Autor Wątek: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity / ECM  (Przeczytany 23127 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Voulture

  • Gość
Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity / ECM
« dnia: Czerwiec 08, 2007, 14:22:52 »
Caldari Ultimate Guide
Last Update: Patch 2.2.2

Mam trochę wolnego czasu, to postanowiłem go nie zmarnować i zrobić coś konstruktywnego, co może się kiedyś komuś przydać. Poradnik nie tylko dla początkujących, mam nadzieję, ze innym też pomoże w rozpoznawaniu zagrożenia czy przewidywania sposobu walki wroga. Chętnie przyjmę wszelką krytykę, najlepiej taka konstruktywną. Jeśli myślisz, ze wiesz coś więcej bądź jesteś tego pewny - nie wahaj się, pisz.



Part 1 Missile

Wyrzutnie różnych kolorowych pocisków mają te same zadanie, co działka u innych ras - dać się sfitować na odpowiednie statki oraz pomóc zadawać obrażenia. Twoje wyrzutnie możesz zapełnić dowolnym rodzajem pocisków, dla każdego typu pocisków są one podzielone wg obrażeń (każdy pocisk zadaje obrażenia od jednego wybranego rodzaju obrażeń, EM, Thermal, Kinetic  bądź Explosion) a następnie wg wersji.

Dostępne są:

  • Zwykle - tanie i często używane, jedyny sensowny wybór na pve,
  • Fury - t2*, mogą nazywać się także Rage, większe obrażenia, gorzej trafiają w małe cele, krócej latają,
  • Precision - t2*, mogą nazywać się też Javelin, mniejsze obrażenia, ale wiele lepiej trafiają w małe, szybkie cele, krócej latają,
  • Faction - dodane w Revelation 2 nowy rodzaj pocisków namieszał trochę w statystykach. Nowe pociski mają identyczne staty jak te t1, prócz obrażen, które zaleznie od rodzaju dostały "malutki" procencik bonusu, odpowiednio: Guristas - 10%, Caldari Navy - 15% lub Dread Guristas - 20%. Coz w tym niezwyklego? Pocisk dg jest lepszy od t2 fury pod każdym względem a CN prawie mu dorównuje, wiele większa szybkośc i lepsze atrybuty dotyczące trafiania w cel spowodowały, że pociski faction właściwie opanowały pvp. O ile jednak DG i G wypadają tylko z ratów, to CN (a paczkach po 5000 sztuk) można kupić w LP Store za ok (zaleznie od rodzaju) 5000 zwykłuch pocisków, 3m ISK i 3m LP.
  • FOF - rzadko używane, wymagają dodatkowego skilla, maja zmniejszone obrażenia (skill lvl 5 - zadają tyle samo) za to nie musisz lockować celu, by go trafiać - automatycznie atakują najbliższy cel, używać z głową, bo są rzeczy, w które nie powinno się trafiać; warto wiedzieć, ze fof’ami można trafiać będąc pod działaniem ECM bądź dampenderow, istnieją tylko dla Light Missile, Heavy Missile i Cruise Missile. Po dodatku Revelation 2 na rynku pojawiły się wersje faction FOF'ów. Są to zwykłe fofy ze zwiększonymi obrażeniami, cena i wzrost obrażen analogiczne do zwykłych faction (patrz wyżej).
  • Defendery - kontrmissilki, występują tylko w jednym rodzaju, najczęściej używane przez... npc, wystrzeliwane z dowolnej wyrzutni trafiają w zbliżające się pociski wroga zmniejszając ich obrażenia, bardzo rzadko używane.
* Są to pociski specjalistyczne, używa się ich w konkretnym celu wtedy, gdy można na tym sporo zyskać. Mogą być wystrzeliwane tylko z wyrzutni t2, maja odpowiednie kary - fury/rage karę do rechargu capa a Javelin/Precision karę do prędkości, jednak są one ledwo zauważalne.

Ogólnie missile są strasznie podobnie do działek, tak jak i one dzielą się wg jakości. Im lepszy tym mniejsze wymagania w fittingu (cpu), rof'em i pojemnością na pociski. No i cena.

Najtańsze/Najsłabsze -> Najdroższe/Najlepsze

Wersja t1 -> Malkuth -> Limos -> Wersja z cyframi * -> Arbalest -> Wersja t2

* Odpowiednio: Rockets OE-5200, Standard TE-2100, Assault SV-2000, Heavy XR-3200, HAM XT-2800, Cruise XT-9000, Sięge ZW-4100

Odpowiednik Small działek - Na statki klasy frigate bądź destroyers:

  • Rocket Launchers (pociski Rockets, mały zasięg, mały dmg, duży rof, świetnie trafiają w najmniejsze i najszybsze cele).
  • Standard Launchers (pociski Light Missiles, stosunkowo dobry zasięg, mniejszy dps, także dobrze trafiają w małe cele).
Nazwy pocisków: Rockets - Phalanx, Foxfire, Thorn, Gremlin, Light Missils - Sabretooth, Flameburst, Bloodclaw, Piranha

Odpowiednik Medium dzialek - Na Cruzy i Battlecruzy:

  • Assault Launchers (wersja na cruzy strzelająca Light Missilami, kosztem wiele większych wymagań niż Standard otrzymują wiele lepszy rof, świetny pomysł na platformy mające za zadanie niszczenie wrogich małych statków).
  • Heavy Launchers (pociski Heavy Missile, wiele lepszy zasięg, lepszy dmg, dość dobry rof, jedne z najbardziej popularnych, bardzo uniwersalne, wiele większe wymagania niż Assaulty)
  • Heavy Assualt Launchers (pociski Heavy Assault Missiles, takie dziwactwo dodane w Kali, słabszy zasięg, trochę większy dmg przy bardzo dużym rofie, za to trafiają w małe statki wiele gorzej, niż Heavy, maja większe wymagania, wybór wybitnie na close, warto pomyśleć)
Nazwy pocisków: Heavy Missile - Thunderbolt, Widowmaker, Scourge, Havoc, HAM -  Fulmination, Hellfire, Terror, Torrent

Odpowiednik Large działek - Na BS:

  • Cruise Launchers (pociski Cruise Missiles, świetny zasięg, niezwykle szybkie - do 8km/s, nawet dobrze trafiają w cruzy i bc, łatwiejsze do sfitowania, niezwykle uniwersalne)
  • Sięge Launchers (pociski Torpedoes, nie działają bonusy na prędkość wybuchu, zmniejszanie kary z velocity itd, wiele większy dmg niż Cruisy, ale i wolniejsze i wiele cięższe do sfitowania – np. Ravena na 6x Siege t2 dość ciężko sfitować, używane na raty w 0.0 bądź na wrogie Bsy i Capitale, warto używać przy nich painterow, szczególnie w wersji Rage, z Ravena na sięgach można wyciągnąć nawet 900dps)
Nazwy pocisków: Cruise - Paradise, Cataclysm, Wrath, Devastator, Torpedoes - Mjolnir, Inferno, Juggernaut, Bane

Odpowiednik X-Large dzialek - Na capitale:

Dokładniej na Phoenixy, Naglfary i Leviathany.

  • Citadel Torpedo Launchers (pociski Citadel Torpedoes, jak i w działkach, nie ma namedów ani t2, 4 wersje pocisków, bardzo duże obrażenia (do 15k z pocisku) niski rof, używać tylko w zwebowane i spainterowane Bsy bądź Capitale, zwykły bs z prędkością 100m/s jest właściwie na nie całkowicie odporny, ten porządnie złapany może paść po jednej salwie)
Nazwy pocisków: Thor, Purgatory, Rift, Doom. Wszystkie nazwy podawane w kolejności Em/Thermal/Kinetic/Eplo

Część pobocznych skillów NIE działa na Rockets i Torpedo. Większość bonusów z shipow na prędkość i zasięg latania missili nie działa na Rockets i HAM, co wyraźnie zaznaczone jest w opisie statków!

Specjalizacja na missile nie wymaga innych spec jak to jest w działkach. Specjalizacja dodaje Rofa - 2% per level do każdego pocisku wystrzelonego z wyrzutni t2, niezależnie od rodzaju. Warto więc zakładac wyrzutnie t2 nawet gdy stzrelamy pociskami t1 bądź faction. Przy specjalizacji lvl 4 jest to już 8% rofa czyli prawie tyle co założony rig Bay Loading!
Działania missili i ich atrybutów nie będę opisywał, wszystko jest w poradniku  - Missile Guide: http://www.eve-online.com/guide/en/g27.asp



