Autor Wątek: Ile sera w serze?  (Przeczytany 20939 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

HammerSnake

  • Gość
Ile sera w serze?
« dnia: Styczeń 12, 2013, 21:58:14 »
Swego czasu media trąbiły, że konsument będzie mógł się wreście dowiedzieć co je, towar za szybką będzie musiał być opisany itd. Nie wiem kiedy ten przepis ma wejść w życie, czy już wszedł, ale tak się złożyło że w pobliskim supermarkecie na kartce wbitej w produkt poniżej ceny drobnym makiem podano skład(o proporcjach ani słowa-kiełbas pewnie nikt by nie kupił ;D).

Tym samym jako, że stanie w kolejce po wędlinę/ser krojony jest straconym momentem życia jeśli nie ma się pod ręką mp3 z audiobookiem, zacząłem studiować wszystkie opisy, niektóre dalsze pominąłem bo nie miałem lornetki do tej makowej czcionki.

Wszystkie sery od 20 do 60zł/kg miały chlorek wapnia, konserwanty i barwnik. Po co ta chemia? Barwnik? ??? No paczkowane to rozumiem, że trzeba nafaszerować by pół roku dało się zjeść. To jak wygląda żółty ser bez barwnika? 8)

U was też takie zmiany?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2013, 22:05:58 wysłana przez HammerSnake »

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2013, 22:10:07 »
:)
takie zmiany ze od pol roku piekę własny chlebek a przed sniegami z ojcem robilem swojską wędzonkę bo na sklepową juz nie moglem patrzec
wyszlo mniam i nie bylo zadnego E w srodku
Sneer Quen

HammerSnake

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2013, 22:16:19 »
u nas codziennie półtora bochenka złazi, ledwo komu chce się iść do piekarni, a co dopiero piec-podziwiam. Chyba, że w tej maszynie, ale to nie wiem ile razy dziennie by to trzeba było puszczać i za co. 8)

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2013, 22:39:53 »
chleb samodzielnie wypiekany nie jest tak nadmuchany jak sklepowy
klasyczny mieszany pełnoziarnisty ...uwierz mi na slowo ze syci bardziej i nie schodzi tak szybko
maszyny do chleba nie sa potrzebne ...recznie zajmuje to ok 10 minut przeciez  ::)
Sneer Quen

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2013, 22:41:37 »
Pytanie czy chleb pieczony z tej maszynki jest smaczny a także ... jak to wygląda od strony kosztów.
W sumie u mnie w domu jak kupuje bochenek raz na jakiś czas (2 do 3 dni) to i tak część później muszę dać ptactwu. Więc w sumie opłacałoby mi się zainwestować parę złoty jeśli chleb by był świeży troszkę dłużej niż dzień. Może ktoś się orientuje?

ps. Chyba kiedyś był jakiś temat o wypieku samodzielnym chleba ale ... to było dawno temu ];)

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2013, 22:45:48 »
primo : maszyna nie jest do niczego potrzebna ...... chyba ze dla szpanu
secundo : najdluzej trzymany przeze mnie wlasny chleb 6 dnia od wypieku / 40% maki żytniej / był zdatny do spozycia i smaczny
tercio : kilogramowy bochenek na oko / ciezko godzine pracy piekarnika wycenic / na oko 4.5-5 pln /kg
Sneer Quen

Xeovar

  • Moderator
  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 815
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Xeovar Stoner
  • Korporacja: VOLTA
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2013, 22:46:35 »
Mam farta bo moja kobita zajebiście gotuje i robi też chleb, więc zdecydowanie nie jadam kupnego ani żadnych przetworzonych rzeczy, a że od pewnego czasu musiałem zainteresować się tym co jem to teraz się boję kupować w sklepie.

Ogólnie teraz lipa straszna jest z jakością jedzenia. Sery hgw z czego, wędliny które powinny mieć 120-200% mięsa w składzie (w procesie produkcji wędliny są odpady i woda odparowuje stąd takie dziwne %) a mają po 40%. Chlebów faktycznie zrobionych jak się powinno robić (tzn o składzie woda, sól, mąką, drożdże/zakwas) jest bardzo mało, z reguły góra 1-2 na 10-15 typów dostępnych w sklepie, czasem w ogóle brak takich.

Znajomy rolnik niedługo będzie cenniejszy niż za komuny....

