Autor Wątek: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X  (Przeczytany 10276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sztosz

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 213
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bartosz Nowak
  • Korporacja: Agnosto Ethnos
  • Sojusz: Honey Badger Coalition
Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« dnia: Marzec 05, 2017, 10:33:03 »
Hej

Planuję zakup kompa w tym miesiącu, bo mnie VAT zjada.

I mam duży problem bo nie wiem czy iść w kierunku 7700K czy nowego Ryzena od AMD. Z jednej strony gram trochę więc w tej chwili 7700K do grania na pewno lepiej się nadaje. Ale z drugiej strony mając 16 rdzeniowe monstrum, mógłbym spokojnie symulować sobie środowisko produkcyjne tego co robię w pracy i łatwiej było by wtedy testować kod który piszę. Więc biorąc pod uwagę to ostatnie, te kilka-kilkanaście procent fps w grach mogę spokojnie przeboleć i 1700X wydaje mi się być lepszym wyborem.

Tylko że to jest jedna rzecz. Mam sporo dysków twardych i dla mnie 8 x SATA to jest minimum. Płyt głównych pod AM4 jest w tej chwili w polsce jak na lekarstwo, na chipset B350 nie ma co nawet patrzeć, bo chyba wszystkie te płyty mają tylko 4 x SATA. A X370 znalazłem tylko dwie i to w Komputorniku, gdzie chyba jest najdrożej w polsce w ogóle. :(

Pod intela Z270 i Z170 dają naprawdę dużo więcej opcji, nawet bez problemu można znaleźć płyty które mają 10 x SATA.

Teraz trzecia rzecz. Z tego co widzę u intela, jest problem z ilością linii PCI Express. Konfiguracje jakie widziałem to praktycznie zawsze: x16, x8/x8, x8/x4/x4  A ja mam grafikę i dźwiękówkę na PCI-Express. Czyli żeby to działało razem to tylko w trybie x8/x8 ? Dobrze to rozumiem? U intela z Chipsetu nie wychodzą dodatkowe linie, jest tylko to CPU daje? 7700K ma 16 linii. To jak będę chciał coś więcej dodać, to praktycznie pozamiatane? :(

W przypadku Ryzena nie mam tego problemu bo z CPU idą 24 linie, a z chipsetu dodatkowe 8 w wersji 2.0.

Dodatkowo, może ktoś wie jak wygląda sprawa z dyskiem na M.2 To też idzie przez linię PCI-Express? A jeżeli tak to które? Te z procka czy chipsetu?

Z góry dziękuję jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc. A kompa muszę tak, jak piałem, w tym miesiącu kupić, przez pieprzony kwartalny VAT :(

Soulscream

  • Ancient Troll
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 2 098
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: nie ma
  • Korporacja: j/w
  • Sojusz: j/w
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2017, 11:35:13 »
Nie siedziałem bardzo głęboko, ale chyba w tym roku zdecyduje się na Ryzen'a mam 2500K od intela od kilku lat i wciąż w sumie nie jest mi potrzene coś szybszego.


ps do grania 7700k :D ? To overkill.

sztosz

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 213
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bartosz Nowak
  • Korporacja: Agnosto Ethnos
  • Sojusz: Honey Badger Coalition
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2017, 12:00:57 »
ps do grania 7700k :D ? To overkill.

Nie tylko do grania. Potrzebuję w tej chwili co najmniej 4 wątki jeżeli chodzi o same aplikacje które ze sobą współdziałają, nie mówiąc już o procesach systemowych + kilka okien IDE. Do tego dochodzi odpalanie lokalnie testów, a jeżeli chciałbym to robić jednocześnie , bo w obu aplikacjach coś zmieniałem, to są to przynajmniej dwa rdzenie bardzo mocno obciążone. Do tego nie chciałbym przez kolejne ~6 lat zmieniać kompa, a te ~600 stów różnicy pomiędzy 7600 a 7700K to nie jest jakiś problem dla mnie w tej chwili. A K nie dlatego że chcę to kręcić, tylko chodzi o różnicę w MHz która zaczyna być zauważalna przy 7700.

W tej chwili mam 1100T i różnica pomiędzy tym 6 rdzeniowym prockiem a i5-5250U w laptopie jest po prostu kolosalna. Mimo tego że 5250U jest wydajniejszy jeżeli chodzi o pracę pojedynczych wątków, to tak naprawdę nie da się na tym lapku pracować jak więcej rzeczy na raz odpalę.

Ergo, jak procek to już porządny 8 wątków to minium.