Part 2 Statki + fity

Podstawowa sprawa związana ze statkami Caldari to raczej dość unikalny sposób tankowania - shieldem. Prócz statków Caldari, mających do tego świetne predyspozycje w postaci bonusów do resów i dużej ilości low slotow tylko jeszcze matarzy otrzymali prezent w postaci ilości odnawianych przez Booster punktów. Boost shieldem jest dość specyficzny, na pierwszy rzut oka wydaje się mniej wydajniejszy od tankowania armorem a na dodatek mniej opłacalny energetycznie. „Wielkości” zaś jest więcej i początkujący gracz może mieć trudności w dojściu co i jak. Warto tez zauważyć, ze w przypadku ładowania shielda punkty są odnawiane na początku cyklu, czyli właściwie z chwila kliknięcia w booster, w armorze zaś trzeba czekać do końca cyklu.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, ze w przeciwieństwie do armora zamiast 3 wielkości mamy ich 4, no poza wersja dla capitali. Small - używany na frejkach i destroyerach, medium przystosowany do niektórych frejek i cruzow, large dla niektórych cruzow i bc oraz xlarge, dla bsow i niektórych bc, także tl2. Gracz ma od początku większy wybór w ficie i może go lepiej przystosować do konkretnych działań. Należy pamiętać, ze sam w sobie booster nie tworzy jeszcze w pełni wydajnego systemu i warto używać go w połączeniu z Boost Shield Ampilifierem (niestety na wersje t2 trzeba się dość sporo naskillowac).

Porównajmy wiec wydajności i szybkość naprawiania takich oto kompletów (10 minut walki z tabelka):

Zestaw                 Ilość na cykl      Ilość na sek        Koszt na sek.        
   
2x SAR t2 36040/sec17,7cap/sec
2x MAR t2 64071/sec35,5cap/sec
2x LAR t2 1600142/sec71,1cap/sec
   
SSB + Amp t2  40,8 20,4/sec 9cap/sec
MSB + Amp t2  122,4 40,8/sec 18cap/sec
LSB + Amp t2  326,4 81,6/sec 36cap/sec
XLSB + Amp t2  816,0 163,2/sec 72cap/sec

Fittingu nie będę porównywał o ile 2xSAR t2 fituje się o jakieś 90cpu łatwiej niż MSB i Amp t2, to Xl Boostra i Amp t2 i 2xLAR t2 nie ma co porównywać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze.

Jak można zauważyć, choć z początku wydawało się, ze moduły ładujące shield znajdują się pomiędzy odpowiednikami z Amora, tak naprawdę w połączeniu z amplifierem (2 sloty vs 2 sloty) ilość zużywanego capa przez ekwiwalentne zestawy jest podobna, a boost shieldem jest troszeczkę bardziej opłacalny. Warto też wspomnieć o naturalnej regeneracji shielda, która nieznacznie podnosi jeszcze ilość odzyskiwanego hp/sec. Ale o tym później. Niestety, jeśli o aktywny tank chodzi ccp poskąpiło nam dobrych rigow i na dobrze sfitowanym statku tank armorem może wyjść wiele skuteczniejszy. Na szczęście, dla Caldari to nie jest jedyny sposób przeżycia, drugim bardzo popularnym sposobem tankowania jest tak zwany tank pasywny. Polega on na założeniu odpowiedniej ilość Hardenerow, Shield Rechargerow, Shield Extenderow a na low sloty Shield Power Reley’ów w celu uniezależnienia swojego tanka od capa. Fitujac statek w ten sposób i używając odpowiednich rigow można uzyskać na tyle wysoka wartość shielda i na tyle krotka regeneracje, ze spokojnie można pobić nawet aktywny tank Xl-Boosterem używając zwykłego bc.

Skoro Caldari poświęca na swój tank same med sloty - co w takim razie upchnąć w low? Przede wszystkim - dmg mody - w przypadku missili są to Ballistic Control System (w skrócie BCU, kiedyś zamiast system było unit) zwiększające rof i dmg a w przypadku Hybrid Turrets Magnetic Field Stabilizery (zwane magstab'ami). Kolejnym, właściwie obowiązkowym modułem jest Damage Control, który podnosi nam wszystkie resy - shielda, armora i struktury nie zużywając na to właściwie nic capa. Ostatni pomysł to uniwersalne Power Diagnostic System (w skrócie PDU bądź ostatnio PDS, tak jak i w przypadku BCU zamieniono Unit na System) zwiększające ilość i recharge shielda oraz ilość i recharge capa, niestety bardzo lekko. W przypadku pasywnego tanka problemu właściwie nie ma i low sloty zapychamy Shield Power Releyami (SPR).

Statki Caldari można podzielić na 2 rodzaje - posiadające bonusy do prędkości i zasięgu latania bądź obrażeń wszystkich łatających pocisków oraz na takie, posiadające bonusy do optimala Hybrid Turrets. Uniwersalnym bonusem jest bonus do resów na shielda, niezwykle przydatny i warty podciągania skilli.

