Autor Wątek: Wydajność EVE pod różnymi komputerami  (Przeczytany 6131 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ludekk

  • Gość
Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« dnia: Lipiec 27, 2011, 13:54:13 »
Ostatnio kupiłem sobie nowego kompa z mysla o tym, ze bedzie mi sie szybciej wszytsko dokowało czy przechdizło pomiedzy konstelacjami. niestety poprawa jest moze o 20% mimo tego, ze komp silniejszy 5-6 razy niz poprzedni.

Nie wazne, jakos sobie radze. mam jednak pytanie. Posiadam teraz procesor z 4 rdzeniami, czy gdy odpalam 2 klienty EVE to kazdy obsluguje osobny rdzen? czy 1 klient EVE jest w stanie wykorzsytac moc wiecej niz 1 rdzenia?

sc0rp

  • Gość
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2011, 13:55:44 »
Nie wazne, jakos sobie radze. mam jednak pytanie. Posiadam teraz procesor z 4 rdzeniami, czy gdy odpalam 2 klienty EVE to kazdy obsluguje osobny rdzen? czy 1 klient EVE jest w stanie wykorzsytac moc wiecej niz 1 rdzenia?
Aby tak bylo musisz w task managerze przydzielic na ktorym/ich rdzeniach ma ktory klient chodzic. Eve pracuje pod wieloma rdzeniami.

Lt Rook

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Lt Rook
  • Korporacja: a-Losers
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 27, 2011, 15:17:00 »
Eve pracuje pod wieloma rdzeniami.

EVE jest liniowym programem nie umiejącym wykorzystać multi-core. Jedyne do czego możesz zmusić system to ograniczyć przydział rdzenia CPU dla głównego wątku processu i wątków pobocznych, niemasz jednak wpływu na zachowanie samego programu, i wszystkie jego wątki będą pracować na przydzielonym rdzeniu (także w przypadku wbudowanego automatu przydzielania z windows).
"Welcome to Eve Online, here's your Rubik's Cube, go f*** yourself"

ludekk

  • Gość
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2011, 16:42:52 »
Ale i tak chyba bedzie lepiej majac 2 czy 4 rdzenie bo przeciez takto 1 rdzen bierze na siebie windowsa, drugi np. antyvirusa, a trzeci obsluguje EVE. Tak mi sie wydaje.

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2011, 16:57:37 »
Tak ruzowo nie jest. Jak coś domyślnie nie obsługuje wielu rdzeni to jak ręcznie tego nie poustawiasz to się bedzie wszystko tłoczyć na pierwszym rdzeniu, a pozostałe bedą sobie w spokoju bumelować

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

Jrkan

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Jrkan Yarik
  • Sojusz: Amarr Militia
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2011, 17:24:12 »
Tak ruzowo nie jest. Jak coś domyślnie nie obsługuje wielu rdzeni to jak ręcznie tego nie poustawiasz to się bedzie wszystko tłoczyć na pierwszym rdzeniu, a pozostałe bedą sobie w spokoju bumelować
To już jest zadanie systemu operacyjnego żeby równomiernie obciążyć rdzenie obsługą wątków. Nic nie trzeba samemu ustawiać.

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2011, 17:33:56 »
Powiedz to graczom WoT :P
Teoria teorią a praktyka swoje. Ja na starym kompie zanim nie zainstalowałem narzędzia do zarządzania procesami i umiejscawiania ich na rdzeniu miałem tak że wsi obciążało pierwszy, aż do granicy 100 i ewentualnie wtedy przenosiło sie na inny z nadwyżkami

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

Kara Mon

  • Gość
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2011, 17:46:35 »
EVE jest liniowym programem nie umiejącym wykorzystać multi-core. Jedyne do czego możesz zmusić system to ograniczyć przydział rdzenia CPU dla głównego wątku processu i wątków pobocznych, niemasz jednak wpływu na zachowanie samego programu, i wszystkie jego wątki będą pracować na przydzielonym rdzeniu (także w przypadku wbudowanego automatu przydzielania z windows).

To ja mam takie dziwne pytanie w tej kwestii , mam 2 rdzenie, win 7 i jak odpalam eve to oba rdzenie dostaja rownomierne obciazenie , jak odpalam drugiego klienta obciazenie rosnie ale znowu rowno na obu rdzeniach.

Oczywiscie obserwuje to resource monitorem i zakladamz e windows mnie nie oklamuje  :D

sc0rp

  • Gość
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 27, 2011, 17:49:03 »
To ja mam takie dziwne pytanie w tej kwestii , mam 2 rdzenie, win 7 i jak odpalam eve to oba rdzenie dostaja rownomierne obciazenie , jak odpalam drugiego klienta obciazenie rosnie ale znowu rowno na obu rdzeniach.

Oczywiscie obserwuje to resource monitorem i zakladamz e windows mnie nie oklamuje  :D
dokladnie to samo zauwazylem stad moje stwierdzenie ze eve dziala na wielu rdzeniach

Jrkan

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Jrkan Yarik
  • Sojusz: Amarr Militia
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 27, 2011, 20:36:07 »
Powiedz to graczom WoT :P
Teoria teorią a praktyka swoje. Ja na starym kompie zanim nie zainstalowałem narzędzia do zarządzania procesami i umiejscawiania ich na rdzeniu miałem tak że wsi obciążało pierwszy, aż do granicy 100 i ewentualnie wtedy przenosiło sie na inny z nadwyżkami
Odpaliłem WoT i wygląda to tak, że jest jeden wątek główny który bierze ile wlezie i jeden nieco mniej wymagający plus pewnie kilka wątków pomocniczych. Nie wiem dokładnie jak Windows zarządza wątkami ale wygląda na to, że wątek przypisuje do rdzenia i stara się nie przerzucać go między rdzeniami bez potrzeby, efekt jest taki, że jeden z rdzeni jest obciążony w 100%, drugi w 25%, a reszta się nudzi.
Ten twój program może co najwyżej przekonywać Windowsa, żeby przerzucał jakiś wątek między rdzeniami, ale nie spowoduje, że będzie się on wykonywał na kilku rdzeniach w tym samym czasie. Po prostu zamiast cały czas wykonywać się na jednym przypisanym rdzeniu, raz wykonuje się na pierwszym rdzeniu, potem na drugim, potem na trzecim, ale nigdy jednocześnie na więcej niż jednym. Efekt jest tylko psychologiczny, bo w Task Managerze wygląda jakby wykonywał się na 4 rdzeniach (przykładowo) i każdy z nich obciążał w 25%, ale to tylko złudzenie, bo taki wątek nie wykonuję się ani o 1% szybciej niż gdyby był przypisany do jednego rdzenia. Te wszystkie magiczne programy do zwiększania wydajności Windowsa to w 99% bujda.

Cytat: Dark Flonoe
dokladnie to samo zauwazylem stad moje stwierdzenie ze eve dziala na wielu rdzeniach
Task Manager->Performance->Resource Monitor->CPU można zobaczyć ile w ramach danego procesu działa wątków. EVE w przestrzeni (na stacji może być inaczej) ma ok. 40 wątków, każdy z nich może być wykonywany jednocześnie. Więc EVE w teorii i praktyce może być wykonywane na 40 rdzeniach. Ale jest jeden haczyk, bo prawdopodobnie z tych 40 wątków tylko kilka robi coś pożytecznego. Proces może mieć nawet 100 wątków, ale jeżeli wymagające mocy obliczeniowej zadanie będzie wykonywane w jednym wątku to nie ma możliwości aby wykonywał się on efektywnie na kilku rdzeniach.

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 27, 2011, 20:48:52 »
Tamten program umożliwił mi przypisanie jednego klienta na jeden rdzeń, drugiego na drugi (proc dwu rdzeniowy). Klient główny siedzial na wolnym rdzeniu, klient z altem współdzielił rdzeń z systemem. W WoT jest tak fajnie że systemowe sterowanie wątkiem mozesz se wsadzić i jedyne co w tej kwesti pomaga to stałe przypisanie go do ostatniego najmniej wykorzystywanego rdzenia.

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

Jrkan

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Jrkan Yarik
  • Sojusz: Amarr Militia
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 27, 2011, 22:17:11 »
Cytat: Doom
Tamten program umożliwił mi przypisanie jednego klienta na jeden rdzeń, drugiego na drugi (proc dwu rdzeniowy). Klient główny siedzial na wolnym rdzeniu, klient z altem współdzielił rdzeń z systemem. W WoT jest tak fajnie że systemowe sterowanie wątkiem mozesz se wsadzić i jedyne co w tej kwesti pomaga to stałe przypisanie go do ostatniego najmniej wykorzystywanego rdzenia.
Rób jak chcesz, ale uwierz, os może zrobić z wątkami i procesami co mu się podoba, a ograniczając mu swobodę podejmowania decyzji nie pomagasz, a szkodzisz. Na pewno takim szkodzeniem można nazwać ograniczanie gry wielowątkowej do korzystania z jednego rdzenia gdy może korzystać z dwóch. Co osiągnąłem u siebie ograniczając WoTa do jednego rdzenia? 100% wykorzystania tego rdzenia. Co stało się gdy dałem systemowi swobodę w wyborze dowolnego z 4 rdzeni? Jeden rdzeń obciążony w ~80% i jeden w ~20%.

PS. Trochę więcej o technice przypisywania zadania (procesu/wątku) do konkretnego procesora (rdzenia) http://en.wikipedia.org/wiki/Processor_affinity. Windows tego używa, dodatkowo z Task Managera i za pomocą funkcji systemowych można mu ograniczyć (windows trzyma się tego ustawienia na sztywno) zakres procesorów do których może przypisać proces/wątek (z Task Managera tylko całe procesy można ograniczać).

Lt Rook

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Lt Rook
  • Korporacja: a-Losers
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 27, 2011, 23:25:57 »
To ja mam takie dziwne pytanie w tej kwestii , mam 2 rdzenie, win 7 i jak odpalam eve to oba rdzenie dostaja rownomierne obciazenie , jak odpalam drugiego klienta obciazenie rosnie ale znowu rowno na obu rdzeniach.

Oczywiscie obserwuje to resource monitorem i zakladamz e windows mnie nie oklamuje  :D

dokladnie to samo zauwazylem stad moje stwierdzenie ze eve dziala na wielu rdzeniach

a teraz ustawcie sobie koligację procesu na rdzeń i sprawdźcie czy to obciążenie na jednym rdzeniu wzrośnie x2, nie wzrośnie bo windows podaje głupoty w tym temacie, imo ta suma będzie nawet mniejsza niż na początku.

"zarządzanie czasem cpu w windows" - ROTFL
"Welcome to Eve Online, here's your Rubik's Cube, go f*** yourself"

Kara Mon

  • Gość
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 28, 2011, 16:45:17 »
a teraz ustawcie sobie koligację procesu na rdzeń

A teraz prosze troche jasniej i najlepiej "in english" bo windows moj nie rozumie po polsku  ;D

Lt Rook

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Lt Rook
  • Korporacja: a-Losers
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 28, 2011, 16:50:12 »


edit: oczywiście dla ExeFile.exe
to jest właśnie to wymuszanie koligacji, windows ma wtedy obowiązek przypisać proces na stałe do wybranego rdzenia/wątku cpu (w przypadku procka z HT)
żaden program nie jest _na procesorze_, programy/procesy są _w pamięci_, scheduler wielowątkowości windows zarządza jedynie przydziałem czasu procesora, nakazując procesorowi przeskok pod odpowiedni adres w pamięci (przekazywany np. przez stos) tym samym przełączając aktywny wątek/proces/program. Zbyt dużo technicznego bełkotu trzeba by tu napisać aby to wyjaśnić dokładnie, ważne jest jedynie to że w procesorze DWU-rdzeniowym bez HT, mogą w rzeczywistym czasie równocześnie pracować jedynie dwa wątki/procesy/programy, 4-rdzenie (bez HT) - 4 w/p/p, 4+HT - 8, itd.
Jedyne co osiągniecie manipulując koligacją procesów to albo obniżenie wydajności całości systemu, albo jeśli rzeczywiście odciążycie jeden rdzeń całkowicie, a później tylko jeden proces mu przypiszecie, podniesienie jakości pracy tego jednego programu.
Co dalej jest nie do końca prawdą, bo jeszcze są procesy trybu jądra, sterowniki, itd, na których koligację już kompletnie żadnego wpływu nie macie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2011, 17:08:02 wysłana przez Lt Rook »
"Welcome to Eve Online, here's your Rubik's Cube, go f*** yourself"

Kara Mon

  • Gość
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 28, 2011, 19:44:55 »
Masz racje ze cos nie tak , winda zglupiala , wczesniej 2 klienty pokazywalo na bu rdzeniach po 50% obciazenia, teraz na peirwszym rdzeniu 40% a na drugim 99% po przypisaniu evki do drugiego rdzenia  :P

Diabl0

  • Gość
Odp: Wydajność EVE pod różnymi komputerami
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 28, 2011, 23:27:22 »
C2Q Q6600 @2,4Ghz (natywne, włączony speedstep), GF GTX460

Hmm, u mnie obciążenie rozkłada się dość równomiernie na wszystkie 4 jądra


Dość wyraźnie widać skoki przy wyłączaniu klientów (oba klienty były wówczas w stacji z wyłączonym CQ)

Przy okazji ciekawostka związana z CQ



2 klienty, akcje wykonywane na tyle równocześnie na ile to możliwe w oknach na 2 monitorach i obciążenie w stacji z włączonym CQ (widoki na statki), wydok przed stację (widok na stację) i wyłączenie CQ, oraz zadokowanie do stacji z wyłączonym CQ.

Żeby nie było że to widok na statki tak obciąża procesor:

Tutaj na wydoku (widoki na stację) i zadokowanie do stacji z włączonym CQ (widok nie był ruszany po zadokowaniu)