Autor Wątek: Zarabianie w low sec  (Przeczytany 13924 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

[NAUKE] Son of Rainbow

  • NAUKE
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Son of Rainbow
  • Korporacja: Nauka o EVE
  • Sojusz: Caldari Armed Forces.
Zarabianie w low sec
« dnia: Styczeń 21, 2016, 16:22:58 »
[admin] Poradnik z uwagi na datę powstania i zmiany które CCP wprowadziło do gry przy tej lub innej okazji w kilku miejscach się zdezaktualizował. Korzystasz z niego na własną odpowiedzialność [/admin]
Ten poradnik traktuje o każdym możliwym zarobku w low pomijając handel, milicję, misje i poniekąd pvp. Tak jak poprzedni jest głównie zbiorem moich przemyśleń po kilku latach życia w low. Odnośnie części mówiącej o skanowaniu pomijam tego typu rzeczy jak signature radius site.

Na początek należałoby usystematyzować możliwości zarobku. Zwykle dzielę go na skanowalny i nieskanowalny. Na sam koniec przedstawię czym jest chain i dlaczego chainując zarabiając na eksploracji jest najwygodniej.

Zarobek nieskanowalny.

Czyli taki, do którego nie potrzebuje prob’ów by znaleźć coś ciekawego:

1) Paski asteroid:
a) kopanie … ogólnie są low nie FW na zadupiach typu Solitude czy pustyń takich jak Aridia gdzie ludzie w dead endowych systemach kopią. Co kto lubi, dla mnie to masochizm. Można jednak? Można. Koparka w systemach FW to albo bait albo zabłąkany turysta, któremu po chwili zaraz ktoś wskaże drogę do domu więc nie polecam tego robić.
b) Raty – tutaj wyróżniamy pięć typów. O najzwyklejszych na koniec.
- Clone, występują jedynie w low. Zależnie od security status systemu wyróżniamy róznych Clone, im system ma niższy SS tym cięższy ale więcej wart Clone może się pojawić na pasku. Clone posiadają resy zależne od występowania  na danym terenie. Zatem na Angelowym będą Angel Clone, na Serpentisowym Serpentis co jest logiczne.
Raty te nie są szybkie ale mają dps, zasięg na ponad 100km i są dość tankowne. Wypadają z nich zawsze clone tagi Trainer, Negotiator, Transporter, Recruiter. Najtańsze na markecie znajdziecie za ponad 1kk, najdroższe po około 25kk. Potrzebne są do zbijania SS na stacjach Concordu w Low. Najcięższego rata w 0.1 zbijałem VNI na buforze armorowym + gardy jako DPS.
- Raty frakcyjne – tak mogą się pojawić jednak to bardzo rzadkie zjawisko. Przez te kilka lat życia w low widziałem może z 5. Mogą dropić frakcyjne moduły jednak wg prawa Murphiego zwykle leci ammo.
- Mordu raty – tutaj prawdziwa gratka, występują jedynie w low – są 3 typy, fryta, cruiser, BS. Z każdego leci BPC na kolejno Garmura, Orthrusa, Barghesta. Samotnie biłem jedynie fryte i cruisera oczywiście ishtarem. Raty są szybkie, zabójcze i zarzucają punkty. Nie wiem po ile stoi BPC na Barghesta ale trafienie na niego to ponad 600kk zapewne isków. Mordu raty mają osobne miejsce w OV więc należałoby je dodać do zakładki by je widzieć.
- Drifterzy – raz, że leci z jednego jakieś 6,5kk, że trzeba mieć ship lecący ponad 3500 m/s z możliwością bicia na ponad 150km (ten ich doomsday na tyle bije albo na tyle bił).  W momencie wejścia na armor odpalają masakryczny promień. Lałem ich Cerberusem z SeBo. Dodatkowo jeśli zaczniecie ich lać i odlecicie gdzieś, polecą w warpie za Wami, oczywiście nie przeskoczą przez gate.
- zwykłe raty – ja rozumiem, tak posiadają bounty ale nie takie by opłacało się je bić, zbierać, salvagować .