Missile Shipy warte adnotacji:

  • Kestrel - Fregata - Jeden z pierwszych i dość tanich statków Caldari wyspecjalizowanych w zarzucaniu wroga dużymi ilościami Rockets i Light Missili. Niestety, szczególnie na początku ciężko go sfitowac. Świetna platforma dla początkujących do robienia misji lvl 1, w dalszej gry często używany jako suicide cyno maker ;]
    Polecany fit na pve to Rocket Launchers + AB + odrobinka tank na medy, w low co wejdzie albo próba upchnięcia Standardow i walka na dystans. Koszt około 300k.

  • Hawk - Fregata t2 - Caldaryjski af o nawet przyzwoitym tanku i sympatycznych bonusach. Nie nadaje się zupełnie do pvp za to na raty owszem. Osobiście uważam, że zmarnowałem na niego 10d robiąc fregatę na 5, ale to moja wybitnie sugestywna ocena. Dużo osób używa ich do misji bądź pleksów i wydają się być zadowoleni. Koszt to ok. 25m.

  • Caracal - Cruiser t1 - Jeden z najbrzydszych statków Caldari, posiadający 5 slotów na wyrzutnie pocisków oraz tyle samo na próbę stworzenia dobrego tanka. O ile upchniecie 5 Heavy missilek, co polecam, nie powinno być problemem z tankiem jest trochę gorzej. Warto tez pomyśleć o Assaultach i Sensor Boostach - gdyby nie niska prędkość prawdopodobne byłby najlepsza platformą do zabijania frejek t2 przeciwników. Można tez do gangu pomyśleć o założeniu MWD, Sensor Boosota i 3 Dampenderow, ze względu na swoja cenę wydaje się bardzo wartościową opcja. Świetny pomyśl także na miejsce lvl 2. Koszt około 4m.

  • Cerberus - Hac - Kiedyś perfidnie drogi i wypychany faction fitem hac, który dziś został zdegradowany przez pojawienie się Drake'a. Świetne bonusy do wyrzutni, dużo pg i cpu na upchniecie tanka, jednak chyba nie warty do końca swojej ceny. Do gangu przydatny, choć dużo osób używa go do pve. W tej chwili można go dostać za około 80-90m.

  • Drake - Battlecruiser - Jeden z najlepszych i najbardziej uniwersalnych statków Caldari. 7 slotów na heavy missile bądź Ham'y, 6 slotów na tank i 4 low sloty pozwalają stworzyć na nim niesamowity, pasywny tank ciężki do przebicia jakimkolwiek innym statkiem. Świetny pomysł na misje lvl 3, można już myśleć o poważniejszym pvp. Dużo osób uważa, ze statek powinien zostać znerfowany, co chyba najlepiej dowodzi jego przydatności. Jakiś ewenement ;P Koszt ok. 35m

  • Nighthawk - Field Command Ship - Najdroższy cbc, ciężki do dobrego sfitowani i mocno niedoceniany. Można na nim wyciągnąć dps Ravena (około 600) a tank o połowę lepszy z resami powyżej 80%. Często fitowany na passive tank ze względu na 5 med i low slotów, jednak na aktywnym tekże wydaje się bardzo sympatyczny. Od kiedy mój się zepsuł przestałem się nim interesować  :D. Polecam wszystkich spróbować, bo statek jest rewelacyjny, niestety, straszliwie drogi. Dość ciekawy do pvp w małych gangach, idealny mission runner i plex runner. Koszt to ok. 220m.

  • Raven - Battleship - Jedyny bs z bonusami do wyrzutni pocisków. 8/6/5 z 6 slotami na wyrzutnie pozwala zbudować na nim znośny tank i wyciągnąć całkiem niezły dmg. Znany jako uber ship na misje lvl 4 i dość uniwersalny statek na raty w 0.0 . Bardzo ciężko go jednak sfitować na Siegach t2, można wyciągnąć ponad 800dps niestety bez painterow i webów się nie obejdzie. Na Cruisach wydaje się już wiele ciekawszy, z szybko i daleko łatającymi pociskami przyda się wszędzie (prócz snajperskich flot ;P ) a przy okazji można założyć 2 Heavy Nosy i bardzo dobry tank. Mocno niedoceniany. Niektórzy fitują go na Dampenderach i Sensor Boostach, taki sposób fitowania tego statku rozpowszechnił Burn Eden, jeden z corpów należących kiedyś do Goonsów. Koszt około 90m.

  • Rokh - Battleship - czasem, choć rzadko używany jako missilship, ze względu na inne bonusy. Fitowany wtedy przewaznie jako nossship ze świetnym tankiem. 4 Cruisy/Torpedy + 4 nosy (ewentualnie 3 nnosy i jeden neutralizer) mwd i świetny aktywny tank. W celu zwiekszenia mizernego dośc dps'a czasami montuje się w low 3xbcu.

