Autor Wątek: O predkosciach dronek i DNL  (Przeczytany 14618 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Voulture

  • Gość
O predkosciach dronek i DNL
« dnia: Sierpień 13, 2008, 09:13:55 »
Poki co wklejam cytat po ang ze Scrapheapu, wieczorem postaram sie to przetlumaczyc jakos ;)
Dobre podejscie do tematu i moze pomoze niektorym zdecydowac jakie dronki wozic (zazwyczaj jestto dylemat miedzy minmatarskimi a gallentyjskimi).

I came out of retirement this Spring, starting up a Gallente toon.  At this point, drone skills still represent about half of my SP still, and drones deliver the vast majority of my dps.

Lately, I've been playing with the (few) drone mods available and trying to quantify what they mean in terms of dps.  This post is to discuss the Drone Navigation Computer and what effect drone speed is has on overall dps.

What does the Drone Navigation Computer do?
First... ignore the module description, which talks about acceleration forces in Newtons.  NavComps increase max MWD speed by 25%.  They're also stacking nerfed, as follows:
    1 Nav Comp: 125% base MWD speed
    2 Nav Comp: 152% base MWD speed
    3 Nav Comp: 172% base MWD speed
    4 Nav Comp: 186% base MWD speed
So... a Warrior II has a base speed of 6.3k/s.  With two modules, it'll do about 9.6k/s.  One strange exception to this seems to be the Hobgolin II, which gets 162% base speed with 2 modules, before coming back into line.


Alpha Strike Effect - Travel Time vs Damage
I define Alpha Strike to mean: How much damage does a faster drone get to inflict before a slower drone reaches the target.  This is probably the most obvious way that drone speed changes dps.

Let's take the popular and sluggish Ogre II as an example.  Let's assume that you and a buddy are sending 5 Ogre IIs to a target at a certain distance.  The only difference is that you're using one or more Nav Comps... how much extra damage do you do?
    1 Nav Comp: 903 alpha damage per 10km travelled to target
    2 Nav Comp: 1550 alpha damage per 10km
    3 Nav Comp: 1921 alpha damage per 10km
So.. suppose the target was 20km away.  If you've equipped 2 Nav Comps, your drones should inflict around 3100 points of damage before his arrive.

If we add a time factor, we can now start thinking about the Nav Comp as a damage mod.  Let's assume that the target is going to die 30s after it was called primary.  The below shows the percent dps increase for different target distances when using 1, 2 or 3 Nav Comps.
    10km away:  9%, 16%, 20%
    20km away: 35%, 60%, 74%
    30km away: 500%, 785%, 949%
    40km away: Infinite (target dies before standard Ogres arrive)
As you'd expect, drone speed becomes more important at longer distances.  One Nav Comp gives a 35% damage bonus at only 20km, which isn't bad for a single module.


Berserker II vs Ogre II - Speed vs DPS
A lot of people say things like "I use Minnie drones because they spend less time travelling and more time dpsing".  This is even easier to quantify than the Ogre II vs Ogre II comparison above.

For every 10km the drones have to travel to reach the target, it will take 23 seconds before an Ogre II will have done more overall damage than the Berserker II.

The numbers are below if you don't want to do the math... for fun, I've added some Nav Comps into the comparison.  The three numbers represent a plain Berserker II, then with 1 Nav Comp and 2 NavComps.
    10km to target: 23s, 29s, 32s
    20km to target: 46s, 57s, 64s
    30km to target: 69s, 86s, 97s
    40km to target: 92s, 114s, 129s
The two drones actually seem fairly balanced to me.


Upsizing your drones with NavComps
The other place where speed is important is when your drones need to reach a certain minimum speed before they can catch and engage a target.  This is the main reason Warrior IIs are so popular... 6.3k/s makes up for weak dps.

This is another place where Nav Comps might be able to act as damage mods... they let us take slower, higher dps, drones and boost them to the speeds we need.