MGGG

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 344
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Octawius Honga
  • Korporacja: KOZA Z PIEKLA
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2013, 23:01:03 »
u nas codziennie półtora bochenka złazi, ledwo komu chce się iść do piekarni, a co dopiero piec-podziwiam. Chyba, że w tej maszynie, ale to nie wiem ile razy dziennie by to trzeba było puszczać i za co. 8)

Pieczenie chleba zajmuje ok. 10-15 min. (nie mówie o czasie gdy "ciasto" rosnie albo jest w piekarniku). I od razu mozesz zrobic wiecej niz 1 bochenek. To naprawdę jest banalnie proste jak juz człowiek nauczy sie co i jak.

Co do jakości jedzenia, warto kupować droższe produkty, często z metką ekologiczne, a nie stołować się w Lidlu, Tesco czy Biedronce (produkt tego samego producenta w zaleznosci od tego gdzie trafia moze miec "nieco" inny skład).

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2013, 23:17:03 »
Hmmm miałem okazję jeść chleb (kupny) na tzw zakwasie i ... nie smakował mi. Miałem wrażenie, że jadłem najgorszego sortu chleb sprzedawany od razu plasterkowany i czy leży X dni czy też jest dopiero co przywieziony zawsze tak samo smakujący. 
Te robione też są takie ala skwaśniałe?

KiFuso

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: KiFuso
  • Korporacja: bez
  • Sojusz: bez
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 13, 2013, 00:35:35 »
Te robione też są takie ala skwaśniałe?

Domowych przepisów jest tyle ile gustów. Zaczynając od typowo swojskich na zakwasie, kończąc na domowym pieczywie tostowym - wszystko jest w necie.

Co do wędlin - ostatnio pojawia się coraz więcej sklepów z ekologicznymi/naturalnymi wędlinami, przetworami (np. http://www.bacowkatowary.pl/) ale ceny są masakryczne nie raz.

Mnie tam i tak najbardziej gra na nerwach napisy 'Wyprodukowane w UE' czy 'Wyprodukowane poza UE' i brak adresu producenta, a jedynie... dystrybutora.

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 13, 2013, 01:06:17 »
chleb nie musi i nie powinien byc kwasny .... cos ktos sknocił IMO

http://wedlinydomowe.pl/
gdyby kogos zainteresowalo
prowizoryczną wedzarnie stawia sie łatwo ....
Sneer Quen

Azbuga

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 536
  • w poszukiwaniu idealnego statku do solo :)
    • Zobacz profil
    • teaching by touching
  • Imię postaci: Azbuga
  • Korporacja: teaching by touching
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 13, 2013, 08:11:14 »
chleb się robi łatwo - a jeszcze łatwiej podpłomyki, którymi sie zajadam :)

mieszasz mąke z wodą i wyrabiasz ciasto, ma miec konsystencję pozwalajacą to rozwałkować. odkrajasz kawałek, wałkujesz, składasz na pół i znów wałkujesz, przed kolejnymi złożeniami lekko rozcierając na placku mąkę. placek ma być możliwie cienki. potem już gotowy posypujesz lekko solą i rzucasz na mocno goracą patelnię bez żadnego tłuszczu. sucha goraca blacha. ma się tak podpiec z obu stron. gotowy ma wygląd biało szary z takimi brązowymi plamami w miejscach gdzie sie bardziej przypiecze.
z dwóch szklanek mąki wychodzi ok 10-12 placków.

a z czym to się je? macza się taki podpłomyk w oliwie z oliwek albo oleju z orzechów.

do tego zazwyczaj mam ze 3 rodzaje sera. kozi pleśniowy, jakiś camembert i niebieski pleśniak. winogrona i pieprz w zalewie do przegryzania i butelkę wina. spróbujcie bo trudno o prostszą a jednocześnie zajebistą kolację.

btw. jak ktoś lubi ser kozi to spróbujcie jak smakuje z porto :) pro tip!

smacznego
Some Men Just Want to Watch the World Burn

CATfrcomCheshire

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 569
    • Zobacz profil
  • Korporacja: RAVE
  • Sojusz: C0ven
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2013, 08:37:38 »
Wlasne pieczywko zytnie na zakwasie nie ma sobie rownych, i przede wszystkim wiadomo co sie je, w przeciwienstwie do tych wszystkich produktow chlebopodobnych na polepszaczach Made in EU. Piec mozna nawet w zwyklym piekarniku, przygotwanie ciasta to jakies 15-20 minut 2x w tygodniu. Maczany w oliwie taki chleb wystarcza na samodzielny posilek, a jak do tego jest jeszcze kawalek sera to juz w ogole wypas, tutaj Azbuga ma racje. Ja jeszcze robie wlasne wedliny i przetwory, a wszystkie polprodukty kupuje w zaufanych sklepach, warzywka od rolnika, i powiem wam ze roznica w samopoczuciu kolosalna, jak sobie przypomne jak sie czulem jak jadlem wszystko jak leci fastfoody supermarketowy syf itd to nie ma porownania. Do tego hektolitry yerby albo zielonej Yunnan, wiecej ruchu i sexu a mniej stresu, i mozna zapomniec o wszelkich lekarzach i zyc sobie 100 lat w zdrowiu, serio  ;)

Chleb mozna robic nawet raz na tydzien i polowe zamrazac. Ser jaki ostatnio wynalazlem i jest w miare ok, polski nie za drogi to Bursztyn, poltwardy smaczny i napewno nie jest produktem seropodobnym. Zajebiste sa tez oscypki z koziego mleka, moj znajomy goral sprzedaje mi 3 takie za 20zl, wiec nawet nie drogo a sa bardzo smaczne i zdrowe (zwlaszcza z wslanych chlebem)
Welcome to EVE. If you aren't busy finding some way to injure or at least mildly inconvenience another player, you have a lot of catching up to do.

Yavax Zavro

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2013, 10:28:37 »
Ogólnie teraz lipa straszna jest z jakością jedzenia. Sery hgw z czego, wędliny które powinny mieć 120-200% mięsa w składzie (w procesie produkcji wędliny są odpady i woda odparowuje stąd takie dziwne %) a mają po 40%. Chlebów faktycznie zrobionych jak się powinno robić (tzn o składzie woda, sól, mąką, drożdże/zakwas) jest bardzo mało, z reguły góra 1-2 na 10-15 typów dostępnych w sklepie, czasem w ogóle brak takich.
Mój tata ma znajomego, który siedzi w biznesie masarskim. Gość się śmieje, że kiedyś z kilograma mięsa robił ok. pół kilo wędliny (duszenie, wędzenie, no wiecie, woda ucieka, mięso się "zbija"). Teraz w zależności od tego co ma być finalnym produktem, może zrobić nawet do kilku kilogramów wyrobu. Wpierniczajcie żelatynki, chłopcy i dziewczynki :D.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2013, 10:43:35 wysłana przez Yavax Zavro »

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 13, 2013, 13:58:09 »
współczesne żywienie, ze względu na skalę zjawiska, nie jest już zwyczajnym truciem, a wyrafinowanym instrumentem ludobójstwa. bądźcie gotowi w przyszłości na to, że to zjecie, co sami posiejecie.

Sto procent prawdy.

Parę lat temu pracowałem w dużym warszawskim biurowcu, gdzie otwarto nową kantynę. Ceny obiadów były bardzo fajne - jakieś makarony po 7 zeta, jakiś "schabol + fryty" po 10, więc stołowałem się tam regularnie. W pracy często przesiadywałem po 10-12 godzin, kobieta też pracowała - wydawało się to wygodne.

Parę tygodni takiej diety i zacząłem czuć się fatalnie - ale myślałem, że przemęczenie, że wiosna i takie tam. Lampa alarmowa zapaliła mi się jak zacząłem mieć taki chuch, że lustro w łazience zaczęło czernieć. Powrót do domowego żarcia i objawy ustąpiły jak ręką odjął.


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 13, 2013, 15:09:05 »
haha, żelatynki itd to tylko niewinny dodatek do chemii i hormonów w samym mięsie :D zaryzykowałbym twierdzenie, że to co mięsem w mięsie nie jest, jest czasem nawet zdrowsze.
jesteś tym co jesz. wychodząc z tego założenia, wolę być burakiem i ziemniakiem, ciągle to lepsze, niż być zwłokami.

to co piszesz wpisuje sie w inny temat
ale mozna odpowiedziec tak :
jesz jak drapieżnik ... żyjesz jak drapieżnik
jesz jak trawozerca ... pasiesz sie przez zycie modląc o to zeby bylo spokojne :)
Sneer Quen

Melisanda Armida

  • Team Techniczny
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 182
    • Zobacz profil
  • Korporacja: VIDE
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2013, 17:50:09 »
znaczy co? bierzesz łuk i dzidę i idziesz polować? potem to sobie oprawiasz i gotujesz, czy pożerasz na surowo?
a zaraz... zabierasz się do gotowego trupa? no to jesteś padlinożercą a nie drapieżnikiem :)
wojownikiem nie jest ten, który dąży do konfrontacji, tylko ten, który przed nią nie ucieka.
Ja nie z lukiem i dzida ale poluje na rozna zwierzyne i powiem Ci ze z takiego dzikiego zwierza obiad jest przepyszny.
* Lubie czasami poprzeklinac

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 13, 2013, 18:11:55 »
znaczy co? bierzesz łuk i dzidę i idziesz polować? potem to sobie oprawiasz i gotujesz, czy pożerasz na surowo?
a zaraz... zabierasz się do gotowego trupa? no to jesteś padlinożercą a nie drapieżnikiem :)
wojownikiem nie jest ten, który dąży do konfrontacji, tylko ten, który przed nią nie ucieka.
zdazylo mi sie polowac raz i tak byla to bron historyczna ... w nadlesnictwie znajomego bylo za duzo zajecy
troche za slabe mialem wtedy umiejetnosci których nie dalo sie po poprawieniu przetestowac ponownie z braku okazji
bardziej chodzilo mi o styl zycia vs preferencje zywieniowe
w ogóle dyskusja tu byla na inny temat ale widze ze lubisz uswiadamiac / obrzydzac koniecznie innym jedzenie :)
wybacz ale nie zamierzam grac na takim poziomie


p.s. zapomnialem dodac ze bralem udzial w przerabianiu kwiczacego na wedzone ...ale glupio bylo tak jesc na zywca

Sneer Quen

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 13, 2013, 20:20:56 »
nie ma problemu ... po prostu szeroko pojęte osobiste preferencje ...są osobiste ... i szkoda tracić prąd na wzajemne przekonywanie   ;)
Sneer Quen

HammerSnake

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 13, 2013, 22:54:58 »
Dzisiaj miałem okazje poczytać opisy wędlin- jeszcze mniejsza czcionka niż przy serach trzeba było się przybliżyć, ale lista rzeczywiście znacznie dłuższa.

Cytuj
Ogólnie teraz lipa straszna jest z jakością jedzenia. Sery hgw z czego, wędliny które powinny mieć 120-200% mięsa w składzie (w procesie produkcji wędliny są odpady i woda odparowuje stąd takie dziwne %) a mają po 40%. Chlebów faktycznie zrobionych jak się powinno robić (tzn o składzie woda, sól, mąką, drożdże/zakwas) jest bardzo mało, z reguły góra 1-2 na 10-15 typów dostępnych w sklepie, czasem w ogóle brak takich.

Chyba jedyny produkt mięsny z takim oznaczeniem 120%+ jaki widziałem i czasem kupuje to kabanosy tarczyńskiego-jakiś cudem można dostać w marketach, ale cenę też swoją mają i objętościowo jest ich mniej w paczce niż u konkurencji. No, ale są bardzo dobre. No, a tak to szynka parmeńska 5zł/plasterek? -to widuje za ladą 8) Salami chyba można jeść?-wisi na sznurku miesiącami poza lodówką? Chociaż w niektórych sklepach w lodówce trzymają.

CATfrcomCheshire

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 569
    • Zobacz profil
  • Korporacja: RAVE
  • Sojusz: C0ven
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 14, 2013, 07:36:56 »
Najlepiej albo robic wedliny samemu (to nie takie trudne), albo miec kogos zaufanego kto robi, najczesciej jakies stoisko na bazarku albo sklepik wysylkowy. Jezeli juz TRZEBA kupic w sklepie jakis produkt made in EU, to najlepiej wybierac mocno przesuszone, typu swojak albo hiszpanskie salami, z tym ze trzeba sie liczyc z cenoa 60zl/kg plus.
Welcome to EVE. If you aren't busy finding some way to injure or at least mildly inconvenience another player, you have a lot of catching up to do.