Skaza

  • 666
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 85
  • Punish and Slave !
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Grim'Harper
  • Korporacja: WATAHA.
  • Sojusz: Goonswarm Federation
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2017, 14:04:51 »

Jest trochę za wcześnie, aby powiedzieć coś z całą pewnością. Dopiero pojawiają się testy i opinie na temat nowego procesora firmy AMD. Obecnie można stwierdzić, że wyniki testów nie dają jednoznacznej dopowiedzi na pytanie - Czy nowe układy mogą zagrozić procesorom Intela. Warto poczytać i samemu szperać w Googlach:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/amd-ryzen-7-1800x-test.html

http://forum.benchmark.pl/topic/238334-i7-7700k-vs-7-1700/

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700K-vs-AMD-Ryzen-7-1700X/3647vs3915

Jam jest Hermes. W gniewie własne skrzydła pożerając, przez nienawiść oswojon zostałem.

sztosz

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 213
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bartosz Nowak
  • Korporacja: Agnosto Ethnos
  • Sojusz: Honey Badger Coalition
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2017, 18:33:56 »
@Skaza, niestety wszystkie te benchmarki sprowadzają się do tego jak wydajny jest Ryzen w stosunku do procków Intela. A to jest dla mnie naprawdę drugorzędna sprawa, o wiele ważniejsza jest dla mnie platforma jako całość.

Dowiedziałem się m.in że przy Z170, Z270 southbridge jest połączony przez 4 linie DMI 3.0 co daje nam 31.5 Gb/s transferu. W przypadku X370 southbridge jest połączony przez 4 linie PCI-E co też nam daje transfer 31.5 Gb/s. Ale w przypadku AMD 4 linie PCI-E z procka idą też bezpośrednio do portu M.2 co odciąża komunikację z dyskiem twardym na M.2, a przy transferach rzędu 2.8GB/s odczyt 1.1GB/s zapis to zaczyna mieć znaczenie bo 31.5 Gb/s to jest 3.9375 GB/s. Jak do tego dojdzie dźwiękówka + reszta dysków, to wiem że napewno nie non stop, ale może dojść do sytuacji że, gdy będę np. robił automatyczny codzienny backup dysku systemowego a do tego coś robił na reszcie dysków to się zwyczajnie może to cholerstwo przytkać. Ale z drugiej strony odczyt z M.2 na innego twardziela i tak będzie musiał przejść przez to wąskie gardło między prockiem a mostkiem południowym :/

Więc tak naprawdę to co mnie teraz chyba jedynie interesuje, to czy ktoś wie jak wygląda sprawa z dostępnością płyt pod AM4? W większości sklepów są po jeden, dwa modele, tylko komputronik ma tego więcej, ale pewnie tylko na pokaz dla picu bo większości nawet do koszyka nie można dodać, a w Proline . Ktoś zna dobre sklepy gdzie jest lub można oczekiwać w bliskiej przyszłości dużego wyboru? Bo ja poza wspomnianymi znam tylko Arest, w którym pracowałem i Morele gdzie jest w miarę duży wybór przeważnie, a tak poza tym to naprawdę nie wiem gdzie szukać.

Zlorf

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: MK69A1
  • Korporacja: Blackwater Company
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2017, 18:41:12 »
Ktoś zna dobre sklepy gdzie jest lub można oczekiwać w bliskiej przyszłości dużego wyboru? Bo ja poza wspomnianymi znam tylko Arest, w którym pracowałem i Morele gdzie jest w miarę duży wybór przeważnie, a tak poza tym to naprawdę nie wiem gdzie szukać.
Amazon.fr lub de?
"Jeden kosi trawe, a drugi jest paladynem lvl 72"

sztosz

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 213
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bartosz Nowak
  • Korporacja: Agnosto Ethnos
  • Sojusz: Honey Badger Coalition
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2017, 18:54:29 »
Amazon.fr lub de?

Kurde, wybór praktycznie ten sam co w polsce jeżeli chodzi o płyty pod Ryzena, tylko ceny z wysyłką ponad 100zł droższe. Dzięki za opcje, bo o Amazonie nie pomyślałem, ale przy ich wyborze i cenach nie ma to sensu, zwłaszcza, że w przypadku reklamacji pewnie będę musiał kilkanaście euro wydać na dostawę do nich :/

Ogólnie jak patrzyłem na płyty to wychodzi na to że tylko Ausu Prime x370-Pro lub CROSSHAIR VI HERO wchodzą na razie w grę, albo będę się musiał bawić dodatkowy kontroler sata, ew. żonglerka dyskami, lub kupno nowego większego zamiast 3 mniejszych (co mi się nie uśmiecha, bo to 500 stów więcej które mógłbym dołożyć chociażby do lepszej płyty).

