Autor Wątek: Kontroler RAID  (Przeczytany 11423 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sc0rp

  • Gość
Kontroler RAID
« dnia: Maj 18, 2011, 00:13:10 »
Dzis padlem ofiara bugu sprzed lat, dysk polecial w kosmos a konkretnie Seagate 7200.11 z firmware: sd15(dla zainteresowanych: http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1050374/seagate-barracuda-7200-drives-failing ) W zwiazku z tym postanowilem nabyc kontroler RAID. A ze da sie wyczuc ze centrale czyta sporo adminow etc. to moze ktos cos podpowie, bo ja o storage mam mgliste pojecie. ;) Czy ktos moze polecic jakis sprzetowy kontroler RAID, moze miec 0MB Cache, umiec tylko RAID1 ale musi byc sprzetowy a nie software'owy i mile bylo jakby nie kosztowal tyle co konkretna karta graficzna. Generlanie kryterium jest takie ma byc bezpieczny, pozniej cena, a gdzies na szarym koncu wydajnosc (bylo by milo jakby byl tak wydajny jak najwolniejszy dysk).

LosBekoczoS

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2011, 02:18:22 »
Znajomy sie borykal z tym problemem. Jak chcesz to napisz mi PM przypominajke jutro go napadne po linki do "how to repair". Czesci bodajze cos 30-40zl kosztuja, wgrywa sie nowy firmware ( tutaj opowiadanie jak zajelo cos kolo 30 min wiec link bedzie lepszy ) i dysk chodzi jak zloto.

Ps uzywam RAIDa na MB wiec osobnych sterownikow nieszukalem nigdy...

sc0rp

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2011, 06:24:23 »
Spoko dysk wrocil juz do zywych. Kontroler to ja potrzebuje aby dzialac prewencyjnie tak na przyszlosc ;)

ch4os

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2011, 07:41:33 »
Ceny sprzętowych kontrolerów raid zaczynają się lekko od 500zl (niech mi tu nikt nie wyskakuje z jakaś małpką za 100zł na jakimś sisie/via czy innym pol-produktem), większość współczesnych płyt głównych ma obsługę winraida tudzież fakeraida, różnica wydajności przy dwóch dyskach (zakładam że chcesz zrobić mirroring) i szybkim procku nie odstaje aż tak bardzo znacząco od sprzętowego raida. Wiec jeżeli masz w miarę nową płytę główna i nie będziesz na tych samych dyskach trzymał linuxa - zajrzyj po prostu do instrukcji;)

Jabolex

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 568
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Jabolex
  • Korporacja: Bane Heavy Industries
  • Sojusz: LAWN
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2011, 08:06:43 »
SCSI, SAS, SATA?
Jaki system operacyjny?

JM

ch4os

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2011, 08:28:04 »
7200.11 w sas/scsi nie było;p

Jabolex

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 568
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Jabolex
  • Korporacja: Bane Heavy Industries
  • Sojusz: LAWN
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2011, 08:30:36 »
A to SATA jest...
Jakoś na słowo RAID najpierw mi SCSI wskakuje...

JM

Xeovar

  • Moderator
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 815
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Xeovar Stoner
  • Korporacja: VOLTA
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 18, 2011, 09:36:32 »
Kupa płyt głównych dla użytkowników indywidualnych na poziomie 400-500 PLN ma wbudowane hardware RAIDy działające na SATA. Używam takowych od lat, nigdy nie miałem problemu ani z raidem ani ze sterownikami ani z wydajnością.
Co do kart, to z tego co wiem dość ciężko je kupić i są dużo droższe w porównaniu z MB.

SCSI to już staroć tak jak IDE, teraz to jest SAS ;) Inna sprawa że od czasów SATA raidy przestały być jednoznacznie kojarzone z SCSI.

sc0rp

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 18, 2011, 10:45:12 »
Ceny sprzętowych kontrolerów raid zaczynają się lekko od 500zl (niech mi tu nikt nie wyskakuje z jakaś małpką za 100zł na jakimś sisie/via czy innym pol-produktem),
@Ch4os Dobra jakis konkretny model?

Cytuj
większość współczesnych płyt głównych ma obsługę winraida tudzież fakeraida, różnica wydajności przy dwóch dyskach (zakładam że chcesz zrobić mirroring) i szybkim procku nie odstaje aż tak bardzo znacząco od sprzętowego raida. Wiec jeżeli masz w miarę nową płytę główna i nie będziesz na tych samych dyskach trzymał linuxa - zajrzyj po prostu do instrukcji;)
Tak chce  RAID1. Ale chce hardware'owy kontroler a nie winraid/fakeraid

SCSI, SAS, SATA?
dyski beda SATA II - prawdopodobnie 2x WD Caviar Green 2TB 64MB Cache (bo tylko taki 2 TB mieli wczoraj w komputronie na stanie wiec kupilem jeden aby miec gdzie zrzucic dane).

Cytuj
Jaki system operacyjny?
Winda Vista 64bit / W7 64 Bit

Kupa płyt głównych dla użytkowników indywidualnych na poziomie 400-500 PLN ma wbudowane hardware RAIDy działające na SATA. Używam takowych od lat, nigdy nie miałem problemu ani z raidem ani ze sterownikami ani z wydajnością.
Jesli kontroler potrzebuje sterownikow aby dzialac to nie jest hardware'owy i jest to tzw. fakeraid controller - moj potrzebuje wiec odpada.


SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 18, 2011, 10:47:44 »
Jesli kontroler potrzebuje sterownikow aby dzialac to nie jest hardware'owy i jest to tzw. fakeraid controller

A co z tym jest nie tak?


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

HammerSnake

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 18, 2011, 10:53:07 »
właśnie ? :)

sc0rp

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 18, 2011, 10:56:16 »
A co z tym jest nie tak?
1. Obciaza CPU (uzywam kompa nie tylko do gier)
2. Nie wiem czy da sie zainstalowac na nim Truecrypta a tymbardziej czy w przypadku awarii da sie wyciagnac dane.
3. Potrzebuje driverow - wiec automagicznie moge zapomniec o dostaniu sie do zawartosci dyskow w raidzie pod "bubuntu" ;) - domorosle drivery do storage - no thx ;)


Khobba

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 123
  • It looks just like a Telefunken U 47
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Khobba Gelos
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: Aegis Cartel
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 18, 2011, 11:07:16 »
2. Nie wiem czy da sie zainstalowac na nim Truecrypta a tymbardziej czy w przypadku awarii da sie wyciagnac dane.
Ktoś tu ma kolekcję CP? ;) Na serio, to truecrypta plikowego da się wrzucić wszędzie.
Cytuj
3. Potrzebuje driverow - wiec automagicznie moge zapomniec o dostaniu sie do zawartosci dyskow w raidzie pod "bubuntu" ;) - domorosle drivery do storage - no thx ;)
"domorosłe" - lol
Ale częściowo rzeczywiście masz rację. IMO, macierz, którą dowolny OS niezależnie od czegokolwiek widzi jako jeden dysk, to zupełnie inna para kaloszy niż babranie się w software raidzie.

disclaimer: nie jestem profesjonalistą w dziedzinie storage'u. Swoje opinie wygłaszam na podstawie limitowanych doświadczeń z RAIDem w pewnych szczególnych zastosowaniach.

Lt Rook

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Lt Rook
  • Korporacja: a-Losers
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 18, 2011, 11:47:13 »
@Dark Flonoe
daruj sobie te kontrolery RAID jesli nie chcesz zaplacic więcej niz 1500zł.
te niby-kontrolery "RAID" za 500zł to mają tyle z raidem wspólnego co ICH10R - to TEŻ SĄ "fake raid".
Jak już musisz tak kombinować to zastanów się czy przypadkiem nie potrzebujesz możliwosci bootowania z tego cuda (te tanie badziewia za 100-200zł mogą mieć z tym problemy).
Truecrypt może niechciec działać w wypadku gdy będziesz miał LOLtroler RAID wspierany sterownikami (fake^666 raid), prawdziwy raid podaje poprostu systemowi pool, podzielony lub nie na voluminy i kazde oprogramowanie ma na nim działać.

konkrety:
3Ware Escalade 9650SE -2LP -4LP
Intel SASLS4I
Intel RS2BL040

pierwsze lepsze jakie mi wpadły w łapki, dla Ciebie ważne jest aby był cache, bez cache to nie sprzetowy RAID bo bedzie uzywał pamięci operacyjnej a przy okazji CPU, czyli fake.
Dodatkowo, akurat wybralem takie ktore maja mozliwosc podpiecia zewnetrznego podtrzymywania, czyli jak zdechnie zasilanie komputera, whatever jak, to kontroler MUSI zapisac wszystkie dane z cache na dyski, w przeciwnym wypadku RAID rozwalony natychmiast.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2011, 12:17:12 wysłana przez ltrook »
"Welcome to Eve Online, here's your Rubik's Cube, go f*** yourself"

sc0rp

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 18, 2011, 12:55:53 »
Ktoś tu ma kolekcję CP? ;)
niezupelnie
Cytuj
Na serio, to truecrypta plikowego da się wrzucić wszędzie.
myslalem aby pojsc na hardcore i z plikowego zrobic ta wersje bootujaca :]

Cytuj
Ale częściowo rzeczywiście masz rację. IMO, macierz, którą dowolny OS niezależnie od czegokolwiek widzi jako jeden dysk, to zupełnie inna para kaloszy niż babranie się w software raidzie.
otoz to.

daruj sobie te kontrolery RAID jesli nie chcesz zaplacic więcej niz 1500zł.
no te co zaproponowales to sa akurat ponizej ;)

Cytuj
te niby-kontrolery "RAID" za 500zł to mają tyle z raidem wspólnego co ICH10R - to TEŻ SĄ "fake raid".
co to ICH10R - jakis failowy chipset?

Cytuj
Jak już musisz tak kombinować to zastanów się czy przypadkiem nie potrzebujesz możliwosci bootowania z tego cuda (te tanie badziewia za 100-200zł mogą mieć z tym problemy).
no bylo by milo aby byla opcja bootowania chodz tez rozwazam alternatywe.

Cytuj
Truecrypt może niechciec działać w wypadku gdy będziesz miał LOLtroler RAID wspierany sterownikami (fake^666 raid), prawdziwy raid podaje poprostu systemowi pool, podzielony lub nie na voluminy i kazde oprogramowanie ma na nim działać.
o takie cos mi chodzi.
Cytuj
konkrety:
3Ware Escalade 9650SE -2LP -4LP
Intel SASLS4I
Intel RS2BL040
poki co obejrzalem je cenowo nie wygladaja tak strasznie - tylko patrzac po tym co napisales w pierwszym zdaniu + ceny tych kontrolerow to mi cos nie pasi ;)

Cytuj
pierwsze lepsze jakie mi wpadły w łapki, dla Ciebie ważne jest aby był cache, bez cache to nie sprzetowy RAID bo bedzie uzywał pamięci operacyjnej a przy okazji CPU, czyli fake.
aha czyli kontrolery bez cache to i tak uzywaja ramu, a nie dzialaja powiedzmy jak singleHDD?
Cytuj
Dodatkowo, akurat wybralem takie ktore maja mozliwosc podpiecia zewnetrznego podtrzymywania, czyli jak zdechnie zasilanie komputera, whatever jak, to kontroler MUSI zapisac wszystkie dane z cache na dyski, w przeciwnym wypadku RAID rozwalony natychmiast.
Czyli majac dyski w raid1 + zanik zasilania = fail? I bede musial z tym biegac do firm zajmujacych sie "data recovery"? Pytam bo bateryjka to dodatkowe pare setek ;)

Lt Rook

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Lt Rook
  • Korporacja: a-Losers
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 18, 2011, 13:04:42 »
co to ICH10R - jakis failowy chipset?
tak to jest fake raid

Cytuj
o takie cos mi chodzi.poki co obejrzalem je cenowo nie wygladaja tak strasznie - tylko patrzac po tym co napisales w pierwszym zdaniu + ceny tych kontrolerow to mi cos nie pasi ;)
jak chcesz miec kompletny system raid to musisz miec podtrzymywanie a wtedy kontroler+modul podtrzymywania to wiecej niz 1500.

Cytuj
aha czyli kontrolery bez cache to i tak uzywaja ramu, a nie dzialaja powiedzmy jak singleHDD?Czyli majac dyski w raid1 + zanik zasilania = fail? I bede musial z tym biegac do firm zajmujacych sie "data recovery"? Pytam bo bateryjka to dodatkowe pare setek ;)
Kompletny system raid, aby spełniał swoją funkcje w pełni musi miec podtrzymywanie cache. Prawde mowiac to nawet "data recovery" moze nie pomodz dla rozwalonego raida 1 lub 0, jesli kontroler nie wyplul na talerze zawartosci swojego cache.
RAID to super sprawa, ale tylko jesli spelnione sa wszystkie przynajmniej podstawowe jego założenia.
Nie od parady w "profesjonalnych" storage systemach montuje się akumulatory zdolne do zasilenia kontrolerów+dysków przez okreslony czas.
"Welcome to Eve Online, here's your Rubik's Cube, go f*** yourself"

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 18, 2011, 13:07:37 »
To na jakiej zasadzie działają pozostałe kontrolery (fake or not), które nie mają podtrzymania zasilania?

Mialem Raid 0, przerw w zasilaniu tudzież resetów z buta nie zliczę, padł raz - no, raz a dobrze, ale chodzi mi o to, że nie za pierwszym razem :)


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Lt Rook

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Lt Rook
  • Korporacja: a-Losers
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 18, 2011, 13:18:58 »
Pozostałe "kontrolery" działają "bez zasady", ot poprostu maskują dyski podpięte do takiego kontrolera robiąc z nich wirtualny pool który jest obsługiwany przez sterownik systemowy, czyli defakto ich awaryjnosc to jest totalny random, tak jak pojedynczego dysku, podpiętego bez RAID.
Prawdziwe sprzętowe kontrolery aby mogły działać z pełną mocą i wydajnoscią, mają cache, same kolejkują sobie zadania, same decydują o tym co/gdzie/kiedy jest zapisywane na talerzach, te informacje zawarte w cache są krytyczne, mimo że każdy kontroler jest zaprogramowany na jak najszybsze zapisanie informacji na talerzach to przy 128/256MB+ cache taka sytuacja awaryjna jest bardziej prawdopodobna (przy złej lub niepełnej konfiguracji) niż przy wykorzystaniu cache samego dysku + cache systemu jak to ma miejsce w konfiguracji bez RAID lub fake RAID.
Cos kosztem czegos innego, bez zabezpieczeń - tanio lub wydajnosc i bezpieczeństwo - drogo.
"Welcome to Eve Online, here's your Rubik's Cube, go f*** yourself"

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 18, 2011, 13:21:34 »
Dark nie szczyp się z poł środkami tylko postaw sobie obok biurka regularny serwer ;) cenowo pójdzie "troche" drożej, ale ile fajnych opcji w zestawie dostaniesz >:D

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

sc0rp

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 18, 2011, 13:32:03 »
jak chcesz miec kompletny system raid to musisz miec podtrzymywanie a wtedy kontroler+modul podtrzymywania to wiecej niz 1500.
oki dzieki za info. dobra a teraz pytanie jesli dobrze Ciebie rozumiem to aby miec 100% pewnosc ze przy awarii jednego dysku - nic danym sie nie stanie to potrzebuje:
- 2 (lub wielokrotnosc) dyski (identyczne) zestawione w raid 1
- kontroler z cache
- baterie do kontrolera.

Rezygnacja z baterii lub cache'a kontrolera spowoduje tylko iluzoryczne bezpieczenstwo?

Cytuj
RAID to super sprawa, ale tylko jesli spelnione sa wszystkie przynajmniej podstawowe jego założenia.
A jakie sa podstawowe zalozenia? (jak mowilem o storage mam mgliste pojecie)

I kolejne pytanie, majac bateryjke do kontrolera to jak bedzie zanik zasilania to ta bateryjka (oczywiscie mowimy o takiej co kosztuje kilkasetek) podtrzyma dyski na tyle zeby sie cache zrzucil czy poprostu podtrzymuje cache i przy wlaczeniu komputera sa dopiero zrzucane?

Mialem Raid 0, przerw w zasilaniu tudzież resetów z buta nie zliczę, padł raz - no, raz a dobrze, ale chodzi mi o to, że nie za pierwszym razem :)
No akurat raid 0 to strzelanie sobie w noge - przy dwoch dyskach to 2x wydajnosc ale pada jeden dysk -> do widzenia dane z ze wszystkich ;) Ale tu to juz raczej ltrook powinien sie wypowiedziec ;)

Dark nie szczyp się z poł środkami tylko postaw sobie obok biurka regularny serwer ;) cenowo pójdzie "troche" drożej, ale ile fajnych opcji w zestawie dostaniesz >:D
nie troluj, aczkolwiek sa takie rozwiazania np. http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=120 :P

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 18, 2011, 13:37:11 »
Zapomniałeś że mi nie wolno trolować? Pisałem serio.. no może pół serio... w każdym razie serwery mają tego typu rzeczy w standardzie (przynajmniej powinny mieć)

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 18, 2011, 13:39:05 »
No akurat raid 0 to strzelanie sobie w noge - przy dwoch dyskach to 2x wydajnosc ale pada jeden dysk -> do widzenia dane z ze wszystkich ;)

Oczywiście, ale właśnie taki był cel ćwiczenia. W uproszczeniu na tym moim Raidzie stała partycja systemowa, która i tak była do zaorania w razie padu systemu. Z danych straciłem wtedy co najwyżej zawartość pulpitu, cała reszta albo siedziała na innym napędzie (fizyczny dysk poza RAID) albo była na niego backupowana.

A sama wydajność jakąś rewelacją nie była. Po padzie nie chciało mi się tego składać od nowa i jakoś wielkiej różnicy w działaniu komputera nie zauważyłem.


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

HammerSnake

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 18, 2011, 13:41:08 »
Właśnie, a zna ktoś jeszcze jakieś nasy z możliwością podłączenia do monitora. Swego czasu na laborkach pojawił się u mnie właśnie koleś z nasem hp i sobie na nim pracował.
Z tego co mi mówił to jego jedyny komputer. Za ch... nie mogę tego znaleźć . Niby mówił, że zapłacił 1tys zł.

omre

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 18, 2011, 13:42:32 »
KONTROLER ADAPTEC RAID 5405 KIT SATA/SAS PCIe 256MB  - 1050 zł
http://www.adaptec.com/en-us/products/controllers/hardware/sas/performance/sas-5405/
MODUŁ BATERYJNY ADAPTEC ABM-800 RoHS KIT - 380 zł
http://www.adaptec.com/en-us/products/cables/accessories/battery_modules/
Kabelek 4 x SATA    CBL-SFF8087OCF-10M  70 zł
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2011, 13:50:58 wysłana przez omre »

Pol Kent

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 101
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ramani Rydiks
  • Korporacja: NPC corp
  • Sojusz: -
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 18, 2011, 13:44:03 »
(....) aby miec 100% pewnosc ze przy awarii jednego dysku - nic danym sie nie stanie to potrzebuje:

Potrzebujesz co najmniej RAID 5 złożony z co najmniej 3 dysków fizycznych (im więcej tym lepiej rzecz jasna)

Lt Rook

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Lt Rook
  • Korporacja: a-Losers
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 18, 2011, 14:01:53 »
Rezygnacja z baterii lub cache'a kontrolera spowoduje tylko iluzoryczne bezpieczenstwo?
Tak

Cytuj
A jakie sa podstawowe zalozenia? (jak mowilem o storage mam mgliste pojecie)
identyczne dyski, z takim samym FW, najlepiej z jednej serii produkcyjnej, cache kontrolera dostosowany do "aplikacji", cache dyskowy systemu dostosowany do cache kontrolera, czas podtrzymywania zasilania dostosowany do srodowiska pracy jako całosci. Zaduzo zmiennych aby na centrali o tym pisac, poszukaj dokumentów IBMa, ma bardzo ładnie to opisane.

Cytuj
I kolejne pytanie, majac bateryjke do kontrolera to jak bedzie zanik zasilania to ta bateryjka (oczywiscie mowimy o takiej co kosztuje kilkasetek) podtrzyma dyski na tyle zeby sie cache zrzucil czy poprostu podtrzymuje cache i przy wlaczeniu komputera sa dopiero zrzucane?
Te serwerowe storage systemy są tak zbudowane że potrafią zapisać dane tuż po padzie zasilania, te rozwiązania o których tu mówimy zapisują po odzyskaniu zasilania. W pierwszym przypadku (testowałem na żywym organizmie) kontrolery itak zaczynaja ewentualna odbudowe po przywroceniu zasilania, w drugim, zapis danych jest po przywroceniu zasilania a pozniejsza ewentualna odbudowa jest robiona przez sterownik, co paskudnie wpływa na wydajnosc.

Cytuj
No akurat raid 0 to strzelanie sobie w noge - przy dwoch dyskach to 2x wydajnosc ale pada jeden dysk -> do widzenia dane z ze wszystkich ;) Ale tu to juz raczej ltrook powinien sie wypowiedziec ;)
RAID 0 (zwlaszcza taki oparty na duzej ilosci dyskow) stosuje sie tam gdzie potrzeba duzej wydajnosci dostepu do danych, ale te dane nie sa krytyczne, tzn np. w obliczeniach, gdzie jak RAID padnie to nietracisz niczego specjalnego, poprostu powtarzasz obliczenia. Taka o, bardzo tania, szybka pamiec, duzo tansza od ramu ($/1GB).
"Welcome to Eve Online, here's your Rubik's Cube, go f*** yourself"

sc0rp

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 18, 2011, 14:06:19 »
Dzieki za wyczerpujace informcje. Znow by sie przydalo +rep na centrali :P

ch4os

  • Gość
Odp: Kontroler RAID
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 18, 2011, 15:05:46 »
Właśnie, a zna ktoś jeszcze jakieś nasy z możliwością podłączenia do monitora. Swego czasu na laborkach pojawił się u mnie właśnie koleś z nasem hp i sobie na nim pracował.
Z tego co mi mówił to jego jedyny komputer. Za ch... nie mogę tego znaleźć . Niby mówił, że zapłacił 1tys zł.

Pewnie mowa o tym. Rozdawali je ostatnio z DL360 chyba.