Autor Wątek: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście  (Przeczytany 20518 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

amra

  • Gość
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 17, 2011, 17:03:14 »
Średnio górnicy zarabiają ok. 4 tys netto z tym, że w kopalniach miedzi gdzie praca wcale nie jest taka ciężka bo to odkrywki zarabiają nawet po 8tysięcy netto.

Kopalnie miedzi odkrywki ???? To dla mnie odkryce. Mieszkalem 24 lata w Lubinie ale kopalni odkrywkowej tam nie widzialem, a bylem w nich nie raz i nadole tez.

Dormio pracowalem 6 lat, w temp. 35+ C po 9-12h dzienie. Wiec wiem cos o ciezkej pracy, ale ja nie domagalem sie przywilejow za to, tylko uczylem sie i szukalem pracy lzejszej. Na gornikow patrze przez pryzmat KGHM gdzie na przywileje ma 50-60tys osob, a pod ziemie pracuje ponizej 10tys. Osobicie znam 4 osoby ktore zjezdzaja 2 razy w tygodniu na 1/2h aby dostac przywilej gorniczy, a reszte tygodnia pracuja przy komputerze za biurkiem. Wychowalem sie w miescie gdzie wszystko bylo da gornikow, jak nie byles gornikiem to chodziles boso, bez kurtki, nie males sprzetu AGD w domu, oraz nie przyjeli cie do jedynego sprawnego technicznie spitala w miescie bo to wszystko bylo tylko dla gornikow. 90% moich znajomych z tamtych czasow to gornicy lub byli gornicy. Ciezko pracuja ale wiedzie sie im znacznie lepeij niz wielu innym, ktorzy rownie ciezko pracuja, ale im sie nie nalezy nic bo nie sa gornikami.

A wracajac do przywilejow, to nie kwestia czy sie naleza a czy nas stac na nie. A definitywnie nas nie stac na nie.
A jakie liczby by nie byly, gornictwo nie wypracowuje swoich przywileji, tylko skladaja sie na nie inni i to jest ZLE.



Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 18, 2011, 11:04:14 »
Dormio pracowalem 6 lat, w temp. 35+ C po 9-12h dzienie. Wiec wiem cos o ciezkej pracy, ale ja nie domagalem sie przywilejow za to, tylko uczylem sie i szukalem pracy lzejszej. Na gornikow patrze przez pryzmat KGHM gdzie na przywileje ma 50-60tys osob, a pod ziemie pracuje ponizej 10tys.
Ja jestem z Głogowa.
W KGHMie pracuje 18+10k pracowników.
Pod ziemią może pracuje 10k, ale ilu z nich korzysta z przywilejów KGHM ? Nie każdy pracujący pod ziemią jest obecnie na karcie górnika !
A wracajac do przywilejow, to nie kwestia czy sie naleza a czy nas stac na nie. A definitywnie nas nie stac na nie.
A jakie liczby by nie byly, gornictwo nie wypracowuje swoich przywileji, tylko skladaja sie na nie inni i to jest ZLE.
Nie stać nas jako państwo na żadne przywileje. Nie ma znaczenia czy mowa o górnikach, policjantach, lekarzach czy nauczycielkach. Nawet na rolników i ich przywileje nas nie jest stać. Jednak mamy taki, a nie inny system prawny i odziedziczyliśmy takie, a nie inne przywileje poszczególnych grup społecznych.

Jednak twierdzenie, że problemy w Polsce to wina przywilejeów1 grupy społecznej (nie ma znaczenia której), jest po prostu jednym wielkim nadużyciem.

Cały system jest zły i chory, a na to wszystko nakłada się jeszcze niegospodarność.
Wg GUS pieniądze w służbie zdrowia (publiczne) są tak duże, że nie powinno być kolejek, a przecież są.

pierwsze z góry co wypluł google.
A wypluł ile wynosi średni zarobek w Warszawie ? Wiesz co to jest średni zarobek ? To między innymi zarobki działaczy związków zawodowych i proponuję żebyś w google zobaczył ile oni dostają pieniędzy. 4500 brutto to nie jest to samo co 4k NETTO !
Średnio górnicy zarabiają ok. 4 tys netto z tym, że w kopalniach miedzi gdzie praca wcale nie jest taka ciężka bo to odkrywki zarabiają nawet po 8tysięcy netto.
Równie dobrze mógłby stanąć za ladą w markecie i kroić szynkę zarabiając z nadgodzinami 1,5k na rękę przy bardzo pomyślnych wiatrach ,a tak ile wychodzi 4-5 patyki?

Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

HammerSnake

  • Gość
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 18, 2011, 14:30:09 »
Oj spokojnie :D.

Przecież ci panowie nie poszli do dyrekcji firmy i się nie zapytali ile wydają na pensje i ilu mają pracowników . Tylko wzięli pod uwagę wszystkich od czarnej roboty. Zarówno tych co dopiero zaczynają i zarabiają połowę tego co ci po paru latach pracy etc.

Jeżeli zarabia 4,5 tys brutto to wychodzi :
ZUS 616,95
Składka na ub. zdrow. 349,47
Zaliczka na podatek    332

Jeżeli nie mają jakiś ulg do zusu itp

Netto  3201,58 mnożymy x 14 ( 13 i 14 )  /12 miesięcy  = 3733 zł miesięcznie. Bliżej niż dalej do 4k na ręke ,a na pewno dalej od 1,5 tysiąca w markecie . ;)

Dorzucamy deputat węglowy i wychodzi już minimum 100 zł więcej miesięcznie.

Tutaj masz dane za 2007 z kompani węglowej :
http://www.wnp.pl/pliki/1324_7890_g.html


Cytuj
Jednak twierdzenie, że problemy w Polsce to wina przywilejeów1 grupy społecznej (nie ma znaczenia której), jest po prostu jednym wielkim nadużyciem.
Nikt tak nie powiedział . Jednak są dobrym przykładem na pokazanie tej patologii .
4 mld dopłacamy emerytur  górników ,16 mld do krusu , kilka miliardów do mundurówek i się zbiera ...budżet armii prawie ,który też jest w 70% przejadany na świadczenia pensje i bieżące wydatki . Do tego pompowanie setek milionów w nierentowne państwowe firmy etc.

Cytuj
A wypluł ile wynosi średni zarobek w Warszawie ?

Jasne ,że tak :D ,ale jak się ma średnia pensja w mieście do konkretnych przedsiębiorstw ?-co ma pies do wiatraka ? :p
"
Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto w Krakowie w 2010 roku wyniosła 3 700 PLN. Wyższe płace otrzymywali zatrudnieni w Poznaniu (3 900 PLN), Wrocławiu i Trójmieście (4 000 PLN) oraz Warszawie (5 000 PLN).

Wysokość wynagrodzeń była uzależniona także od wielkości firmy oraz pochodzenia kapitału. Mediana płac dla przedsiębiorstw zagranicznych, głównie międzynarodowych korporacji mających w Krakowie swoje oddziały, wyniosła 5 000 PLN brutto. Równocześnie w firmach polskich zarabiano 3 200 PLN. Małe przedsiębiorstwa (zatrudniające 10-49 osób) płaciły przeciętnie 3 200 PLN, mediana wynagrodzeń w dużych (zatrudnienie powyżej 250 osób) była o 1 000 PLN wyższa.

Ile zarabiali pracownicy zatrudnieni na różnych stanowiskach? Podobnie jak w innych częściach kraju, do najlepiej opłacanych stanowisk w Krakowie należą te związane z IT. Wśród nich, najniższe wynagrodzenia (mediana 3 500 PLN) otrzymywali inżynierowie pomocy technicznej (IT helpdesk). Programiści mogli liczyć na zarobki od 3 000 do 8 380 PLN. Mediana wynagrodzeń młodszych księgowych w Krakowie wyniosła 2 700 PLN. Wyższe płace otrzymywali starsi księgowi (3 750 PLN), główni księgowi (5 760 PLN) oraz kierownicy ds. księgowości (6 000 PLN). W sprzedaży najniżej opłacanym stanowiskiem był kasjer-sprzedawca. 80% osób pełniących tą rolę w Krakowie zarabiało od 1 317 do 2 150 PLN."

