Autor Wątek: Rafinacja - podejście ekonomiczne  (Przeczytany 6966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kondzio26

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Rafinacja - podejście ekonomiczne
« dnia: Grudzień 02, 2014, 15:25:49 »
Witam

Mam pytanie natury ekonomicznej. Wydobyta ruda po rafinacji traci na wartość. Tak więc po co miałbym ją przerabiać, od razu wolę ją sprzedać.
Tyle tylko że na markecie nie brakuje surowców, które powstają wyniku rafinacji (czyli ludzie wolą tracić kasę, niż zarobić więcej?).
Czemu tak się dzieje? Biorąc aspekt ekonomiczny w sprzedaży powinna być tylko sama ruda. Podejrzewam, że w przypadku misjonarzy jest podobnie.
Lepiej sprzedać złom, niż go zamieniać na surowiec. Może jest jednak gdzieś haczyk? Dlatego pytam Was;)

Qlko1

  • Troll
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: ZOMO Zenek
  • Korporacja: Corp dla nowych
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2014, 15:40:14 »
Wydobyta ruda po przemieleniu nie traci na wartości, w twoim wypadku traci na ilości.

Masz słabe skille i standing - masz słabszy wynik w rafinacji.

Bardziej łopatologicznie mówiąc:
Mając 100 sztuk veldsparu uzyskujesz 200 tritanium, kiedy inni wyciągają go 300 (wartości z dupy).

Anthar

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 508
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Anthar Thebess
  • Korporacja: REPUBLIKA ORLA
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2014, 15:52:04 »
Jak kopiesz duzo, to nie rafinuj, tylko kompresuj na posie.
Latwiej to przwiezc a ludzie importuja to do nullseca.
Jestes nowy?
C0ven to najwiekszy i najstarszy polski sojusz w EVE!

WhiteCat

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 782
  • Meow
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: WhiteCat Lavartega
  • Korporacja: Polaris Rising
  • Sojusz: The Bastion
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2014, 16:15:58 »
Jeżeli masz słabe skile i słaby standing do właściciela stacji to będziesz tracić na rafinacji.
Masz jeszcze implanty do rafinacji, ale to się przydaje raczej do wyciskania maksymalnej ilości, a nie zastępowania braków w skilach.
Możesz sprzedawać skałki, ale większość ludzi kupuje minerały, a nie rudę.
Cytuj
Podejrzewam, że w przypadku misjonarzy jest podobnie.
No tu masz trochę racji, ale z tego względu, że jakiś czas temu zostało znerfione mielenie itemków i maksymalnie możesz z nich wyciągnąć 50% włożonych materiałów.
PvPerzy – gracze którzy przyszli z Counter Strike'a i nikt im nie powiedział, że Eve jest grą ekonomiczną. Są nieco podobni do dresiarzy i kiboli, z tą różnicą, że użycie klawiszy F1-F8 jest jeszcze prostsze niż sztachet

[BU FU] Karas

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 250
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ann Karas
  • Korporacja: Beach Boys
  • Sojusz: Cartel.
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2014, 10:51:25 »
sprzedawanie samej rudy jest najmniej oplacalne
lepiej ja przemielic, ale tylko wtedy gdy uzyskujesz max, w hi chyba jest to 72,4%.
compresja jest jeszcze bardziej oplacalna, ale chyba nie dla kazdej rudy, wiaze sie to z potrzeba posiadania posa compresora i jakiegos frachta, aby jakos dowozic rude do compresji, ktora to jest w pip ciezka.
wszystko rozbija sie o skille i kase jaka dysponujesz, im masz wiecej wszystkiego tym latwiej Ci zarobic.