Assuming we need around 6k/s to get the job done, let's see what drones could replace Warrior IIs for anti-nano work:
    1 Nav Comp: Hornet II (6k/s, 27 dps, 13% dps increase)
    2 Nav Comp: Hobgoblin II (6.9k/s, 30dps, 25% dps increase)
    3 Nav Comp: Valkyrie II (5.5k/s, 39dps, 63% dps increase)
Some interesting options there.  Hob IIs are not only 25% more dps, but also 10% faster due to their bug mentioned above.

For the Valkyries, there are definately some questions related to tracking, sensor resolution, and orbit mechanics.  Still I have a feeling they could ruin some nano-hac's day.  If anyone wants to offer their nano ships for target practice, I'd be willing to test.


That's all I've got...
Anyway... hope some of the stuff in there was interesting.

Worth mentioning that the above numbers assume max-skills and ignore drone accelleration, tracking, etc.

ArchenTheGreat

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2008, 10:57:37 »
Ciekawy tekst. To co mnie zastanawia to czy NC wpływa na prędkość orbitalną dron. Gdyby tak było to redukowałoby to DPS dron poprzez pogorszenie trackingu. CCP twierdzi, że NC zwiększa tylko prędkość "przelotową" ale warto byłoby to jakoś potwierdzić.

Hastrabull

  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 060
    • Zobacz profil
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2008, 12:40:44 »
to jest bonus do MWD. drony na orbicie chodza bez MWD wiec nie ma bonusu. przynajmniej ja tak to rozumiem.

Voulture, bardzo fajny tekst. przetlumacz to jak mozesz i wrzuc na wikipedie do poradnikow.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2008, 12:42:54 wysłana przez Hastrabull »
Jak masz się tu kogoś bać, to mnie...
buahahaha <- demoniczny śmiech

Ellaine

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2008, 13:42:44 »
Drony na orbicie idące bez MWD wcale nie są takie fajne. Jeśli prędkość celu jest większa niż prędkość orbitalna drony ale mniejsza niż prędkość MWD drony, to drona owszem, dopada go, ale ma mniejszy efektywny DPS, bo walczy tak;

1. drona dopada cel na MWD i łapie go w zasięg.
2. drona wchodzi na orbitę i wytraca prędkość. Na tym etapie drona strzela.
3. cel wychodzi z zasięgu drony bo jest szybszy niż jej prędkość orbitalna. Drona nie strzela.
4. drona odpala MWD żeby dogonić cel.
5. GOTO 1.

Przynajmniej tak było kiedy ostatnio dużo grałem. Drone Navigation Computer NIE dopalający prędkości orbitalnej (żeby zapobiec innemu problemowi, utracie DPSu na trackingu drony) niestety niewiele tu poprawia. Ale w połączeniu z ominidirectionalem owszem (bo jest większa różnica między zasięgiem strzału a wysokością orbity drony).

White_Haven

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 13, 2008, 15:47:49 »
Wszystkie prawa zatrzeżone przez  Ellison @ http://www.scrapheap-challenge.com/viewtopic.php?t=18998&highlight=

Wiosną zdecydowałem się powrócić do EVE i stworzyłem nową postać Gallente. W obecnej chwili skille w dronach stanowią mniej więcej połowę całej mojej puli SP, a same drony to moje podstawowe źródło dps.

Ostatnio bawiłem się tymi kilkoma dostępnymi modułami dla dron, starając się sprawdzić jaki dokładnie mają wpływ na dps.  Niniejszy post otwiera dyskusję o module Drone Navigation Computer i o tym jaki wpływ na ogólny dps ma szybkość poruszania się dron.

Na co wpływa Drone Navigation Computer?
Po pierwsze... zignorujcie opis modułu, który opisuje siły przyspieszenia w Newtonach.  NavComp zwiększa maksymalną prędkość pod MWD o 25%.  Istotne jest również to, że ich efekty zmniejszają się, im więcej tych modułów mamy zainstalowanych*:
1 Nav Comp: 125% bazowej prędkości z MWD
2 Nav Comp: 152% bazowej prędkości z MWD
3 Nav Comp: 172% bazowej prędkości z MWD
4 Nav Comp: 186% bazowej prędkości z MWD
Efekt - Warrior II ma prędkość bazową wynoszącą 6.3k/s.  Z dwoma modułami prędkość ta wzrośnie do ok. 9.6k/s.  Jednym dziwnym wyjątkiem od tej reguły wydaje się być Hobgolin II, w przypadku którego prędkość przy 2 modułach wzrasta o 162%, a przy kolejnych przyrost jest już taki jak podany powyżej.