  • Khanid Mk2 - Tak, wiem, to poradnik dotyczący Caldari, lecz niektóre informacje musza się tu znaleźć*. Dodatek Revalation 2 przyniósł sporo zmian w statkach Amarr. Wprowadzono zmiany do statków Khanid mk2 zmieniając je w konkurujące z Caldari Missile-Boaty. Wiąże się to z historią Khanid, która zawsze znajdowała sie blisko Caldari. Statków tych jednak nie będę opisywał - rozkład slotów i bonusy zmuszają je do tankowania armorem (bądź speedem), wolne med sloty mozna pzreznaczyć na konieczne na pvp mody (mwd, injector, scr, web) a bonusy dotycza pzrewaznie wyrzutni o dośc krótkim zasięgu działania - Rockets i HAM.

    * - Dla osoby kończącej swoja przygodę z Caldari, bądź chcącej urozmaicić sobie zakres statków, dotychczas naturalnym wyborem było skilowanie Gallente (pokrewieństwo hybrydek, ale koniecznośc ruszenia armor tanka i dronek) bądź Minmatar (sporo statów tankujących shieldem, ale ruszenie projectili i nawigacji, względnie armor tanka). Dodatek Revelation 2 ułatwił graczom pzrerzucenie się na rasę Amarr, umożliwiając im odpuszczenie sobie skillowaia laserów. Niestety, dalej zostają skille do tankowania pancerzem.

    Warto dodać, że większość z tych statków a dokładniej Caracal/Drake/Raven są tak zwanymi noobshipami w swojej kategorii. Można w nie wsiąść bardzo szybko i dość skutecznie używać. Z tego powodu rasa Caldari jest wybierana coraz częściej i większość z tych okrętów pilotowana jest przez noobków. Osoby używające zaś tych statków do pvp cieszą się - w 90% są niedoceniani. Pamiętać jednak trzeba, że Caldari nie jest rasa do pvp solo, tank bądź ew, do którego przejdę dalej, wymaga poświęcania med slotów, na których muszą się pojawić moduły służące przytrzymaniu przeciwnika - scramble i web. Doliczając do tego perfekcyjny na pvp cap booster i mwd do szybkiego podlatywania do wroga na tank zostają zazwyczaj... 2 sloty. Cóż, coś za coś - statki Caldari za to dobrze spisują się w gangu gdzie można na nich zrobić albo świetny tank i dobry dmg albo świetny dmg i napakować jeszcze statek elektroniką.


    Więcej danych o statkach znajdziecie tutaj - http://www.eve-online.com/itemdatabase/EN/ships/default.asp .
    Co do fitów - polecam poszukać w tym temacie - http://myeve.eve-online.com/ingameboard.asp?a=topic&threadID=333309 wyrobić sobie opinie i fitować tak, jak sami uważacie, że będzie najlepiej.



    tbc.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2007, 19:50:25 wysłana przez Voulture »

Voulture

  • Gość
Odp: Caldari Guide
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2007, 17:54:37 »
Caldari Ultimate Guide
Last Update - Patch 2.2.2

Mam trochę wolnego czasu, to postanowiłem go nie zmarnować i zrobić coś konstruktywnego, co może się kiedyś komuś przydać. Poradnik nie tylko dla początkujących, mam nadzieje, ze innym tez pomoże w rozpoznawaniu zagrożenia czy przewidywania sposobu walki. Chętnie przyjmuje wszelka krytykę, najlepiej taka konstruktywna. Jeśli myślisz, ze wiesz cos więcej bądź jesteś tego pewny - nie wahaj się, pisz.



Part 3 ECM i Elektronika


Caldari prócz statków przeznaczonych do walki missilkami posiada także linie dość dobrych snajperów i statków używających hybrid turrets oraz świetne statki do walki elektronicznej. ECM,’y, które są caldaryjska wersja Electronics Warfare są specyficzne i dość wyjątkowe. O ile inne rasy dostały bonusy do2 wybranych rodzajów EW statki Caldari dostały potężne bonusy do jednej. Czy to lepiej? Sami oceńcie.

Ecm'y pozwalają na wyłączenie na jakiś czas sensorów innym statkom przez co nie mogą one lockować innych statków a dotychczasowe zalockowane statki znikają. Dobry ECM ship potrafi permanentnie wyłączyć 2-3 wrogie statki wysokiej klasy. Niestety nie jest tak pięknie ze włączy się moduł i ma się spokój. Każda rasa ma inny rodzaj sensorów a nam dano do wyboru 4 rodzaje zaklócaczy ukierunkowanych przeciw konkretnemu rodzajowi sensorów oraz jeden uniwersalny, za to gorszy. Tabelka poniżej (kolejne 10 minut z życia) ilustruje te zależności:

Rasa:             Rodzaj sensorów:     Rodzaj ECM:                 Kolor:        
CaldariGravimetricSpatial DestabilizerNiebieski
GallenteMagnometricIon Field ProjectorZielony
AmarrRadarWhite NoiseŻółty
MinmatarLadarPhase InverterCzerwony
UniwersalnyMultispectralMultispectral JammerBialy

Czym się więc tak naprawdę różnią?