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,111678,8977180,Ile_zarabiaja_mieszkancy_Krakowa_.html
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2011, 15:24:14 wysłana przez HammerSnake »

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 18, 2011, 16:42:51 »
Przecież ci panowie nie poszli do dyrekcji firmy i się nie zapytali ile wydają na pensje i ilu mają pracowników . Tylko wzięli pod uwagę wszystkich od czarnej roboty. Zarówno tych co dopiero zaczynają i zarabiają połowę tego co ci po paru latach pracy etc.
[ciach]
Netto  3201,58 mnożymy x 14 ( 13 i 14 )  /12 miesięcy  = 3733 zł miesięcznie. Bliżej niż dalej do 4k na ręke ,a na pewno dalej od 1,5 tysiąca w markecie . ;)
Dorzucamy deputat węglowy i wychodzi już minimum 100 zł więcej miesięcznie.
Już nie chce mi się tego komentować nawet. Przecież GUS ma dane nawet o dyrekcji i je również bierze pod uwagę w określaniu średniej, naprawdę nie dajmy się zwariować.
Sam możesz policzyć sobie takie średnie - KGHM to spółka giełdowa, więc jest zobowiązana do publikowania raportu przychodu/wydatków (bilansu), w bilansie masz podane wydatki na pensje, a potem wystarczy podzielić przez ilość zatrudnionych. Mniej dokładna metoda od GUSowskiej, ale daje jakiś obraz. Problem w tym, że tam będą premie uznaniowe i wszelkie inne.

Nie wierzysz mi, że gadanie o 4k PLN na rękę to demagogia, to zapytaj Kane ile średnio dostawał netto - w końcu jak sam się przyznał był górnikiem 6 lat.

A co do 13 i 14 pensji, o ile wiem w to wliczane jest tzw. wypłata zysków, a czym to się różni od premii za wyniki ? Mówienie o 13/14 pensji sugeruje, że jest to element stały wynagrodzenia, a tak nie jest. W dodatku ich wysokość jest corocznie negocjowana (przynajmniej w KGHM) z przedstawicielami pracowników.

Miedziowe Centra Zdrowia to nich innego jak niepubliczne centra medyczne których właścicielem jest KGHM, a chyba naturalne, że z właścicielem się podpisuje najlepsze umowy.

Deputat węglowy - prawo do otrzymania 1 tony węgla lub równowartości - w tej chwili około 700 PLN w składach. Coś daleko do tych 100 PLN miesięcznie szczególnie, że jest opodatkowany jak normalny dochód.

4 mld dopłacamy emerytur  górników ,16 mld do krusu , kilka miliardów do mundurówek i się zbiera ...budżet armii prawie ,który też jest w 70% przejadany na świadczenia pensje i bieżące wydatki . Do tego pompowanie setek milionów w nierentowne państwowe firmy etc.
Ciekaw jestem skąd te 4mld dopłat do emerytur górniczych ? ZUS dostaje 45mld dopłat do emerytur w ogóle !
Do ZUS trafia w sumie 13,71% od pracownika i 18,61% od pracodawcy. Stopa zstąpienia obecnie wynosi 65%, czyli za każdy 1k PLN obecnej pensji powinienem mieć 650PLN jakbym właśnie przeszedł na emeryturę.

Popatrzmy na Twój przykład. Do ZUSu z 4.5k PLN odprowadzasz jako pracownik 616 PLN, a chcesz przez 20 lat emerytury otrzymywać 2950 PLN (stopa zstąpienia). Przez 20 lat cała emerytura to 1 416 000 PLN (pomijam rewaloryzację), a przez 47 lat pracy (zaczynasz mając 18 i pracujesz do 65) zgromadzisz ze swoich składek 347 424 PLN. Wychodzi z tego, że ktoś musiałby dopłacić 1 068 576 PLN. No i na szczęście dopłaca - pracodawca... niestety jedynie 364 447 PLN.

Policz ile wynosi dopłata państwa na Ciebie nawet jeśli nie jesteś górnikiem, a zarabiasz 4.5k PLN miesięcznie brutto.


Jasne ,że tak :D ,ale jak się ma średnia pensja w mieście do konkretnych przedsiębiorstw ?-co ma pies do wiatraka ? :p
"
Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto w Krakowie w 2010 roku wyniosła 3 700 PLN. Wyższe płace otrzymywali zatrudnieni w Poznaniu (3 900 PLN), Wrocławiu i Trójmieście (4 000 PLN) oraz Warszawie (5 000 PLN).
Ano ma się tak, że 4500 to pomiędzy Wrocławiem, Trójmiastem i Warszawką. Policz sobie ilu jest górników a ilu mieszkańców w tych 3 aglomeracjach. Zobacz gdzie państwo dopłaca więcej (powyżej udowodniłem, że państwo wszystkim dopłaca).
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

HammerSnake

  • Gość
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 18, 2011, 17:56:55 »
Zajrzałeś co tam w ogóle podałem za linki ?. Masz tam wyraźne odłączenie administracji od pracowników dołowych. Nie podałem danych tylko i wyłącznie z Gusu .Według gusu górnik zarabia 5,5 tysiąca .Dałem też inne źródła. W tym pdfy od kopalni węglowej.

Wiesz ja sobie wyobrażam ,że na początku pracy nie dostajesz 4 tysięcy . Myślę ,że aż takiej patologii to tam nie ma i że pensja narasta wraz ze stażem pracy.Czyli załóżmy po 10 latach maksymalny pułap.

Czyli że jak ...twoim zdaniem . Nasi dzielni górnicy kopią nam węgiel prawie za darmo . W dodatku mimo ,że mają najniższe krajowe to jeszcze mamy najdroższy węgiel na świecie -to oczywiście jest związane z głębokością wydobycia,a wszystkie średnie podawanie w prasie , mediach etc to oczywiście zły piar szarej sieci chcącej zniszczyć górniczą brać ? :D

Cytuj
Popatrzmy na Twój przykład. Do ZUSu z 4.5k PLN odprowadzasz jako pracownik 616 PLN, a chcesz przez 20 lat emerytury otrzymywać 2950 PLN (stopa zstąpienia). Przez 20 lat cała emerytura to 1 416 000 PLN (pomijam rewaloryzację), a przez 47 lat pracy (zaczynasz mając 18 i pracujesz do 65) zgromadzisz ze swoich składek 347 424 PLN. Wychodzi z tego, że ktoś musiałby dopłacić 1 068 576 PLN. No i na szczęście dopłaca - pracodawca... niestety jedynie 364 447 PLN.

Policz ile wynosi dopłata państwa na Ciebie nawet jeśli nie jesteś górnikiem, a zarabiasz 4.5k PLN miesięcznie brutto.
yy?
Czy tylko u mnie w rodzinie wyciągi z zusu z obliczoną emeryturą były nie dawno tematem do żartów i kto miał więcej przepracowanych lat tym bardziej rozweselał biesiadników ?
Pierwszy filar ,drugi filar coś ci to mówi ? - ponoć w górnictwie teraz nie robisz? To chyba wiesz jak to działa.

Trochę mi zajęło googlanie ,bo ustawy budżetowej nie będę przecież czytać ,żeby z tobą pogadać :D.

Cytuj
Kolejni uprzywilejowani to górnicy. Budżet - tym razem już w ramach prawie 38-miliardowej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zapłacić musi za ich wcześniejsze emerytury.
Czyli jeśli dobrze rozumiem w ramach dotacji zusu znajduje się dotacja na emerytury górnicze.

Zresztą porównywanie dotowania zusu do emerytur górniczych czy krusu to taki średni argument ,bo ile ludzi jest bierze świadczenia w zusie?Ile ludzi jest w krusie i ilu ludzi bierze emerytury górnicze? (sam powiedziałeś ,że to jakiś margines).
Nawiasem mówiąc wszystkie świadczenia zusowe - http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=4.