Poznałem zaledwie garstkę graczy, którzy w spokojnych systemach swój główny zarobek oparli o raty na paskach. Z opowieści oczywiście zarobki niebotyczne, śmiem wątpić wedle zasady, że każdy mówi, że u niego dobrze i zarabia nie wiadomo ile. Jak się do tego zabrać? Lecisz na pasek, lejesz wszystkie raty i na kolejny. Na sam koniec wracasz na pierwszy i patrzysz czy nie pojawiło się coś ciekawego i tak w kółeczko.  Jakiś czas temu chłopaki ode mnie brali garmury, cepy, zwykłe fryty i latali po systemach od paska do paska ale oczywiście w poszukiwaniu Mordu. Tak też niby można. Czasem coś znajdowali.

2)Anomalie

a) Paski lodu – i tyle na temat:P
b)Besiege – anomalia Mordu Legion (widoczna w probe scannerze). Co jakiś czas jest zmieniana. Dość trudna, polecałbym robić maruderem jednak nie w przestrzeni milicyjnej, lub cruiserem t3. Problemem jest to, że biją szukając Twojego najgorszego resa. Sam robie ją ishtarem, biją sentry więc jest to maraton zbierania i wyrzucania nowych. Pierwszy wave to 3 statki, drugi 5. Zależnie od szczęścia są to cruisery lub BSy. Zatem w pierwszym wave mogą być np. 2 cruisery i jeden BS. Po zbiciu 2 wave do zebrania jest puszka, można zestrzelić także struktury, z której akurat mało co wypada. Należy także wspomnieć, że po wleceniu na besiege po jakimś czasie zniknie więc należy go robić szybko bez jakichś przerw na papierosa. W jednym systemie widziałem raz nawet 5 besiege. Jednak często przelecisz X systemów i nie znajdziesz ani jednego.
Co jest zawsze w lootcie ? Covert Research Tools zwykle w większej ilości wart  pi razy drzwi od 5-40kk, Skin 30 dniowy na ship, frakcyjne ammo zwykle z 4-5 rodzajów i 2 sztuki minerałku np. typu tritanium :D. Jeden z puszeczki drugi ze struktury … to z pewnością załamie rynek minsów;).
Na co jest szansa?  Low-grade implanty warte od 4kk do jakichś 200kk za sztukę (może znajdzie się jakiś droższy), Hyperspatial Accelerator BPC i Jump Drive Economizer BPC posiadające 3 różne warianty (rok temu ponad wydropił mi prototype hyperspatial BPC mający kilka runów i poleciał za 800kk). Ze struktury prócz Covert Research Tools dropi czasem Thukker Assembly Facility BPC.
c) Anomalie … To anomalie combat, na których tłucze się raty np. Angel Hub. Nie robi się tego dla bounty czy lootu ze zwykłych ratów jednak dla dwóch szans. Pierwsza to pojawienie się frakcyjnego rata, z którego może polecieć frakcyjny moduł. Trzeba poczytać. Drugie to eskalacja. Jeśli wypadnie Ci eskalacja będzie w journalu przez 24h możliwa do wykonania w zakładce expedition. Są takie, z których nie leci rat, ekspedycja nigdy lub oba. Widzisz anomalię w probe scannerze do zrobienia ? Tutaj nie mam wiele do napisania jak po prostu skorzystać z tej strony https://wiki.eveonline.com/en/wiki/Cosmic_Anomaly  gdzie opisana jest większość anomalii.  Tego typu anomalie nie występują na terenach milicyjnych.
Czym robić w low? Ptaszki ćwierkają, że Gila na medach jest najlepsza w chwili obecnej (styczeń 2016).
d)Ghost Site – robiłem jeden w życiu i te w low nie są zbyt opłacalne finansowo. Do tego jest to wyjątkowo rzadki site. Jedynym właściwym statkiem, którym robi się ghost site jest to stratios w low. I tutaj występuje odmiana Standard.  Wlatujesz, są puszki i w momencie wlotu odpala się timer, którego nie widzisz i masz ograniczoną ilość czasu na wykonanie. Wkoło są raty, puszki jest jednym słowem zacnie a po wykonaniu wszystko wkoło wybucha zadając Ci obrażenia.  Polecam obejrzeć jakiś filmik na youtube przed zabraniem się za Ghost.
Co może wypaść z Ghost Sites? Covert Research Tools, Shattered Villard Wheels, „Wetu” Mobile Depot BPC oraz Ascendency druty, które dają bonus do Warp Speed ergo nie są zbyt popularne.

Na sam koniec jedynie nadmieniam, że pomijam incursions. Nie robiłem nigdy, wiem ile leci, i że nie będę tego nigdy robił.

Zarobek skanowalny

Tym różni się anomalia od sygnatury, że się ją skanuje probe’ami. Jedna uwaga bo jest to jedna z jedynych rzeczy, które nie mieszczą mi się w głowie. Jak się robi statek do bicia to jest do bicia, jak do skanowania to do skanowania. Zapewniam Cie, że fitując Twojego Vexora z sistersowymi probe launcherami nie zaoszczędzisz czasu bo będziesz skanował tak wolno, że prędzej po wyskanowaniu przesiądziesz się do statku bijącego i zaczniesz robić wyskanowaną sygnaturę niż zrobisz to jednym statku, którego nie dopniesz pod PVE z racji posiadanej wyrzutni. Jeśli w tym momencie pojawił Ci się w głowie argument typu „ale jest mobile depot” to wyskocz przez okno:P. Są statki do skanowania, są statki do bicia. Tak jest też astero i stratios ale biorąc np. pod lupę astero ma on 37,5% bonusu do siły skanu, zatem mając covert opsa ze skillem na 4 skanujesz z siłą o 2,5% większą. Dwa takiego astero zwykle robi się z rigami np. do armora ergo nie pakuje się rigów do siły skanu. Zatem od astero czy stratiosa szybciej skanować będzie covert ops zrobiony minimum na 4 z odpowiednimi modułami w medach i rigami pod skanowanie. Najlepiej zdaje się fituje się Heliosa ze względu na ilość med. slotów. Personalnie mam od ponad 3 lat cheetach. To jedyny statek w karierze prócz jednego tornada, na który skończył mi się insurance.

Jak skanować poprawnie sygnatury? Tutaj dwie rady. Pierwsze naciśnij esc, general settings i jeśli masz włączone w experimental features nową mapę to wyłącz ją w cholerę.  Wiem, że są osoby, które lubią nową mapę do skanowania … IMHO jest nieczytelna.  Jeśli nie wiesz jak przestawiać probe’y to tutaj Ci tego nie opisze po prostu wbij na youtube.

Czemu nie mogę wyskanować sygnatury? Bo masz małe skille, źle zafitowany statek albo po prostu nie umiesz przeciągać poprawnie probe’ami.

Jak zapisywać/edytować sygnatury? Po pierwsze każda z nich ma ID, od jakichś 2 lat po DT ID się nie zmienia zatem można łatwo sprawdzić czy coś nadal wisi czy już tego nie ma lub coś pojawiło się nowego by poskanować.  Zatem poprawnym formatem jest „Dzień.Miesiąc ID Sygnatura”.  Na upartego można się pozbyć z Dzień.Miesiąc bo i tak to widnieje. Dodatkowe info dla CEO. Jeśli chcesz by, któryś z Twoich członków mógł edytować sygnatury musisz dać mu rolę „Communications Officer”. Funkcja ta umożliwia także pisanie listów Alliance’owych.

Rodzaje sygnatur:

a) Gas site – tutaj pewnie większość myśli, że napiszę „i to na tyle”. Nie do końca. Prócz normalnych site z gazem w low znajdują się także site, które są zależnie relic bądź data + combat. Co się znajduje w puszkach ? podstawowe dragi, BPC na dragi, jakieś okazjonalne zabaweczki w stylu bongo … no kto by nie chciał mieć na stacji ? ale też pewien rarytasik … jedna z książeczek do narkotyków wypada tylko z tych site, nie sprzedają jej npc a wartość rynkowa wynosi około 180kk. To jedyna więcej warta rzecz jaką kiedykolwiek znalazłem z tych site.
Czym to robić? Zwykle robiłem to ishtarem a później wchodziłem w jedno z moich cheetach zależnie od tego czy to jest relic czy data. Tak na większość pytań odnośnie low odpowiem Ishtar :P
Polecam link: https://wiki.eveonline.com/en/wiki/Category:Gas_Sites
b)  - Relic i Data. Ostatnio zabrano część itemów z Reliców do Data by je wyrównać. Ze względu na to, że dużo ludzi to niezbyt opłaca się je robić.  Jeśli jednak naprawdę chcesz się za to zabrać „profesjonalnie” polecam CI by posiadać jeden statek do Relicow a drugi do Data z dedykowanymi rigami podnoszącymi siłę wirusa. Dodatkowo cargo scanner. Wyskanujesz klikasz alt+a, ctrl+c, wchodzisz na stronę http://evepraisal.com/ a następnie klikasz ctrl+v i submit. Oczywiście nie policzy  Ci cen BPC jednak po co grać w mini gierkę przez minutę czy dwie w low, w którym może Ci ktoś odstrzelić dupę dla 300k isk? Mały hint na koniec, jeśli zaczniesz robić Data czy Relic przed DT to po DT prawdopodobnie site będzie na miejscu.
Na koniec punktu b – IMHO jedynym poprawnym robieniem Reliców i Data w low jest ich poskanowanie do końca i czekanie na łosia, który zacznie je robić. Widzisz jakiegoś scannera na długim? Wsiadaj w cepa lub garmura i przejmij ładunek.
 c) Sleepers Cache – to najtrudniejszy, najbardziej skomplikowany, najtrudniejszy do wyskanowania site ever. Zaczyna się od tego, że trzeba otworzyć puszkę by pojawiło się coś na wzór drabinki. Następnie, niektóre puszki wyłączają gunny z ogromnym DPS a gdzieniegdzie repka Ci chodzi non stop bo wkoło znajduje się pełno gazu … mniamniuśnie:P. Tak można tam nieźle zarobić, to jedyne źródło na polarized BPC a i WHczowe sleepersowe itemy wypadają. Jednak nie robiłem dużo tych site, jest dość filmików na youtube by pokazać co i jak. Zarobkowo polecam bo nie machnąłem raz nawet 1/3 site a już miałem w cargo ponad 200kk. Robi się to otankowanym jak świnia Stratiosem.
c) Dedy – z tym czekałem na koniec. Po pierwsze DEDy są sygnaturami combat, które jak cała eksploracja i zarobki w niej są ruletką, jednak można mniej więcej przedłożyć co i jak. Wyróżniamy DEDy rated i unrated. Następnie można by nieoficjalnie powiedzieć, że dedy unrated są „like” np. dany site jest like 4/10. W low dedy rated występują do 6/10 włącznie gdzie należy wspomnieć, że dopiero od 5/10 może wlecieć Cruiser t3. Ze względu na trudność wykonania oraz ilość isk w modułach możliwych do zdobycia (bounty jest śmieszne więc pomijam) mógłbym sklasyfikować od najbardziej opłacalnych do najgorzej:
Angel>Serpentis=Guristas>Sansha>Blood.
Czemu? Sansha i Blood to strasznie wredne dedy i porównywalnie maksymalna możliwość wylootowania z 5/10 angel w porównaniu do Blood jest jak 2:1 gdzie Angel site jest o wiele łatwiejszy.
- DEDy rated – do 6/10 włącznie. Charakteryzują się tym, że na końcu każdego DEDa rated znajduje się rat bądź struktura, z której leci bądź nie poleci moduł frakcyjny czy BPC na piracki statek. Zawsze z tego rata bądź struktury leci kostka np. 16th Tier Overseer’s Personal Effect. Jest to jeden z jedynych itemów skupowanych na stacjach przez NPC, który nie ma do niczego zastosowania.
Jak się do tego zabrać, co znajduje się na danym DEDzie? Oczywiście wszystko znajduje się na Wiki https://wiki.eveonline.com/en/wiki/Category:DED_Complexes
-DEDy unrated – i to jest trochę bardziej skomplikowane. Po pierwsze na koniec deda niekoniecznie pojawi się rat. Po drugie nigdy nie ma kostki. Coś za coś bo jest szansa na eskalacje. O ile eskalacje z anomalii to bardzo często po prostu DEDy, o tyle eskalacje z DEDów unrated są zwykle bardzo proste – przynajmniej te w low i potrafią spawnować się do 5x. Czyli po DEDzie unrated mamy eskalacje a na niej mamy szanse na kolejną eskalacje. Te oczywiście za rzadkie. Dodatkowo jest sposób by robić je szybko. Niektóre z unrated można zrobić na szybko posiadając odpowiedni tag np. tak jak na https://wiki.eveonline.com/en/wiki/Angel_Vigil Angel Vigil. Posiadając Angel Gold Tag’a można pominąć pierwszy pocket i od razu zabrać się za drugi. Uwierz bounty + loot z pierwszego to będzie pewnie z 3-4kk, za to to co poleci z rata może być warte duuużo więcej.
Dużo więcej czyli ile? Zaokrąglam podając ile maksymalnie wypadło mi z danego site, podając np Angel 2/10 60kk, 3/10 150kk, 4/10 450kk, 5/10 650kk, 6/10 1b.