Multispectral ma taka samą sile sensorów wobec każdej rasy ale za to zmniejszony zasięg działania (optimal i falloff) i zwiększony pobór energii. Alternatywa są ecmy rasowe - każdy z nich ma największa wartość zakłócania ku wybranej rasie (o polowe więcej względem multi) a zmniejszony ku innym rasom (tez o polowe) a dodatkowo zmniejszony pobór energii i wiele większy zasięg działania. Biorąc pod uwagę, ze statki używające elektroniki swoje sloty podporządkowują właśnie walce elektronicznej o tanku można właściwie zapomnieć. Ich przewagą powinien być zasięg, są to statki suportu i tak powinny być traktowane. Z dobrze wyskillowanego i sfitowanego statku można zakłócać wrogów i ze 150km, czego nie da się osiągnąć innym rodzajem elektroniki.

Jak można zauważyć każdy moduł ECM posiada konkretne wartości siły zakłócania - doliczając do tego skille i bonusy za statku otrzymujemy realna sile sensora. Cala sztuczka polega na tym, ze szansa zakłócenia sensorów wroga jest procentowa. Skuteczność ecm'ów oblicza się następująco:

Szansa na zakłócenie = (Ostateczna Siła Zakłócenia / Ostateczna Siła sensorów statku) * 100%.

Liczona osobno dla każdego włączonego modułu. Sile sensorów statku można sprawdzić w atrybutach statku. Łatwo też zauważyć, że jeżeli siła z jednego Echa będzie większa lub równa sile sensorów statku zostanie on zjammowany ze 100% skutecznością - czyli tzw. permajam * :). Trzymając wtedy włączony cały czas jeden moduł eliminujemy całkowicie z walki jeden statek. Warto o tym pamiętać, gdyż frejki i deski t2 oraz większość cruzow t2 ma na tyle niskie siły sensorów, ze da się je skutecznie eliminować z walki.

* - no dobra nie do końca. tego samego określenia wzywa się także przy zmasowanym użyciu kilku modułów ECM na jednym celu. Nie trzeba mieć wtedy 100% skuteczność by uniemożliwić wrogowi zalockowanie kogokolwiek. Moduły ECM maja swój cykl działania i w udany jam właśnie na tyle sekund wyłącza sensory przeciwnikowi. Gdy się nie uda, na początku kolejnego cyklu próba zostanie ponowiona. Z tego tez powodu używając kilku ECM'ow na jednym wrogu zazwyczaj nie używa się ich na raz, lecz kolejne odpala z kilkusekundowym opóźnieniem. Pamiętajcie też, ze jeżeli przeciwnik zdąży wysłać na kogoś drony zanim zostanie zjamowany, dronki dalej będą strzelać.

Pamiętajcie też, że jeżeli przeciwnik was zjammuje lub zdampuje zanim wy to zdążycie zrobić to cały wasz potencjał jako suportu Ew zostaje zmarnowany. Z tego tez powodu często fituje się moduły wspomagające własne sensory bądź zasięg i szybkość lockowania - tzn. Sensor boostery (+do szybkości i zasięgu lockowania) oraz ECCM'y (pasywne lub aktywne moduły zwiększające siłę sensorów, kiedyś często fitowane na wszelkiego rodzaju statki do walki, straciły swoje znaczenie po meganerfie ECM'ów).

Czym wspomagać siłę swoich ECM'ów?

Przede wszystkim skillami, zarówno tymi odnoszącymi się do statku z bonusami, który pilotujemy, jak i skillami podnoszącymi atrybuty samych modułów.

Od Kali istnieją też Signal Disortion Amplifiery - moduły pakowane w low sloty zwiększające siłę wszystkich zaklócaczy nawet  do 20%. Pojawiły się też rigi z bonusami do zasięgu siły czy zużycia capa przez ECM'y. Warto o nich pomyśleć, bo choć są drogie bardzo poprawiają zdolności do zakłócania wrogów. Niestety, wszystko kosztem ilości shielda, przez co łatwiej was zabić.