Masz racje nie 4 miliardy to była jednak z końca pleców liczba,a jednak 8 miliardów idzie na emerytury górnicze ;o

http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2011, 19:00:19 wysłana przez HammerSnake »

Pienias

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Pienias
  • Korporacja: The Scope
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 19, 2011, 05:46:07 »
Ciekawe kiedy evkowi gornicy zaczna protestowac przeciwko obnizeniu rentownosci ich profesji? ;)

Siewca Titum

  • Gość
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 19, 2011, 11:34:59 »
Cytuj
Kopalnie miedzi odkrywki ???? To dla mnie odkryce. Mieszkalem 24 lata w Lubinie ale kopalni odkrywkowej tam nie widzialem, a bylem w nich nie raz i nadole tez.

Mój błąd - po prostu rzuciłem hasło usłyszane od współlokatora z Lubina  :D i nie mogłem sobie przypomnieć dokładnie, ale chodziło  o to, że w tych kopalniach praca jest o wiele lżejsza.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 21, 2011, 13:04:15 »
Wiesz ja sobie wyobrażam ,że na początku pracy nie dostajesz 4 tysięcy . Myślę ,że aż takiej patologii to tam nie ma i że pensja narasta wraz ze stażem pracy.Czyli załóżmy po 10 latach maksymalny pułap.
A dlaczego po 10 ? A może 15, albo 20 ? W swojej pracy też po 10 latach osiągasz max pułap ? Z tego co wiem takie rzeczy jak max pułap to:
a) mocno uznaniowe (wszyscy znajomi królika)
b) częściowo wynikowe (robisz soboty/niedziele to masz więcej)

Czyli że jak ...twoim zdaniem . Nasi dzielni górnicy kopią nam węgiel prawie za darmo .
Nie, nie twierdzę, że kopią węgiel za darmo (a Ty tak uważasz ?  :P). Natomiast twierdzę, że średnia to tylko średnia, a i te potrafią się między sobą różnić. Jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy - górnicy zarabiają średnio 5.5k, a ja zarabiam 1.5k... to chyba nie mamy o czym rozmawiać. Przecież zawsze się znajdzie ktoś kto będzie zarabiać mniej.

Czy tylko u mnie w rodzinie wyciągi z zusu z obliczoną emeryturą były nie dawno tematem do żartów i kto miał więcej przepracowanych lat tym bardziej rozweselał biesiadników ?
Nie tylko u Ciebie, mój wyciąg też wzbudza moją wesołość.

Pierwszy filar ,drugi filar coś ci to mówi ? - ponoć w górnictwie teraz nie robisz? To chyba wiesz jak to działa.
Jak sam liczysz to jest ok, ale jak ja liczę to już nie jest ok ? Przecież użyłem TWOJEGO przykładu.

Jeszcze raz chcę podkreślić - moją tezą jest: obarczanie za problemy finansowe państwa jednej grupy jest tak samo z końca pleców jak twierdzenie, że wszyscy będziemy mieli taką emeryturę na jaką zasługujemy.

Chcesz to dyskutuj z tą tezą, nie chcesz to nie dyskutuj, a cytatami i linkami możemy się przerzucać:
Cytuj
Money.pl
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2010 r. spadło o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 3,7 proc. i wyniosło 3403,68 zł - podał Główny Urząd Statystyczny.
Jak to się ma względem 1500 PLN ?
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Rabbitofdoom

  • Gość
Odp: Kilka ciekawych wiadomości z dziś poza Egiptem oczywiście
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 24, 2011, 08:06:48 »
http://biznes.onet.pl/polacy-nie-wierza-w-emeryture-z-zus-i-ofe,18543,4192686,1,news-detal

Jednej grupy nie ale ile szkody w gospodarce spowodowaly zwiazki zawodowe i zwiazane z nimi patologie mozemy sie nigdy nie dowiedziec. Nigdzie na swiecie zwiazki nie mialy takiej wladzy jak w polsce w latach 90tych.