Na sam koniec przy dedach odnośnie Wiki. Są też DEDy dronowe. Po pierwsze Outgrowth się nie opłaca robić, to 159kk w kostkach za godzinę roboty – jak dla mnie za mało. Jednak, na niektórych dronowych site zmieniono z 2 lata temu loot. Jeśli nie wiesz czy opłaca się robić dany site, sprawdź czy nie ma tam rata Sentient. Jest? Znaczy , że się opłaca.

Czym robić DEDy? Jestem wyjątkowo wygodny, 2-3/10 robię Tristanem gdzie 3/10 wypadałoby robić  już  Algosem, 4/10 i wyższe ishtarem. 5/10 i 6/10 blood nie da rady zrobić ishtarem przynajmniej na tanim fitcie ale to wyjątek.
Czemu dronowce? Bo wyrzucam drony i jedynie patrze na skaner, robie jakieś teoretyczne szkolenie ludziom czy coś.

Chain

Chain, łańcuch – wiadomo prawda? Ostatnim rodzajem sygnatur są wormhole. I ogólnie tzw WH do WH mnie w tym momencie nie interesuje jednak należy nadmienić, że low sec posiada największą ilość spawnujących się WH w grze i to można wykorzystać. Zarabiam na milicji więc zwykle eksploracja mnie nie interesuje chyba, że 4fun jednak jeśli się za nią zabieram robie chain. Niestety żyję na terenie Sansha/Blood, więc skanując systemy szukam jakiegoś WH. WH mogą być do:
-WH
-Hi
-Low
-Null
Interesują mnie wtedy te 2 ostatnie. Patrze na info dziury czy się niedługo nie zamknie, czy large statki mogą przelatywać i jeśli się wszystko zgadza to … znajdę np. WH do low, wbijam tam, nieciekawe raty, ale w tym samym systemie mam kolejny WH do innego low, który już mnie interesuje. To jest chain. Trzeba tylko pilnować żeby się nie zawalił. Przykładowo kilka dni temu zarabiałem w Verge Vendor przez WH następnie zabrałem moich kadetów i pukneliśmy lecąc z tego samego systemu 4 DEDy w Tenal.

Podsumowując, żyjąc w low można zarobić na siebie, na swoje konto jeśli ktoś chce. Nie jest źle a mobilność jest także duża np przez WH nie mówiąc już o tradycyjnym podróżowaniu. Miłego farmienia, mam nadzieję, że komuś pomogłem.
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2020, 13:01:38 wysłana przez Doom »