Zostały też do opisania ECM Burst'y - moduły całkowicie zepsute w Kali, można odpalać tylko jeden na raz. Zakłócają one sensory wszystkich znajdujących się dookoła statków. Działają na nie wszystkie bonusy ze statków, także do zasięgu. Dużo większa siła ale niestety krotki zasięg czynią je właściwie nieprzydatnymi. Czasami fitowane na indyki przebijające się przez kampy - pozwalają zjamowac wszystkie znajduje się statki, które mogłyby go złapać i uciec. Niestety, działa to bardzo rzadko.

Statki z bonusami do elektroniki warte adnotacji:

  • Griffin - Fregata - Pierwsza fregata z bonusami do siły ECM i zmniejszająca zużycie capa. Bardzo szybko lockuje, niezwykle tania, przeważnie wersja kamikadze. 4 med sloty i low slot wystarcza na czasowe zjammowanie nawet battleshipa. W grupie zabójcze.

  • Buzzard - Covert Ops Frigate. Fregata przeznaczona do zwiadu i skanowania. Posiada możliwość latania w cloaku, oraz ma bonusy do skanowania. Bardzo dobry zwiadowca oraz śmiertelny przeciwnik dla statków ukrywających się na safe spotach. Często używana przez exploratorów. Jest najdroższym covertopsem i przez wiele osób uważany za zdecydowanie najlepszy. Posiada dodatkowy high slot duża ilość cpu i bardzo duża prędkość w warpie. Poza tym wygląda super ;)

  • Blackbird - Cruiser - Stosunkowo tani, wyposażony w bonusy do siły i zasięgu (!) ECM'ów ze swoimi 6 med slotami i 2 low pozwala już pobawić się w poważniejszy suport floty. Trzymający się na spora odległość zarzucający wrogów jammami a w razie niebezpieczeństwa odskakujący na ss i powracający w innym miejscu stanowi już zagrożenie, zazwyczaj eliminowane w pierwszej kolejności. Bardzo wolny.

  • Rook - Combat Recon Ship. Najlepszy z shipów do walki elektronicznej ECM, posiadający świetne bonusy - 100% do zasięgu ECM i 50% mniej capa na starcie oraz 20% do siły na poziom recona! Posiadający 6 hislotów z możliwością zamontowania 5 h.laucherów - można wyciągnąć na nim przyzwoity dps jak na taki statek. 7 medslotów umożliwia stworzenie namiastki tanka oraz zamontowanie imponującej liczby target jammerów  z zamontowanym sensor boosterem i swoim zasięgiem lockowania (150km bazowo) jest statkiem którego boją się piloci reconów gallente z pełnym wsparciem sensor dampenerów. Niestety dzięki swoim unikalnym zdolnościom do zrywania locka statkom przeciwnika stanowi primary cel dla każdej floty.

  • Falcon - Force Recon Ship. Posiada podobne bonusy do EW jak Rook, będąc jednak Force Reconem ma mocno ograniczone możliwości ofensywne (tylko 2 wyrzutnie missili i 1 turret). Posiada za to możliwość montowania Covert Cloaka dzięki któremu może wchodzić w warpa będąc w ukryciu. Często jest używany do zwiadu a w raz z innymi reconami do operacji BlackOp. Posiada bonusy to stawiania cyno, niemniej jednak rzadko jest do tego używany.

  • Scorpion - Battleship - kiedyś o wiele potężniejszy i częściej używany po nerfie ECM'ów stracił trochę na znaczeniu na korzyść Reconów. Z imponującą ilością med slotow - 8 oraz 4 low slotami i bonusami do siły i zasięgu ECM dalej potrafi sporo we wrogiej flocie namieszać *. Szczególnie często używany w grupie. Niestety dość wolny i mało wytrzymały szybko ginie. Zazwyczaj fituje się 2 sensor boosty i 6 rasowych ECM'ów. Na high sloty Cruise missile bądź nosy i Smartbomby do odganiania się od wrogich statków przechwytujących - tacklerow.

    * - Do ataku na pojedyncze cele zazwyczaj fituje się multispectrale, do walki flot przewaga mieszanych ECM'ów rasowych jest nie do opisania. Zazwyczaj rozkłada się swoje ECM'y po wielu różnych wrogach, celując w najniebezpieczniejsze statki - bsy, commandy, hace. W dużej flocie nie ma więc obawy, ze któryś moduł rasowy nie będzie działał ze swoja maksymalną skutecznością. Przykład: posiadając po 2 jammery na Amarr, Gallente i Matarów lokujemy np. Apocalypse’a, Sleipnira, Arazu i np. opcjonalnie Tempesta. Gdy od fc pada komenda Spread Jammers rozkładamy swoje modułki po wielu wrogach wprowadzając dość znaczne zamieszanie i zmniejszając ich skuteczność bojowa.

    Więcej danych o statkach znajdziecie tutaj - http://www.eve-online.com/itemdatabase/EN/ships/default.asp .
    Co do fitów polecam poszukać tym temacie - http://myeve.eve-online.com/ingameboard.asp?a=topic&threadID=333309 wyrobić sobie opinie i fitowac tak, jak sami uwazacie, ze będzie najlepiej.
    Co do modulów poszukajcie tutaj - http://www.eve-online.com/itemdatabase/EN/shipequipment/electronicwarfare/default.asp
    Stary i troszke nieaktualny, ale dalej pożyteczny poradnik dla początkujących Caldaryjczyków [ang] http://evefiles.mysterious-mysteries.com/caldari_ships.html
    Wielkie dzięki (i życzenia setek Exotic Dancers) dla LordDide'a oraz Maria za pomoc w stworzeniu tej części :)



    Została ostatnia część odnosząca się do hybrydek, ceptorków i diktorów. Jak kogoś znajdę i namówię (siła) do współpracy to się pojawi.


« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2007, 19:51:07 wysłana przez Voulture »

Voulture

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2007, 14:24:10 »
NIestety, wiecej sie do pierwszego postanie zmiescilo i pzrerzucilem to do drugiego. Rezerwuje tam miejsce na ostatnia zcesc poradnika ktora moze sie pojawi a moze nie.

Chcialem w tym momencie podziekowac kolegom za pomoc w napisaniu trzeciej czesci - Lord Dide'owi i Mario'wi delTorres"owi. Scassil za celne uwagi.

...

No i wszystkim tym ktorzy komentujac powyzszy artykul pomogli mi w robocie wynajdujac setki bedow i niedomowien a takze wspierali mnie w pracy wciaz upewniajac mnie w przekonaniu ze to wszystko ma sens. Takze tym, ktorzydocenili, ze staram sie pomoc w rozwijaniu centrali. Dziekuje.

Ktos to w ogole czytal?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2007, 14:41:39 wysłana przez Voulture »

Gregorius

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2007, 16:29:23 »
ja  :smitten:

Blutbart

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2007, 18:55:20 »
Jeszcze chwila i nad drugim accountem zacznę sie zastanawiać... Wprawdzie Caldari to nie Matari, no ale...

GJ

Xarthias

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 512
  • Spamin' the World
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Xarthias
  • Korporacja: GoonWaffe
  • Sojusz: Goonswarm Federation
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2007, 23:25:54 »
Voult - dobra robota. Jakbyś jeszcze pl literki powstawiał to by było akurat do wklejenia na główną stronę.
Przedwieczny.

Voulture

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 12, 2007, 23:29:07 »
Strasznie dużo roboty z tymi literkami a ludzie i tak to mają gdzies - po co więc się starać? ;]

Xarthias

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 512
  • Spamin' the World
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Xarthias
  • Korporacja: GoonWaffe
  • Sojusz: Goonswarm Federation
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 12, 2007, 23:31:52 »
Nie to nie, ale zapewniam, że nie wszyscy mają gdzieś...
Przedwieczny.

future

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2007, 00:12:26 »
Kawał dobrej, ciężkiej pracy - przynajmniej ktoś wytlumaczył czym są Caldari  O0

Albion

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2007, 02:05:24 »
Nie no Voult kawal swietnej roboty ludzie nie maja gdzies uwiez mi :D
Zreszta kto wie moze jak znajde czas w wakacje bedzie mozna to wykorzystac odrobine bardziej oficjalnie.

Voulture

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 15, 2007, 00:02:15 »
Polskie fonty zostały dodane  ::)

MightyBaz

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 15, 2007, 08:41:52 »
gratz, dobrze napisana i skondensowana wiedza, brakuje tylko nowego bs

Ezachiel

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity/ECM
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 22, 2007, 09:52:53 »
Super info, dzieki ~!

Voulture

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity / ECM
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 12, 2007, 19:49:10 »
Update Rev 2.2.2.

Swoja droga natrafilem na stary, ale dosc ciekawy poradnik po ang: http://evefiles.mysterious-mysteries.com/caldari_ships.html Podstawy, ale moze sie komus przyda.

misao

  • Gość
Odp: Caldari Guide - Launchery / Statki / Tank Shieldem / Fity / ECM
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 08, 2007, 08:26:50 »
Update do ECMow. wraz z trinity pozmienialy ie bonusy statkow oraz doszla t2 wersja griffina, Electronic Attack Frigate o wdziecznej nazwie Kitsune (z jap. Lis)