Eve Online > Wsparcie techniczne

Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X

(1/3) > >>

sztosz:
Hej

Planuję zakup kompa w tym miesiącu, bo mnie VAT zjada.

I mam duży problem bo nie wiem czy iść w kierunku 7700K czy nowego Ryzena od AMD. Z jednej strony gram trochę więc w tej chwili 7700K do grania na pewno lepiej się nadaje. Ale z drugiej strony mając 16 rdzeniowe monstrum, mógłbym spokojnie symulować sobie środowisko produkcyjne tego co robię w pracy i łatwiej było by wtedy testować kod który piszę. Więc biorąc pod uwagę to ostatnie, te kilka-kilkanaście procent fps w grach mogę spokojnie przeboleć i 1700X wydaje mi się być lepszym wyborem.

Tylko że to jest jedna rzecz. Mam sporo dysków twardych i dla mnie 8 x SATA to jest minimum. Płyt głównych pod AM4 jest w tej chwili w polsce jak na lekarstwo, na chipset B350 nie ma co nawet patrzeć, bo chyba wszystkie te płyty mają tylko 4 x SATA. A X370 znalazłem tylko dwie i to w Komputorniku, gdzie chyba jest najdrożej w polsce w ogóle. :(

Pod intela Z270 i Z170 dają naprawdę dużo więcej opcji, nawet bez problemu można znaleźć płyty które mają 10 x SATA.

Teraz trzecia rzecz. Z tego co widzę u intela, jest problem z ilością linii PCI Express. Konfiguracje jakie widziałem to praktycznie zawsze: x16, x8/x8, x8/x4/x4  A ja mam grafikę i dźwiękówkę na PCI-Express. Czyli żeby to działało razem to tylko w trybie x8/x8 ? Dobrze to rozumiem? U intela z Chipsetu nie wychodzą dodatkowe linie, jest tylko to CPU daje? 7700K ma 16 linii. To jak będę chciał coś więcej dodać, to praktycznie pozamiatane? :(

W przypadku Ryzena nie mam tego problemu bo z CPU idą 24 linie, a z chipsetu dodatkowe 8 w wersji 2.0.

Dodatkowo, może ktoś wie jak wygląda sprawa z dyskiem na M.2 To też idzie przez linię PCI-Express? A jeżeli tak to które? Te z procka czy chipsetu?

Z góry dziękuję jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc. A kompa muszę tak, jak piałem, w tym miesiącu kupić, przez pieprzony kwartalny VAT :(

Soulscream:
Nie siedziałem bardzo głęboko, ale chyba w tym roku zdecyduje się na Ryzen'a mam 2500K od intela od kilku lat i wciąż w sumie nie jest mi potrzene coś szybszego.


ps do grania 7700k :D ? To overkill.

sztosz:

--- Cytat: Soulscream w Marzec 05, 2017, 11:35:13 ---ps do grania 7700k :D ? To overkill.

--- Koniec cytatu ---

Nie tylko do grania. Potrzebuję w tej chwili co najmniej 4 wątki jeżeli chodzi o same aplikacje które ze sobą współdziałają, nie mówiąc już o procesach systemowych + kilka okien IDE. Do tego dochodzi odpalanie lokalnie testów, a jeżeli chciałbym to robić jednocześnie , bo w obu aplikacjach coś zmieniałem, to są to przynajmniej dwa rdzenie bardzo mocno obciążone. Do tego nie chciałbym przez kolejne ~6 lat zmieniać kompa, a te ~600 stów różnicy pomiędzy 7600 a 7700K to nie jest jakiś problem dla mnie w tej chwili. A K nie dlatego że chcę to kręcić, tylko chodzi o różnicę w MHz która zaczyna być zauważalna przy 7700.

W tej chwili mam 1100T i różnica pomiędzy tym 6 rdzeniowym prockiem a i5-5250U w laptopie jest po prostu kolosalna. Mimo tego że 5250U jest wydajniejszy jeżeli chodzi o pracę pojedynczych wątków, to tak naprawdę nie da się na tym lapku pracować jak więcej rzeczy na raz odpalę.

Ergo, jak procek to już porządny 8 wątków to minium.

Skaza:

Jest trochę za wcześnie, aby powiedzieć coś z całą pewnością. Dopiero pojawiają się testy i opinie na temat nowego procesora firmy AMD. Obecnie można stwierdzić, że wyniki testów nie dają jednoznacznej dopowiedzi na pytanie - Czy nowe układy mogą zagrozić procesorom Intela. Warto poczytać i samemu szperać w Googlach:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/amd-ryzen-7-1800x-test.html

http://forum.benchmark.pl/topic/238334-i7-7700k-vs-7-1700/

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700K-vs-AMD-Ryzen-7-1700X/3647vs3915

sztosz:
@Skaza, niestety wszystkie te benchmarki sprowadzają się do tego jak wydajny jest Ryzen w stosunku do procków Intela. A to jest dla mnie naprawdę drugorzędna sprawa, o wiele ważniejsza jest dla mnie platforma jako całość.

Dowiedziałem się m.in że przy Z170, Z270 southbridge jest połączony przez 4 linie DMI 3.0 co daje nam 31.5 Gb/s transferu. W przypadku X370 southbridge jest połączony przez 4 linie PCI-E co też nam daje transfer 31.5 Gb/s. Ale w przypadku AMD 4 linie PCI-E z procka idą też bezpośrednio do portu M.2 co odciąża komunikację z dyskiem twardym na M.2, a przy transferach rzędu 2.8GB/s odczyt 1.1GB/s zapis to zaczyna mieć znaczenie bo 31.5 Gb/s to jest 3.9375 GB/s. Jak do tego dojdzie dźwiękówka + reszta dysków, to wiem że napewno nie non stop, ale może dojść do sytuacji że, gdy będę np. robił automatyczny codzienny backup dysku systemowego a do tego coś robił na reszcie dysków to się zwyczajnie może to cholerstwo przytkać. Ale z drugiej strony odczyt z M.2 na innego twardziela i tak będzie musiał przejść przez to wąskie gardło między prockiem a mostkiem południowym :/

Więc tak naprawdę to co mnie teraz chyba jedynie interesuje, to czy ktoś wie jak wygląda sprawa z dostępnością płyt pod AM4? W większości sklepów są po jeden, dwa modele, tylko komputronik ma tego więcej, ale pewnie tylko na pokaz dla picu bo większości nawet do koszyka nie można dodać, a w Proline . Ktoś zna dobre sklepy gdzie jest lub można oczekiwać w bliskiej przyszłości dużego wyboru? Bo ja poza wspomnianymi znam tylko Arest, w którym pracowałem i Morele gdzie jest w miarę duży wybór przeważnie, a tak poza tym to naprawdę nie wiem gdzie szukać.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej