Autor Wątek: Zajętość RAM a 32-bitowy system  (Przeczytany 9941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Zajętość RAM a 32-bitowy system
« dnia: Kwiecień 19, 2012, 11:23:45 »
Mam 32-bitowy system, 4 GB RAM i jeden klient Eve odpalony na "średnio-wyższych" ustawieniach powoduje, że RAM zajęty jest w 70%. Procek obciążony jest na 20-30%, w porywach do 50.

Odpalenie drugiego klienta na takich samych ustawieniach powoduje efekt "power-pointa". Maks co da się w ten sposób zrobić to postawić cyno czy poprawić order na markecie, ale jeśli muszę dualboxować, to konieczne jest zjechanie wszystkich ustawień na minimum. Niestety, gra wygląda wtedy koszmarnie.

Pytanie - czy przesiadka na 64-bitowy system by pomogła? 32-bitowy może wykorzystać tylko 2,7 GB RAM, mając 64-bity mógłbym wykorzystać pełne 4?

Warto?


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2012, 11:59:23 »
64 bitowy system jest w stanie wykorzystać minimum 8 GB
http://www.zdnet.com/blog/hardware/max-memory-limits-for-64-bit-windows-7/4254

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

Jonas

  • Gość
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2012, 12:12:44 »
64 bitowy system jest w stanie wykorzystać minimum 8 GB
http://www.zdnet.com/blog/hardware/max-memory-limits-for-64-bit-windows-7/4254
Chyba maksimum. Poza tym to też zależy od wersji systemu, bo są takie z limitem 192GB.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2012, 12:14:31 »
Nie bardzo rozumiem - przecież tam jest jak byk napisane "MAXIMUM memory limits", a nie minimum.

Ale nie o to w ogóle chodzi. Mi chodzi o to, czy poczuję korzyść z przesiadki na 64-bitowy system, który będzie mógł wykorzystać całe 4 GB RAM w porównaniu do obecnego systemu 32-bit, który korzysta tylko z 2,7 GB (to jest jeszcze Vista, cały sprzęt jest już mocno wiekowy, niestety).


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2012, 12:14:39 »
napisałem minimum w sensie maksymalnej granicy. Jak widać w podanym linku 8gb jest tylko dla tych najgorszych, standardowe home premium obsługuje do 16, a te wyzsze do 192

I odpowiadając na pytanie, tak warto jesli możesz sobie na to pozwolić. Niezaszkodzi też podbicie samego ramu, zakładając że problem lezy w jego ilości a nie jest współdzielony z innym komponentem tego jak napisałeś wiekowego sprzętu :P

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2012, 12:50:35 »
W tym momencie mam kości 4x1 GB, bez sensu inwestować w stare DDR. RAM nie jest współdzielony z niczym, mówimy o normalnym komputerze stacjonarnym.

Po prostu przypadkiem odpaliłem sobie gadget od zasobów i zobaczyłem, że byle co - ot chociażby teraz przeglądarka i InDesign (i to bez otwartego dokumentu) zżera mi 55% RAM.



No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Phobeus

  • Gość
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 19, 2012, 13:21:01 »
to jest jeszcze Vista, cały sprzęt jest już mocno wiekowy, niestety).

Przyjacielu, porzuć Vistę i zainstaluj win 7. Sam reinstall przyniesie zauważalny skok wydajności.

Natomiast jeśli masz 4 gb ram lub więcej, to koniecznie zainstaluj system 64-bitowy.

Jrkan

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Jrkan Yarik
  • Sojusz: Amarr Militia
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 19, 2012, 13:22:18 »
Tutaj jest info wprost ze źródła http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778(v=vs.85).aspx
32bit Vista powinna wykorzystać 4GB Ramu. Przy czym jeden 32bit proces może wykorzystać maksimum 2GB (lub 3GB przy spełnieniu pewnych warunków). Klient EVE nie wykorzystuje więcej niż 1.5GB, przynajmniej na podstawie moich obserwacji. Jeżeli nie masz systemu z poinstalowanym milionem śmieci to powinieneś uruchomić dwa klienty EVE i jeszcze trochę ramu powinno zostać dla OSa.
Pomijając wszystko to, to jeżeli możesz zainstalować 64bit system (czyli masz 64bit procesor) to polecam instalację 64bit Windowsa 7. Poczujesz różnicę po przesiadce z Visty.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:33:48 »
OK, dzięki za info.

Jedyna wątpliwość teraz jest taka, że vistę mam oryginalną, a Win7 musiałbym piracić.


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

LosBekoczoS

  • Gość
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:43:00 »
Sokole OEM win7 dostaniesz za 250zl jak sie dobrze porozgladasz, a skok jakosciowy warty wydatku. Ja na win 7 c2d 2.6 4gb ramu odpalam 4 klienty eve i jedyny problem ktory mam to to ze karta graficzna chce upi... sobie wiatrak tak kreci jak szalona :D

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 19, 2012, 16:24:29 »
No dobrze, a przy okazji takie pytanie:

Miałem kiedyś 2 dyski 320 MB w Raid 0. Macierz z czasem padła (wysypał się kontroler) i teraz oba dyski wykorzystuję jako po prostu dwa dyski - niemniej, sformatowały się na 2x150 zamiast 2x320. Jak to naprawić?


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Administrator
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 7 328
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Mandoleran
  • Korporacja: ULF
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 19, 2012, 16:34:23 »
Partition Magick próbowałeś?

W bitwie nie liczy się ten kto ma pierwsze słowo. Liczy się ten kto ma ostatnie.

Asag

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 210
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Wprodukcji
  • Korporacja: WhoKnows
  • Sojusz: JeszczeNieMam
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 19, 2012, 16:36:09 »
Miałem WinXP, potem przesiadłem się na Vistę. Wytrzymałem niecałe 2 tygodnie i wróciłem an XP. Takiego syfu dawno nie widziałem. Ten system to porażka pod względem wydajności i stabilności. Potem zmieniłem sprzęt, przesiadłem się na Win7 i jestem cholernie z tego systemu zadowolony.

Co do RAMu, wykorzystanie 4GB zamiast niecałych 3 na pewno byłoby odczuwalne. Problem w tym ze jeżeli sprzęt jest naprawdę stary to nie tylko RAM może być problemem ale i pozostałe komponenty.

NeX

  • Gość
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2012, 16:38:59 »
Zmieniając ustawienia z poziomu kontrolera raid w biosie, lub hard formatem (odpowiedni program dla producenta dysku z jego strony), lub używając jakiegoś klasycznego menedzera dysku (DOS type), który odczyta fizyczną strukturę i ustawi nowy format.

SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 19, 2012, 17:38:40 »
Partition Magick próbowałeś?

Właśnie tak i poległem.

Nie chcę wdawać się w dyskusję na temat Visty - ja jestem zadowolony. Twardy reset zdarza mi się raz na pół roku i w porównaniu z XP stabilność jest bardzo dobra.

Sprzęt jest z 2006 roku, nie powinno być problemów z kompatybilnością z Win7.

NeX, rzuć jakieś konkretne nazwy, to sobie pogooglam :)


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 19, 2012, 18:00:25 »
Sam mam teraz taką sytuację, że zamiast 4GB mam dostępne 3,25GB ramu na Sevenie 32 bit. Niedługo wezmę na warsztat Ósemkę 64-bitówkę i zobaczę czy w końcu wszystko będzie trybić z ramem (i przy okazji zobaczę o co kaman z tymi "kafelkami")...

Na Viście miałem takiego crasha, że już myślałem że kompa nie odpalę (tam aktualizowałem firmware'a do DVD LG). Samego sevena chwalę, lecz menu start mnie wnierwia (sourceforge rozwiązuje problem) i tyle ;)


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681

Kaliando

  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Kaliando
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 19, 2012, 18:08:19 »
Odnośnie dysków, to sądzę, że menadżer dysków z Visty powinien wystarczyć. Jeżeli na partycjach jest NTFS, to będzie je można po prostu rozszerzyć na wolną przestrzeń. W przypadku FAT, albo założyć drugie partycje, albo usunąć istniejące i utworzyć nowe na całości.
Jeszcze odnośnie Visty, używałem kilka lat i nie mogłem narzekać. Na 7 też nie narzekam.

[VIDE] Herezja

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1 510
  • Nudno dziś ];)
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Herezja
  • Korporacja: Virtual Democracy
  • Sojusz: C0VEN
Odp: Odp.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 19, 2012, 20:24:49 »
Sam mam teraz taką sytuację, że zamiast 4GB mam dostępne 3,25GB ramu na Sevenie 32 bit. Niedługo wezmę na warsztat Ósemkę 64-bitówkę i zobaczę czy w końcu wszystko będzie trybić z ramem (i przy okazji zobaczę o co kaman z tymi "kafelkami")...

Na Viście miałem takiego crasha, że już myślałem że kompa nie odpalę (tam aktualizowałem firmware'a do DVD LG). Samego sevena chwalę, lecz menu start mnie wnierwia (sourceforge rozwiązuje problem) i tyle ;)

Z ciekawości co miałeś na myśli Kafelkami i Sourceforge?

ManganMan

  • Embrace the Cheeki Breeki.
  • Użyszkodnik
  • Wiadomości: 911
  • I weź ty człowieku dziel czas między PC a komem...
    • Zobacz profil
    • ManganMan on DeviantArt
  • Imię postaci: Rei Mangan
  • Korporacja: Pator Tech School
Odp.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 19, 2012, 21:16:47 »
Kafelki - widziałeś interfejs Windows 8 czy Windows Phone 7? Tam są te kafelki, które zastępują ikony i widżety.

