierścią to można sprzedawać jako jedzenie...

np. żółty ser - wiecie jak ciężko kupić żółty ser bez barwnika?

Co niektórzy może pamiętają pewien film, w którym pewien Pan badał zawartość cukru w cukrze  ;) Apropos jedzenia analogia jest teraz niestety taka, że badanie zawartości np. mięsa w wędlinach może być wstrząsającym przeżyciem.
Azbuga, teraz w ogóle ciężko jest kupić (o ile to możliwe w ogóle) dowolny produkt żeby jego skład przypominał choć trochę skład z przed  ca. 20 lat. Akurat w dziedzinie żywności wejście do UE i przyjecie norm UE zdecydowanie pogorszyło jakość żywności.  :(

HammerSnake

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 16, 2011, 23:57:26 »
Jakość żywności u nas chyba zawsze była na kiepskim poziomie. Przynajmniej ja mam w rodzinie trochę ludzi pracujących niegdyś w przetwórstwie w czołowych Polskich firmach i w między czasie pracowali trochę w Holandii i w Niemczech- jako specjaliści (nie przy taśmie). Różnice były kolosalne, to tak jakbyś chciał przyrównać śmietnik do pałacu, przede wszystkim w stosowanych środkach,produktach itd.

Teraz urząd odpowiedzialny za badanie jakości produktów, bada z tego co pamiętam 20-25 rocznie.

CATfrcomCheshire

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 569
    • Zobacz profil
  • Korporacja: RAVE
  • Sojusz: C0ven
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 17, 2011, 07:54:50 »
No jakosc bedzie coraz gorsza, bo takie sa przepisy - unijne prawo jest tak skonstruowane, ze promuje bylejakosc. Do tego lobby producentow jest zbyt silne, a demokratyczne mechanizmy chroniace obywateli przed korupcja zbyt slabe, co doprowadzilo do sytuacji ze przepisy formuluja ci sami ludzie, ktorzy potem osiagaja zyski ze sprzedazy supermarketowego zarcia. Dlatego nikt nic nie bada, a jezeli bada to napewno nic nie znajdzie, no chyba ze ktos sie zatruje i umrze - podtruwac mozna. W Polsce jest zaskakujaco malo afer zywnosciowych, szum sie robi dopiero jak np zakontraktowany przez ministerstwo biznesmen dostarcza do szkol podstawowych jabluszka 4krotnie przekraczajace dopuszczalny poziom nafaszerowania pestycydami, i dzieci boli brzuszek. Ale o tym tez pewnie nie slyszeliscie  ;D A wszystko w ramach programu Owoc w Szkole - za pieniadze z podatkow ^^
Welcome to EVE. If you aren't busy finding some way to injure or at least mildly inconvenience another player, you have a lot of catching up to do.

Azbuga

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 536
  • w poszukiwaniu idealnego statku do solo :)
    • Zobacz profil
    • teaching by touching
  • Imię postaci: Azbuga
  • Korporacja: teaching by touching
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 17, 2011, 08:57:48 »
jak w czymś maczają paluszki politycy to wiadomo że dotknął tego polski Midas - tylko że zamiast w złoto zmieni się w gówno :)

szczęśliwie po akcji z constarem parę lat temu supermarkety jednak są trzymane dość krótko - mam większe zaufanie do mięska z tesco niż do kilku małych osiedlowych sklepów gdzie jestem pewien że żarcie jest przeterminowane. Kiedyś jedna pani mnie przekonywała że boczek nie mógł się zepsuć mimo PÓŁROCZNEGO przekroczenia terminu bo jest zapakowany próżniowo :)

pamietacie to?

dlaczego ta kiełbasa jest zielona?
bo jest jeszcze nie dojrzała
a dlaczego jest pokryta takim meszkiem?
bo to kiełbasa przytulanka!

:)
Some Men Just Want to Watch the World Burn

CATfrcomCheshire

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 569
    • Zobacz profil
  • Korporacja: RAVE
  • Sojusz: C0ven
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 17, 2011, 09:09:21 »
no u mnie w osiedlowym sklepiku wylaczaja na noc lodowki z ramach oszczednosci, a te z lodami i miesem podkrecaja tak, ze ledwo-ledwo ziebi  :D Juz kilka razy ich przycialem. Ale z miesem z Tesco bym uwazal na twoim miejscu  ;)
Welcome to EVE. If you aren't busy finding some way to injure or at least mildly inconvenience another player, you have a lot of catching up to do.

Gregorius

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 17, 2011, 19:40:36 »
Hmm ciekawa modyfikacja, chociaż moim zdaniem smalec lepiej trzyma ostry smak.

kalorie, cholesterol!! :D Ale prawda - w chinach często używano smalcu.

Zawsze chciałem te orzeszki zrobić jakoś z miodem, ale po smażeniu wychodziły paskudne, jakieś pomysły?
Tzn. smażyłeś je z miodem, czy mówisz już o smażeniu z całą potrawą ? :> Na bank parzenie orzechów pomaga usunąć gorycz (przy włoskich często się to stosuje).