Dormio

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 3 456
  • Mi'Sie
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Dormio
  • Korporacja: Shocky Industries Ltd.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 15, 2013, 15:00:13 »
(...) a przed sniegami z ojcem robilem swojską wędzonkę bo na sklepową juz nie moglem patrzec
wyszlo mniam i nie bylo zadnego E w srodku
A czym peklowałeś mięso przed wędzeniem ?
Brak sygnatury w ramach protestu przed czepiaczami...

Goomich

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 15, 2013, 15:31:19 »
wyszlo mniam i nie bylo zadnego E w srodku

Nawet E. Coli?

Lanca

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 15, 2013, 17:27:09 »
Nawet E. Coli?
Po co Ci Escherichia coli w jedzeniu, skoro masz ją w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym? :)
Poza tym nie ma się co przejmować bakteriami, najlepszą kuracją na nie są filety z kurczaka. W czasie studiów mieszkałem z pewnym inżynierem z Akademii Rolniczej. Opowiadał mi on ciekawe rzeczy na temat rozwiązań technologicznych stosowanych przy hodowli drobiu. Na przykład o faszerowaniu kurcząt antybiotykami, by zapobiec epidemii spowodowanej hodowlą zbyt dużej ilości osobników na zbyt małej powierzchni. Gość dosłownie powiedział, że jak się złapie grypę, to wystarczy wyleczyć się kurą ze sklepu ;)

Czyżby to była przyszłość? Farmaceutyki i pokarm w jednym?

Goomich

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 15, 2013, 17:35:15 »
Po co Ci Escherichia coli w jedzeniu, skoro masz ją w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym? :)

Się dopytuję szczegółowo o E. :P

Poza tym nie ma się co przejmować bakteriami, najlepszą kuracją na nie są filety z kurczaka. W czasie studiów mieszkałem z pewnym inżynierem z Akademii Rolniczej. Opowiadał mi on ciekawe rzeczy na temat rozwiązań technologicznych stosowanych przy hodowli drobiu. Na przykład o faszerowaniu kurcząt antybiotykami, by zapobiec epidemii spowodowanej hodowlą zbyt dużej ilości osobników na zbyt małej powierzchni. Gość dosłownie powiedział, że jak się złapie grypę, to wystarczy wyleczyć się kurą ze sklepu ;)

1. W średniowieczu też je karmili antybiotykami?
2. Skuteczność antybiotyków w walce z wirusami leży gdzieś w okolicy zera.

Lanca

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 15, 2013, 17:44:05 »
Się dopytuję szczegółowo o E. :P

1. W średniowieczu też je karmili antybiotykami?
2. Skuteczność antybiotyków w walce z wirusami leży gdzieś w okolicy zera.

Owszem, kopnąłem się - chodziło mi o zapalenie gardła (bakteryjne) :) Co do kur w średniowieczu, ryzyko masowej infekcji było mniejsze, bo były hodowane na mniejszą skalę, poza tym antybiotyków wtedy jeszcze nie było.

Lanca

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 15, 2013, 18:25:41 »
Z całym szacunkiem, ale to się nawet do śmiesznych rzeczy nie nadaje. Życzę Ci, abyś nigdy nie miał wyrzutów sumienia, z propagowania takiej głupoty.
Ubolewam nad Twoją nieczułością na ironię :) I radzę, trzymaj się tematu.

Goomich

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 15, 2013, 18:38:19 »
Owszem, kopnąłem się - chodziło mi o zapalenie gardła (bakteryjne) :) Co do kur w średniowieczu, ryzyko masowej infekcji było mniejsze, bo były hodowane na mniejszą skalę, poza tym antybiotyków wtedy jeszcze nie było.

Co nie zmienia faktu, że rosół jest od wieków polecany na różnego rodzaju przeziębienia.