Efekt Alpha Strike** – Czas przelotu vs. Zadawane obrażenia
Moja definicja Alpha Strike to: ilość obrażeń zadanych przez szybszą dronę zanim do celu dotrze drona powolniejsza.  Ten element to najprawdopodobniej najbardziej oczywisty sposób w jaki prędkość dron wpływa na dps.

Jako przykład weźmy popularną, ale powolną dronę Ogre II.  Załóżmy, że ty i twój kumpel nasyłacie na cel znajdujący się w określonej odległości po 5 dron Ogre II.  Jedyną różnicą jest to, że ty wykorzystujesz jeden lub więcej Nav Comp... o ile więcej obrażeń zadajesz?
1 Nav Comp: 903 obrażeń alpha na 10 kilometrów przelecianych do celu
2 Nav Comp: 1550 obrażeń alpha na 10 kilometrów przelecianych do celu
3 Nav Comp: 1921 obrażeń alpha na 10 kilometrów przelecianych do celu
Wynik – zakładając, że cel znajdował się w odległości 20km i przy założonych 2 komputerach nawigacyjnych, twoje drony powinny zadać ok. 3100 punktów obrażeń zanim drony twojego kumpla w ogóle dolecą do celu.

Po dodaniu czynnika czasu możemy zacząć patrzeć na Nav Comp jak na moduł zwiększający zadawane obrażenia.  Załóżmy, że cel padnie 30s po wywołaniu go jako primary.  Poniżej znajduje się procentowy przyrost dps przy różnych dystansach i zainstalowanych 1, 2 lub 3 komputerach nawigacyjnych.
10km:  9%, 16%, 20%
20km: 35%, 60%, 74%
30km: 500%, 785%, 949%
40km: Nieskończony (cel ginie zanim dotrą do niego zwykłe drony Ogre II)
Zgodnie z przewidywaniami, prędkość dron jest tym istotniejsza, im większa odległość od celu.  Jeden Nav Comp daje 35% przyrost zadawanych obrażeń przy odległości zaledwie 20km, co jak na pojedynczy moduł jest niczego sobie.


Berserker II vs Ogre II – Prędkość vs DPS
Wiele osób mówi coś w stylu „Korzystam z dron minmatarskich ponieważ mniej czasu spędzają lecąc a więcej strzelając ".  Ten przypadek jest nawet prostszy do zbadania niż porównanie Ogre II vs Ogre II przedstawione powyżej.

Na każde 10km, które Drony muszą przelecieć do celu, Ogre II będzie potrzebował 23 sekund na prześcignięcie pod względem zadawanych obrażeń Berserkera II.

Jeżeli nie chce wam się samym liczyć… spójcie poniżej. Dla zabawy do porównania dorzuciłem kilka kompów nawigacyjnych.  Trzy podane poniżej liczby to Berserker II bez kompów, Berserker II z jednym i w końcu z dwoma kompami.
10km do celu: 23s, 29s, 32s
20km do celu: 46s, 57s, 64s
30km do celu: 69s, 86s, 97s
40km do celu: 92s, 114s, 129s
Według mnie te dwa rodzaje dron wydają się być sobie w miarę równe..


Lepsza skuteczność dron dzięki NavComp
Innym aspektem, w którym prędkość jest istotna to sytuacje gdzie twoje drony muszą osiągnąć pewną określoną prędkość minimalną, zanim będą w stanie dogonić i zaatakować cel.  Jest to główny powód dla którego drony Warrior II są tak popularne... prędkość 6.3k/s nadrabia za słaby dps.

Jest to kolejny punkt w którym kompy nawigacyjne mogą być postrzegane jako moduły zwiększające obrażenia... pozwalają nam nadać wolniejszym, ale zadającym większe obrażenia dronom, prędkość jakiej potrzebujemy.

