Autor Wątek: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .  (Przeczytany 25227 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Deaell Portt

  • MNCT
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 475
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Deaell Portt
  • Korporacja: Pandemic Horde Inc.
  • Sojusz: Pandemic Horde
Na pewno wielu z was próbowało przyspieszyć swój system/EVE za pomoca readyboost/eboostr. Readyboost pojawila się w Windows Vista. W duzym skrocie i uproszczeniu dysk twardy jest bardzo wolny jeżeli chodzi o transfer malych plikow.  Oznacza to, ze pendrive maja duze lepsze czasy dostępu i transfer malych plikow. Narzedzie te bardzo przyspieszalo dzialanie Windows Vista z mala iloscia pamieci operacyjnej. To jest przy 1,2 GB RAM. Przy większej ilości pamieci zalety były ciezkie do wychwycenia. No, ale badzmy szczerzy Windows Vista to był babol/test przed Windows 7, który pozbawiony jest wielu wad swojego prekursora. Jeżeli ktos nadal siedzi na Vista goraco proponuje zmiane na Windows 7. Nie będziecie zawiedzeni.  Eboostr oprocz tego, ze obsluguje starsze systemy jak Windows XP to jeszcze można skonfigurowac, która aplikacje ma szczególnie traktowac. Readyboost jako mechanizm wszyty w system nie posiada zadnych opcji konfiguracyjnych poza utworzeniem/wielkością na penie. Co prawda na upartego można sie zabawic w rejestrze, ale nawet tam  opcje nie rozpieszczaja. No dobrze, ale w tytule posta jest  ramdisk to co on tu pisze o pendrive.

Ramdysk to obszar komputerowej pamięci RAM, który jest wykorzystywany w roli pamięci dyskowej.

Wbrew pozorom obie metody opieraja się na tym samym. Przyspieszyc odczyt/zapis na malych plikach. Pamiec RAM komputera ma jeszcze lepsze transfery/czas dostępu od dysku twardego/pendrive.
Jak wiecie w EVE często zauwazalne jest przyciecie czy to otwieramy market, hangar, ekran fitowania czy jeżeli odświeżamy kogos zdjecie z czata/locala. Nastepuje wtedy takie zauważalne przyciecie. Przy uzyciu Ramdisku te denerwujące przycięcia znikaja. Zaobserwowalem tez duzo szybszy start samej aplikacji Eve Online tak samo jak w innych aspektach gry w którym Eve uzywa swojego cache. Zachecilem?

Co potrzebujemy:
1.   Pamieci operacyjnej komputera powyżej 2 GB.
2.   Programu do tworzenia Ramdyska. Ja polecam program Dataram RAMDisk. Do uzytku domowego jest darmowy o ile tworzymy ramdysk do 4 GB wielkości. Można pobrac z adresu :  http://memory.dataram.com/products-and-services/software/ramdisk . Prosze pamietac o pobraniu wersji dla swojego systemu operacyjnego,  zwłaszcza jeżeli mamy 64-bitowy.
3.   Programu do robienia symlinkow. Uzytkownikom dystrubcji Linux nie musze tłumaczyć co to za zwierz. W duzym skrocie robimy dowiązanie do katalogu znajdującego się gdzie indziej. Jest to potrzebne, aby katalog cache EVE dowiązać go do katalogu znajdującego się na Ramdysku. Link: http://www.arniworld.de/downloads.htm . Przypominam o dobraniu dobrej wersji dla swojego systemu. Pobieramy awxLink .