SourceForge: tam znalazłem soft ułatwiający życie userom XPeka i starszych windowsów, mianowicie wgrywa m.in. klasyczne menu Start z działającym klawiszem WinLogo(!), ale jak to się nazywało... Jak przypomnę to dam linka :)


Cytuj
Eve to jest "drugie życie" :) - SokoleOko
co to qrwa, latający fragment gejta? - Karas o Xian Yue

https://evewho.com/character/2116034681

NeX

  • Gość
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 19, 2012, 22:38:38 »
  Na początek zerknąłbym czy płyta główna nie ma w biosie własnych procedur obsługi raid, lub osobnego biosu raid (botuje się jakimś wybranym klawiszem jeżeli kontroler raid jest uaktywniony w głównym biosie płyty). Jak nie to po kolei:

Linki do firmowych programów low level format.
Po potraktowaniu nimi dysk powinien wrócić do ustawień fabrycznych:

IBM(Hitachi)
http://www.hgst.com/hdd/support/download.htm

Seagate
http://www.seagate.com/support/disc/utils.html

Maxtor
http://www.maxtor.com/en/support/downloads/index.htm

Fujitsu
http://www.fel.fujitsu.com/home/drivers.asp?L=en&CID=1

Samsung
http://www.samsung.com/Products/HardDiskDrive/utilities/index.htm
FAQ: Low level format

Western Digital
http://support.wdc.com/download/index.asp


  Stary, ale chyba wciąż najpotężniejszy program do manipulowania dyskiem na poziomie fizycznym bez półśrodków. Jest całkowicie niezależny od systemów operacyjnych. Ma własny boot. Wymaga jedynie mobo, które udostępni mu dyski (niektóre starsze płyty główne nie wysyłają info o dyskach sata ponieważ kontroler sata był tylko doklejką wymagającą sterowników w systemie).
Jak nie masz stacji dyskietek, to trzeba spreparować botowalne usb, lub cd.

http://www.ranish.com/part/


Jeżeli chcesz używać okienkowego softu do dysku, to liczy się wyłącznie Acronis, cała reszta ma mniejsze lub większe dziwactwa, które kończą się problemami przy zmianie oprogramowania.

http://www.acronis.pl/


PS Uruchomiłem EVE na 32 bitowym XP zainstalowanym na 64 bitowy procesor Phenom 9350e Quad 2 GHz. Zintegrowana karta grafiki (odpowiednik nVidia 9200 z VRAM shared RAM).

Launcher.exe + cmd.exe + ExeFile.exe (całość uruchomionej EVE) ma workspace RAMu na poziomie 800 MB. Uruchomienie 2 klientów jest możliwe. RAMu i tak jest za wiele. W tle pracuje Opera 690 MB. Całkowita płynność systemu operacyjnego i klienta EVE w średnich ustawieniach i rozdzielczośći HD.

Zmiana ustawień grafiki na maximum nie ma żadnego wpływu na zużycie RAM. EVE alokuje od początku wszystko co potrzebuje do RAM. VRAM przyjmuje tylko wybrane tekstury z cache. Jedynie zintegrowana karta grafiki jest zbyt powolna nawet na 1 klient nie wspominając o 2. Brak jednak wpływu na obciążenie systemu. XP zachował pełną płynność.

Wnioskując. Jeżeli masz dobrą grafikę, to system 32 bity i 2,7 GB RAM nie jest ograniczeniem dla pracy 2 klientów EVE.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2012, 03:21:49 wysłana przez NeX »

Khurghan

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: Khurghan
  • Korporacja: V O O D O O
  • Sojusz: KUTANG KLAN.
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 20, 2012, 09:28:59 »
Co do postu NeX'a tutaj masz wszystkie te narzędzia (oraz dużo więcej) w formie bootowalnej płyty.


SokoleOko

  • Użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 6 099
    • Zobacz profil
  • Imię postaci: SokoleOko
  • Korporacja: V0LTA
  • Sojusz: Triumvirate.
Odp: Zajętość RAM a 32-bitowy system
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 21, 2012, 12:35:45 »
NeX, szacun na dzielni :)

Grafika to 8800GTX.

Zajętość pamięci mierzę widgetem, w "idle" (goły odpalony system) mam 31% zajęte. Odpalanie trzech klientów zjechanych do zera zabiera 100% RAM i 100% CPU. Nie jest to grywalne, nadaje się na przykład do autopilota, a skoku dwóch capsli na cyno.

Cel ćwiczenia jest taki, żeby dało się grać na dwa konta na średnich ustawieniach lub na trzy przy minimalnych. Niestety, mam w tym momencie zerowe możliwości upgrade'u sprzętu. Zostaje zmiana systemu (sam fakt, że bedzie to nowo instalowany system i generalnie 7 > Vista oraz 64 > 32) oraz ewentualne kręcenie procka (E6600 2,4 GHz bez problemu pójdzie 4,0 GHz).


No sov, no blues, no prisoners taken, no fucks given...