Zakładając, że potrzebna nam jest prędkość około 6k/s, możemy sprawdzić jakie drony inne niż Warrior II  mogą nam posłużyć przeciwko nano-shipom:
1 Nav Comp: Hornet II (6k/s, 27 dps, 13% większy dps)
2 Nav Comp: Hobgoblin II (6.9k/s, 30dps, 25% większy dps)
3 Nav Comp: Valkyrie II (5.5k/s, 39dps, 63% większy dps)
Hobgoblin II to w tym momencie interesująca opcja. Nie tylko ma dps większy o 25% ale również jest o 10% szybszy ze względu ba Bug opisany powyżej.

W przypadku dron Valkyrie z całą pewnością jest nieco pytań odnoszących się do śledzenia celu (tracking), rozdzielczości sensorów (sensor resolution) i mechaniki orbitowania.  Mimo wszystko, wydaje mi się, że te drony mogłyby napsuć nano-hacowi krwi.  Jeżeli ktoś chciałby zaoferować swoje nano-shipy jako króliki doświadczalne, to zapraszam serdecznie.


I to by było na tyle...
Mam nadzieję, że to co opisałem powyżej było interesujące..

Warto nadmienić, że powyższe dane zakładają maksymalnie wyskillowane drony, a także ignorują przyspieszenie, tracking etc.

*stacking nerfed
**zazwyczaj pierwsza salwa z broni
***nie, zastrzeżenie praw autorskich na początku to nie wygłup z mojej strony
[przyp. tłum]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2008, 15:50:22 wysłana przez White_Haven »

Voulture

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2008, 17:36:23 »
... lub czaspomismo. :D

~~

Dziekuje, za przetlumaczenie, dopiero wrocilem do domu i mialem sie za to brac. To cieszy, bo oznacza, ze powinienem sie bardziej rozgladac za dobrym tekstami i moze znajdzie sie ktos kto pomoze.

Mam nadzieje, ze ktos doda to tam, gdzie trzeba ;)

Xarthias

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 512
  • Spamin' the World
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Xarthias
  • Korporacja: GoonWaffe
  • Sojusz: Goonswarm Federation
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2008, 18:05:08 »
Przedwieczny.

Zanthar

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 13, 2008, 22:38:18 »
Xart, zmień jeszcze nazwę autora ;D
White_Haven się napracował a Ty paroma kliknięciami zwinąłeś mu cały splendor  >:D

Swoją drogą.... graty za popełnienie tłumaczenia :)

Xarthias

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 512
  • Spamin' the World
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Xarthias
  • Korporacja: GoonWaffe
  • Sojusz: Goonswarm Federation
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 13, 2008, 22:56:46 »
Cytuj
Tłumaczenie White_Heaven
:knuppel2:
Przedwieczny.

White_Haven

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 14, 2008, 00:03:00 »
Dzięki. Jak znajdziecie jeszcze jakieś ciekawe artykuły które chcielibyście mieć przetłumaczone - dajcie znać. Albo zrobię - tłumaczenia to mój zawód w końcu  ::) (chwilowo mam sporo wolnego czasu) albo jeżeli zrobi ktoś inny mogę sproofować.

Zanthar

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2008, 07:35:20 »
Cytat: Główna strona
Napisał: Xarthias   
środa, 13 sierpień 2008

To się rzuca w oczy :D

Wilk

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 660
    • Zobacz profil
    • Gildia
  • Imię postaci: Wilk Stepowy
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 14, 2008, 08:22:12 »
No wiadomość zamieścił Xarth - inaczej się nie da.
na urlopie od EVE

Hastrabull

  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 060
    • Zobacz profil
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 14, 2008, 11:05:52 »
Poradnik znajduje sie tez na wikipedii
Jak masz się tu kogoś bać, to mnie...
buahahaha <- demoniczny śmiech

Zanthar

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 14, 2008, 18:18:39 »
No wiadomość zamieścił Xarth - inaczej się nie da.

Aaa, no to ok. Nie było było mojego marudzenia  :)

Rabbitofdoom

  • Gość
Odp: O predkosciach dronek i DNL
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2009, 13:07:02 »
Jest jeszcze jeden problem z DNL czasami drony nie potrafia "trafic" w shipa.