Tworzenie Ramdysku. Instalujemy w/w programy do tworzenia Ramdysku/syslinkow. Po instalacji wchodzimy w RAMDisk configuration.  Tu ustawiamy wielkość ram dysku „Disk size” . Ja ustawiłem na 200 MB poniewaz mój cache EVE wazyl tylko 40 MB.  „Type” dysku wybieramy na unformatted. Wchodzimy w zakładkę „Load and Save” i ptaszkujemy „Load Disk Image on Startup”, a także „Save Disk Image on Shutdown”. Możemy tu również ustawic, gdzie fizycznie na dysku twardym obraz ramdysku ma  być otwierany/zapisywany przy ladowaniu/zamykaniu systemu. Nastepnie wracamy do zakładki „settings” i wybieramy Start RAMDisk. Po utworzeniu RAMdysku pojawi się komunikat, ze nowa partycja jest nie do odczytania. Trzeba wybrac opcje ignoruj. Utworzylismy RAMDisk i teraz musimy go przypisac/sformatowac. Najprosciej zrobic to przez START->Panel Sterowania->Narzedzia Administracyjne->Zarzadzanie Komputerem. Po odpaleniu sie tego elementu wchodzimy w Magazyn->Zarzadzanie dyskami. Kreator powinien automatycznie powiadomic o pojawieniu się nowego dysku z zapytaniem czy zainicjalizowac. Wystarczy dwa razy wybrac dalej. W liscie woluminow oprocz partycji naszego dysku, napędów powinien pojawic się 200 MB pusta partycja. Klikamy na niej i wybieramy Nowy wolumin prosty i robimy dalej,dalej, zakoncz. Zostawiamy opcje NTSF,szybkie formatowanie, a także zwracamy uwage jaka litere dysku przypisano do Ramdyska. Gratuluje, wlasnie utworzyles ram dysk, który widoczny jest w „Mój Komputer” jako kolejny dysk/ naped fizyczny. 
Pora na przeniesienie cache EVE Online na u tworzony ramdysk. EVE swój cache przechowuje w lokalizacji
x:\documents and settings\nazwa użytkownika\Dane aplikacji (APPdata)\CCP\EVE\
sciezka gdzie jest zainstalowana EVE\cache. To jest link dla Windows XP. Dla Windows 7 to jest
x:\users\nazwa użytkownika\appdata\local\ CCP\EVE\
sciezka gdzie jest zainstalowana EVE\cache. Domyslam się, ze w Vista jest tak samo, ale nie mam pod reka tego systemu. Żeby zobaczyc te normalnie ukryte katalogi, które wymienilem najpierw musimy  wejsc w XP w obojetnie jakim oknie narzędzia-> opcje folderow i odznaczyc ukryj chronione pliki systemowe, a także wybrac „pokaz ukryte pliki,foldery,dyski”. W windows Vista/7 wystarczy jak mamy otwarty obojetnie jaki katalog kliknąć Organizuj-> Opcje folderow i wyszukiwanie i wybrac te same opcje. Dla bezpieczeństwa oba katalogi cache\settings kopiujemy do jakiegos katalogu na dysku (np. na c katalog backup). Po zrobieniu backupu zaznaczamy oba katalogi i robimy wytnij (Ctrl+x) , otwieramy nasz ramdisk i wklejamy (Ctrl+C). Po przeniesieniu naszych katalogow pora na finalna czesc. Tam gdzie wczesniej mielismy katalogi cache/settings klikamy prawy przyciskiem myszki i wybieramy Nowy (NEW)->Folder JunctionPoint i wskazujemy sciezke do katalogu „cache” na ramdisku. To samo robimy dla katalogu „settings”. Powinny pojawic się nam „Juction to cache” i „Juction to Settings”.  Zmieniamy nazwe obu tych linkow na „cache” i „settings”. Po ich dwukrotnym kliknieciu powinno nam otworzyc zawartość katalogow  cache, settings na ramdisku. Gotowe. Odpalamy EVE Online i jeżeli w polu „username” widnieje nazwa naszego profilu to znaczy, ze linkowanie/ramdisk dziala i możemy się cieszyc plynniejsza rozrywka bez denerwujących szarpniec. Metode ta można tez zastosowac wobec przeglądarek/cachu przegladarek co bardzo uprzyjemnia przegladanie Internetu. Oczywiście optymalnie by było wrzucic calego klienta EVE na ramdysk, ale bardzo malo osob dysponuje taka ilością pamieci operacyjnej w komputerach. Zainstalowana EVE zabiera niestety 5 GB na dysku twardym. Istnieja profesjonalne sprzętowe ramdyski (duzo kasy), dyski twarde SSD (tez duzo kasy).

[mod=Laira Ohtar]Mała poprawka SSH na SSD, lekka reedycja dla lepszej czytelności, no i pozwoliłem sobie przykleić temat, gdyż może niektórym się przydać.[/mod]
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2010, 07:42:01 wysłana przez Laira »
I ain't like you!
And I don't want your love.
And I don't need your respect.
I just can't hate enough

If you don't like it you can suck my dick

Pol Kent

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 101
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ramani Rydiks
  • Korporacja: NPC corp
  • Sojusz: -
Odp: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2010, 19:29:47 »
Interesujący tekst. Dzięki Deaell. Na pewno spróbuję. Mam jednak pytanie. Co w przypadku kiedy chciałbym odpalić np. 2 klientów EVE równolegle ?

Deaell Portt

  • MNCT
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 475
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Deaell Portt
  • Korporacja: Pandemic Horde Inc.
  • Sojusz: Pandemic Horde
Odp: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2010, 19:40:51 »
Interesujący tekst. Dzięki Deaell. Na pewno spróbuję. Mam jednak pytanie. Co w przypadku kiedy chciałbym odpalić np. 2 klientów EVE równolegle ?
Nie ma to znaczenia o ile nie odpalasz EVE klientow z dwoch roznych miejsc instalacji na dysku twardym.
I ain't like you!
And I don't want your love.
And I don't need your respect.
I just can't hate enough

If you don't like it you can suck my dick

Carnuss

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 134
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Carnuss
  • Korporacja: Federal Navy Academy
Odp: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2010, 20:03:58 »
dyski twarde SSH (tez duzo kasy).

SSD, ale wiadomo o co chodzi :)

Dzięki za ciekawego posta  O0

Mick

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mick Tyxx
  • Korporacja: Defekt Muzgu
Odp: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2010, 19:20:54 »
Co do uruchamiania większej ilości kont z ramdyskiem, bardzo ładnie wytłumaczono to tu.
Mick Tyxx
niezrzeszony

molochrb

  • Gość
Odp: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2010, 23:26:48 »
Witam, mam problem z linkowaniem do RAMDysku. Mianowicie po instalacji awxLink, przez chwilę w pasku Eksplorera był odnośnik do linkowania. Po chwili zniknął, ponowne reinstalacje awxLink nie pomagają. Idzie to jakoś inaczej zrobić to linkowanie do RamDysku, albo jak naprawić ten problem z awxLink? System Vista 32-bit Bussines.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2010, 23:45:01 wysłana przez molochrb »

NeX

  • Gość
Odp: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2010, 00:07:14 »
Powinieneś mieć po instalacji nowe opcje menu do hard linków pod prawym klawiszem myszki, a nie jakieś pozostałości instalki na pasku.

Uściślając - W menu do tworzenia nowych elementów takich jak folder itp masz teraz dwie opcje:

  File HardLink
  Folder JunctionPoint
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2010, 00:28:47 wysłana przez NeX »

molochrb

  • Gość
Odp: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 15, 2010, 17:09:15 »
Ok, już sobie poradziłem innym sposobem. Utworzyłem 2 puste foldery "cache" i "settings" w ścieżce appdata i jak na nie kliknąłem PPM to była opcja awxLink -> Link Folder. Wystarczylo wskazać link do folderów Ramdyska i wsio.

BTW. Scieżka do Eve/cache jest taka sama w Viscie jak w W7.

Strasznie dorby patent ten RamDysk :) Lagi są dalej ale teraz to tylko krótkie przycięcie a nie 5-10 s czekania aż mi się market otworzy.

Pozdro
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2010, 13:08:38 wysłana przez molochrb »

Shamoth

  • Yellow Koza
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Trish Mase
  • Korporacja: Republic Military School
Odp: [Poradnik] Ramdysk w Windows XP/Vista/7 przyspieszajacy cache Eve Online .
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2013, 12:50:45 »
Zapewne dostanę złotą łopatę ale czy w dobie USB 3.0 nie prościej jest odpalić EVE z flashki??
Nie pamiętam od jak dawna ale EVE cały czas nosiłem przy d...e na szybkich flashkach USB 2.0, wydajność zazwyczaj była nieznacznie mniejsza od HDD, i odpalałem przez skrót

X:\EVE\eve.exe /end /LUA:OFF /server:87.237.38.200

Od czasu przeniesienia jej na SanDisk Cruzer Extreme 64GB śmiga jak ta lala a wydajność o niebo lepsza od HDD, no chyba że ktoś ma SSD wpięte w PCIe to nie trzeba tak kombinować ;]

A jak ktoś się już skusi na flaszke to polecam przeczytać te 2 arty, zresztą pomocne nawet przy starym dobrym USB 2.0

http://forum.pclab.pl/topic/794801-MOD-ASRock-XFast-USB-czyli-przyspiesz-sobie-transfer/
http://www.wykop.pl/ramka/857397/przyspiesz-transfer-plikow-przez-usb-w-windowsie-7/
...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...