Piszę w większości chyba do siebie :D Ale przynajmniej pomaga mi to myśli poukładać ;)

Qlko1

  • Troll
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: ZOMO Zenek
  • Korporacja: Corp dla nowych
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2017, 00:02:16 »
* Qlko1 kiwa głową udając, że słucha w skupieniu.

Jeśli ma Ci to pomóc :)

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka


[BU FU] Karas

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 250
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ann Karas
  • Korporacja: Beach Boys
  • Sojusz: Cartel.
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2017, 07:33:19 »
nie chce krakac, ale mam pewne "obawienia", co do amd. Kiedys juz nie raz miala byc rewolucja, np bulldozer... a wiadomo jak sie skonczylo. IMO jeszcze przez rok, moze 2 lata nie ma co sie napalac na nowa technologie, bo nie wiadomo co z tego bedzie. ja raczej podchodzilem do tego konserwatywnie, kupujac stare sprawdzone silne podzespoly.
"mam go w kierunkowym na 1 planecie w 180*"

[BWTF] Xapitan Bomba

  • BWC
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 291
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Xapitan Bomba
  • Korporacja: Blackwater Task Forces
  • Sojusz: Goonswarm Federation
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2017, 10:32:53 »

Dowiedziałem się m.in że przy Z170, Z270 southbridge jest połączony przez 4 linie DMI 3.0 co daje nam 31.5 Gb/s transferu. W przypadku X370 southbridge jest połączony przez 4 linie PCI-E co też nam daje transfer 31.5 Gb/s. Ale w przypadku AMD 4 linie PCI-E z procka idą też bezpośrednio do portu M.2 co odciąża komunikację z dyskiem twardym na M.2, a przy transferach rzędu 2.8GB/s odczyt 1.1GB/s zapis to zaczyna mieć znaczenie bo 31.5 Gb/s to jest 3.9375 GB/s. Jak do tego dojdzie dźwiękówka + reszta dysków, to wiem że napewno nie non stop, ale może dojść do sytuacji że, gdy będę np. robił automatyczny codzienny backup dysku systemowego a do tego coś robił na reszcie dysków to się zwyczajnie może to cholerstwo przytkać. Ale z drugiej strony odczyt z M.2 na innego twardziela i tak będzie musiał przejść przez to wąskie gardło między

Biorąc pod uwagę jednostki, to musialbys generować terabajty transferu i danych między wszystkim żeby to teoretycznie było możliwe. I nie wiem co mieć żeby taki sustained write osiągnąć o_o.

sztosz

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 213
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bartosz Nowak
  • Korporacja: Agnosto Ethnos
  • Sojusz: Honey Badger Coalition
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2017, 20:17:23 »
Wiesz to nie do końca tak, bo transfer jest podawany w Gigabitach/s, a zapisy i odczyty w Gigabajtach/s.
Więc mając 4 Gigabajty/s teoretycznego transferu, i normalne SSD na SATA III z zapisem/odczytem 500+ Megabajtów/s (nie mówiąc od dyskach na M.2 z zapisem spokojnie rzędu 1100 Megabajtów/s) nie mówiąc już o USB 3.0 z teoretycznym transferem ~600 Megabajtów/s to nie ciężko mi wyobrazić sobie scenariusz w którym to się może przytkać. Ale pewnie masz rację, bo pomimo tego że produkcyjne bazy mamy liczone w Terabajtach danych, to szansa że lokalnie to będę kopiował jest praktycznie żadna :D

Ale gdyby to kogoś interesowało, to jest taki szalenie mały wybór płyt pod Ryzena nie dlatego że polska jest w tyle, ale dlatego że w sumie w ogóle z chipsetem x370 wydano na świecie ledwo 11 płyt różnych producentów.

A na moje pytania sam w sumie znalazłem odpowiedzi.
1. Wydajność procków, Intel jest wydajniejszy, czasem o wiele wydajniejszy jeżeli chodzi o IPC (instructions per clock) i aplikacje jednowątkowe będa szybciej działać na Intelu, ale to nie tylko wina samej architektury, ale też kwestia tego, że większość aplikacji i gier jest optymalizowana pod Intela.

2. Jeżeli chodzi o płyty z co najmniej 8 sata, to pod Ryzena jest ich co najmniej 5 (sprawdzałem tylko x370), 1 Gigabyte'a, po 2 Asusa i AsRocka. Msi pod tym względem strasznie ssie. Pod Intela jest tego naprawdę dużo, ale samych w ogóle płyt jest od groma, bo Kaby Lake i Skylake są od bardzo dawna na rynku.

3. PCI-E, Intelowskie procki mają 16 linii z procka do obsługi grafiki, i do 24 linii w mostku południowym połączonych szyną DMI x 4 w zależności od chipsetu transferem 20 Gb/s (2.5 GB/s) albo 31.5 Gb/s (3.9375 GB/s). Ryzen ma w procku 16 linii do obsługi grafiki, 4 linie do obsługi dysku na M.2 i do 8 linii w mostku południowym połączonych szyną PCI-E x 4 z transferem 31.5 Gb/s (3.9375 GB/s). AMD mimo wszystko trochę lepiej tu wypada, ale tylko na papierze, bo w praktyce nikt nie zauważy różnicy.


Gdybym mógł to bym się wstrzymał z zakupem jeszcze z miesiąc albo dwa, a że nie mogę, to poskładam do kupy jakieś sensowne konfiguracje z 7700K i 1700X i zobaczę jak to cenowo wypadnie. Jeżeli ten Ryzenem będzie dużo droższy, to wezmę Intela. Pół roku temu to by brzmiało jak totalny absurd ¯\_(ツ)_/¯

W każdym razie, dziękuję za uwagę  :P

PS. Bardzo wysoko oceniany komentarz na /r/intel/
Cytuj
The 6800K, like the 6850K and 6900K don't make any sense anymore honestly. They cost more than Ryzen and perform worse on average (there is some value if you need AVX 256, quad channel RAM or 40 PCI-e lanes, but that's a hell of a premium for those features and those are needed only in very specific programs)
As for the 7700K, is great if all you do is gaming, but since you are also going to stream, then the 1700 is probably going to give you the best perf/$
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2017, 20:36:31 wysłana przez sztosz »

[BWTF] Xapitan Bomba

  • BWC
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 291
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Xapitan Bomba
  • Korporacja: Blackwater Task Forces
  • Sojusz: Goonswarm Federation
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2017, 18:57:46 »
Wiesz to nie do końca tak, bo transfer jest podawany w Gigabitach/s, a zapisy i odczyty w Gigabajtach/s.
Więc mając 4 Gigabajty/s teoretycznego transferu, i normalne SSD na SATA III z zapisem/odczytem 500+ Megabajtów/s (nie mówiąc od dyskach na M.2 z zapisem spokojnie rzędu 1100 Megabajtów/s) nie mówiąc już o USB 3.0 z teoretycznym transferem ~600 Megabajtów/s to nie ciężko mi wyobrazić sobie scenariusz w którym to się może przytkać. Ale pewnie masz rację, bo pomimo tego że produkcyjne bazy mamy liczone w Terabajtach danych, to szansa że lokalnie to będę kopiował jest praktycznie żadna :D
No musiałbyś chyba mieć 2x 4kanały infiniband żeby to rzeczywiście szło tymi terabajtami i kopiować to jednocześnie na wszystkie dyski oraz po usb3 (bardzo zakręcony jbod żeby to pomieścić) a bottleneckiem i tak będzie wtedy pewnie system plików/system operacyjny. To nie tak że się nie da, po prostu workflow sie fizycznie balansuje (bo podczas takiego grubego kopiowania nie robisz przecież dużych obliczeń cuda/opencl które wysycą resztę).

Co do płyt to jest faktycznie bieda(i bugi). Cieszy natomiast obsługa ECC w desktopie O_O

sztosz

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 213
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Bartosz Nowak
  • Korporacja: Agnosto Ethnos
  • Sojusz: Honey Badger Coalition
Odp: Nowy komp do pracy i grania 7700k vs 1700X
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 11, 2017, 15:45:51 »
Jest też bieda z chłodzeniem, póki co jedyne dostępne chłodzenia to takie które nie mają własnego backplate'a i są montowane bezpośrednio do MOBO.

Warto też wiedzieć, bo ja się dowiedziałem przypadkiem, że częstotliwość pracy ramu, ma bezpośrednie przełożenie na transfer pomiędzy L3 jednego 4 rdzeniowego modułu a L3 drugiego w Ryzenie. Czyli im szybsze pamięci tym większy transfer danych między modułami. Tak więc lepiej brać 3400 CL16, niż np 3200 CL15.