HammerSnake

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 10, 2013, 10:36:35 »
Byłem niedawno w Holandii i kit, że nie widziałem tam żadnego żółtego sera, który jest u nas serwowany. Pewnie nikt by tam takiego gówna nie przełknął. Tamtejsze  sery wcale nie były specjalnie drogie :/.

anyway z serii sól drogowa to pikuś;
Cytuj
Zwierzęta hodowlane w Polsce są masowo karmione mączką mięsno-kostną, czyli spalonymi szczątkami zwierząt - wynika z dziennikarskiego śledztwa "Uwagi!" TVN. Mączka uważana jest za główny powód rozprzestrzeniania się choroby BSE, popularnie zwanej chorobą szalonych krów. U ludzi może wywołać chorobę Creutzfeldta-Jakoba, która wpływając na układ nerwowy zawsze prowadzi do śmierci.
http://www.tvn24.pl/karmia-zwierzeta-niebezpieczna-maczka-miesno-kostna,353419,s.html

Jak pomyśle, że królik którego swego czasu dałem do uśpienia został wpieprzony przez świnie to mi się słabo robi.

ale generalnie spokojnie, nie ma co panikować. "Państwo zdaje egzamin", inspektorzy nic nie wiedzą, pierwsze słyszą. Więc jesteśmy bezpieczni. Puszczą materiał w tv, a pan Zdzisio z weterynarii jak nigdy nic dalej będzie sobie popijać kawkę jakby nic się nie stało.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2013, 11:15:21 wysłana przez HammerSnake »

FITTIpalti

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 546
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: FITTIpalti
  • Korporacja: Beach Boys
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 10, 2013, 12:59:08 »
Najlepsza była wypowiedź gościa z sanepidu że sól drogowa nie jest szkodliwa ... z tego co pamiętam zwykła jest dlatego nie należy nadużywać.
W sumie to sie dziwię czemu w ramach akcji tanie państwo nie przerzucą się w sejmie, senacie, pałacu prezydenckim i wszystkich urzędach na tańszą sól wypadową
I've... seen things you people wouldn't believe... Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those... moments... will be lost in time, like tears... in... rain. Time... to die...

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 10, 2013, 13:36:22 »
ostatnio kiedy robiłem wędzonkę w domu ( na sklepową ofertę nie moge patrzeć )
to z 5.3 kg  startowej masy miesa wyszło 3.6 kg gotowego produktu  :)
i tak to powinno wygladać na wyrobach normalnej i wysokiej jakości :)
Sneer Quen

HammerSnake

  • Gość
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 10, 2013, 14:02:11 »
a żółty ser ktoś próbował? :D

Ja tam szczerze mówiąc od jakiegoś czasu trzymam się od wędlin z daleka. Tak samo z masła/margaryny też się wyleczyłem. Parę miesięcy bez i teraz każda kanapka z masłem wydaje mi się obrzydliwa.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2013, 14:21:08 wysłana przez HammerSnake »

Proxima Alland

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 231
    • Zobacz profil
    • Unikitty
  • Imię postaci: Proxima Alland
  • Korporacja: Deep Space Unikitty
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 10, 2013, 14:54:19 »
To prawda, też tak miałam. Wystarczy się odzwyczaić i potem nie da się tego jeść....  Nie trzeba też tylko wędzić. U mnie nawet nie ma takiej możliwości. Ale polecam pieczenie schabu. W brytfance (nie chodzi bynajmniej o fankę Brytney Spears) kładziecie surowy schab i pieczecie z przyprawami wg uznania. Ja piekę, podlewając specjalną zalewą, by nie był tak suchy. Ale potem macie wędlinkę, prima sort! Można również, piec inne mięsa. Szynka w czosnku i cebuli, rewelacja! 
(\_/)
(O.o)
(> <)This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

CATfrcomCheshire

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 1 569
    • Zobacz profil
  • Korporacja: RAVE
  • Sojusz: C0ven
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 10, 2013, 15:24:02 »
Dokladnie, to samo domowe pasztety, a nawet najprostsza piers z indyka w jakichs ziolach pokrojona na kanapke jest 100x lepsza na niz te wszystkie wedliny, w ktorych tak naprawde nie wiemy, co jemy.
Welcome to EVE. If you aren't busy finding some way to injure or at least mildly inconvenience another player, you have a lot of catching up to do.

sneer

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 767
  • retired
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Sneer Quen
  • Korporacja: Outbreak
  • Sojusz: Outbreak.
Odp: Ile sera w serze?
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 10, 2013, 15:46:04 »
wedzonka ma ten plus ze raz zrobiona w wiekszej ilosci naprawde moze polezec bez strat dla smaku i przydatnosci
ale pieczenie tez jest dobre jak juz kompletnie nie ma warunków
Sneer Quen