Pytanie brzmi, dlaczego kopiesz? hehehe
"mam go w kierunkowym na 1 planecie w 180*"

kondzio26

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2014, 14:16:31 »
@KoMic
Pytasz czemu kopię;)? A tak dla sportu. Czasem siedzę i robię jakiś projekt to sobie odpalam w tle koparkę i kopię. Nazbierało się trochę rudy
i powstały pytania. Dziękuje wszystkim za odp., ale ja bardziej chciałbym podyskutować o aspektach ekonomicznych rządzącym rynkiem niż samym
faktem posiadanych skilli i standingu. KoMic podajesz 72,4% jako max. Teraz tak, jak już osiągnę ten pułap, to czy otrzymam taką ilość surowców, których wartość przekroczy wartość samej rudy? Bo jeżeli tak nie jest to zachowanie rynku jest dla mnie trochę dziwne. Bo jeżeli coś przed mieleniem daje więcej kasy od tego po mieleniu, to po co to rafinować i dopiero sprzedawać? Nasuwa się sugestia, że taką sytuację powodują boty, albo po zmianie rynek się jeszcze nie ustabilizował i w obiegu są nadal nadwyżki sprzed patcha;)

PS
I takie noobowskie pytanie
Jak zwiększyć standing do właściciela stacji i gdzie sprawdzić kto jest właścicielem?

[BU FU] Karas

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 250
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Ann Karas
  • Korporacja: Beach Boys
  • Sojusz: Cartel.
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2014, 14:25:57 »
Tu masz odp, oparte na api wiec ceny sa zasysane z rynku. pod tabelka masz settingsy, dodaj sobie ceny ore i zobaczysz, ze one chodza najtaniej. dodatkowo ore jest tak ciezkie, ze szkoda pary aby je wozic.
zdecydowanie lepsze jest przemielenie, hehehehe a to oznacza, ze moze wyciagniesz 1m wiecej na 1h. nie wiecej: ]
http://eve-industry.org/mining/

wlasciciela stacji poznasz po nazwie stacji oraz gdy jestes zadokowany w prawym gornym rogu masz emblemat corpa dzierzacego daną stacje. standy podbija sie misjami. security/distribution/mining. potrzebujesz 6.67 standa do CORPA aby dana stacja nie pobierala taxa za kazde mielenie. bazowo chyba 5%. najszybciej nabija sie to robiac security. potrzebujesz social na 4 i connection na 4. aby wogole to mialo sens.
"mam go w kierunkowym na 1 planecie w 180*"

Qlko1

  • Troll
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: ZOMO Zenek
  • Korporacja: Corp dla nowych
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2014, 15:17:39 »
Teraz tak, jak już osiągnę ten pułap, to czy otrzymam taką ilość surowców, których wartość przekroczy wartość samej rudy?
Tak powinno być.
Bo jeżeli tak nie jest to zachowanie rynku jest dla mnie trochę dziwne. Bo jeżeli coś przed mieleniem daje więcej kasy od tego po mieleniu, to po co to rafinować i dopiero sprzedawać?
Jeśli zachowanie rynku jest dla ciebie dziwne to oznacza tylko tyle, że nie rozumiesz zasad które nim rządzą.
Coś przed mieleniem może być warte więcej chociażby z powodu wzrostu popytu na skałki do kompresji (celem wywiezienia do 0.0 i zbudowania tytana czy innego badziewia). Zazwyczaj ma to charakter krótkotrwały co odzwierciedlają wykresy.
Nasuwa się sugestia, że taką sytuację powodują boty, albo po zmianie rynek się jeszcze nie ustabilizował i w obiegu są nadal nadwyżki sprzed patcha;)
Rynek surowców szybko się stabilizuje - brak kontraktów długoterminowych. Boty tez odpadają, ludzie którzy ich używają nie są idiotami.

Moja rada:
Pograj z 2-3 lata i wtedy bierz się za formułowanie tez charakteryzujących rynki surowców w EvE.

Filip Bonn

  • TS
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 245
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Filip Bonn
  • Korporacja: The Scope
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2014, 16:07:53 »
A moja rada qlko1 to nie rób z siebie bufona :D Gość się normalnie zapytał. Btw nie sądziłem że tyle ciekawych rzeczy o kopaniu się tu dowiem :>
Wyjątek potwierdza regułę. (nie rozumiesz?) https://www.youtube.com/watch?v=eQaMFeZZKMo Kum? Kum?

Qlko1

  • Troll
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: ZOMO Zenek
  • Korporacja: Corp dla nowych
Odp: Rafinacja - podejście ekonomiczne
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 04, 2014, 16:18:45 »
No i od razu krzyk.  >:D

Chodzi tylko o to żeby za szybko nie wyciągał wniosków.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2014, 16:35:57 wysłana przez qlko1 »