Anyway, nie mam zdjęć więc podam tekstowo przepis na fajny dodatek do sosiastych dań kuchni chińskiej (niby żadne odkrycie):

Man Tou, czyli bułki na parze
(smakują trochę jak pepikowe knedlicky, super wchłaniają sosik i ogólnie są mniam!)

ok. 3-4 szklanek mąki
1,5 łyżeczki drożdży (najlepiej jak świeże, proszek daje przysłowiowej dupy)
1 szklanka ciepłej wody (można zastąpić mlekiem, ale bułeczki wyjdą bardziej gumowate ;D)
1 łyżka cukru
sól (celowo nie podaję ilości ;P - do smaku)

- Rozcieramy drożdże z cukrem + trochę ciepłej wody (kilka łyżek). Zostawiamy gluta w ciepłym miejcu, aż "zacznie pracować" (im bardziej się pieni i 'puchnie' tym lepiej :D).
- wlewamy rozczyn do mąki (na początek warto dać 3 szklanki mąki, później ew. uzupełniać) + sól (ja daję ok. 1/2 łyżeczki) i ugniatamy ciacho. Powinna być konsystencja takiego ... kluskowo-pierogowego ciasta (czyli manipulować wodą i mąką do uzyskania takiego efektu :D). Pozostawiamy do wyrośnięcia.
- teraz już z górki. Ciacho na stolnicę, wałek do łapy - wałkujemy (na ok. 3-4 cm grubość ). Bierzent szklankę do rąsi i wykraiwujemy kółeczka z ciasta - przekładamy je na jakiś materiał i dajemy im jeszcze ciut czasu na dalsze wyrośnięcie.
- jeśli mamy garnek do gotowania na parze - super, jeśli nie - zwykły garnek z niedużą ilością wody i gaza będą w sam raz (gaza położona na garnku (z większym luzem, żeby pokrywka jeszcze weszła) przewiązana sznurkiem/gumką na obwodzie garnka). Kłądziemy na gazie/podkładce do gotowania na parze wykrojone bułeczki, zakrywamy garnek i jedziemy na maxa -> ok. 20 min. będzie w sam raz dla nich. Oczywiście warto zadbać o to, by dała woda nie uciekła z garnka, bo nie domyjecie go, jak się spali :D. Po tym czasie wyłączamy gaz/prąd i czekamy jeszcze z 4-5min (niech się ciasto uspokoi). Po tym czasie pokrywkę zdejmujemy i voila!!
Gotowe ;)
Proste, zdrowe i zawsze jest to jakaś miła alternatywa do ryżu i makaronu.
Do tej pory próbowałem zrobić takie bułeczki z mąki gryczanej i wychodzą nawet nawet.

Dec Apilatour

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 163
    • Zobacz profil
  • Korporacja: Mothra Inc
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 17, 2011, 20:06:34 »
uwaga w mojej biedronie pojawił się prawdziwy kubański rum  caney ron 35 zeta za butle 0.7,  przepis 50% koli i  50% 38% , cytrynka i lód    polecam!!!

Gregorius

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 17, 2011, 21:14:30 »
uwaga w mojej biedronie pojawił się prawdziwy kubański rum  caney ron 35 zeta za butle 0.7,  przepis 50% koli i  50% 38% , cytrynka i lód    polecam!!!

Cuba Libre ;)) maximized version ^_^
Ciekawe, czy w mojej biedro też jest.

Raina Nives

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Raina Nives
  • Korporacja: LOST IDEA
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 17, 2011, 23:12:16 »

Ranshe

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 18, 2011, 10:26:19 »
Dobre, ale WTF :o

Azbuga

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 536
  • w poszukiwaniu idealnego statku do solo :)
    • Zobacz profil
    • teaching by touching
  • Imię postaci: Azbuga
  • Korporacja: teaching by touching
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwiec 18, 2011, 10:32:14 »
mała uwaga odnośnie smażenia.

Nie należy smażyć na olejach z pierwszego tłoczenia czy oliwie z oliwek!
Jedynie na smalcu można zdrowo smażyć w wysokich temperaturach - oleje palą się w temperaturze o ok 100 stopni niższej i wydzielają różne szkodliwe substancje.
Można smażyć w wysokiej temperaturze na maśle - pod warunkiem że je wcześniej klarujemy - to znaczy rozpuszczamy i zbieramy piankę zostawiając sam czysty tłuszcz. Nieklarowane masło zaczyna się przypalać szybciej niż olej.

To łatwo sprawdzić - wystarczy zobaczyć po jakim czasie od rozgrzania patelni dany tłuszcz zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach i kiedy zaczyna dymić.

Do różnego rodzaju chińszczyzny używa się głównie smalcu bo jeśli gotujemy na woku temperatury są bardzo wysokie. Na oleju potrawa będzie śmierdzieć :)

Odnośnie kalorii i cholesterolu - jeśli smażymy na smalcu w wysokiej temperaturze i wrzucamy mięsko na tłuszcz który zaczyna nam natychmiast skwierczeć, temperatura powoduje zamknięcie porów w mięsie. Białko ścina się prawie natychmiast. Nie ma czasu żeby mięsko nasiąkało nam tłuszczem.

jeśli chcemy dusić długo mięso, wcześniej najlepiej je podsmażyć przez chwilę na bardzo gorącym tłuszczu.

tyle o smażeniu :)

PS. aby usunąć gorycz z orzechów najlepiej je obrać - łatwe przy świeżych orzechach i okrutnie upierdliwe przy starszych - wtedy namoczenie ułatwia obieranie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2011, 10:43:46 wysłana przez Azbuga »
Some Men Just Want to Watch the World Burn

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwiec 18, 2011, 11:00:39 »
Azbu są oleje o wysokiej temperaturze palenia. Np jesli dobrze pamiętam olej kokosowy (lub palmowy nie jestem pewien) ma taką temperaturę że możesz toto wrzucić na patelnie i smażyć frytki bez wymiany oleju

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

Azbuga

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 536
  • w poszukiwaniu idealnego statku do solo :)
    • Zobacz profil
    • teaching by touching
  • Imię postaci: Azbuga
  • Korporacja: teaching by touching
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwiec 18, 2011, 11:03:17 »
są - ale większość smaży na kujawskim :)
Some Men Just Want to Watch the World Burn

Gregorius

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwiec 18, 2011, 12:56:36 »
Znam ten motyw z rozpadaniem się oleju na szkodliwe związki - szczególnie te rakotwórcze (miałem to na chemii na studiach :P). Oliwa faktycznie, bardziej się nadaje na 'grilla do marynaty' :P.

Rzepakowy jest bardzo dobry do takich zadań (tylko ma specyficzny smak - nie każdy lubi) a sezamowy w celach aromatycznych ;)
I wiem, że powinno się używać smalcu, to mimo wszystko stosuję mieszankę olejową roślinną na wysokie temperatury ;)) Coś za coś ;)
Insza rzecz - nie mam kuchni gazowej, tylko elektryka a tam na woku nie osiągnie się "czerwonego gara" jak to powinno być T_T.

@Azbuga - mały tips : kujawski to 100% rzepakowy ;]]

Dodam jeszcze, że na woku nie smaży się tak jak np. schabowego (długooooo). Tylko metodą stir-fry dosłownie w chwilę. Mięso po to jest cięte ma mniumnie kawałeczki, by jak najkrócej poddawać je obróbce termicznej.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2011, 13:21:54 wysłana przez Gregorius »

Kharim

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Kharim Katelo
  • Korporacja: Beach Boys
  • Sojusz: Cartel.
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwiec 18, 2011, 15:36:27 »
Jeszcze jeden tip co do smażenia na głębokim oleju- mięso można wsadzić na kilka sekund do wrzącej wody, tak tylko aby właśnie "zamknąć pory", dzięki temu zabiegowi po usmażeniu zostanie całkowicie soczyste.

Próbowaliście pić "Kociołek Panoramixa"?

Khobba

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 123
  • It looks just like a Telefunken U 47
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Khobba Gelos
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: Aegis Cartel
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwiec 18, 2011, 15:50:28 »

HammerSnake

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwiec 18, 2011, 15:51:24 »
Swoją drogą, nie wie ktoś czy można gdzieś kupić subway'owy sos słodka cebulka?
Mam wielką ochotę na ich kanapke kurczak teriaki, ale zrobioną w domu za 5% ceny  :P.

Niby angole rozkimili recepte
http://www.food.com/recipe/subway-sweet-onion-sauce-67854

ale gdzie w polszy można kupić light corn syrup, tudzież buttermilk baking mix. ? >:(

Khobba

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 123
  • It looks just like a Telefunken U 47
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Khobba Gelos
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: Aegis Cartel
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #101 dnia: Czerwiec 18, 2011, 16:15:56 »
może to głupie pytanie (ostatni raz w Subwayu jadłem w 2007r.), ale czy nie mozesz po prostu zamarynować kurczaka w gotowym sosie teriyaki?

HammerSnake

  • Gość
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwiec 18, 2011, 16:33:11 »
chodzi o sos słodka cebulka, który pójdzie na gotową już kanapkę  :p.

z kurczakiem mam zamiar zrobić dokładnie jak napisałeś. 8)

Khobba

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 123
  • It looks just like a Telefunken U 47
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Khobba Gelos
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: Aegis Cartel
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwiec 18, 2011, 19:48:38 »
a, dobra, jakoś mi się połączenia w mózgu poprzestawiały i myślałem, że z niewiadomego powodu sos teriyaki nazywasz słodką cebulką (nie pytaj :D )

BTW, kiedyś sam nie wiedziałem, że teriyaki jest ogólnodostępny w Polsce i desperacko szukałem przepisu na zrobienie go z rodzimych składników ;)

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp: Proste Gotowanie
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 18, 2011, 20:32:12 »
Tak mi się przed chwilą przypomniało...
Greg, masz przepis od Jin-Mei o który cię kiedyś poprosiłem?


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681